Back to Home Page

Dumbarton & District Division 2

Ending on 30/04/2010
Results compiled by Fraser Taylor
Grading calculations last updated - 21/07/2010

Dumbarton & District Division 2 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
19Strathclyde University85301322170022270
26East Kilbride Rovers86111317870002166
32Concord834110136121001753
43Crowwood B83329137111001755
55Dalmuir B83329136111011753
68Polytechnic83238144140001650
71Bearsden B83147109130001445
87Giffnock & Clarkston8107278170001134
94Cumbernauld B801715322101723
  72 27 18 27 72 114 52 114 4 0 4 144  

Dumbarton & District Division 2 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Plyd  Boards 
Bearsden B 1 3 2 1 3 2  14 
Concord3 2 2 2  2 2 2 17 
Crowwood B2 2 4 1 1 2 2 2 17 
Cumbernauld B1 2 0 1 1  1 1 
Dalmuir B2 1 2 3 2 3 1 2 17 
East Kilbride Rovers3 3 3 3 2 3 2 1 21 
Giffnock & Clarkston 1 1 3 1 1 1 1 11 
Polytechnic1 2 2 3 3 1 3 0 16 
Strathclyde University3 2 2 3 2 3 3 4 22 

Dumbarton & District Division 2 Match Results
Bd Grade Cumbernauld B (4) vs (3) Crowwood B Grade Comments
1 1263 McAteer, Derek  0  -  1 Conn, Mark  1485 Away Win 
2 1203 Fulton, Craig  0  -  1 Thomson, Peter  1409 Away Win 
3 0 Carruth, Andrew  0  -  1 MacIntosh, James  1383 Away Win 
4 1025 Flaherty, David  0  -  1 Peacock, Jack  1335 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Strathclyde University (9) vs (2) Concord Grade Comments
1 1713 McLatchie, Jonathan  1  -  0 Mogudi, Donald  0 Home Win 
2 0 Wawrzyczek, Jakub  1  -  0 Ebdon, Richard G  1590 Home Win 
3 1003 Ho, Winson  0  -  1 Whyte, Jim  1534 Away Win 
4 968 Jordan, Shona  0  -  1 Binnie, James  1236 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Crowwood B (3) vs (1) Bearsden B Grade Comments
1 1485 Conn, Mark  0  -  1 Kerridge, Simon  1377 Away Win 
2 1409 Thomson, Peter    -   Stokes, Brian  1352 Draw 
3 1383 MacIntosh, James  1  -  0 MacCorquodale, Gordon  1295 Home Win 
4 1335 Peacock, Jack  1  -  0 Arina, Helena  0 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Crowwood B (3) vs (2) Concord Grade Comments
1 1409 Thomson, Peter  0  -  1 Ebdon, Richard G  1590 Away Win 
2 1383 MacIntosh, James    -   Whyte, Jim  1534 Draw 
3 1354 Pollock, Andrew  1  -  0 Binnie, James  1236 Home Win 
4 1335 Peacock, Jack    -   Williamson, Hamish M  1180 Draw 
  2 - 2 

Bd Grade Dalmuir B (5) vs (6) East Kilbride Rovers Grade Comments
1 1552 McKechnie, Ian  0  -  1 Thomas, Phil  1809 Away Win 
2 1377 Cleland, Douglas  1  -  0 Thomas, Daniel R  1303 Home Win 
3 1326 Doherty, Terry  1  -  0 Thomas, Matthew R  1193 Home Win 
4 1275 McCartan, John  0  -  1 Howie, Andrew  1361 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Giffnock & Clarkston (7) vs (1) Bearsden B Grade Comments
1 1704 Campbell, Iain S    -   Stokes, Brian  1352 Draw 
2 1163 Lewis, Clive  0  -  1 English, Ian  1317 Away Win 
3 1093 Lewis, Aaron  0  -  1 MacGregor, Douglas  1144 Away Win 
4 1069 Rank, Darren  0  -  1 Buchanan, Craig  0 Away Win 
   - 3 

Bd Grade Dalmuir B (5) vs (9) Strathclyde University Grade Comments
1 1556 Tait, Thomas  0  -  1 Blair, Graeme  1437 Away Win 
2 1552 McKechnie, Ian  0  -  1 Ho, Winson  1003 Away Win 
3 1377 Cleland, Douglas  1  -  0 Jordan, Shona  968 Home Win 
4 1326 Doherty, Terry  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 2 

Bd Grade Polytechnic (8) vs (7) Giffnock & Clarkston Grade Comments
1 1635 Breslin, Daniel  1  -  0 Rainey, Peter  1202 Home Win 
2 1442 Goodall, Alistair  1  -  0 Lewis, Clive  1163 Home Win 
3 1249 Gaffney, Dairena  1  -  0 Lewis, Aaron  1093 Home Win 
4 1034 Prentice, Jim  0  -  1 Jordan, Joe  1077 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Strathclyde University (9) vs (3) Crowwood B Grade Comments
1 0 Roman, Maciej  0  -  1 Conn, Mark  1485 Away Win 
2 1437 Blair, Graeme  1  -  0 Thomson, Peter  1409 Home Win 
3 1003 Ho, Winson  1  -  0 MacIntosh, James  1383 Home Win 
4 0 DEFAULT  L  -  W Peacock, Jack  1335 Loss by Default 
  2 - 2 

Bd Grade Bearsden B (1) vs (5) Dalmuir B Grade Comments
1 1377 Kerridge, Simon    -   Tait, Thomas  1556 Draw 
2 1352 Stokes, Brian    -   McKechnie, Ian  1552 Draw 
3 1295 MacCorquodale, Gordon  0  -  1 Doherty, Terry  1326 Away Win 
4 0 Buchanan, Craig  1  -  0 McCartan, John  1275 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Polytechnic (8) vs (9) Strathclyde University Grade Comments
1 0 Vesely, Jiri  0  -  1 McLatchie, Jonathan  1713 Away Win 
2 1442 Goodall, Alistair  0  -  1 Roman, Maciej  0 Away Win 
3 1249 Gaffney, Dairena  0  -  1 Blair, Graeme  1437 Away Win 
4 1034 Prentice, Jim  0  -  1 Ho, Winson  1003 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Bearsden B (1) vs (8) Polytechnic Grade Comments
1 1377 Kerridge, Simon  0  -  1 Goodall, Alistair  1442 Away Win 
2 1352 Stokes, Brian  1  -  0 Alomenu, Gilbert  1216 Home Win 
3 1317 English, Ian    -   Gaffney, Dairena  1249 Draw 
4 1144 MacGregor, Douglas  1  -  0 Prentice, Jim  1034 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade East Kilbride Rovers (6) vs (8) Polytechnic Grade Comments
1 1362 Johnston, Jim    -   Clarke, Peter  0 Draw 
2 1142 McConnell, Alan  0  -  1 Goodall, Alistair  1442 Away Win 
3 1072 Lynn, Henry  1  -  0 Gaffney, Dairena  1249 Home Win 
4 913 Jose, Thomas  1  -  0 Prentice, Jim  1034 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Giffnock & Clarkston (7) vs (4) Cumbernauld B Grade Comments
1 1202 Rainey, Peter  1  -  0 McAteer, Derek  1263 Home Win 
2 1163 Lewis, Clive    -   Fulton, Craig  1203 Draw 
3 1093 Lewis, Aaron  1  -  0 Flaherty, David  1025 Home Win 
4 928 McLaughlin, Andrew  1  -  0 Flaherty, Lisa  1012 Home Win 
  3 -  

Bd Grade East Kilbride Rovers (6) vs (3) Crowwood B Grade Comments
1 1809 Thomas, Phil  1  -  0 Conn, Mark  1485 Home Win 
2 1303 Thomas, Daniel R  1  -  0 Thomson, Peter  1409 Home Win 
3 1362 Johnston, Jim  1  -  0 MacIntosh, James  1383 Home Win 
4 1364 Denham, Paul   0  -  1 Peacock, Jack  1335 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Concord (2) vs (1) Bearsden B Grade Comments
1 0 Mogudi, Donald  1  -  0 Kerridge, Simon  1377 Home Win 
2 1590 Ebdon, Richard G  1  -  0 Stokes, Brian  1352 Home Win 
3 1534 Whyte, Jim    -   English, Ian  1317 Draw 
4 1236 Binnie, James  1  -  0 MacGregor, Douglas  1144 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Strathclyde University (9) vs (4) Cumbernauld B Grade Comments
1 1713 McLatchie, Jonathan  1  -  0 McAteer, Derek  1263 Home Win 
2 0 Roman, Maciej  0  -  1 Fulton, Craig  1203 Away Win 
3 1437 Blair, Graeme  1  -  0 Flaherty, David  1025 Home Win 
4 1003 Ho, Winson  1  -  0 Flaherty, Lisa  1012 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Polytechnic (8) vs (2) Concord Grade Comments
1 1635 Breslin, Daniel  1  -  0 Mogudi, Donald  0 Home Win 
2 0 Clarke, Peter  0  -  1 Ebdon, Richard G  1590 Away Win 
3 1249 Gaffney, Dairena  1  -  0 Whyte, Jim  1534 Home Win 
4 1180 McIntyre, Alastair  0  -  1 Williamson, Hamish M  1180 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Giffnock & Clarkston (7) vs (6) East Kilbride Rovers Grade Comments
1 1667 Dougan, H Campbell    -   Johnston, Jim  1362 Draw 
2 1419 McDonald, David    -   Denham, Paul   1364 Draw 
3 1163 Lewis, Clive  0  -  1 Miller, Scott  1228 Away Win 
4 1093 Lewis, Aaron  0  -  1 Melvin, John  1174 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Dalmuir B (5) vs (2) Concord Grade Comments
1 1556 Tait, Thomas  0  -  1 Sutherland, Mike  1737 Away Win 
2 1552 McKechnie, Ian  0  -  1 Ebdon, Richard G  1590 Away Win 
3 1275 McCartan, John    -   Whyte, Jim  1534 Draw 
4 1335 McDonald, Jim  1  -  0 Browne, Brendan  1305 Home Win 
  1 - 2 

Bd Grade Cumbernauld B (4) vs (8) Polytechnic Grade Comments
1 1263 McAteer, Derek  0  -  1 Goodall, Alistair  1442 Away Win 
2 1203 Fulton, Craig  0  -  1 Gaffney, Dairena  1249 Away Win 
3 1025 Flaherty, David  0  -  1 Alomenu, Gilbert  1216 Away Win 
4 1012 Flaherty, Lisa  1  -  0 MacKay, Archie J  1050 Home Win 
  1 - 3 

Bd Grade Strathclyde University (9) vs (7) Giffnock & Clarkston Grade Comments
1 0 Wawrzyczek, Jakub  1  -  0 MacQueen, Andrew  1720 Home Win 
2 1713 McLatchie, Jonathan  1  -  0 Rainey, Peter  1202 Home Win 
3 1437 Blair, Graeme  1  -  0 Lewis, Clive  1163 Home Win 
4 1003 Ho, Winson  0  -  1 Jordan, Joe  1077 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Crowwood B (3) vs (5) Dalmuir B Grade Comments
1 1485 Conn, Mark    -   Tait, Thomas  1556 Draw 
2 1409 Thomson, Peter  0  -  1 McKechnie, Ian  1552 Away Win 
3 1383 MacIntosh, James  0  -  1 McDonald, Jim  1335 Away Win 
4 1335 Peacock, Jack  1  -  0 McCartan, John  1275 Home Win 
  1 - 2 

Bd Grade Cumbernauld B (4) vs (1) Bearsden B Grade Comments
1 1271 Hendry, Paul J  0  -  1 Kerridge, Simon  1377 Away Win 
2 1263 McAteer, Derek  0  -  1 English, Ian  1317 Away Win 
3 1025 Flaherty, David  1  -  0 MacCorquodale, Gordon  1295 Home Win 
4 1012 Flaherty, Lisa  0  -  1 Buchanan, Craig  0 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Bearsden B (1) vs (6) East Kilbride Rovers Grade Comments
1 1377 Kerridge, Simon  0  -  1 Thomas, Phil  1809 Away Win 
2 1352 Stokes, Brian    -   Denham, Paul   1364 Draw 
3 1317 English, Ian    -   Johnston, Jim  1362 Draw 
4 0 Arina, Helena  0  -  1 Miller, Scott  1228 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Dalmuir B (5) vs (8) Polytechnic Grade Comments
1 1556 Tait, Thomas  0  -  1 Glen, Hamish  1641 Away Win 
2 1552 McKechnie, Ian  1  -  0 Clarke, Peter  0 Home Win 
3 1275 McCartan, John  0  -  1 Scheurich, Frank  0 Away Win 
4 1377 Cleland, Douglas  0  -  1 Prentice, Jim  1034 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Concord (2) vs (4) Cumbernauld B Grade Comments
1 1737 Sutherland, Mike  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 1590 Ebdon, Richard G  1  -  0 McAteer, Derek  1263 Home Win 
3 1305 Browne, Brendan  0  -  1 Fulton, Craig  1203 Away Win 
4 1180 Williamson, Hamish M  0  -  1 Carruth, Andrew  0 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Concord (2) vs (7) Giffnock & Clarkston Grade Comments
1 1737 Sutherland, Mike    -   MacQueen, Stuart  1544 Draw 
2 1590 Ebdon, Richard G  1  -  0 Rainey, Peter  1202 Home Win 
3 1534 Whyte, Jim  1  -  0 Lewis, Clive  1163 Home Win 
4 1180 Williamson, Hamish M  0  -  1 Lewis, Aaron  1093 Away Win 
  2 - 1 

Bd Grade East Kilbride Rovers (6) vs (9) Strathclyde University Grade Comments
1 1809 Thomas, Phil  0  -  1 Wawrzyczek, Jakub  0 Away Win 
2 1486 Dykes, John  0  -  1 McLatchie, Jonathan  1713 Away Win 
3 1364 Denham, Paul   0  -  1 Blair, Graeme  1437 Away Win 
4 1362 Johnston, Jim  1  -  0 Robbie, Dale  1064 Home Win 
  1 - 3 

Bd Grade Giffnock & Clarkston (7) vs (5) Dalmuir B Grade Comments
1 1202 Rainey, Peter    -   Tait, Thomas  1556 Draw 
2 1163 Lewis, Clive  0  -  1 McKechnie, Ian  1552 Away Win 
3 1093 Lewis, Aaron  0  -  1 McDonald, Jim  1335 Away Win 
4 1069 Rank, Darren    -   McCartan, John  1275 Draw 
  1 - 3 

Bd Grade East Kilbride Rovers (6) vs (4) Cumbernauld B Grade Comments
1 1809 Thomas, Phil  1  -  0 McAteer, Derek  1263 Home Win 
2 1486 Dykes, John    -   Fulton, Craig  1203 Draw 
3 1303 Thomas, Daniel R  1  -  0 Flaherty, David  1025 Home Win 
4 1362 Johnston, Jim    -   Flaherty, Lisa  1012 Draw 
  3 - 1 

Bd Grade Bearsden B (1) vs (9) Strathclyde University Grade Comments
1 1377 Kerridge, Simon  0  -  1 Wawrzyczek, Jakub  0 Away Win 
2 1352 Stokes, Brian    -   McLatchie, Jonathan  1713 Draw 
3 1317 English, Ian  0  -  1 Blair, Graeme  1437 Away Win 
4 1295 MacCorquodale, Gordon  0  -  1 Ho, Winson  1003 Away Win 
   - 3 

Bd Grade Cumbernauld B (4) vs (5) Dalmuir B Grade Comments
1 1271 Hendry, Paul J  0  -  1 Tait, Thomas  1556 Away Win 
2 0 Carruth, Andrew  0  -  1 McKechnie, Ian  1552 Away Win 
3 1025 Flaherty, David  0  -  1 McCartan, John  1275 Away Win 
4 1263 McAteer, Derek  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  1 - 3 

Bd Grade Concord (2) vs (6) East Kilbride Rovers Grade Comments
1 0 Mogudi, Donald  0  -  1 Thomas, Phil  1809 Away Win 
2 1590 Ebdon, Richard G  0  -  1 Thomas, Daniel R  1303 Away Win 
3 1534 Whyte, Jim  0  -  1 Denham, Paul   1364 Away Win 
4 1305 Browne, Brendan    -   Johnston, Jim  1362 Draw 
   - 3 

Bd Grade Crowwood B (3) vs (7) Giffnock & Clarkston Grade Comments
1 1485 Conn, Mark    -   MacQueen, Andrew  1720 Draw 
2 1409 Thomson, Peter  1  -  0 Lewis, Clive  1163 Home Win 
3 1335 Peacock, Jack  1  -  0 Lewis, Aaron  1093 Home Win 
4 0 Beattie, Tommy  0  -  1 Rank, Darren  1069 Away Win 
  2 - 1 

Bd Grade Crowwood B (3) vs (8) Polytechnic Grade Comments
1 1485 Conn, Mark    -   Glen, Hamish  1641 Draw 
2 1383 MacIntosh, James  1  -  0 Gaffney, Dairena  1249 Home Win 
3 1335 Peacock, Jack    -   Alomenu, Gilbert  1216 Draw 
4 0 Beattie, Tommy  0  -  1 Prentice, Jim  1034 Away Win 
  2 - 2 

Dumbarton & District Division 2 Team Results
Team 1 - Bearsden B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Stokes, Brian   BD   -   1352   14015   3   7   1510   3   7   2.240   1.260   1510 
 5   MacGregor, Douglas   BD   -   1144   14330   2   3   1158   2   3   1.443   0.557   1280 
 1   Kerridge, Simon   BD   -   1377   15294   2   7   1557   2   7   2.064   0.436   1451 
 3   English, Ian   BD   -   1317   17347   3   6   1340   3   6   2.839   0.661   1402 
 4   MacCorquodale, Gordon   BD   -   1295   22133   0   4   1199   0   4   2.451   -2.451   799 
 6   Arina, Helena   BD   -   0   22134   0   2   1282   0   2   0   0   881 
 7   Buchanan, Craig   BD   -   0   22211   3   3   1155   3   3   0   0   1555 

Team 2 - Concord
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Browne, Brendan   CD   -   1305   3295      3   1300      3   1.517   -1.017   1020 
 1   Ebdon, Richard G   CD   -   1590   3831   6   8   1447   6   8   5.404   0.596   1640 
 7   Sutherland, Mike   CD   -   1737   6166   2   3   1592   1   2   1.385   0.115   1786 
 2   Whyte, Jim   CD   -   1534   6466   3   7   1269   3   7   5.670   -2.170   1269 
 4   Williamson, Hamish M   CDHE   -   1180   6487   1   4   1194   1   4   1.923   -0.423   1103 
 3   Binnie, James   CD   -   1236   16553   2   3   1169   2   3   1.748   0.252   1291 
 5   Mogudi, Donald   CD   -   0   22033   1   4   1638   1   4   0   0   1446 

Team 3 - Crowwood B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   MacIntosh, James   CW   -   1383   5095   3   7   1267   3   7   4.461   -0.961   1267 
 5   Peacock, Jack   CW   -   1335   5604   7   8   1201   6   7   4.697   1.303   1504 
 4   Pollock, Andrew   CWCN   -   1354   5658   1   1   1236   1   1   0.663   0.337   1636 
 1   Conn, Mark   CW   -   1485   8588   3   7   1561   2   6   2.460   0.040   1500 
 2   Thomson, Peter   CW   -   1409   10793   2   7   1392   2   7   3.616   -1.116   1286 
 6   Beattie, Tommy   CW   -   0   16184   0   2   1052   0   2   0   0   651 

Team 4 - Cumbernauld B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Fulton, Craig   CN   -   1203   4005   3   6   1322   2   5   1.756   0.244   1250 
 6   Hendry, Paul J   CN   -   1271   8020   0   2   1466   0   2   0.518   -0.518   1066 
 1   McAteer, Derek   CN   -   1263   15431   1   8   1520   0   7   1.431   -1.431   1120 
 4   Flaherty, Lisa   CN   J13   1012   16870   1   5   1178   1   5   1.582   -0.082   1028 
 3   Flaherty, David   CN   NEW   1025   20812   1   7   1309   1   7   1.194   -0.194   1006 
 5   Carruth, Andrew   CN   -   0   21527   1   3   1345   1   3   0   0   1223 

Team 5 - Dalmuir B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   McCartan, John   DA   -   1275   4956   2   7   1301   2   7   3.251   -1.251   1138 
 2   McKechnie, Ian   DA   -   1552   5122   4   8   1365   4   8   5.648   -1.148   1407 
 1   Tait, Thomas   DA   -   1556   6188   2   7   1495   2   7   4.040   -1.540   1389 
 6   McDonald, Jim   DA   -   1335   7895   3   3   1297   3   3   1.648   1.352   1697 
 3   Cleland, Douglas   DA   -   1377   10239   2   3   1152   2   3   2.237   -0.237   1274 
 4   Doherty, Terry   DA   -   1326   15068   3   3   1286   2   2   1.112   0.888   1686 

Team 6 - East Kilbride Rovers
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 12   Dykes, John   EK   -   1486   3826      2   1468      2   1.036   -0.536   1275 
 2   Denham, Paul    EK   -   1364   9891   2   5   1422   2   5   2.106   -0.106   1350 
 7   McConnell, Alan   EK   -   1142   10164   0   1   1442   0   1   0.149   -0.149   1042 
 10   Miller, Scott   EK   -   1228   13272   2   2   1142   2   2   1.234   0.766   1542 
 3   Johnston, Jim   EK   -   1362   13460   4   7   1307   4   7   4.002   0.498   1413 
 4   Howie, Andrew   EK   -   1361   14450   1   1   1275   1   1   0.617   0.383   1675 
 11   Melvin, John   EK   -   1174   15032   1   1   1203   1   1   0.458   0.542   1603 
 8   Lynn, Henry   EK   -   1072   15301   1   1   1249   1   1   0.271   0.729   1649 
 1   Thomas, Phil   EKAY   -   1809   15971   5   6   1543   5   6   4.791   0.209   1823 
 6   Thomas, Matthew R   EKMN   J15   1193   15984   0   1   1326   0   1   0.318   -0.318   926 
 5   Thomas, Daniel R   EK   J13   1303   15990   3   4   1356   3   4   1.727   1.273   1550 
 9   Jose, Thomas   EK   NEW   913   21358   1   1   1034   1   1   0.337   0.663   1434 

Team 7 - Giffnock & Clarkston
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Campbell, Iain S   GI   -   1704   3418      1   1352      1   0.888   -0.388   1352 
 8   Dougan, H Campbell   CC   -   1667   3780      1   1362      1   0.856   -0.356   1362 
 10   MacQueen, Andrew   GI   -   1720   4815      2   1649      2   1.163   -0.663   1456 
 6   Rank, Darren   GI   -   1069   5711   1   3   1367      2   0.325   0.175   1174 
 9   McDonald, David   GI   -   1419   12932      1   1364      1   0.577   -0.077   1364 
 11   MacQueen, Stuart   GI   J15   1544   14570      1   1737      1   0.248   0.252   1737 
 7   McLaughlin, Andrew   GIBI   J14   928   16494   1   1   1122   1   1   0.248   0.752   1522 
 5   Jordan, Joe   GI   -   1077   16794   2   2   1036   2   2   1.119   0.881   1436 
 4   Lewis, Aaron   GIBI   J13   1093   16860   2   7   1210   2   7   2.465   -0.465   1047 
 2   Rainey, Peter   GIBI   J13   1202   17424   1   5   1523   1   5   2.000   -0.500   1373 
 3   Lewis, Clive   GI   -   1163   19751      8   1395      8   1.837   -1.337   938 

Team 8 - Polytechnic
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Breslin, Daniel   PY   -   1635   3277   2   2   1534   2   2   1.268   0.732   1934 
 3   Gaffney, Dairena   PY   -   1249   4010   3   7   1312   3   7   2.954   0.546   1312 
 11   Glen, Hamish   PY   -   1641   4100   1   2   1520   1   2   1.322   0.178   1714 
 2   Goodall, Alistair   PYBD   -   1442   4115   4   5   1236   4   4   3.011   0.989   1636 
 9   MacKay, Archie J   PY   -   1050   4781   0   1   1122   0   1   0.403   -0.403   722 
 8   McIntyre, Alastair   PY   -   1180   5098   0   1   1180   0   1   0.500   -0.500   780 
 5   Prentice, Jim   PY   -   1034   6872   2   4   1164   1   3   1.045   -0.045   1042 
 4   Alomenu, Gilbert   PY   -   1216   13560   1   2   1192   1   2   1.054   0.446   1386 
 10   Scheurich, Frank   PY   -   0   21449   1   1   1275   1   1   0   0   1675 
 7   Vesely, Jiri   PY   -   0   21985   0   1   1733   0   1   0   0   1333 
 6   Clarke, Peter   PY   -   0   22300   0   2   1571   0   2   0   0   1171 

Team 9 - Strathclyde University
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Robbie, Dale   PA   -   1064   5790   0   1   1362   0   1   0.149   -0.149   962 
 4   Jordan, Shona   GI   J18   968   14644   0   2   1302   0   2   0.256   -0.256   902 
 2   Blair, Graeme   SCIV   J19   1437   15880   7   7   1301   7   7   4.633   2.367   1701 
 1   McLatchie, Jonathan   CD   J20   1713   16624   5   6   1463   5   6   4.762   0.738   1857 
 3   Ho, Winson   SC   J19   1003   18258   5   7   1245   5   7   1.604   3.396   1408 
 5   Roman, Maciej   SC   -   0   19235   1   3   1377   1   3   0   0   1255 
 6   Wawrzyczek, Jakub   SC   J20   0   21520   4   4   1630   4   4   0   0   2030