Back to Home Page

Dumbarton & District Division 1

Played at Dunbartonshire League ending on 30/04/2009
Results compiled by Fraser Taylor
Grading calculations last updated - 21/07/2009

Dumbarton & District Division 1 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
11Bearsden A76101317740002073
28Shettleston76011218640002175
35Dalmuir A7412914950001866
44Cumbernauld A7313784115001554
56Glasgow Montrose72236106110011346
67Phones72145510130001036
73Crowwood A720546616000932
82Bearsden B700702616004518
  56 25 6 25 56 80 54 80 5 0 5 112  

Dumbarton & District Division 1 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Plyd  Boards 
Bearsden A3 3 2 3 2 3 3 20 
Bearsden B  0  1 1 1 
Crowwood A1 3   2 1 0 
Cumbernauld A1 4 3 0 2 4 0 15 
Dalmuir A1 3 3 4 3 2 1 18 
Glasgow Montrose2 3 1 2 1 2 1 13 
Phones1 2 3 0 2 1 0 10 
Shettleston 3 4 4 2 3 4 21 

Dumbarton & District Division 1 Match Results
Bd Grade Glasgow Montrose (6) vs (8) Shettleston Grade Comments
1 1885 Ferry, Edward  0  -  1 Bryson, Douglas M (IM)  2317 Away Win 
2 1810 Templeton, Robin    -   Hulme, William  1910 Draw 
3 1763 Collins, Sam  0  -  1 Cochrane, Richard  1917 Away Win 
4 1687 Reid, David    -   Forbes, Graeme  1253 Draw 
  1 - 3 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (2) Bearsden B Grade Comments
1 1890 Rocks, Daniel    -   Callison, J Stuart  1719 Draw 
2 1935 Dyer, Michael T  1  -  0 Kerridge, Simon  1424 Home Win 
3 1654 Borland, Thomas E  1  -  0 English, Ian  1402 Home Win 
4 1618 Burt, J Mel  1  -  0 Stokes, Brian  1200 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Dalmuir A (5) vs (4) Cumbernauld A Grade Comments
1 1923 Sreeves, Clement  1  -  0 Marks, Ian A  1879 Home Win 
2 1854 Aird, Ian  1  -  0 Johnstone, David  1721 Home Win 
3 1736 Wright, Alex  1  -  0 Bonella, David  1630 Home Win 
4 1668 Myall, Andrew  1  -  0 Pearston, John M  1248 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Shettleston (8) vs (7) Phones Grade Comments
1 2317 Bryson, Douglas M (IM)  1  -  0 McIntyre, John W  1782 Home Win 
2 1934 Doyle, James  1  -  0 Findlay, James  1652 Home Win 
3 1910 Hulme, William  1  -  0 Kalman, Tamas  1319 Home Win 
4 1891 Gallagher, Anthony  1  -  0 Kraska, John  1226 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Crowwood A (3) vs (5) Dalmuir A Grade Comments
1 1673 Rodger, Paul  0  -  1 Sreeves, Clement  1923 Away Win 
2 1655 Henery, Robert  0  -  1 Aird, Ian  1854 Away Win 
3 1375 MacIntosh, James  0  -  1 Wright, Alex  1736 Away Win 
4 1236 Barlow, Alan G    -   McKechnie, Ian  1541 Draw 
   - 3 

Bd Grade Bearsden B (2) vs (3) Crowwood A Grade Comments
1 1424 Kerridge, Simon  0  -  1 Smalls, Jim A  1784 Away Win 
2 1402 English, Ian  0  -  1 Rodger, Paul  1673 Away Win 
3 1230 MacGregor, Douglas  0  -  1 Brownlee, Ian G  1654 Away Win 
4 1200 Stokes, Brian    -   Thomson, Peter  1462 Draw 
   - 3 

Bd Grade Glasgow Montrose (6) vs (2) Bearsden B Grade Comments
1 1768 McCaffrey, Kenny  1  -  0 Robertson, Paul  1450 Home Win 
2 1763 Collins, Sam  1  -  0 English, Ian  1402 Home Win 
3 1626 Voghouei, Bahloul  1  -  0 MacGregor, Douglas  1230 Home Win 
4 1571 Perkin, Chris  0  -  1 Stokes, Brian  1200 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Phones (7) vs (5) Dalmuir A Grade Comments
1 1884 Dickson, Robert    -   Mollison, Jamie  1799 Draw 
2 1782 McIntyre, John W    -   Wright, Alex  1736 Draw 
3 1613 Carlin, Joe    -   McKechnie, Ian  1541 Draw 
4 1523 Paterson, Colin C    -   Tait, Thomas  1522 Draw 
  2 - 2 

Bd Grade Bearsden B (2) vs (5) Dalmuir A Grade Comments
1 1424 Kerridge, Simon  0  -  1 Aird, Ian  1854 Away Win 
2 1402 English, Ian  0  -  1 Mollison, Jamie  1799 Away Win 
3 1450 Robertson, Paul  0  -  1 Wright, Alex  1736 Away Win 
4 1200 Stokes, Brian    -   McKechnie, Ian  1541 Draw 
   - 3 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (6) Glasgow Montrose Grade Comments
1 1890 Rocks, Daniel  1  -  0 Ferry, Edward  1885 Home Win 
2 1935 Dyer, Michael T  0  -  1 Collins, Sam  1763 Away Win 
3 1654 Borland, Thomas E  0  -  1 Voghouei, Bahloul  1626 Away Win 
4 1618 Burt, J Mel  1  -  0 Smeeton, Roy  1522 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Cumbernauld A (4) vs (8) Shettleston Grade Comments
1 1879 Marks, Ian A  0  -  1 Bryson, Douglas M (IM)  2317 Away Win 
2 1721 Johnstone, David  0  -  1 Doyle, James  1934 Away Win 
3 1520 Thomson, George  0  -  1 Hulme, William  1910 Away Win 
4 1248 Pearston, John M  0  -  1 Gallagher, Anthony  1891 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Shettleston (8) vs (3) Crowwood A Grade Comments
1 2086 Nolan, Graeme A  1  -  0 Maxwell, Alistair  1978 Home Win 
2 1934 Doyle, James  1  -  0 Rodger, Paul  1673 Home Win 
3 1910 Hulme, William  1  -  0 Thomson, Peter  1462 Home Win 
4 1891 Gallagher, Anthony  1  -  0 Pollock, Andrew  1328 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Glasgow Montrose (6) vs (7) Phones Grade Comments
1 1885 Ferry, Edward  1  -  0 Dickson, Robert  1884 Home Win 
2 1763 Collins, Sam  1  -  0 Barker, Luke  1601 Home Win 
3 1768 McCaffrey, Kenny    -   Paterson, Colin C  1523 Draw 
4 1687 Reid, David  0  -  1 El Mountassir, Othmane  0 Away Win 
  2 - 1 

Bd Grade Cumbernauld A (4) vs (6) Glasgow Montrose Grade Comments
1 1879 Marks, Ian A  0  -  1 Lindsay, Norman Y  1812 Away Win 
2 1721 Johnstone, David  0  -  1 Reid, David  1687 Away Win 
3 1673 Parkes, Jack C  1  -  0 Perkin, Chris  1571 Home Win 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 2 

Bd Grade Crowwood A (3) vs (1) Bearsden A Grade Comments
1 1673 Rodger, Paul  0  -  1 Rocks, Daniel  1890 Away Win 
2 1512 Conn, Mark  0  -  1 Dyer, Michael T  1935 Away Win 
3 1462 Thomson, Peter  1  -  0 Borland, Thomas E  1654 Home Win 
4 1375 MacIntosh, James  0  -  1 Burt, J Mel  1618 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Phones (7) vs (2) Bearsden B Grade Comments
1 1652 Findlay, James    -   Robertson, Paul  1450 Draw 
2 1601 Barker, Luke  1  -  0 English, Ian  1402 Home Win 
3 1523 Paterson, Colin C  1  -  0 MacGregor, Douglas  1230 Home Win 
4 1524 McCafferty, David  0  -  1 Stokes, Brian  1200 Away Win 
  2 - 1 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (4) Cumbernauld A Grade Comments
1 2029 Webb, Jeff R L    -   Marks, Ian A  1879 Draw 
2 2018 Wiltshire, Richard  1  -  0 Ohiaeri, Kelechi  0 Home Win 
3 1670 Batchelor, Francis    -   Johnstone, David  1721 Draw 
4 1654 Borland, Thomas E    -   Bonella, David  1630 Draw 
  2 - 1 

Bd Grade Dalmuir A (5) vs (8) Shettleston Grade Comments
1 1923 Sreeves, Clement  0  -  1 Bryson, Douglas M (IM)  2317 Away Win 
2 1854 Aird, Ian  1  -  0 Doyle, James  1934 Home Win 
3 1799 Mollison, Jamie    -   Hulme, William  1910 Draw 
4 1736 Wright, Alex  0  -  1 Gallagher, Anthony  1891 Away Win 
  1 - 2 

Bd Grade Phones (7) vs (4) Cumbernauld A Grade Comments
1 1666 Brown, Alan D  0  -  1 Marks, Ian A  1879 Away Win 
2 1601 Barker, Luke  0  -  1 Ohiaeri, Kelechi  0 Away Win 
3 1319 Kalman, Tamas  0  -  1 Johnstone, David  1721 Away Win 
4 0 El Mountassir, Othmane  0  -  1 Bonella, David  1630 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (5) Dalmuir A Grade Comments
1 1618 Burt, J Mel  0  -  1 Mollison, Jamie  1799 Away Win 
2 2029 Webb, Jeff R L  1  -  0 Wright, Alex  1736 Home Win 
3 2018 Wiltshire, Richard  1  -  0 Myall, Andrew  1668 Home Win 
4 1935 Dyer, Michael T  1  -  0 McKechnie, Ian  1541 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Cumbernauld A (4) vs (3) Crowwood A Grade Comments
1 1879 Marks, Ian A  1  -  0 Rodger, Paul  1673 Home Win 
2 1721 Johnstone, David  1  -  0 MacIntosh, James  1375 Home Win 
3 1630 Bonella, David    -   Pollock, Andrew  1328 Draw 
4 1520 Thomson, George  1  -  0 Barlow, Alan G  1236 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Bearsden B (2) vs (8) Shettleston Grade Comments
1 1450 Robertson, Paul  0  -  1 Doyle, James  1934 Away Win 
2 1424 Kerridge, Simon    -   Hulme, William  1910 Draw 
3 1402 English, Ian  0  -  1 Gallagher, Anthony  1891 Away Win 
4 1200 Stokes, Brian    -   Forbes, Graeme  1253 Draw 
  1 - 3 

Bd Grade Glasgow Montrose (6) vs (3) Crowwood A Grade Comments
1 1810 Templeton, Robin  0  -  1 Maxwell, Alistair  1978 Away Win 
2 1763 Collins, Sam  1  -  0 Rodger, Paul  1673 Home Win 
3 1687 Reid, David    -   Theodoreson, Malcolm W  1538 Draw 
4 0 Bbosa, Rama  0  -  1 MacIntosh, James  1375 Away Win 
  1 - 2 

Bd Grade Phones (7) vs (1) Bearsden A Grade Comments
1 2037 Slabicki, Andrzey    -   Webb, Jeff R L  2029 Draw 
2 1782 McIntyre, John W  0  -  1 Wiltshire, Richard  2018 Away Win 
3 1736 Rettie, Stephen    -   Dyer, Michael T  1935 Draw 
4 1319 Kalman, Tamas  0  -  1 Burt, J Mel  1618 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Dalmuir A (5) vs (6) Glasgow Montrose Grade Comments
1 1854 Aird, Ian    -   Ferry, Edward  1885 Draw 
2 1668 Myall, Andrew  1  -  0 Smeeton, Roy  1522 Home Win 
3 1391 Cleland, Douglas    -   Groundwater, Sean  1389 Draw 
4 1279 McCartan, John  1  -  0 Dick, Andrew G  1155 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Shettleston (8) vs (1) Bearsden A Grade Comments
1 2317 Bryson, Douglas M (IM)  0  -  1 Aagaard, Jacob (GM)  2551 Away Win 
2 2086 Nolan, Graeme A    -   Webb, Jeff R L  2029 Draw 
3 1934 Doyle, James  0  -  1 Wiltshire, Richard  2018 Away Win 
4 1910 Hulme, William  0  -  1 Dyer, Michael T  1935 Away Win 
   - 3 

Bd Grade Crowwood A (3) vs (7) Phones Grade Comments
1 1655 Henery, Robert    -   MacDonald, Stewart  1957 Draw 
2 1512 Conn, Mark  0  -  1 Dickson, Robert  1884 Away Win 
3 1375 MacIntosh, James    -   McIntyre, John W  1782 Draw 
4 1377 Peacock, Jack  0  -  1 Strathern, Kevin M  1684 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Cumbernauld A (4) vs (2) Bearsden B Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 0 

Dumbarton & District Division 1 Team Results
Team 1 - Bearsden A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Borland, Thomas E   BD   -   1654   3238   1   4   1530   1   4   2.631   -1.131   1439 
 8   Burt, J Mel   BD   -   1618   3365   4   5   1447   4   5   3.467   0.533   1688 
 4   Dyer, Michael T   BD   -   1935   3825   4   6   1670   4   6   4.767   -0.267   1863 
 2   Webb, Jeff R L   BD   -   2029   6425   2   4   1943   2   4   2.406   0.094   2034 
 3   Wiltshire, Richard   BD   -   2018   6517   4   4   1814   4   4   2.991   1.009   2213 
 6   Batchelor, Francis   BDGN   J18   1670   16462      1   1721      1   0.430   0.070   1721 
 1   Aagaard, Jacob (GM)   BD   -   2551   16689   1   1   2317   1   1   0.793   0.207   2717 
 5   Rocks, Daniel   BD   J17   1890   16927   2   3   1759   2   3   2.002   0.498   2039 

Team 2 - Bearsden B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Callison, J Stuart   BD   -   1719   3390      1   1935      1   0.228   0.272   1935 
 2   Robertson, Paul   BD   -   1450   5820      4   1752      4   0.618   -0.118   1420 
 6   Stokes, Brian   BD   -   1200   14015   3   6   1492   3   6   1.033   2.467   1553 
 5   MacGregor, Douglas   BD   -   1230   14330   0   3   1593   0   3   0.319   -0.319   1193 
 3   Kerridge, Simon   BD   -   1424   15294      4   1814      4   0.352   0.148   1482 
 4   English, Ian   BD   -   1402   17347   0   6   1715   0   6   0.881   -0.881   1315 

Team 3 - Crowwood A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 11   Barlow, Alan G   CWDN   -   1236   3130      2   1530      2   0.305   0.195   1338 
 5   Brownlee, Ian G   LKCW   -   1654   3323   1   1   1254   1   1   0.918   0.082   1654 
 4   Henery, Robert   CW   -   1655   4331      2   1906      2   0.392   0.108   1712 
 1   Maxwell, Alistair   CCCW   -   1978   4903   1   2   1948   1   2   1.073   -0.073   1948 
 9   MacIntosh, James   CW   -   1375   5095   1   5   1712      4   0.500   0.000   1380 
 12   Peacock, Jack   CW   -   1377   5604   0   1   1684   0   1   0.144   -0.144   1284 
 10   Pollock, Andrew   CWCN   -   1328   5658      2   1679      2   0.231   0.269   1486 
 3   Rodger, Paul   CW   -   1673   5836   1   6   1831   1   6   1.887   -0.887   1551 
 2   Smalls, Jim A   LKCW   -   1784   6014   1   1   1424   1   1   0.894   0.106   1824 
 6   Theodoreson, Malcolm W   CW   -   1538   6223      1   1687      1   0.301   0.199   1687 
 7   Conn, Mark   CW   -   1512   8588   0   2   1898   0   2   0.181   -0.181   1498 
 8   Thomson, Peter   CW   -   1462   10793   1   3   1572   1   3   1.154   0.346   1572 

Team 4 - Cumbernauld A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Bonella, David   CN   -   1630   3231   2   4   1541   2   4   2.413   -0.413   1541 
 1   Marks, Ian A   CN   -   1879   4866   2   6   1937   2   6   2.674   -0.174   1876 
 3   Parkes, Jack C   CNCW   -   1673   5573   1   1   1571   1   1   0.636   0.364   1971 
 5   Thomson, George   CN   -   1520   11949   1   2   1573   1   2   0.926   0.074   1573 
 2   Johnstone, David   CN   -   1721   15588   2   6   1647   2   6   3.412   -0.912   1586 
 6   Pearston, John M   CN   -   1248   17852   0   2   1648   0   2   0.164   -0.164   1248 
 7   Ohiaeri, Kelechi   CN   -   0   21441   1   2   1810   1   2   0   0   1810 

Team 5 - Dalmuir A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Aird, Ian   DA   -   1854   3018   4   5   1730   4   5   3.205   1.295   2097 
 9   McCartan, John   DA   -   1279   4956   1   1   1155   1   1   0.669   0.331   1555 
 6   McKechnie, Ian   DA   -   1541   5122   1   4   1496   1   4   2.224   -0.724   1405 
 7   Tait, Thomas   DA   -   1522   6188      1   1523      1   0.500   0.000   1523 
 4   Wright, Alex   DA   -   1736   6541   3   6   1693   3   6   3.261   0.239   1754 
 3   Mollison, Jamie   DA   -   1799   9024   3   4   1704   3   4   2.384   0.616   1896 
 8   Cleland, Douglas   DA   -   1391   10239      1   1389      1   0.500   0.000   1389 
 1   Sreeves, Clement   DACD   J16   1923   17871   2   3   1986   2   3   2.047   -0.047   2108 
 5   Myall, Andrew   DA   -   1668   21103   2   3   1603   2   3   1.723   0.277   1725 

Team 6 - Glasgow Montrose
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Collins, Sam   GM   -   1763   3560   4   5   1706   4   5   2.800   1.200   1947 
 1   Ferry, Edward   GM   -   1885   3912   1   4   1990   1   4   1.554   -0.054   1898 
 6   Reid, David   GM   -   1687   5735   2   4   1498   2   4   2.866   -0.866   1498 
 3   Templeton, Robin   GMTR   -   1810   6218      2   1944      2   0.641   -0.141   1751 
 9   Smeeton, Roy   GM   -   1522   7657   0   2   1643   0   2   0.677   -0.677   1243 
 11   Dick, Andrew G   GM   -   1155   9452   0   1   1279   0   1   0.331   -0.331   879 
 10   Groundwater, Sean   GM   -   1389   11326      1   1391      1   0.500   0.000   1391 
 4   McCaffrey, Kenny   GM   -   1768   11327   1   2   1486   1   2   1.671   -0.171   1680 
 8   Perkin, Chris   GM   -   1571   11330   0   2   1436   0   2   1.265   -1.265   1036 
 2   Lindsay, Norman Y   GM   -   1812   16182   1   1   1879   1   1   0.409   0.591   2279 
 7   Voghouei, Bahloul   GM   -   1626   18307   2   2   1442   2   2   1.374   0.626   1842 
 12   Bbosa, Rama   GM   -   0   21222   0   1   1375   0   1   0   0   975 

Team 7 - Phones
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Brown, Alan D   PO   -   1666   3291   0   1   1879   0   1   0.228   -0.228   1479 
 7   Carlin, Joe   PO   -   1613   3440      1   1541      1   0.597   -0.097   1541 
 2   Dickson, Robert   KRPO   -   1884   3731   1   3   1732   1   3   2.018   -0.518   1732 
 15   MacDonald, Stewart   PO   -   1957   4818      1   1655      1   0.851   -0.351   1655 
 9   McCafferty, David   POTR   -   1524   4945   0   1   1200   0   1   0.872   -0.872   800 
 3   McIntyre, John W   POCZ   -   1782   5102   1   4   1830   1   4   1.770   -0.770   1636 
 10   Paterson, Colin C   POKN   -   1523   5582   2   3   1507   2   3   1.544   0.456   1629 
 4   Rettie, Stephen   POGR   -   1736   5763      1   1935      1   0.243   0.257   1935 
 14   Strathern, Kevin M   KRPO   -   1684   6645   1   1   1377   1   1   0.856   0.144   1777 
 6   Findlay, James   PO   -   1652   6698      2   1692      2   0.923   -0.423   1499 
 12   Kraska, John   PO   -   1226   8868   0   1   1626   0   1   0.082   -0.082   1226 
 8   Barker, Luke   POGM   -   1601   11947   1   3   1679   1   3   1.220   -0.220   1557 
 11   Kalman, Tamas   PO   -   1319   19079   0   3   1685   0   3   0.313   -0.313   1285 
 13   El Mountassir, Othmane   GMPO   -   0   21389   1   2   1658   1   2   0   0   1658 
 1   Slabicki, Andrzey   PO   J19   2037   21647      1   2029      1   0.514   -0.014   2029 

Team 8 - Shettleston
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Bryson, Douglas M (IM)   SH   -   2317   3332   4   5   2093   4   5   3.666   0.334   2334 
 4   Cochrane, Richard   SHPA   -   1917   3543   1   1   1763   1   1   0.705   0.295   2163 
 3   Doyle, James   SHCW   -   1934   3788   4   6   1742   4   6   4.335   -0.335   1864 
 6   Gallagher, Anthony   SHCW   -   1891   4019   5   5   1540   5   5   4.377   0.623   1940 
 5   Hulme, William   SH   -   1910   4413   4   7   1656   4   7   5.418   -0.918   1762 
 2   Nolan, Graeme A   SH   -   2086   7691   1   2   2004   1   2   1.227   0.273   2196 
 7   Forbes, Graeme   SHIR   -   1253   14990   1   2   1426   1   2   0.659   0.341   1426