Back to Home Page

GCL Division 2

Played at Glasgow ending on 30/04/2009
Results compiled by Jim Johnston
Grading calculations last updated - 21/07/2009

GCL Division 2 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
15Dalmuir871015301161003676
27Hamilton B861113227126103267
38Polytechnic B8422101817130002655
44Giffnock B841391714151012552
51East Kilbride A831471512160052144
62Glasgow Montrose B83147108176072042
79Cathcart  B81345156250111839
83Bearsden B812541016210011838
96East Kilbride B81072139251001839
  72 30 12 30 72 150 100 150 15 2 15 214  

GCL Division 2 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Plyd  Boards 
East Kilbride A1 4 3 1 4 1 2 3 21 
Glasgow Montrose B5 3 2 1 3 0 1 3 20 
Bearsden B1 2 2 1 3 1 3 3 18 
Giffnock B2 4 4 1 1 4 3 5 25 
Dalmuir4 4 5 5 4 3 4 6 36 
East Kilbride B2 2 2 4 1 2 1 2 18 
Hamilton B5 6 4 2 3 4 3 4 32 
Polytechnic B3 4 3 3 2 4 2 3 26 
Cathcart  B3 3 3 1 0 4 2 2 18 

GCL Division 2 Match Results
Bd Grade East Kilbride B (6) vs (1) East Kilbride A Grade Comments
1 1588 Dunlop, Anthony  1  -  0 Miller, Craig  1683 Home Win 
2 1110 McConnell, Alan  0  -  1 McDonald, Duncan  1590 Away Win 
3 1229 Melvin, John    -   McKay, Stewart  1527 Draw 
4 1170 Miller, Scott  0  -  1 Brisbane, Tom  1494 Away Win 
5 1011 Lynn, Henry  0  -  1 Johnston, Jim  1421 Away Win 
6 1305 Gosetti, Piero    -   Devenny, Peter  1161 Draw 
  2 - 4 

Bd Grade Polytechnic B (8) vs (3) Bearsden B Grade Comments
1 1696 Eldridge, John    -   Callison, J Stuart  1719 Draw 
2 1662 Brookens, Lewis    -   Burt, J Mel  1618 Draw 
3 1612 Laidlaw, Basil H  0  -  1 Kerridge, Simon  1424 Away Win 
4 1592 Martin, Eric D    -   Robertson, Paul  1450 Draw 
5 1582 Breslin, Daniel  1  -  0 Humphries, William  1300 Home Win 
6 1510 Innes, Robert    -   Stokes, Brian  1200 Draw 
  3 - 3 

Bd Grade Dalmuir (5) vs (7) Hamilton B Grade Comments
1 1923 Sreeves, Clement  1  -  0 O`Donnell, Matthew  1839 Home Win 
2 1854 Aird, Ian  1  -  0 Montgomery, Robert S  1668 Home Win 
3 1799 Mollison, Jamie  0  -  1 Mulholland, Arthur L  1614 Away Win 
4 1736 Wright, Alex  1  -  0 McIntosh, William  1574 Home Win 
5 1668 Myall, Andrew  0  -  1 Montgomery, James R  1539 Away Win 
6 1541 McKechnie, Ian  0  -  1 Greenslade, Luke  1524 Away Win 
  3 - 3 

Bd Grade Giffnock B (4) vs (8) Polytechnic B Grade Comments
1 1669 MacQueen, Andrew    -   Glen, Hamish  1663 Draw 
2 1493 Stewart, Graham    -   Brookens, Lewis  1662 Draw 
3 1454 MacQueen, Stuart  1  -  0 Laidlaw, Basil H  1612 Home Win 
4 1430 McCulloch, Ian T  0  -  1 Breslin, Daniel  1582 Away Win 
5 1389 McDonald, David  1  -  0 Brejter, Martin  1569 Home Win 
6 1003 McCulloch, Andrew  0  -  1 Innes, Robert  1510 Away Win 
  3 - 3 

Bd Grade East Kilbride B (6) vs (5) Dalmuir Grade Comments
1 1588 Dunlop, Anthony  0  -  1 Sreeves, Clement  1923 Away Win 
2 1305 Gosetti, Piero  1  -  0 Wright, Alex  1736 Home Win 
3 1229 Melvin, John  0  -  1 Myall, Andrew  1668 Away Win 
4 1170 Miller, Scott    -   McKechnie, Ian  1541 Draw 
5 1011 Lynn, Henry  0  -  1 Tait, Thomas  1522 Away Win 
6 922 Macgregor, Alasdair  0  -  1 Ross, David C  1471 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Bearsden B (3) vs (9) Cathcart B Grade Comments
1 1719 Callison, J Stuart  1  -  0 Stewart, Alan W  1730 Home Win 
2 1402 English, Ian  0  -  1 Mooney, James  1420 Away Win 
3 1424 Kerridge, Simon  0  -  1 Corrigan, Neil  1295 Away Win 
4 1450 Robertson, Paul  1  -  0 Fay, James  1276 Home Win 
5 1369 Parbrook, Geoffrey  0  -  1 Topping, John  1241 Away Win 
6 1230 MacGregor, Douglas  1  -  0 McKenzie, Richard  0 Home Win 
  3 - 3 

Bd Grade Cathcart B (9) vs (2) Glasgow Montrose B Grade Comments
1 1730 Stewart, Alan W  1  -  0 Dempsey, John  1751 Home Win 
2 1565 Beaton, D Stan  0  -  1 Perkin, Chris  1571 Away Win 
3 1466 MacCulloch, Martin  0  -  1 Smeeton, Roy  1522 Away Win 
4 1420 Mooney, James  1  -  0 Mearns, James  1467 Home Win 
5 1295 Corrigan, Neil  0  -  1 Groundwater, Sean  1389 Away Win 
6 1241 Topping, John  1  -  0 Bbosa, Rama  0 Home Win 
  3 - 3 

Bd Grade Cathcart B (9) vs (4) Giffnock B Grade Comments
1 1730 Stewart, Alan W    -   Floros, Antonios  1789 Draw 
2 1565 Beaton, D Stan    -   MacQueen, Andrew  1669 Draw 
3 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
4 1295 Corrigan, Neil  0  -  1 Stewart, Graham  1493 Away Win 
5 1276 Fay, James  0  -  1 MacQueen, Stuart  1454 Away Win 
6 1241 Topping, John  0  -  1 McDonald, David  1389 Away Win 
  1 - 5 

Bd Grade East Kilbride A (1) vs (3) Bearsden B Grade Comments
1 1683 Miller, Craig    -   Burt, J Mel  1618 Draw 
2 1607 Murray, Frankie  1  -  0 Kerridge, Simon  1424 Home Win 
3 1590 McDonald, Duncan  1  -  0 English, Ian  1402 Home Win 
4 1467 Dykes, John    -   Robertson, Paul  1450 Draw 
5 1421 Johnston, Jim    -   MacGregor, Douglas  1230 Draw 
6 1376 MacKenzie, Ian  1  -  0 Stokes, Brian  1200 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Hamilton B (7) vs (6) East Kilbride B Grade Comments
1 1839 O`Donnell, Matthew  0  -  1 Dunlop, Anthony  1588 Away Win 
2 1668 Montgomery, Robert S  0  -  1 Denham, Paul   1356 Away Win 
3 1614 Mulholland, Arthur L  1  -  0 Gosetti, Piero  1305 Home Win 
4 1574 McIntosh, William  1  -  0 Melvin, John  1229 Home Win 
5 1539 Montgomery, James R  1  -  0 Miller, Scott  1170 Home Win 
6 1524 Greenslade, Luke  1  -  0 Sidebotham, Peter  956 Home Win 
  4 - 2 

Bd Grade Polytechnic B (8) vs (5) Dalmuir Grade Comments
1 1696 Eldridge, John    -   Aird, Ian  1854 Draw 
2 1663 Glen, Hamish  0  -  1 Mollison, Jamie  1799 Away Win 
3 1662 Brookens, Lewis    -   Wright, Alex  1736 Draw 
4 1592 Martin, Eric D  0  -  1 Myall, Andrew  1668 Away Win 
5 1582 Breslin, Daniel  1  -  0 McKechnie, Ian  1541 Home Win 
6 1510 Innes, Robert  0  -  1 Tait, Thomas  1522 Away Win 
  2 - 4 

Bd Grade Dalmuir (5) vs (9) Cathcart B Grade Comments
1 1923 Sreeves, Clement  1  -  0 Stewart, Alan W  1730 Home Win 
2 1854 Aird, Ian  1  -  0 Beaton, D Stan  1565 Home Win 
3 1799 Mollison, Jamie  1  -  0 Mooney, James  1420 Home Win 
4 1736 Wright, Alex  1  -  0 Corrigan, Neil  1295 Home Win 
5 1541 McKechnie, Ian  1  -  0 Topping, John  1241 Home Win 
6 1522 Tait, Thomas  1  -  0 Azam, Aleem  1039 Home Win 
  6 - 0 

Bd Grade Giffnock B (4) vs (1) East Kilbride A Grade Comments
1 1789 Floros, Antonios  0  -  1 Miller, Craig  1683 Away Win 
2 1669 MacQueen, Andrew  0  -  1 Murray, Frankie  1607 Away Win 
3 1454 MacQueen, Stuart  0  -  1 McDonald, Duncan  1590 Away Win 
4 1389 McDonald, David    -   McKay, Stewart  1527 Draw 
5 1003 McCulloch, Andrew  1  -  0 Johnston, Jim  1421 Home Win 
6 983 Thomas, Matthew R  1  -  0 MacKenzie, Ian  1376 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade East Kilbride B (6) vs (8) Polytechnic B Grade Comments
1 1305 Gosetti, Piero    -   Eldridge, John  1696 Draw 
2 1229 Melvin, John  0  -  1 Glen, Hamish  1663 Away Win 
3 0 Shevlin, John  0  -  1 Brookens, Lewis  1662 Away Win 
4 1011 Lynn, Henry  1  -  0 Martin, Eric D  1592 Home Win 
5 956 Sidebotham, Peter  0  -  1 Breslin, Daniel  1582 Away Win 
6 922 Macgregor, Alasdair  0  -  1 Brejter, Martin  1569 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Hamilton B (7) vs (4) Giffnock B Grade Comments
1 1839 O`Donnell, Matthew    -   Floros, Antonios  1789 Draw 
2 1668 Montgomery, Robert S    -   MacQueen, Andrew  1669 Draw 
3 1539 Montgomery, James R  0  -  1 Lyons, Donald  1605 Away Win 
4 1574 McIntosh, William  0  -  1 Stewart, Graham  1493 Away Win 
5 1524 Greenslade, Luke    -   MacQueen, Stuart  1454 Draw 
6 1550 Hanley, Michael    -   Thomas, Daniel R  1165 Draw 
  2 - 4 

Bd Grade Cathcart B (9) vs (6) East Kilbride B Grade Comments
1 1730 Stewart, Alan W  0  -  1 Dunlop, Anthony  1588 Away Win 
2 1565 Beaton, D Stan  1  -  0 Melvin, John  1229 Home Win 
3 1466 MacCulloch, Martin  1  -  0 Shevlin, John  0 Home Win 
4 1295 Corrigan, Neil  0  -  1 Miller, Scott  1170 Away Win 
5 1276 Fay, James  1  -  0 Sidebotham, Peter  956 Home Win 
6 1241 Topping, John  1  -  0 Macgregor, Alasdair  922 Home Win 
  4 - 2 

Bd Grade Bearsden B (3) vs (2) Glasgow Montrose B Grade Comments
1 1618 Burt, J Mel  1  -  0 Perkin, Chris  1571 Home Win 
2 1424 Kerridge, Simon    -   Smeeton, Roy  1522 Draw 
3 1402 English, Ian    -   Mearns, James  1467 Draw 
4 1230 MacGregor, Douglas  0  -  1 Murray, Jim M  1457 Away Win 
5 1200 Stokes, Brian    -   Groundwater, Sean  1389 Draw 
6 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  2 - 3 

Bd Grade Glasgow Montrose B (2) vs (4) Giffnock B Grade Comments
1 1571 Perkin, Chris    -   MacQueen, Andrew  1669 Draw 
2 1522 Smeeton, Roy    -   Lyons, Donald  1605 Draw 
3 1467 Mearns, James  0  -  1 Stewart, Graham  1493 Away Win 
4 1457 Murray, Jim M  0  -  1 MacQueen, Stuart  1454 Away Win 
5 1389 Groundwater, Sean  0  -  1 McDonald, David  1389 Away Win 
6 0 El Mountassir, Othmane  1  -  0 Thomas, Daniel R  1165 Home Win 
  2 - 4 

Bd Grade Polytechnic B (8) vs (7) Hamilton B Grade Comments
1 1696 Eldridge, John  0  -  1 O`Donnell, Matthew  1839 Away Win 
2 1662 Brookens, Lewis  1  -  0 Montgomery, Robert S  1668 Home Win 
3 1592 Martin, Eric D  1  -  0 Mulholland, Arthur L  1614 Home Win 
4 1582 Breslin, Daniel    -   Montgomery, James R  1539 Draw 
5 1503 McGeoch, Stephen P  0  -  1 Greenslade, Luke  1524 Away Win 
6 1251 Campbell, Neil  0  -  1 Cassidy, Bernard  1405 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Giffnock B (4) vs (3) Bearsden B Grade Comments
1 1669 MacQueen, Andrew  1  -  0 Burt, J Mel  1618 Home Win 
2 1605 Lyons, Donald  1  -  0 Robertson, Paul  1450 Home Win 
3 1454 MacQueen, Stuart  1  -  0 Kerridge, Simon  1424 Home Win 
4 1165 Thomas, Daniel R  1  -  0 English, Ian  1402 Home Win 
5 1009 Dickson, Callum  0  -  1 MacGregor, Douglas  1230 Away Win 
6 983 Thomas, Matthew R  0  -  1 Stokes, Brian  1200 Away Win 
  4 - 2 

Bd Grade Hamilton B (7) vs (9) Cathcart B Grade Comments
1 1668 Montgomery, Robert S    -   Stewart, Alan W  1730 Draw 
2 1614 Mulholland, Arthur L  1  -  0 Livie, George W G  1590 Home Win 
3 1574 McIntosh, William  1  -  0 Beaton, D Stan  1565 Home Win 
4 1539 Montgomery, James R  1  -  0 McKenzie, Mac  1512 Home Win 
5 1524 Greenslade, Luke  0  -  1 MacCulloch, Martin  1466 Away Win 
6 0 DEFAULT  D  -  D DEFAULT  0 Drawn by Default 
  4 - 2 

Bd Grade Dalmuir (5) vs (2) Glasgow Montrose B Grade Comments
1 1522 Tait, Thomas  0  -  1 Perkin, Chris  1571 Away Win 
2 1854 Aird, Ian  1  -  0 Smeeton, Roy  1522 Home Win 
3 1799 Mollison, Jamie    -   Murray, Jim M  1457 Draw 
4 1736 Wright, Alex  1  -  0 Groundwater, Sean  1389 Home Win 
5 1668 Myall, Andrew  1  -  0 O`Connor, Jamie  0 Home Win 
6 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 1 

Bd Grade Cathcart B (9) vs (8) Polytechnic B Grade Comments
1 1730 Stewart, Alan W    -   Eldridge, John  1696 Draw 
2 1590 Livie, George W G  0  -  1 Brookens, Lewis  1662 Away Win 
3 1565 Beaton, D Stan    -   Laidlaw, Basil H  1612 Draw 
4 1466 MacCulloch, Martin    -   Martin, Eric D  1592 Draw 
5 1420 Mooney, James  0  -  1 Breslin, Daniel  1582 Away Win 
6 1295 Corrigan, Neil  1  -  0 Innes, Robert  1510 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade Bearsden B (3) vs (5) Dalmuir Grade Comments
1 1719 Callison, J Stuart  0  -  1 Sreeves, Clement  1923 Away Win 
2 1618 Burt, J Mel    -   Aird, Ian  1854 Draw 
3 1450 Robertson, Paul  0  -  1 Mollison, Jamie  1799 Away Win 
4 1402 English, Ian  0  -  1 Myall, Andrew  1668 Away Win 
5 1369 Parbrook, Geoffrey  0  -  1 McKechnie, Ian  1541 Away Win 
6 1200 Stokes, Brian    -   Tait, Thomas  1522 Draw 
  1 - 5 

Bd Grade East Kilbride A (1) vs (7) Hamilton B Grade Comments
1 1683 Miller, Craig  0  -  1 O`Donnell, Matthew  1839 Away Win 
2 1590 McDonald, Duncan  0  -  1 Montgomery, Robert S  1668 Away Win 
3 1527 McKay, Stewart  0  -  1 Mulholland, Arthur L  1614 Away Win 
4 1494 Brisbane, Tom  1  -  0 McIntosh, William  1574 Home Win 
5 1376 MacKenzie, Ian  0  -  1 Greenslade, Luke  1524 Away Win 
6 1161 Devenny, Peter  0  -  1 Reid, Colin  0 Away Win 
  1 - 5 

Bd Grade Glasgow Montrose B (2) vs (6) East Kilbride B Grade Comments
1 1522 Smeeton, Roy  0  -  1 Dunlop, Anthony  1588 Away Win 
2 0 El Mountassir, Othmane  0  -  1 Denham, Paul   1356 Away Win 
3 1467 Mearns, James  1  -  0 Melvin, John  1229 Home Win 
4 1389 Groundwater, Sean  1  -  0 Miller, Scott  1170 Home Win 
5 1155 Dick, Andrew G    -   Sidebotham, Peter  956 Draw 
6 0 O`Connor, Jamie  1  -  0 Jose, Thomas  0 Home Win 
  3 - 2 

Bd Grade East Kilbride A (1) vs (5) Dalmuir Grade Comments
1 1974 Nisbet, Alex Ian    -   Sreeves, Clement  1923 Draw 
2 1868 Nisbet, Alex  0  -  1 Aird, Ian  1854 Away Win 
3 1683 Miller, Craig    -   Mollison, Jamie  1799 Draw 
4 1607 Murray, Frankie  0  -  1 Wright, Alex  1736 Away Win 
5 1590 McDonald, Duncan  0  -  1 Myall, Andrew  1668 Away Win 
6 1494 Brisbane, Tom    -   McKechnie, Ian  1541 Draw 
  1 - 4 

Bd Grade Dalmuir (5) vs (4) Giffnock B Grade Comments
1 1923 Sreeves, Clement  1  -  0 Floros, Antonios  1789 Home Win 
2 1854 Aird, Ian    -   MacQueen, Andrew  1669 Draw 
3 1799 Mollison, Jamie    -   Lyons, Donald  1605 Draw 
4 1736 Wright, Alex  1  -  0 McCulloch, Ian T  1430 Home Win 
5 1668 Myall, Andrew  1  -  0 Thomas, Daniel R  1165 Home Win 
6 1541 McKechnie, Ian  1  -  0 McCulloch, Andrew  1003 Home Win 
  5 - 1 

Bd Grade East Kilbride B (6) vs (3) Bearsden B Grade Comments
1 1305 Gosetti, Piero    -   Callison, J Stuart  1719 Draw 
2 1110 McConnell, Alan    -   Robertson, Paul  1450 Draw 
3 1011 Lynn, Henry    -   English, Ian  1402 Draw 
4 956 Sidebotham, Peter  0  -  1 Humphries, William  1300 Away Win 
5 922 Macgregor, Alasdair  1  -  0 MacGregor, Douglas  1230 Home Win 
6 0 Jose, Thomas  0  -  1 Stokes, Brian  1200 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Polytechnic B (8) vs (1) East Kilbride A Grade Comments
1 1696 Eldridge, John    -   Nisbet, Alex  1868 Draw 
2 1662 Brookens, Lewis  1  -  0 Miller, Craig  1683 Home Win 
3 1612 Laidlaw, Basil H    -   Murray, Frankie  1607 Draw 
4 1582 Breslin, Daniel  0  -  1 McDonald, Duncan  1590 Away Win 
5 1510 Innes, Robert  1  -  0 Brisbane, Tom  1494 Home Win 
6 1462 Gillespie, Gary D    -   MacKenzie, Ian  1376 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade Hamilton B (7) vs (2) Glasgow Montrose B Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
6 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  6 - 0 

Bd Grade Giffnock B (4) vs (6) East Kilbride B Grade Comments
1 1454 MacQueen, Stuart  0  -  1 Dunlop, Anthony  1588 Away Win 
2 1430 McCulloch, Ian T  1  -  0 Denham, Paul   1356 Home Win 
3 1009 Dickson, Callum    -   Gosetti, Piero  1305 Draw 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
5 718 McCulloch, Aletia  0  -  1 McConnell, Alan  1110 Away Win 
6 679 Sant, Rohan  0  -  1 Sidebotham, Peter  956 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade East Kilbride A (1) vs (9) Cathcart B Grade Comments
1 1683 Miller, Craig  0  -  1 Stewart, Alan W  1730 Away Win 
2 1607 Murray, Frankie  1  -  0 Livie, George W G  1590 Home Win 
3 1527 McKay, Stewart  0  -  1 Beaton, D Stan  1565 Away Win 
4 1494 Brisbane, Tom  1  -  0 McKenzie, Mac  1512 Home Win 
5 1467 Dykes, John  0  -  1 MacCulloch, Martin  1466 Away Win 
6 1376 MacKenzie, Ian  1  -  0 Mooney, James  1420 Home Win 
  3 - 3 

Bd Grade Bearsden B (3) vs (7) Hamilton B Grade Comments
1 1618 Burt, J Mel  0  -  1 O`Donnell, Matthew  1839 Away Win 
2 1450 Robertson, Paul  0  -  1 Montgomery, Robert S  1668 Away Win 
3 1369 Parbrook, Geoffrey  0  -  1 Mulholland, Arthur L  1614 Away Win 
4 1424 Kerridge, Simon  1  -  0 Montgomery, James R  1539 Home Win 
5 1402 English, Ian  0  -  1 McIntosh, William  1574 Away Win 
6 1200 Stokes, Brian    -   Greenslade, Luke  1524 Draw 
  1 - 4 

Bd Grade Glasgow Montrose B (2) vs (8) Polytechnic B Grade Comments
1 1571 Perkin, Chris  0  -  1 Eldridge, John  1696 Away Win 
2 1522 Smeeton, Roy    -   Brookens, Lewis  1662 Draw 
3 0 El Mountassir, Othmane  0  -  1 Laidlaw, Basil H  1612 Away Win 
4 1389 Groundwater, Sean  1  -  0 Martin, Eric D  1592 Home Win 
5 1155 Dick, Andrew G  0  -  1 Breslin, Daniel  1582 Away Win 
6 0 O`Connor, Jamie  0  -  1 Innes, Robert  1510 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Glasgow Montrose B (2) vs (1) East Kilbride A Grade Comments
1 0 El Mountassir, Othmane  0  -  1 Jelfs, Alan  1797 Away Win 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
6 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  5 - 1 

GCL Division 2 Team Results
Team 1 - East Kilbride A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Brisbane, Tom   EK   -   1494   3280   3   5   1468   3   5   2.604   0.896   1618 
 6   Dykes, John   EK   -   1467   3826      2   1458      2   1.021   -0.521   1265 
 13   Jelfs, Alan   EK   -   1797   4482   1   1   1447   1   1   0.888   0.112   1847 
 4   McKay, Stewart   EK   -   1527   5118   1   4   1449   1   4   2.365   -1.365   1256 
 2   Murray, Frankie   EK   -   1607   5433   3   5   1606   3   5   2.494   1.006   1756 
 11   Nisbet, Alex   EK   -   1868   5489      2   1775      2   1.244   -0.744   1582 
 8   MacKenzie, Ian   EK   -   1376   6956   2   5   1338   2   5   2.697   -0.197   1338 
 1   Miller, Craig   EK   -   1683   9045   2   7   1727   2   7   3.110   -1.110   1564 
 10   Nisbet, Alex Ian   EK   J18   1974   12689      1   2161      1   0.260   0.240   2161 
 7   Johnston, Jim   EK   -   1421   13460   1   3   1091   1   3   2.582   -1.082   1091 
 3   McDonald, Duncan   EK   -   1590   15466   4   6   1511   4   6   3.507   0.493   1633 
 9   Devenny, Peter   EKCC   J13   1161   16763      2   1412      2   0.413   0.087   1220 

Team 2 - Glasgow Montrose B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Mearns, James   GM   -   1467   5237   1   4   1386   1   4   2.417   -0.917   1295 
 7   Murray, Jim M   PTGM   -   1457   5437   1   3   1528   1   3   1.272   0.228   1528 
 1   Dempsey, John   GMBD   -   1751   6685   0   1   1730   0   1   0.528   -0.528   1330 
 3   Smeeton, Roy   GM   -   1522   7657   2   6   1600   2   6   2.443   0.057   1539 
 12   Dick, Andrew G   GM   -   1155   9452      2   1256      2   0.839   -0.339   1062 
 5   Groundwater, Sean   GM   -   1389   11326   3   6   1397   3   6   3.006   0.494   1458 
 2   Perkin, Chris   GM   -   1571   11330   2   5   1614   2   5   2.209   0.291   1614 
 10   O`Connor, Jamie   GM   -   0   15998   1   3   1382   1   3   0   0   1260 
 6   Bbosa, Rama   GM   -   0   21222   0   1   1241   0   1   0   0   841 
 8   El Mountassir, Othmane   GMPO   -   0   21389   1   4   1512   1   4   0   0   1320 

Team 3 - Bearsden B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Burt, J Mel   BD   -   1618   3365   2   6   1724   2   6   2.207   0.293   1663 
 1   Callison, J Stuart   BD   -   1719   3390   2   4   1716   2   4   2.021   -0.021   1716 
 4   Humphries, William   BD   -   1300   4415   1   2   1269   1   2   1.051   -0.051   1269 
 8   Parbrook, Geoffrey   BD   -   1369   5566   0   3   1465   0   3   1.150   -1.150   1065 
 10   Robertson, Paul   BD   -   1450   5820   2   7   1502   2   7   3.032   -0.532   1396 
 5   Stokes, Brian   BD   -   1200   14015   4   7   1327   4   7   2.445   1.555   1377 
 9   MacGregor, Douglas   BD   -   1230   14330   2   5   1230   1   4   1.981   -0.481   1139 
 3   Kerridge, Simon   BD   -   1424   15294   2   6   1528   2   6   2.173   0.327   1467 
 7   English, Ian   BD   -   1402   17347   1   7   1436   1   7   3.120   -2.120   1133 

Team 4 - Giffnock B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Floros, Antonios   GI   -   1789   3952   1   4   1870   1   4   1.670   -0.670   1676 
 1   MacQueen, Andrew   GI   -   1669   4815   3   7   1649   3   7   3.700   -0.200   1649 
 5   McDonald, David   GI   -   1389   12932   3   4   1436   3   4   1.755   1.745   1768 
 3   MacQueen, Stuart   GI   J14   1454   14570   4   7   1496   4   7   3.098   1.402   1602 
 2   Stewart, Graham   GI   -   1493   14816   3   4   1508   3   4   1.913   1.587   1840 
 8   Lyons, Donald   GI   -   1605   15070   3   4   1588   3   4   2.105   0.895   1780 
 9   Thomas, Matthew R   GIMN   J14   983   15984   1   2   1288   1   2   0.312   0.688   1288 
 10   Thomas, Daniel R   GIHA   J12   1165   15990   1   4   1491   1   4   0.544   0.956   1400 
 4   McCulloch, Ian T   GIHA   J17   1430   16473   1   3   1558   1   3   1.049   -0.049   1436 
 11   Dickson, Callum   GI   J13   1009   17008      2   1268      2   0.376   0.124   1074 
 6   McCulloch, Andrew   GIHA   -   1003   17397   1   3   1403   1   3   0.246   0.754   1281 
 14   McCulloch, Aletia   GIHA   J14   718   17403   0   1   1110   0   1   0.087   -0.087   710 
 13   Sant, Rohan   GIKL   J12   679   18548   0   1   956   0   1   0.170   -0.170   556 

Team 5 - Dalmuir
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Aird, Ian   DA   -   1854   3018   5   7   1658   5   7   5.181   0.319   1885 
 6   McKechnie, Ian   DA   -   1541   5122   4   7   1360   4   7   4.921   -0.921   1410 
 7   Tait, Thomas   DA   -   1522   6188   3   5   1305   3   5   3.648   -0.148   1455 
 4   Wright, Alex   DA   -   1736   6541   5   7   1488   5   7   5.488   0.012   1715 
 3   Mollison, Jamie   DA   -   1799   9024   4   7   1556   4   7   5.507   -1.007   1662 
 8   Ross, David C   DA   -   1471   16817   1   1   1071   1   1   0.918   0.082   1471 
 1   Sreeves, Clement   DACD   J16   1923   17871   5   6   1832   5   6   5.161   0.339   2226 
 5   Myall, Andrew   DA   -   1668   21103   6   7   1439   6   7   5.348   0.652   1742 

Team 6 - East Kilbride B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Dunlop, Anthony   EK   -   1588   3806   5   6   1730   5   6   2.041   2.959   2010 
 3   Gosetti, Piero   EK   -   1305   4134   3   6   1518   3   6   1.680   1.320   1518 
 2   Denham, Paul    EK   -   1356   9891   2   3   1530   2   3   0.854   1.146   1652 
 6   McConnell, Alan   EK   -   1110   10164   1   3   1259   1   3   1.044   0.456   1259 
 5   Miller, Scott   EK   -   1170   13272   1   5   1458   1   5   0.863   0.637   1308 
 4   Melvin, John   EK   -   1229   15032      6   1571      6   0.729   -0.229   1177 
 7   Lynn, Henry   EK   -   1011   15301   1   4   1409   1   4   0.333   1.167   1318 
 8   Sidebotham, Peter   EK   -   956   15303   1   6   1207   1   6   1.359   0.141   1014 
 9   Macgregor, Alasdair   EK   -   922   19007   1   4   1279   1   4   0.436   0.564   1086 
 10   Shevlin, John   EKCK   -   0   20060   0   2   1564   0   2   0   0   1164 
 11   Jose, Thomas   EK   -   0   21358   0   2   1267   0   2   0   0   867 

Team 7 - Hamilton B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Hanley, Michael   HA   -   1550   4248      1   1285      1   0.822   -0.322   1285 
 2   Montgomery, Robert S   HABK   -   1668   5335   3   7   1616   3   7   3.930   -0.930   1566 
 3   Mulholland, Arthur L   HA   -   1614   5404   5   6   1530   5   6   3.603   1.397   1810 
 8   Cassidy, Bernard   HA   -   1405   8736   1   1   1291   1   1   0.656   0.344   1691 
 6   Greenslade, Luke   HA   -   1524   10296   5   7   1395   5   7   4.538   0.462   1558 
 5   Montgomery, James R   BKHA   J18   1539   14510   3   6   1494   3   6   3.262   0.238   1554 
 1   O`Donnell, Matthew   HAAJ   J16   1839   14553   3   6   1756   3   6   3.685   -0.185   1817 
 4   McIntosh, William   HA   J19   1574   15465   3   6   1486   3   6   3.631   -0.631   1486 
 9   Reid, Colin   HA   -   0   16178   1   1   1271   1   1   0   0   1671 

Team 8 - Polytechnic B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Breslin, Daniel   PY   -   1582   3277   6   8   1409   6   8   5.573   0.927   1661 
 7   Glen, Hamish   PY   -   1663   4100   1   3   1577   1   3   1.729   -0.229   1577 
 3   Laidlaw, Basil H   PY   -   1612   4631   2   5   1519   2   5   3.117   -1.117   1447 
 4   Martin, Eric D   PY   -   1592   4881   2   6   1463   2   6   3.904   -1.904   1341 
 9   McGeoch, Stephen P   PY   -   1503   5044   0   1   1524   0   1   0.472   -0.472   1124 
 1   Eldridge, John   PY   -   1696   7829   3   7   1707   3   7   3.297   0.203   1707 
 6   Innes, Robert   PY   -   1510   9149   3   6   1330   3   6   4.256   -0.756   1391 
 2   Brookens, Lewis   PY   -   1662   14758   6   8   1581   6   8   4.803   1.197   1774 
 11   Gillespie, Gary D   PYAR   -   1462   15760      1   1376      1   0.617   -0.117   1376 
 8   Brejter, Martin   PY   J20   1569   18928   1   2   1279   1   2   1.653   -0.653   1279 
 10   Campbell, Neil   PY   J18   1251   20279   0   1   1405   0   1   0.295   -0.295   1005 

Team 9 - Cathcart B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 8   Beaton, D Stan   CC   -   1565   3154   3   7   1582   3   7   3.315   -0.315   1532 
 13   Livie, George W G   CC   -   1590   4706   0   3   1628   0   3   1.347   -1.347   1227 
 9   MacCulloch, Martin   CC   -   1466   4994   3   5   1488   3   5   2.346   1.154   1638 
 14   McKenzie, Mac   CC   -   1512   5133   0   2   1536   0   2   0.937   -0.937   1136 
 10   Stewart, Alan W   CC   -   1730   6112   3   8   1753   3   8   3.867   -0.367   1711 
 6   Topping, John   CC   -   1241   6286   3   5   1305   2   4   1.642   0.358   1305 
 5   Fay, James   CC   -   1276   8564   1   3   1320   1   3   1.305   -0.305   1198 
 12   Azam, Aleem   CC   -   1039   10331   0   1   1439   0   1   0.082   -0.082   1039 
 4   Corrigan, Neil   CC   -   1295   11437   2   6   1447   2   6   1.916   0.084   1325 
 11   McKenzie, Richard   CC   -   0   15430   0   1   1230   0   1   0   0   830 
 3   Mooney, James   CC   -   1420   17965   2   5   1525   2   5   1.909   0.091   1453