Back to Home Page

Dumbarton & District Team Knockout

Played at Dunbartonshire League ending on 30/04/2009
Results compiled by Fraser Taylor
Grading calculations last updated - 21/07/2009

Dumbarton & District Team Knockout League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
11Bearsden A3300610110001088
213Shettleston330069300001088
311Phones31113354000546
47Dalmuir A21012413000456
52Bearsden B10101121000250
66Cumbernauld B10010112000138
79EK Wanderers1001001300013
810Glasgow Montrose1001001300013
912Polytechnic1001001300013
105Cumbernauld A1001000400000
118Dalmuir B0000000000000
123Bishopbriggs1001000400000
134Concord0000000000000
1414Strathclyde University0000000000000
  18 8 2 8 18 28 16 28 0 0 0 34  

Dumbarton & District Team Knockout Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  Plyd  Boards 
Bearsden A  4       3         3     10 
Bearsden B                  2       
Bishopbriggs0                         
Concord                           
Cumbernauld A                      0   
Cumbernauld B                  1       
Dalmuir A1             3           
Dalmuir B                           
EK Wanderers                          
10 Glasgow Montrose                          
11 Phones  2       2           1   
12 Polytechnic                          
13 Shettleston        4         3 3     10 
14 Strathclyde University                           

Dumbarton & District Team Knockout Match Results
Bd Grade Cumbernauld A (5) vs (13) Shettleston Grade Comments
1 1879 Marks, Ian A  0  -  1 Bryson, Douglas M (IM)  2317 Away Win 
2 1721 Johnstone, David  0  -  1 Doyle, James  1934 Away Win 
3 1630 Bonella, David  0  -  1 Hulme, William  1910 Away Win 
4 518 Abdurahmanov, Ulugbak  0  -  1 Forbes, Graeme  1253 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (12) Polytechnic Grade Comments
1 1935 Dyer, Michael T  1  -  0 Campbell, Neil  1251 Home Win 
2 1654 Borland, Thomas E  1  -  0 Alomenu, Gilbert  1244 Home Win 
3 1618 Burt, J Mel  1  -  0 Prentice, Jim  1070 Home Win 
4 1369 Parbrook, Geoffrey    -   Henry, Damian  993 Draw 
  3 -  

Bd Grade Phones (11) vs (2) Bearsden B Grade Comments
1 1666 Brown, Alan D  1  -  0 Kerridge, Simon  1424 Home Win 
2 1523 Paterson, Colin C    -   Robertson, Paul  1450 Draw 
3 1515 Malloy, James    -   English, Ian  1402 Draw 
4 1226 Kraska, John  0  -  1 Stokes, Brian  1200 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Shettleston (13) vs (10) Glasgow Montrose Grade Comments
1 2086 Nolan, Graeme A  1  -  0 Ferry, Edward  1885 Home Win 
2 1934 Doyle, James  1  -  0 Perkin, Chris  1571 Home Win 
3 1910 Hulme, William    -   Smeeton, Roy  1522 Draw 
4 1253 Forbes, Graeme  1  -  0 Mearns, James  1467 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Phones (11) vs (6) Cumbernauld B Grade Comments
1 1884 Dickson, Robert    -   Thomson, George  1520 Draw 
2 1613 Carlin, Joe  0  -  1 Kelso, Robert  1248 Away Win 
3 1523 Paterson, Colin C  1  -  0 Flaherty, Lisa  616 Home Win 
4 1319 Kalman, Tamas  1  -  0 Flaherty, David  0 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Dalmuir A (7) vs (9) EK Wanderers Grade Comments
1 1854 Aird, Ian  1  -  0 Murray, Frankie  1607 Home Win 
2 1799 Mollison, Jamie    -   Denham, Paul   1356 Draw 
3 1736 Wright, Alex  1  -  0 Miller, Scott  1170 Home Win 
4 1541 McKechnie, Ian  1  -  0 Macgregor, Alasdair  922 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Bearsden A (1) vs (3) Bishopbriggs Grade Comments
1 1935 Dyer, Michael T  1  -  0 Boyle, Daniel H  1310 Home Win 
2 1670 Batchelor, Francis  1  -  0 Watson, Andrew F  1191 Home Win 
3 1654 Borland, Thomas E  1  -  0 Latimer, Raymond  828 Home Win 
4 1618 Burt, J Mel  1  -  0 Walker, William  820 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Dalmuir A (7) vs (1) Bearsden A Grade Comments
1 1923 Sreeves, Clement  1  -  0 Wiltshire, Richard  2018 Home Win 
2 1854 Aird, Ian  0  -  1 Dyer, Michael T  1935 Away Win 
3 1799 Mollison, Jamie  0  -  1 Batchelor, Francis  1670 Away Win 
4 1736 Wright, Alex  0  -  1 Burt, J Mel  1618 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Phones (11) vs (13) Shettleston Grade Comments
1 1652 Findlay, James  0  -  1 Bryson, Douglas M (IM)  2317 Away Win 
2 1601 Barker, Luke  0  -  1 Doyle, James  1934 Away Win 
3 1523 Paterson, Colin C    -   Hulme, William  1910 Draw 
4 0 El Mountassir, Othmane    -   Cochrane, Richard  1917 Draw 
  1 - 3 

Dumbarton & District Team Knockout Team Results
Team 1 - Bearsden A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Borland, Thomas E   BD   -   1654   3238   2   2   1254   1   1   0.918   0.082   1654 
 5   Burt, J Mel   BD   -   1618   3365   3   3   1391   2   2   1.255   0.745   1790 
 2   Dyer, Michael T   BD   -   1935   3825   3   3   1641   3   3   2.446   0.554   2041 
 6   Parbrook, Geoffrey   BD   -   1369   5566      1   993      1   0.904   -0.404   993 
 1   Wiltshire, Richard   BD   -   2018   6517   0   1   2161   0   1   0.307   -0.307   1761 
 3   Batchelor, Francis   BDGN   J18   1670   16462   2   2   1534   2   2   1.242   0.758   1934 

Team 2 - Bearsden B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Robertson, Paul   BD   -   1450   5820      1   1523      1   0.396   0.104   1523 
 3   Stokes, Brian   BD   -   1200   14015   1   1   1226   1   1   0.465   0.535   1626 
 1   Kerridge, Simon   BD   -   1424   15294   0   1   1666   0   1   0.202   -0.202   1266 
 2   English, Ian   BD   -   1402   17347      1   1515      1   0.344   0.156   1515 

Team 3 - Bishopbriggs
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Watson, Andrew F   BB   -   1191   6394   0   1   1591   0   1   0.082   -0.082   1191 
 4   Walker, William   BB   -   820   6764   0   1   1220   0   0   0.000   0.000   820 
 1   Boyle, Daniel H   BB   -   1310   9032   0   1   1710   0   1   0.082   -0.082   1310 
 3   Latimer, Raymond   BBKK   -   828   10264   0   1   1228   0   0   0.000   0.000   828 

Team 5 - Cumbernauld A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Bonella, David   CN   -   1630   3231   0   1   1910   0   1   0.166   -0.166   1510 
 1   Marks, Ian A   CN   -   1879   4866   0   1   2279   0   1   0.082   -0.082   1879 
 2   Johnstone, David   CN   -   1721   15588   0   1   1934   0   1   0.228   -0.228   1534 
 4   Abdurahmanov, Ulugbak   CN   J16   518   18703   0   1   918   0   1   0.082   -0.082   518 

Team 6 - Cumbernauld B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Kelso, Robert   CN   -   1248   9320   1   1   1613   1   1   0.102   0.898   2013 
 1   Thomson, George   CN   -   1520   11949      1   1884      1   0.102   0.398   1884 
 3   Flaherty, Lisa   CN   J12   616   16870   0   1   1016   0   1   0.082   -0.082   616 
 4   Flaherty, David   CN   -   0   20812   0   1   1319   0   1   0   0   919 

Team 7 - Dalmuir A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Aird, Ian   DA   -   1854   3018   1   2   1771   1   2   1.193   -0.193   1771 
 5   McKechnie, Ian   DA   -   1541   5122   1   1   1141   1   1   0.918   0.082   1541 
 4   Wright, Alex   DA   -   1736   6541   1   2   1477   1   2   1.581   -0.581   1477 
 3   Mollison, Jamie   DA   -   1799   9024      2   1554      2   1.541   -1.041   1362 
 1   Sreeves, Clement   DACD   J16   1923   17871   1   1   2018   1   1   0.693   0.307   2418 

Team 9 - EK Wanderers
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Murray, Frankie   EK   -   1607   5433   0   1   1854   0   1   0.197   -0.197   1454 
 2   Denham, Paul    EK   -   1356   9891      1   1756      1   0.082   0.418   1756 
 3   Miller, Scott   EK   -   1170   13272   0   1   1570   0   1   0.082   -0.082   1170 
 4   Macgregor, Alasdair   EK   -   922   19007   0   1   1322   0   1   0.082   -0.082   922 

Team 10 - Glasgow Montrose
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Ferry, Edward   GM   -   1885   3912   0   1   2086   0   1   0.243   -0.243   1686 
 4   Mearns, James   GM   -   1467   5237   0   1   1253   0   1   0.772   -0.772   853 
 3   Smeeton, Roy   GM   -   1522   7657      1   1910      1   0.087   0.413   1910 
 2   Perkin, Chris   GM   -   1571   11330   0   1   1934   0   1   0.102   -0.102   1534 

Team 11 - Phones
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Brown, Alan D   PO   -   1666   3291   1   1   1424   1   1   0.798   0.202   1824 
 3   Carlin, Joe   PO   -   1613   3440   0   1   1248   0   1   0.898   -0.898   848 
 1   Dickson, Robert   KRPO   -   1884   3731      1   1520      1   0.898   -0.398   1520 
 4   Paterson, Colin C   POKN   -   1523   5582   2   3   1494   2   3   1.611   0.389   1616 
 8   Findlay, James   PO   -   1652   6698   0   1   2052   0   1   0.082   -0.082   1652 
 7   Kraska, John   PO   -   1226   8868   0   1   1200   0   1   0.535   -0.535   800 
 9   Barker, Luke   POGM   -   1601   11947   0   1   1934   0   1   0.122   -0.122   1534 
 5   Malloy, James   PO   -   1515   15535      1   1402      1   0.656   -0.156   1402 
 6   Kalman, Tamas   PO   -   1319   19079   1   1   1022   1   1   0.847   0.153   1422 
 10   El Mountassir, Othmane   GMPO   -   0   21389      1   1849      1   0   0   1849 

Team 12 - Polytechnic
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Prentice, Jim   PY   -   1070   6872   0   1   1470   0   1   0.082   -0.082   1070 
 4   Henry, Damian   PY   -   993   11435      1   1369      1   0.096   0.404   1369 
 2   Alomenu, Gilbert   PY   -   1244   13560   0   1   1644   0   1   0.082   -0.082   1244 
 1   Campbell, Neil   PY   J18   1251   20279   0   1   1651   0   1   0.082   -0.082   1251 

Team 13 - Shettleston
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Bryson, Douglas M (IM)   SH   -   2317   3332   2   2   1917   2   2   1.836   0.164   2317 
 6   Cochrane, Richard   SHPA   -   1917   3543      1   1517      1   0.918   -0.418   1517 
 3   Doyle, James   SHCW   -   1934   3788   3   3   1631   3   3   2.548   0.452   2031 
 4   Hulme, William   SH   -   1910   4413   2   3   1558   2   3   2.658   -0.658   1680 
 2   Nolan, Graeme A   SH   -   2086   7691   1   1   1885   1   1   0.757   0.243   2285 
 5   Forbes, Graeme   SHIR   -   1253   14990   2   2   1160   2   2   1.146   0.854   1560