Back to Home Page

Edinburgh Summer Cup 2010

Ending on 30/07/2010
Results compiled by Iain D Hope
Grading calculations last updated - 21/07/2010

Edinburgh Summer Cup 2010 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
19Wandering Dragons 13300617010001794
214Edinburgh2200410020001083
311Bank of Scotland 1220048211001083
46Sandy Bells 132014737100953
54Corstorphine 131022837000953
68Wandering Dragons 222004813000871
71Civil Service21103453000654
82Balerno301214410000633
97Lasswade21012515001546
105Badgers Brook301214311000531
113Edinburgh West21012425001542
1212Corstorphine 2300302410101528
1313Pentland Hills10101303000350
1410Musselburgh20020101100018
1515Sandy Bells 21001000600000
  34 15 4 15 34 85 28 85 3 0 3 102  

Edinburgh Summer Cup 2010 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  Plyd  Boards 
Civil Service3                   3       
Balerno3             1   2         
Edinburgh West    3   1                   
Corstorphine 1    2 5     1               
Badgers Brook       2             3     
Sandy Bells 1    4   4               1   
Lasswade            2       3       
Wandering Dragons 2      4     4               
Wandering Dragons 1  5             6         6 17 
10 Musselburgh                0       1   
11 Bank of Scotland 1  4                 6       10 
12 Corstorphine 22           2       0       
13 Pentland Hills        3                   
14 Edinburgh          5       5         10 
15 Sandy Bells 2                0           

Edinburgh Summer Cup 2010 Match Results
Bd Grade Civil Service (1) vs (2) Balerno Grade Comments
1 1752 Bate, Simon  0  -  1 Angus, A Ross  1521 Away Win 
2 1535 Brown, Gerry    -   Watt, David B  1398 Draw 
3 1384 West, Nicholas C    -   Bassett, Paul G  1241 Draw 
4 1379 Miller, Patrick M  1  -  0 Shedden, John W R  1156 Home Win 
5 1294 Gilroy, Michael  0  -  1 Watt, Callum  0 Away Win 
6 1215 Pirie, David  1  -  0 Peri, Aruna  1034 Home Win 
  3 - 3 

Bd Grade Edinburgh West (3) vs (4) Corstorphine 1 Grade Comments
1 1703 Campbell, Alistair W I  1  -  0 Massa, John A  1909 Home Win 
2 1688 Robinson, Martin E  0  -  1 Timms, Michael A  1681 Away Win 
3 1551 Deas, William B  0  -  1 Elders, Peter  1378 Away Win 
4 1475 Mowat, Jim  1  -  0 Watson, David  1176 Home Win 
5 1209 Whalen, Ron N  1  -  0 Crerar, Alastair D  1015 Home Win 
6 1175 Clarke, Graham M    -   Crerar, James D  878 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade Badgers Brook (5) vs (6) Sandy Bells 1 Grade Comments
1 1586 McHarg, Andrew    -   Oswald, Gerrard  1743 Draw 
2 1463 Aiston, Kenneth  0  -  1 Kormosz, Zbigniew  1727 Away Win 
3 1300 Docherty, Peter J  0  -  1 Kirk, Steven  1365 Away Win 
4 0 Mills, Robert N  0  -  1 Ritchie, Stephen  1140 Away Win 
5 1087 Liddle, Robert    -   Spring, Ian  0 Draw 
6 855 Aitken, Kevin  1  -  0 Wallace, Mike  1130 Home Win 
  2 - 4 

Bd Grade Lasswade (7) vs (8) Wandering Dragons 2 Grade Comments
1 1649 Roberts, Anthony  0  -  1 Dempsey, Anthony  2055 Away Win 
2 1528 Fox, Gerrard  0  -  1 Konarski, Jannic  1752 Away Win 
3 1518 Nisbet, Charles  0  -  1 Donkin, Chris  1640 Away Win 
4 1444 Lange, Olav  0  -  1 Falconer, William  1532 Away Win 
5 1410 Akers, Anthony  1  -  0 Forbes, Alistair  1450 Home Win 
6 1016 Devoy, David G  1  -  0 Goodall, Steven  0 Home Win 
  2 - 4 

Bd Grade Wandering Dragons 1 (9) vs (10) Musselburgh Grade Comments
1 1872 Sloan, Elliot S  1  -  0 Hope, Iain D  1312 Home Win 
2 1869 Kynoch, Richard J P  1  -  0 King, David  1289 Home Win 
3 1835 Campbell, Eoin S  1  -  0 Dunnet, Ronald J  1259 Home Win 
4 1829 O`Neil, Jim  1  -  0 Crawford, James  1125 Home Win 
5 1799 Heron, Donald  1  -  0 Harris, Jim  1008 Home Win 
6 1780 Carter, Richard G  1  -  0 Wilson, Robert S M   0 Home Win 
  6 - 0 

Bd Grade Bank of Scotland 1 (11) vs (12) Corstorphine 2 Grade Comments
1 1714 Mollison, Jamie  1  -  0 Ahmed, Imran  1253 Home Win 
2 1721 Murray, Findlay R  1  -  0 Ruthven, Angus G  1208 Home Win 
3 1657 Chapman, Nigel  1  -  0 Alexander, Ian  1134 Home Win 
4 1620 Stewart, David  1  -  0 Salvatore, Ernesto  891 Home Win 
5 1616 Grundy, Thomas  1  -  0 Ferguson, James  793 Home Win 
6 1525 Russell, Graeme R  W  -  L DEFAULT  1750 Win by Default 
  6 - 0 

Bd Grade Sandy Bells 2 (15) vs (9) Wandering Dragons 1 Grade Comments
1 1300 Adamson, Jake  0  -  1 Sloan, Elliot S  1872 Away Win 
2 1175 Harward, Shaughan B  0  -  1 Kynoch, Richard J P  1869 Away Win 
3 1078 Burns, Robert  0  -  1 Campbell, Eoin S  1835 Away Win 
4 919 Austin, Gafin  0  -  1 O`Neil, Jim  1829 Away Win 
5 0 Haughton, Matt  0  -  1 Heron, Donald  1799 Away Win 
6 543 Rooney, Catherine  0  -  1 Carter, Richard G  1780 Away Win 
  0 - 6 

Bd Grade Balerno (2) vs (11) Bank of Scotland 1 Grade Comments
1 1767 Smith, Eric P  0  -  1 Mollison, Jamie  1714 Away Win 
2 1398 Watt, David B    -   Chapman, Nigel  1657 Draw 
3 1307 Bond, David E  0  -  1 Grundy, Thomas  1616 Away Win 
4 1034 Peri, Aruna  0  -  1 Russell, Graeme R  1525 Away Win 
5 0 Watt, Callum  1  -  0 Melvin, James  1153 Home Win 
6 0 Gunn-Russell, Charles    -   Ronaldson, Derek  1045 Draw 
  2 - 4 

Bd Grade Pentland Hills (13) vs (5) Badgers Brook Grade Comments
1 1660 Ramsay, James Roy  0  -  1 McHarg, Andrew  1586 Away Win 
2 1596 Davies, Gordon H  0  -  1 McGilvary, David  1521 Away Win 
3 1504 Pearson, Walter J  0  -  1 Aiston, Kenneth  1463 Away Win 
4 1432 Ridland, Lindsay S  1  -  0 McCord, Robert  1364 Home Win 
5 1349 Purkins, Terry E  1  -  0 Docherty, Peter J  1300 Home Win 
6 1268 Clark, Andrew  1  -  0 Aitken, Kevin  855 Home Win 
  3 - 3 

Bd Grade Wandering Dragons 2 (8) vs (4) Corstorphine 1 Grade Comments
1 2055 Dempsey, Anthony  1  -  0 Timms, Michael A  1681 Home Win 
2 1752 Konarski, Jannic  1  -  0 Gourlay, Brian  1545 Home Win 
3 1699 Bullen, Damien    -   Elders, Peter  1378 Draw 
4 1640 Donkin, Chris  1  -  0 Watson, David  1176 Home Win 
5 1627 MacGregor, Steven  1  -  0 Crerar, Alastair D  1015 Home Win 
6 1532 Falconer, William  0  -  1 Crerar, James D  878 Away Win 
  4 - 1 

Bd Grade Sandy Bells 1 (6) vs (3) Edinburgh West Grade Comments
1 1727 Kormosz, Zbigniew  0  -  1 Mayo, Kevin  1802 Away Win 
2 1614 Linskaill, Chris  1  -  0 Robinson, Martin E  1688 Home Win 
3 1365 Kirk, Steven    -   Mowat, Jim  1475 Draw 
4 1362 Malone, Nick  1  -  0 Hepburn, William D  1202 Home Win 
5 1343 Ceron, Gallo  1  -  0 Clarke, Graham M  1175 Home Win 
6 1130 Wallace, Mike  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 1 

Bd Grade Corstorphine 2 (12) vs (7) Lasswade Grade Comments
1 1750 McDiarmid, Allan  0  -  1 Flockhart, Hugh S  1690 Away Win 
2 1608 Burns, David  0  -  1 Roberts, Anthony  1649 Away Win 
3 1253 Ahmed, Imran    -   Nisbet, Charles  1518 Draw 
4 1208 Ruthven, Angus G  0  -  1 Lange, Olav  1444 Away Win 
5 891 Salvatore, Ernesto  1  -  0 Devoy, David G  1016 Home Win 
6 793 Ferguson, James  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 3 

Bd Grade Edinburgh (14) vs (10) Musselburgh Grade Comments
1 1708 Hutchison, Colin J  1  -  0 Hope, Iain D  1312 Home Win 
2 1532 Marr, John  0  -  1 King, David  1289 Away Win 
3 1472 Horne, Robert  1  -  0 Dunnet, Ronald J  1259 Home Win 
4 1426 Platts, William G C  1  -  0 Crawford, James  1125 Home Win 
5 1203 Sime, Euan  1  -  0 Harris, Jim  1008 Home Win 
6 789 Skillen, Fergus  1  -  0 Wilson, Robert S M   0 Home Win 
  5 - 1 

Bd Grade Badgers Brook (5) vs (4) Corstorphine 1 Grade Comments
1 1586 McHarg, Andrew  0  -  1 Massa, John A  1909 Away Win 
2 1521 McGilvary, David  0  -  1 Gourlay, Brian  1545 Away Win 
3 1463 Aiston, Kenneth  0  -  1 Dowling, Richard K  1447 Away Win 
4 0 McHarg, Steven    -   Elders, Peter  1378 Draw 
5 0 Mills, Robert N  0  -  1 Watson, David  1176 Away Win 
6 855 Aitken, Kevin  0  -  1 Crerar, Alastair D  1015 Away Win 
   - 5 

Bd Grade Wandering Dragons 1 (9) vs (2) Balerno Grade Comments
1 1957 McLay, John W  1  -  0 Smith, Eric P  1767 Home Win 
2 1872 Sloan, Elliot S  1  -  0 McIntee, Christopher  1758 Home Win 
3 1869 Kynoch, Richard J P  1  -  0 Mitchell, Steve R  1572 Home Win 
4 1835 Campbell, Eoin S  0  -  1 Watt, David B  1398 Away Win 
5 1829 O`Neil, Jim  1  -  0 Bond, David E  1307 Home Win 
6 1799 Heron, Donald  1  -  0 Shedden, John W R  1156 Home Win 
  5 - 1 

Bd Grade Civil Service (1) vs (12) Corstorphine 2 Grade Comments
1 1752 Bate, Simon  0  -  1 McDiarmid, Allan  1750 Away Win 
2 1730 Austin, Rudolph J    -   Burns, David  1608 Draw 
3 1594 Heatlie, Douglas S  1  -  0 Ahmed, Imran  1253 Home Win 
4 1500 Jackson, Ralph    -   Alexander, Ian  1134 Draw 
5 1379 Miller, Patrick M    -   Salvatore, Ernesto  891 Draw 
6 1294 Gilroy, Michael  1  -  0 Ferguson, James  793 Home Win 
  3 - 2 

Bd Grade Sandy Bells 1 (6) vs (14) Edinburgh Grade Comments
1 1727 Kormosz, Zbigniew  0  -  1 Archibald, A David  1793 Away Win 
2 1343 Ceron, Gallo  1  -  0 Horne, Robert  1472 Home Win 
3 1171 Middleton, Peter D  0  -  1 Platts, William G C  1426 Away Win 
4 1140 Ritchie, Stephen  0  -  1 Sime, Euan  1203 Away Win 
5 1130 Wallace, Mike  0  -  1 Skillen, Fergus  789 Away Win 
6 0 Williams, Gareth John  0  -  1 McGillivray, Calum  882 Away Win 
  1 - 5 

Edinburgh Summer Cup 2010 Team Results
Team 1 - Civil Service
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Austin, Rudolph J   CS   -   1730   3084      1   1608      1   0.663   -0.163   1608 
 1   Bate, Simon   CS   -   1752   3143   0   2   1636   0   2   1.288   -1.288   1235 
 8   Heatlie, Douglas S   CSED   -   1594   4313   1   1   1253   1   1   0.881   0.119   1653 
 4   Miller, Patrick M   CS   -   1379   5270   1   2   1068   1   2   1.701   -0.201   1260 
 6   Pirie, David   CS   -   1215   7123   1   1   1034   1   1   0.735   0.265   1434 
 2   Brown, Gerry   CS   -   1535   7921      1   1398      1   0.682   -0.182   1398 
 5   Gilroy, Michael   CS   -   1294   11146   1   2   1050   1   2   1.535   -0.535   1050 
 9   Jackson, Ralph   CS   -   1500   11978      1   1134      1   0.898   -0.398   1134 
 3   West, Nicholas C   CS   -   1384   18884      1   1241      1   0.693   -0.193   1241 

Team 2 - Balerno
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Angus, A Ross   BN   -   1521   3065   1   1   1752   1   1   0.212   0.788   2152 
 3   Bassett, Paul G   BN   -   1241   3141      1   1384      1   0.307   0.193   1384 
 8   Bond, David E   BN   -   1307   3229   0   2   1662   0   2   0.222   -0.222   1261 
 11   Mitchell, Steve R   BN   -   1572   5306   0   1   1869   0   1   0.153   -0.153   1469 
 4   Shedden, John W R   BN   -   1156   5965   0   2   1468   0   2   0.299   -0.299   1067 
 7   Smith, Eric P   BN   -   1767   6033   0   2   1836   0   2   0.831   -0.831   1435 
 5   Watt, Callum   BN   -   0   6414   2   2   1224   2   2   0   0   1623 
 2   Watt, David B   BN   -   1398   6415   2   3   1663   2   3   0.582   1.418   1785 
 10   McIntee, Christopher   BN   -   1758   7999   0   1   1872   0   1   0.344   -0.344   1472 
 9   Gunn-Russell, Charles   BN   J17   0   15014      1   1070      1   0   0   1070 
 6   Peri, Aruna   BN   -   1034   15792   0   2   1324   0   2   0.347   -0.347   924 

Team 3 - Edinburgh West
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Campbell, Alistair W I   EWCW   -   1703   3403   1   1   1909   1   1   0.238   0.762   2309 
 6   Clarke, Graham M   EW   -   1175   3526      2   1110      2   1.124   -0.624   918 
 3   Deas, William B   EW   -   1551   3705   0   1   1378   0   1   0.729   -0.729   978 
 8   Hepburn, William D   EW   -   1202   4336   0   1   1362   0   1   0.289   -0.289   962 
 4   Mowat, Jim   EW   -   1475   5396   1   2   1270   1   2   1.501   -0.001   1464 
 2   Robinson, Martin E   EW   -   1688   5827   0   2   1648   0   2   1.111   -1.111   1247 
 5   Whalen, Ron N   EW   -   1209   6443   1   1   1015   1   1   0.752   0.248   1415 
 7   Mayo, Kevin   EWCW   -   1802   7089   1   1   1727   1   1   0.604   0.396   2127 

Team 4 - Corstorphine 1
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 8   Dowling, Richard K   CO   -   1447   3785   1   1   1463   1   1   0.479   0.521   1863 
 3   Elders, Peter   CO   -   1378   3842   2   3   1510   2   3   1.039   0.961   1632 
 7   Gourlay, Brian   CO   -   1545   8390   1   2   1636   1   2   0.773   0.227   1636 
 4   Watson, David   CO   -   1176   9743   1   3   1409   1   3   0.731   0.269   1287 
 6   Crerar, James D   CO   -   878   9746   1   2   1226   1   2   0.235   1.265   1420 
 1   Massa, John A   CO   -   1909   13371   1   2   1644   1   2   1.634   -0.634   1644 
 2   Timms, Michael A   CO   -   1681   15017   1   2   1872   1   2   0.589   0.411   1872 
 5   Crerar, Alastair D   CO   -   1015   16938   1   3   1175   1   3   0.986   0.014   1053 

Team 5 - Badgers Brook
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 8   McCord, Robert   BX   -   1364   4979   0   1   1432   0   1   0.403   -0.403   1032 
 2   Aiston, Kenneth   BX   -   1463   10506   1   3   1559   1   3   1.143   -0.143   1437 
 5   Liddle, Robert   BX   -   1087   10773      1      0   0   0.000   0.000   - 
 7   McGilvary, David   BX   -   1521   12405   1   2   1570   1   2   0.861   0.139   1570 
 3   Docherty, Peter J   BX   -   1300   13192   0   2   1357   0   2   0.839   -0.839   957 
 6   Aitken, Kevin   BX   J17   855   20616   1   3   1133   1   3   0.541   0.459   1011 
 1   McHarg, Andrew   BX   -   1586   20886   1   3   1771   1   3   0.819   0.681   1771 
 9   McHarg, Steven   BX   -   0   21003      1   1378      1   0   0   1378 
 4   Mills, Robert N   BX   -   0   21802   0   2   1158   0   2   0   0   758 

Team 6 - Sandy Bells 1
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Kirk, Steven   EU   -   1365   4609   1   2   1388   1   2   0.941   0.559   1580 
 10   Middleton, Peter D   SB   -   1171   5254   0   1   1426   0   1   0.187   -0.187   1026 
 4   Ritchie, Stephen   SBWD   -   1140   9049   1   2   1207   1   2   0.815   0.185   1207 
 6   Wallace, Mike   SB   -   1130   9443   1   3   904   0   2   1.565   -1.565   504 
 1   Oswald, Gerrard   SBWD   -   1743   11412      1   1586      1   0.705   -0.205   1586 
 9   Ceron, Gallo   SBWD   -   1343   14010   2   2   1324   2   2   1.047   0.953   1723 
 5   Spring, Ian   SB   -   0   15550      1   1087      1   0   0   1087 
 7   Linskaill, Chris   SB   -   1614   16223   1   1   1688   1   1   0.396   0.604   2088 
 8   Malone, Nick   SB   -   1362   17963   1   1   1202   1   1   0.711   0.289   1602 
 2   Kormosz, Zbigniew   SB   -   1727   19506   1   3   1686   1   3   1.627   -0.627   1564 
 11   Williams, Gareth John   SB   -   0   22685   0   1   902   0   1   0   0   502 

Team 7 - Lasswade
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Devoy, David G   LS   -   1016   3720   1   2   916   0   1   0.636   -0.636   516 
 7   Flockhart, Hugh S   LSOB   -   1690   3950   1   1   1750   1   1   0.416   0.584   2150 
 1   Roberts, Anthony   LS   -   1649   5792   1   2   1828   1   2   0.638   0.362   1828 
 3   Nisbet, Charles   LS   -   1518   10970      2   1446      2   1.159   -0.659   1254 
 5   Akers, Anthony   LS   -   1410   13465   1   1   1450   1   1   0.444   0.556   1850 
 4   Lange, Olav   LS   -   1444   15011   1   2   1370   1   2   1.170   -0.170   1370 
 2   Fox, Gerrard   LS   -   1528   17015   0   1   1752   0   1   0.217   -0.217   1352 

Team 8 - Wandering Dragons 2
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Dempsey, Anthony   WD   -   2055   3708   2   2   1668   2   2   1.822   0.178   2068 
 3   Donkin, Chris   WD   -   1640   3765   2   2   1379   2   2   1.581   0.419   1779 
 4   Falconer, William   WD   -   1532   3872   1   2   1288   1   2   1.541   -0.541   1288 
 6   Goodall, Steven   WD   -   0   4116   0   1   1016   0   1   0   0   616 
 2   Konarski, Jannic   WDGS   -   1752   4621   2   2   1536   2   2   1.545   0.455   1936 
 5   Forbes, Alistair   SSWD   -   1450   8254   0   1   1410   0   1   0.556   -0.556   1010 
 8   MacGregor, Steven   WD   -   1627   16413   1   1   1227   1   1   0.918   0.082   1627 
 7   Bullen, Damien   WD   -   1699   16946      1   1378      1   0.868   -0.368   1378 

Team 9 - Wandering Dragons 1
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Campbell, Eoin S   WD   -   1835   3415   2   3   1435   1   2   1.836   -0.836   1557 
 5   Heron, Donald   WD   -   1799   4339   3   3   1399   1   1   0.918   0.082   1799 
 2   Kynoch, Richard J P   EDWD   -   1869   4629   3   3   1503   3   3   2.683   0.317   1903 
 7   McLay, John W   GRWD   -   1957   5168   1   1   1767   1   1   0.746   0.254   2167 
 4   O`Neil, Jim   WD   -   1829   5536   3   3   1429   2   2   1.836   0.164   1829 
 1   Sloan, Elliot S   WD   -   1872   6012   3   3   1567   3   3   2.492   0.508   1967 
 6   Carter, Richard G   WD   -   1780   7590   2   2   1380   0   0   0.000   0.000   1780 

Team 10 - Musselburgh
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Hope, Iain D   MU   -   1312   4379   0   2   1710   0   2   0.166   -0.166   1310 
 2   King, David   MU   -   1289   4596   1   2   1610   1   2   0.279   0.721   1610 
 5   Harris, Jim   MUPL   -   1008   8677   0   2   1323   0   1   0.212   -0.212   923 
 3   Dunnet, Ronald J   WD   -   1259   9580   0   2   1566   0   2   0.310   -0.310   1165 
 4   Crawford, James   MU   -   1125   19395   0   2   1476   0   2   0.231   -0.231   1075 
 6   Wilson, Robert S M    MU   -   0   21007   0   2   1132   0   2   0   0   731 

Team 11 - Bank of Scotland 1
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Stewart, David   BSCS   -   1620   6117   1   1   1220   1   1   0.918   0.082   1620 
 2   Murray, Findlay R   BS   -   1721   6910   1   1   1321   1   1   0.918   0.082   1721 
 3   Chapman, Nigel   BS   -   1657   7563   1   2   1328   1   2   1.736   -0.236   1520 
 6   Russell, Graeme R   BS   -   1525   8748   2   2   1125   1   1   0.918   0.082   1525 
 1   Mollison, Jamie   BSDA   -   1714   9024   2   2   1540   2   2   1.341   0.659   1940 
 7   Melvin, James   BS   -   1153   11147   0   1   1207   0   1   0.423   -0.423   807 
 8   Ronaldson, Derek   BS   NEW   1045   20863      1      0   0   0.000   0.000   - 
 5   Grundy, Thomas   BS   -   1616   21207   2   2   1262   1   1   0.860   0.140   1661 

Team 12 - Corstorphine 2
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Burns, David   CO   -   1608   3354      2   1690      2   0.781   -0.281   1496 
 6   McDiarmid, Allan   CO   -   1750   5009   1   2   1721   1   2   1.084   -0.084   1721 
 2   Ruthven, Angus G   COGS   -   1208   5883   0   2   1526   0   2   0.289   -0.289   1126 
 5   Ferguson, James   CO   -   793   14927   1   3   1193   0   1   0.082   -0.082   793 
 1   Ahmed, Imran   CO   -   1253   16093      3   1588      3   0.379   0.121   1308 
 3   Alexander, Ian   CO   -   1134   16697      2   1517      2   0.184   0.316   1324 
 4   Salvatore, Ernesto   CO   NEW   891   20666   1   3   1199   1   3   0.495   1.005   1199 

Team 13 - Pentland Hills
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Davies, Gordon H   PH   -   1596   3688   0   1   1521   0   1   0.604   -0.604   1121 
 3   Pearson, Walter J   PH   -   1504   5607   0   1   1463   0   1   0.556   -0.556   1063 
 5   Purkins, Terry E   PH   -   1349   5689   1   1   1300   1   1   0.570   0.430   1700 
 1   Ramsay, James Roy   PHLS   -   1660   5710   0   1   1586   0   1   0.604   -0.604   1186 
 4   Ridland, Lindsay S   PH   -   1432   7097   1   1   1364   1   1   0.597   0.403   1764 
 6   Clark, Andrew   PH   -   1268   21109   1   1   900   1   1   0.901   0.099   1300 

Team 14 - Edinburgh
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Hutchison, Colin J   EDWD   -   1708   4434   1   1   1312   1   1   0.916   0.084   1712 
 2   Marr, John   ED   -   1532   4868   0   1   1289   0   1   0.803   -0.803   889 
 4   Platts, William G C   EDWD   -   1426   5650   2   2   1148   2   2   1.664   0.336   1548 
 7   Archibald, A David   SBED   -   1793   10833   1   1   1727   1   1   0.591   0.409   2127 
 5   Sime, Euan   ED   J19   1203   15184   2   2   1074   2   2   1.343   0.657   1474 
 6   Skillen, Fergus   SRED   J10   789   17726   2   2   1026   2   2   0.437   1.563   1426 
 8   McGillivray, Calum   ED   J20   882   18587   1   1      0   0   0.000   0.000   - 
 3   Horne, Robert   ED   -   1472   18900   1   2   1301   1   2   1.448   -0.448   1301 

Team 15 - Sandy Bells 2
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Harward, Shaughan B   SB   -   1175   4294   0   1   1575   0   1   0.082   -0.082   1175 
 3   Burns, Robert   SB   -   1078   13184   0   1   1478   0   0   0.000   0.000   1078 
 4   Austin, Gafin   SB   -   919   14009   0   1   1319   0   0   0.000   0.000   919 
 1   Adamson, Jake   SB   -   1300   17961   0   1   1700   0   1   0.082   -0.082   1300 
 6   Rooney, Catherine   SB   -   543   20715   0   1   943   0   0   0.000   0.000   543 
 5   Haughton, Matt   SB   -   0   21918   0   1   1116   0   1   0   0   716