Back to Home Page

Dumbarton & District Team Knockout

Ending on 30/04/2010
Results compiled by Fraser Taylor
Grading calculations last updated - 21/07/2010

Dumbarton & District Team Knockout League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
11Bearsden A330069210001083
210East Kilbride Wanderers22004620000788
33Bishopbriggs21103413000456
47Dalmuir A21012322001450
54Concord21012224000338
65Cumbernauld A11002301000375
78Dalmuir B20111314000344
811Giffnock & Clarkston10101202000250
96Cumbernauld B10101202000250
1015Shettleston10010112000138
1113Phones10010112000138
1216Strathclyde University10010003100125
132Bearsden B10010103000125
1414Polytechnic1001000400000
159East Kilbride Rovers1001000400000
1612Glasgow Montrose0000000000000
  22 9 4 9 22 37 12 37 1 0 1 46  

Dumbarton & District Team Knockout Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  Plyd  Boards 
Bearsden A    3         4           2   10 
Bearsden B      1                       
Bishopbriggs            2     2           
Concord                     2       
Cumbernauld A  3                           
Cumbernauld B            2                 
Dalmuir A                1           3 
Dalmuir B    1     2                   
East Kilbride Rovers0                             
10 East Kilbride Wanderers            3           4     
11 Giffnock & Clarkston    2                         
12 Glasgow Montrose                               
13 Phones      1                       
14 Polytechnic                  0           
15 Shettleston1                             
16 Strathclyde University            1                 

Dumbarton & District Team Knockout Match Results
Bd Grade Concord (4) vs (13) Phones Grade Comments
1 1737 Sutherland, Mike  0  -  1 Dickson, Robert  1867 Away Win 
2 0 Mogudi, Donald    -   McIntyre, John W  1670 Draw 
3 1590 Ebdon, Richard G  1  -  0 Paterson, Colin C  1562 Home Win 
4 1534 Whyte, Jim  1  -  0 El Mountassir, Othmane  1450 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Bishopbriggs (3) vs (11) Giffnock & Clarkston Grade Comments
1 1960 Moultrie, George B  1  -  0 Lewis, Clive  1163 Home Win 
2 1270 Boyle, Daniel H  1  -  0 Lewis, Aaron  1093 Home Win 
3 834 Walker, William  0  -  1 Jordan, Joe  1077 Away Win 
4 821 Latimer, Raymond  0  -  1 McLaughlan, Iain  567 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Cumbernauld B (6) vs (8) Dalmuir B Grade Comments
1 1263 McAteer, Derek  1  -  0 Tait, Thomas  1556 Home Win 
2 1203 Fulton, Craig  0  -  1 McKechnie, Ian  1552 Away Win 
3 1025 Flaherty, David  0  -  1 Doherty, Terry  1326 Away Win 
4 1012 Flaherty, Lisa  1  -  0 McCartan, John  1275 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Strathclyde University (16) vs (7) Dalmuir A Grade Comments
1 0 Wawrzyczek, Jakub  0  -  1 Aird, Ian  1913 Away Win 
2 1437 Blair, Graeme  0  -  1 Wright, Alex  1739 Away Win 
3 1003 Ho, Winson  W  -  L Tait, Philip  1647 Win by Default 
4 0 Dawid, Rafael  0  -  1 Taylor, Fraser  1570 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (9) East Kilbride Rovers Grade Comments
1 1992 Wiltshire, Richard  1  -  0 Denham, Paul   1364 Home Win 
2 1964 Dyer, Michael T  1  -  0 Johnston, Jim  1362 Home Win 
3 1688 Burt, J Mel  1  -  0 Melvin, John  1174 Home Win 
4 1657 Borland, Thomas E  1  -  0 Jose, Thomas  913 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade East Kilbride Wanderers (10) vs (14) Polytechnic Grade Comments
1 1872 Jelfs, Alan  1  -  0 Brookens, Lewis  1662 Home Win 
2 1669 Murray, Frankie  1  -  0 Alomenu, Gilbert  1216 Home Win 
3 1612 Miller, Craig  1  -  0 Scheurich, Frank  0 Home Win 
4 1596 McDonald, Duncan  1  -  0 Prentice, Jim  1034 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Bearsden B (2) vs (5) Cumbernauld A Grade Comments
1 1685 Callison, J Stuart  0  -  1 Marks, Ian A  1877 Away Win 
2 1377 Kerridge, Simon  1  -  0 Parkes, Jack C  1666 Home Win 
3 1317 English, Ian  0  -  1 Bonella, David  1647 Away Win 
4 0 Arina, Helena  0  -  1 Thomson, George  1543 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade East Kilbride Wanderers (10) vs (7) Dalmuir A Grade Comments
1 1872 Jelfs, Alan  1  -  0 Aird, Ian  1913 Home Win 
2 1669 Murray, Frankie    -   Wright, Alex  1739 Draw 
3 1649 Dunlop, Anthony  1  -  0 Myall, Andrew  1708 Home Win 
4 1612 Miller, Craig    -   Taylor, Fraser  1570 Draw 
  3 - 1 

Bd Grade Bishopbriggs (3) vs (8) Dalmuir B Grade Comments
1 1960 Moultrie, George B  1  -  0 Tait, Thomas  1556 Home Win 
2 1511 Phillips, Sam  0  -  1 McKechnie, Ian  1552 Away Win 
3 1320 Kelly, Jim  1  -  0 McDonald, Jim  1335 Home Win 
4 834 Walker, William    -   McCartan, John  1275 Draw 
  2 - 1 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (4) Concord Grade Comments
1 1992 Wiltshire, Richard  1  -  0 Mogudi, Donald  0 Home Win 
2 1951 MacGregor, Ian R  1  -  0 Ebdon, Richard G  1590 Home Win 
3 1688 Burt, J Mel    -   Whyte, Jim  1534 Draw 
4 1657 Borland, Thomas E  1  -  0 Binnie, James  1236 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Bearsden A (1) vs (15) Shettleston Grade Comments
1 2444 Greet, Andrew (IM)  0  -  1 Bryson, Douglas M (IM)  2372 Away Win 
2 2030 Rocks, Daniel    -   Hulme, William  1897 Draw 
3 2005 Webb, Jeff R L  1  -  0 Doyle, James  1909 Home Win 
4 1992 Wiltshire, Richard  1  -  0 Gallagher, Anthony  1796 Home Win 
  2 - 1 

Dumbarton & District Team Knockout Team Results
Team 1 - Bearsden A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Borland, Thomas E   BD   -   1657   3238   2   2   1257   2   2   1.836   0.164   1657 
 4   Burt, J Mel   BD   -   1688   3365   1   2   1411   1   2   1.623   -0.123   1604 
 2   Dyer, Michael T   BD   -   1964   3825   1   1   1564   1   1   0.918   0.082   1964 
 8   Webb, Jeff R L   BD   -   2005   6425   1   1   1909   1   1   0.630   0.370   2309 
 1   Wiltshire, Richard   BD   -   1992   6517   3   3   1660   3   3   2.588   0.412   2060 
 3   MacGregor, Ian R   BD   J17   1951   13529   1   1   1590   1   1   0.894   0.106   1990 
 7   Rocks, Daniel   BD   J18   2030   16927      1   1897      1   0.682   -0.182   1897 
 6   Greet, Andrew (IM)   BD   -   2444   21675   0   1   2372   0   1   0.597   -0.597   1972 

Team 2 - Bearsden B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Callison, J Stuart   BD   -   1685   3390   0   1   1877   0   1   0.254   -0.254   1477 
 2   Kerridge, Simon   BD   -   1377   15294   1   1   1666   1   1   0.157   0.843   2066 
 3   English, Ian   BD   -   1317   17347   0   1   1647   0   1   0.125   -0.125   1247 
 4   Arina, Helena   BD   -   0   22134   0   1   1524   0   1   0   0   1124 

Team 3 - Bishopbriggs
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Moultrie, George B   BB   -   1960   5394   2   2   1560   1   1   0.918   0.082   1960 
 5   Walker, William   BB   -   834   6764   0   1   1077   0   1   0.197   -0.197   677 
 4   Boyle, Daniel H   BB   -   1270   9032   1   1   1203   1   1   0.591   0.409   1603 
 6   Latimer, Raymond   BBKK   -   821   10264   0   1   687   0   1   0.682   -0.682   287 

Team 4 - Concord
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Ebdon, Richard G   CD   -   1590   3831   1   2   1776   1   2   0.624   0.376   1776 
 1   Sutherland, Mike   CD   -   1737   6166   0   1   1867   0   1   0.324   -0.324   1467 
 3   Whyte, Jim   CD   -   1534   6466   1   2   1582   1   2   0.879   0.621   1774 
 4   Binnie, James   CD   -   1236   16553   0   1   1636   0   1   0.082   -0.082   1236 
 5   Mogudi, Donald   CD   -   0   22033      2   1831      2   0   0   1638 

Team 5 - Cumbernauld A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Bonella, David   CN   -   1647   3231   1   1   1317   1   1   0.875   0.125   1717 
 1   Marks, Ian A   CN   -   1877   4866   1   1   1685   1   1   0.746   0.254   2085 
 2   Parkes, Jack C   CNCW   -   1666   5573   0   1   1377   0   1   0.843   -0.843   977 
 4   Thomson, George   CN   -   1543   11949   1   1   1143   1   1   0.918   0.082   1543 

Team 6 - Cumbernauld B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Fulton, Craig   CN   -   1203   4005   0   1   1552   0   1   0.112   -0.112   1152 
 1   McAteer, Derek   CN   -   1263   15431   1   1   1556   1   1   0.153   0.847   1956 
 4   Flaherty, Lisa   CN   J13   1012   16870   1   1   1275   1   1   0.178   0.822   1675 
 3   Flaherty, David   CN   NEW   1025   20812   0   1   1326   0   1   0.149   -0.149   926 

Team 7 - Dalmuir A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Aird, Ian   DA   -   1913   3018   1   2   1842   1   2   1.192   -0.192   1842 
 4   Tait, Philip   DACD   -   1647   6186   0   1      0   0   0.000   0.000   - 
 2   Wright, Alex   DA   -   1739   6541   1   2   1570   1   2   1.419   0.081   1764 
 5   Taylor, Fraser   DA   -   1570   15587   1   2   1612      1   0.444   0.056   1612 
 3   Myall, Andrew   DA   -   1708   21103   0   1   1649   0   1   0.584   -0.584   1249 

Team 8 - Dalmuir B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   McCartan, John   DA   -   1275   4956      2   998      2   1.623   -1.123   806 
 2   McKechnie, Ian   DA   -   1552   5122   2   2   1357   2   2   1.444   0.556   1757 
 1   Tait, Thomas   DA   -   1556   6188   0   2   1610   0   2   0.929   -0.929   1209 
 5   McDonald, Jim   DA   -   1335   7895   0   1   1320   0   1   0.521   -0.521   920 
 3   Doherty, Terry   DA   -   1326   15068   1   1   1050   1   1   0.830   0.170   1450 

Team 9 - East Kilbride Rovers
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Denham, Paul    EK   -   1364   9891   0   1   1764   0   1   0.082   -0.082   1364 
 2   Johnston, Jim   EK   -   1362   13460   0   1   1762   0   1   0.082   -0.082   1362 
 3   Melvin, John   EK   -   1174   15032   0   1   1574   0   1   0.082   -0.082   1174 
 4   Jose, Thomas   EK   NEW   913   21358   0   1   1313   0   0   0.000   0.000   913 

Team 10 - East Kilbride Wanderers
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Dunlop, Anthony   EK   -   1649   3806   1   1   1708   1   1   0.416   0.584   2108 
 1   Jelfs, Alan   EK   -   1872   4482   2   2   1788   2   2   1.211   0.789   2187 
 2   Murray, Frankie   EK   -   1669   5433   1   2   1504   1   2   1.321   0.179   1697 
 4   Miller, Craig   EK   -   1612   9045   1   2   1436   1   2   1.416   0.084   1628 
 5   McDonald, Duncan   EK   -   1596   15466   1   1   1196   1   1   0.918   0.082   1596 

Team 11 - Giffnock & Clarkston
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Jordan, Joe   GI   -   1077   16794   1   1   834   1   1   0.803   0.197   1234 
 2   Lewis, Aaron   GIBI   J13   1093   16860   0   1   1270   0   1   0.271   -0.271   870 
 4   McLaughlan, Iain   REHO   J12   567   17416   1   1   821   1   1   0.187   0.813   1221 
 1   Lewis, Clive   GI   -   1163   19751   0   1   1563   0   0   0.000   0.000   1163 

Team 13 - Phones
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Dickson, Robert   KRPO   -   1867   3731   1   1   1737   1   1   0.676   0.324   2137 
 2   McIntyre, John W   POCZ   -   1670   5102      1   1588      1   0.610   -0.110   1588 
 3   Paterson, Colin C   POKN   -   1562   5582   0   1   1590   0   1   0.458   -0.458   1190 
 4   El Mountassir, Othmane   PO   NEW   1450   21389   0   1   1534   0   1   0.383   -0.383   1134 

Team 14 - Polytechnic
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Prentice, Jim   PY   -   1034   6872   0   1   1434   0   1   0.082   -0.082   1034 
 2   Alomenu, Gilbert   PY   -   1216   13560   0   1   1616   0   1   0.082   -0.082   1216 
 1   Brookens, Lewis   PY   -   1662   14758   0   1   1872   0   1   0.233   -0.233   1472 
 4   Scheurich, Frank   PY   -   0   21449   0   1   1612   0   1   0   0   1212 

Team 15 - Shettleston
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Bryson, Douglas M (IM)   SH   -   2372   3332   1   1   2444   1   1   0.403   0.597   2844 
 3   Doyle, James   SHCW   -   1909   3788   0   1   2005   0   1   0.370   -0.370   1605 
 4   Gallagher, Anthony   SHCW   -   1796   4019   0   1   1992   0   1   0.248   -0.248   1592 
 2   Hulme, William   SH   -   1897   4413      1   2070      1   0.271   0.229   2070 

Team 16 - Strathclyde University
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Blair, Graeme   SCIV   J19   1437   15880   0   1   1739   0   1   0.149   -0.149   1339 
 2   Ho, Winson   SC   J19   1003   18258   1   1      0   0   0.000   0.000   - 
 4   Wawrzyczek, Jakub   SC   J20   0   21520   0   1   1913   0   1   0   0   1513 
 3   Dawid, Rafael   SC   -   0   21584   0   1   1570   0   1   0   0   1170