Chess
Scotland

Tushar Roul

PNUM: 29366

Clubs: East Kilbride & Phones

Status: J14

Gender: M

Federation: SCO

Fide ID: 2410397

Standard: 1548 ⇒ 1607 (+59)

Allegro: 1627 ⇒ 1604 (-23)



Standard Games

Rnd Opponent Stat Pub Adj Used Col Res

128th Scottish Championship

1 Robert Kane22505 A 1812 1812 1812 W 1
2 Richard L Jennings14372 A 1865 1865 1865 W 0
3 Ross Blackford28276 J17 1926 1981 1948 B 0
4 Theodoros Vasiliadis29586 A 1862 1862 1862 B 0
5 David G Hall4230 A 1590 1590 1590 W 1

2023 British Championship Under 14

1 Mae Katelyn Rose Catabay - 1579 1579 1579 W 1
2 Zac Welling - 1661 1661 1661 B 0
3 Sathya Vaidyanathan - 1465 1465 1465 W 0
4 Chrysa Mitraka29551 J13 1187 - 1560 B 1
5 Florence Spirling - 1180 1180 1180 W 0

2023 British Championship Weekender - Penrose

1 Ryan M Smith - 1707 1707 1707 B 0
2 Richard Betts - 1738 1738 1738 W ½
3 Oliver Thornley - 1447 1447 1447 B 0
4 Ben Graff - 1793 1793 1793 W 0

Edin Park Festival Standard U2400

1 Mike Chisholm16085 A 1939 1939 1939 B ½
2 Walter Burnett3352 A 1910 1910 1910 W 0
3 Jordan J McNaught30208 NEW 1564 1604 1604 B 0
4 Louis Cheng29934 J8 1471 - 1821 W ½
5 Benjamin Ridge22809 J19 1747 1792 1792 B 1

Robinson Cup 2023

2 Bedhbh Doolin31389 J12 1353 1493 1493 W 1
3 Kristan Enoch31383 J13 1190 1320 1320 W ½
6 Austin Ivan31377 J14 1584 1704 1704 B ½
8 Bedhbh Doolin31389 J12 1353 1493 1493 B 1
9 Kristan Enoch31383 J13 1190 1320 1320 B ½
12 Austin Ivan31377 J14 1584 1704 1704 W 1

Northumbria Masters Challengers

3 Robbie Kildea - 1808 1808 1808 B 0
4 Jonathan A Day - 1806 1806 1806 B 1
5 David Armbruster - 1859 1859 1859 W 0
6 Dylan Mize - 1739 1739 1739 W ½
7 Chris Sykes12843 A 1766 1766 1766 B 0
8 Robert R Sanders - 1971 1971 1948 B ½
9 Tim R Spanton - 1858 1858 1858 W ½

Glasgow Premier

1 Jake M Sanger22551 J19 2028 2073 1948 W 0
2 Jan Berg30754 NEW 1792 1832 1832 B 0
3 Stephen Robinson5828 A 1818 1818 1818 W ½
4 Tavish Railwani29428 J9 1370 1510 1510 B 0
5 Advik Mittal29444 J10 1274 1414 1414 B ½

SNCL Division 2

13 Graham Wilson27698 A 1543 1543 1543 W 1
18 Alan C Petrie5623 A 1572 1572 1572 B 0
24 Iain D Sneddon6061 A 1637 1637 1637 W 1
27 Kanishka Bhatia29848 J13 1580 1710 1710 B ½
31 Scott Kilgour18166 NEW 1636 1676 1676 W 0
40 Calum McGillivray18587 A 1630 1630 1630 B 1

GCL Div 1

15 William Toland6278 A 1738 1738 1738 B 0
31 Michael Roger28375 A 1482 1482 1482 W 0

GCL Div 2

1 J Craig T Thomson6249 A 1583 1583 1583 B 0
10 Sam Collins3560 A 1708 1708 1708 W 0
21 John McKenna5128 A 1690 1690 1690 B 1
31 Alistair Goodall4115 A 1349 1349 1349 W 1

Dumbarton & District Division 1

12 Darren Parker31503 A - - 1148 W 1
18 Connor Sibbald25091 J18 1445 1495 1495 B ½

Richardson Cup 2024

1 John Watkins6392 A 1717 1717 1717 W ½

Perth Congress Open

1 Walter Burnett3352 A 1910 1910 1910 W 1
2 Edwin A Spencer6072 A 2132 2132 1948 B ½
3 Jonathan McKay24546 J20 1979 2019 1948 W 0
4 Sanjith Madhavan28016 J16 2052 2132 1948 B 0
5 Advik Mittal29444 J10 1274 1414 1414 W ½
6 Jade Sandrey31966 V 1720 1720 1720 B ½
7 Duncan A F Campbell3411 A 1834 1834 1834 W 0