Back to Home Page

SNCL Division Three

Played at Grangemouth ending on 30/04/2006
Results compiled by Sam Collins
Grading calculations last updated - 24/07/2006

SNCL Division Three League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
112Dundee City A77001429240003086
27East Kilbride751111178100002160
314Oban7322812885022160
42Cumbernauld74038148112002057
513Dundee City B731371011122001750
610Edinburgh 273137139110021750
78Lanark73137146150001749
811Aberdeen B73137126152001749
95Stirling73137108152001646
106Stonehaven73137125130051441
119Hamilton D72236153170001647
121Carse of Gowrie72054117120051441
134CS-BOS 27115397190001236
143Hamilton C7106266221001029
  98 43 12 43 98 184 94 184 14 0 14 244  

SNCL Division Three Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  Plyd  Boards 
Carse of Gowrie1 3 3 2       2   1   1   14 
Cumbernauld4 4 4     2   4 1   0     20 
Hamilton C1  2 2            0   3 10 
CS-BOS 21 1 3 1 2     2         1 12 
Stirling3   3 3 1   1 2       2   16 
Stonehaven      3 4  4   2   0   0 14 
East Kilbride  3       4 3   3   1 3 2 21 
Lanark    4   4  2     2  3   17 
Hamilton D3 1   2 2       2 2   3   16 
10 Edinburgh 2  3       2 2   3 1 2   3 17 
11 Aberdeen B4             2 3 3 1 1 1 17 
12 Dundee City A  5 5     5 3 4   3 4     30 
13 Dundee City B3       3   1 2 1   3   2 17 
14 Oban    1 4   5 2     2 3   2 21 

SNCL Division Three Match Results
Bd Grade Carse of Gowrie (1) vs (2) Cumbernauld Grade Comments
1 1395 Paine, Kevin  0  -  1 Ainsworth, Mark  1995 Away Win 
2 1328 Sandeman, Gary  0  -  1 Marks, Ian A  1845 Away Win 
3 0 Robinson, David  1  -  0 Watson, John  1572 Home Win 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  1 - 4 

Bd Grade Hamilton C (3) vs (4) CS-BOS 2 Grade Comments
1 1516 Freel, Lawrence  0  -  1 Brown, Gerry  1569 Away Win 
2 1450 Mulholland, Arthur L  1  -  0 Heatlie, Douglas S  1539 Home Win 
3 1367 Van Mulken, Nanning  0  -  1 Murray, Robin H  1513 Away Win 
4 1200 Petrie, Fiona  0  -  1 Anderson, George C  1466 Away Win 
5 935 McCulloch, Ian T  1  -  0 Turner, James  1451 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade Stirling (5) vs (6) Stonehaven Grade Comments
1 1746 Smith, Stephen H  0  -  1 Harrold, Bruce T  1818 Away Win 
2 1537 Hayles, Robin W  0  -  1 Grant, David  1778 Away Win 
3 1489 Togneri, Robert G  0  -  1 Green, Kevin  1624 Away Win 
4 1462 Platts, William G C    -   Emery, Keith  1587 Draw 
5 1416 Brodie, David    -   Leslie, Stuart  1415 Draw 
  1 - 4 

Bd Grade East Kilbride (7) vs (8) Lanark Grade Comments
1 2149 Rattray, Gordon  1  -  0 Brownlee, Ian G  1840 Home Win 
2 1756 Nisbet, Alex  1  -  0 McLachlan, Ian R  1727 Home Win 
3 1617 Nisbet, Alex Ian  1  -  0 Brown, Tom W B  1701 Home Win 
4 1383 Howie, Andrew  0  -  1 Smalls, Jim A  1673 Away Win 
5 1359 Johnston, Jim  0  -  1 Benyon, Maurice  1394 Away Win 
  3 - 2 

Bd Grade Hamilton D (9) vs (10) Edinburgh 2 Grade Comments
1 1656 Woods, Connor  1  -  0 Sykes, Chris  1849 Home Win 
2 1407 O`Donnell, Matthew  1  -  0 Hayes, Stuart  1788 Home Win 
3 1212 Shovlin, Lynsey  0  -  1 Brechin, Hugh R  1760 Away Win 
4 1190 Montgomery, James  0  -  1 Ridge, Michael  1672 Away Win 
5 1180 Donohue, Natalie  0  -  1 Sanderson, Mark  1640 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Aberdeen B (11) vs (12) Dundee City A Grade Comments
1 1580 Hawthorne, Blair  0  -  1 Findlay, David J  2164 Away Win 
2 1485 Bremner, Adam  0  -  1 Spencer, Edwin A  2128 Away Win 
3 1658 Irving, Neil  1  -  0 Duke, Michael  1685 Home Win 
4 1642 Davidson, Eric  0  -  1 Stevenson, Frank C  1683 Away Win 
5 1405 Stewart, Alex J  0  -  1 Wilman, John  1539 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Dundee City B (13) vs (14) Oban Grade Comments
1 1485 Smith, Jim S  0  -  1 Campbell, Alistair W I  1886 Away Win 
2 1417 Paulin, Andrew  0  -  1 Campbell, Duncan A F  1871 Away Win 
3 1335 Makarchuk, Peter  1  -  0 Coope, Derek W  1616 Home Win 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  1599 Win by Default 
5 1051 Paton, Lisa    -   White, Geoffrey  1317 Draw 
  2 - 2 

Bd Grade Edinburgh 2 (10) vs (12) Dundee City A Grade Comments
1 1849 Sykes, Chris  0  -  1 Findlay, David J  2164 Away Win 
2 1788 Hayes, Stuart  0  -  1 Spencer, Edwin A  2128 Away Win 
3 1760 Brechin, Hugh R  0  -  1 Mooney, Graham  1844 Away Win 
4 1672 Ridge, Michael  1  -  0 Duke, Michael  1685 Home Win 
5 1640 Sanderson, Mark  1  -  0 Wilman, John  1539 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade Lanark (8) vs (11) Aberdeen B Grade Comments
1 1840 Brownlee, Ian G  1  -  0 Irving, Neil  1658 Home Win 
2 1727 McLachlan, Ian R    -   Davidson, Eric  1642 Draw 
3 1701 Brown, Tom W B  0  -  1 Hawthorne, Blair  1580 Away Win 
4 1673 Smalls, Jim A  0  -  1 Bremner, Adam  1485 Away Win 
5 1394 Benyon, Maurice  1  -  0 Stewart, Alex J  1405 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Oban (14) vs (3) Hamilton C Grade Comments
1 1886 Campbell, Alistair W I    -   Freel, Lawrence  1516 Draw 
2 1871 Campbell, Duncan A F  1  -  0 Mulholland, Arthur L  1450 Home Win 
3 1616 Coope, Derek W  0  -  1 Van Mulken, Nanning  1367 Away Win 
4 1317 White, Geoffrey  0  -  1 McCulloch, Ian T  935 Away Win 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  1 - 3 

Bd Grade Stonehaven (6) vs (7) East Kilbride Grade Comments
1 1818 Harrold, Bruce T  0  -  1 Rattray, Gordon  2149 Away Win 
2 1778 Grant, David  0  -  1 Nisbet, Alex Ian  1617 Away Win 
3 1624 Green, Kevin  0  -  1 Nisbet, Alex  1756 Away Win 
4 1587 Emery, Keith  0  -  1 Howie, Andrew  1383 Away Win 
5 1415 Leslie, Stuart    -   Johnston, Jim  1359 Draw 
   - 4 

Bd Grade Cumbernauld (2) vs (4) CS-BOS 2 Grade Comments
1 1995 Ainsworth, Mark  1  -  0 Brown, Gerry  1569 Home Win 
2 1845 Marks, Ian A  1  -  0 Heatlie, Douglas S  1539 Home Win 
3 1572 Watson, John    -   Murray, Robin H  1513 Draw 
4 1504 Wallace, Ronnie    -   Anderson, George C  1466 Draw 
5 1360 Thomson, George  1  -  0 Turner, James  1451 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Carse of Gowrie (1) vs (5) Stirling Grade Comments
1 1395 Paine, Kevin  0  -  1 Smith, Stephen H  1746 Away Win 
2 1328 Sandeman, Gary  1  -  0 Hayles, Robin W  1537 Home Win 
3 0 Robinson, David  1  -  0 Togneri, Robert G  1489 Home Win 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  2 - 3 

Bd Grade Hamilton D (9) vs (13) Dundee City B Grade Comments
1 1656 Woods, Connor  1  -  0 Smith, Jim S  1485 Home Win 
2 1407 O`Donnell, Matthew  1  -  0 Paulin, Andrew  1417 Home Win 
3 1212 Shovlin, Lynsey    -   Makarchuk, Peter  1335 Draw 
4 1190 Montgomery, James  0  -  1 Wallace, Bruce  1288 Away Win 
5 1180 Donohue, Natalie  1  -  0 Paton, Lisa  1051 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade East Kilbride (7) vs (2) Cumbernauld Grade Comments
1 2149 Rattray, Gordon  1  -  0 Marks, Ian A  1845 Home Win 
2 1617 Nisbet, Alex Ian    -   Parkes, Jack C  1642 Draw 
3 1756 Nisbet, Alex  1  -  0 Watson, John  1572 Home Win 
4 1383 Howie, Andrew  0  -  1 Wallace, Ronnie  1504 Away Win 
5 1359 Johnston, Jim    -   Thomson, George  1360 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade Hamilton C (3) vs (12) Dundee City A Grade Comments
1 1570 Hanley, Michael  0  -  1 Findlay, David J  2164 Away Win 
2 1516 Freel, Lawrence  0  -  1 Spencer, Edwin A  2128 Away Win 
3 1367 Van Mulken, Nanning  0  -  1 Mooney, Graham  1844 Away Win 
4 1200 Petrie, Fiona  0  -  1 Duke, Michael  1685 Away Win 
5 935 McCulloch, Ian T  0  -  1 Stevenson, Frank C  1683 Away Win 
  0 - 5 

Bd Grade CS-BOS 2 (4) vs (9) Hamilton D Grade Comments
1 1539 Heatlie, Douglas S  0  -  1 O`Donnell, Matthew  1407 Away Win 
2 1513 Murray, Robin H  0  -  1 Montgomery, James  1190 Away Win 
3 1466 Anderson, George C  1  -  0 Petrie, Craig  1132 Home Win 
4 1451 Turner, James    -   McKinney, Stephen  939 Draw 
5 1397 Russell, Graeme R  1  -  0 Petrie, Morven  394 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Stirling (5) vs (8) Lanark Grade Comments
1 1746 Smith, Stephen H  1  -  0 Brownlee, Ian G  1840 Home Win 
2 1537 Hayles, Robin W  0  -  1 Brown, Tom W B  1701 Away Win 
3 1489 Togneri, Robert G  0  -  1 Smalls, Jim A  1673 Away Win 
4 1462 Platts, William G C  0  -  1 Benyon, Maurice  1394 Away Win 
5 1382 Hanlon, Hugh  0  -  1 Stephens, Dave  1018 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Aberdeen B (11) vs (14) Oban Grade Comments
1 1705 Mitchell, Jeremy J  0  -  1 Campbell, Alistair W I  1886 Away Win 
2 1658 Irving, Neil    -   Campbell, Duncan A F  1871 Draw 
3 1640 Cundill, Alan P  0  -  1 Coope, Derek W  1616 Away Win 
4 1485 Bremner, Adam  1  -  0 McClement, Bryan  1458 Home Win 
5 1405 Stewart, Alex J  0  -  1 McClement, Andrew  894 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Dundee City B (13) vs (1) Carse of Gowrie Grade Comments
1 1539 Wilman, John    -   Borwell, Alan P  1960 Draw 
2 1485 Smith, Jim S    -   Officer, Amy (WFM)  1570 Draw 
3 1417 Paulin, Andrew    -   Paine, Kevin  1395 Draw 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  1328 Win by Default 
5 1051 Paton, Lisa  1  -  0 Duthie, Rory  829 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Edinburgh 2 (10) vs (6) Stonehaven Grade Comments
1 1849 Sykes, Chris    -   Harrold, Bruce T  1818 Draw 
2 1788 Hayes, Stuart  1  -  0 Ross, John  1680 Home Win 
3 1672 Ridge, Michael  0  -  1 Green, Kevin  1624 Away Win 
4 1649 McGregor, Lindsay A  1  -  0 Emery, Keith  1587 Home Win 
5 1640 Sanderson, Mark  0  -  1 Leslie, Stuart  1415 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Dundee City A (12) vs (7) East Kilbride Grade Comments
1 2164 Findlay, David J    -   Rattray, Gordon  2149 Draw 
2 2128 Spencer, Edwin A  1  -  0 Nisbet, Alex Ian  1617 Home Win 
3 1844 Mooney, Graham  0  -  1 Nisbet, Alex  1756 Away Win 
4 1685 Duke, Michael  1  -  0 Howie, Andrew  1383 Home Win 
5 1683 Stevenson, Frank C  1  -  0 Johnston, Jim  1359 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Oban (14) vs (10) Edinburgh 2 Grade Comments
1 1886 Campbell, Alistair W I    -   Sykes, Chris  1849 Draw 
2 1871 Campbell, Duncan A F  1  -  0 Hayes, Stuart  1788 Home Win 
3 1616 Coope, Derek W  0  -  1 Ridge, Michael  1672 Away Win 
4 1458 McClement, Bryan  0  -  1 McGregor, Lindsay A  1649 Away Win 
5 894 McClement, Andrew    -   Sanderson, Mark  1640 Draw 
  2 - 3 

Bd Grade Stirling (5) vs (3) Hamilton C Grade Comments
1 1746 Smith, Stephen H    -   Hanley, Michael  1570 Draw 
2 1489 Togneri, Robert G    -   Freel, Lawrence  1516 Draw 
3 1462 Platts, William G C  1  -  0 Van Mulken, Nanning  1367 Home Win 
4 1416 Brodie, David  1  -  0 Petrie, Fiona  1200 Home Win 
5 1382 Hanlon, Hugh  0  -  1 McCulloch, Ian T  935 Away Win 
  3 - 2 

Bd Grade Carse of Gowrie (1) vs (11) Aberdeen B Grade Comments
1 1960 Borwell, Alan P    -   Mitchell, Jeremy J  1705 Draw 
2 1570 Officer, Amy (WFM)  0  -  1 Irving, Neil  1658 Away Win 
3 1395 Paine, Kevin    -   Cundill, Alan P  1640 Draw 
4 1014 Officer, Michael  0  -  1 Bremner, Adam  1485 Away Win 
5 829 Duthie, Rory  0  -  1 Stewart, Alex J  1405 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Lanark (8) vs (13) Dundee City B Grade Comments
1 1840 Brownlee, Ian G  0  -  1 Wilman, John  1539 Away Win 
2 1701 Brown, Tom W B    -   Smith, Jim S  1485 Draw 
3 1673 Smalls, Jim A  1  -  0 Paulin, Andrew  1417 Home Win 
4 1394 Benyon, Maurice  1  -  0 Kelly, John  1353 Home Win 
5 1018 Stephens, Dave    -   Paton, Lisa  1051 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade CS-BOS 2 (4) vs (6) Stonehaven Grade Comments
1 1539 Heatlie, Douglas S  1  -  0 Harrold, Bruce T  1818 Home Win 
2 1513 Murray, Robin H  1  -  0 Ross, John  1680 Home Win 
3 1466 Anderson, George C  0  -  1 Green, Kevin  1624 Away Win 
4 1451 Turner, James  0  -  1 Emery, Keith  1587 Away Win 
5 1397 Russell, Graeme R  0  -  1 Leslie, Stuart  1415 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Cumbernauld (2) vs (9) Hamilton D Grade Comments
1 1845 Marks, Ian A  1  -  0 O`Donnell, Matthew  1407 Home Win 
2 1572 Watson, John  0  -  1 Montgomery, James  1190 Away Win 
3 1504 Wallace, Ronnie  1  -  0 Petrie, Craig  1132 Home Win 
4 1481 Ferris, Derek J  1  -  0 McKinney, Stephen  939 Home Win 
5 1360 Thomson, George  1  -  0 Petrie, Morven  394 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Cumbernauld (2) vs (12) Dundee City A Grade Comments
1 1995 Ainsworth, Mark  0  -  1 Jacob, Gunnar (FM)  2312 Away Win 
2 1845 Marks, Ian A  0  -  1 Findlay, David J  2164 Away Win 
3 0 Davydov, Oleg  0  -  1 Spencer, Edwin A  2128 Away Win 
4 1579 MacAree, John  0  -  1 Mooney, Graham  1844 Away Win 
5 1504 Wallace, Ronnie  0  -  1 Duke, Michael  1685 Away Win 
  0 - 5 

Bd Grade Dundee City B (13) vs (5) Stirling Grade Comments
1 1539 Wilman, John  1  -  0 Smith, Stephen H  1746 Home Win 
2 1485 Smith, Jim S    -   Hewitt, David A  1527 Draw 
3 1432 Clark, Alexander  1  -  0 Togneri, Robert G  1489 Home Win 
4 1288 Wallace, Bruce    -   Brodie, David  1416 Draw 
5 1051 Paton, Lisa  0  -  1 Hanlon, Hugh  1382 Away Win 
  3 - 2 

Bd Grade CS-BOS 2 (4) vs (14) Oban Grade Comments
1 1587 Bate, Simon  0  -  1 Campbell, Alistair W I  1886 Away Win 
2 1539 Heatlie, Douglas S  0  -  1 Campbell, Duncan A F  1871 Away Win 
3 1513 Murray, Robin H    -   Coope, Derek W  1616 Draw 
4 1466 Anderson, George C    -   Doris, Peter J  1528 Draw 
5 1397 Russell, Graeme R  0  -  1 Robinson, Jeffrey M  0 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Hamilton D (9) vs (11) Aberdeen B Grade Comments
1 1407 O`Donnell, Matthew  1  -  0 Irving, Neil  1658 Home Win 
2 1212 Shovlin, Lynsey  0  -  1 Hawthorne, Blair  1580 Away Win 
3 1190 Montgomery, James  0  -  1 Bremner, Adam  1485 Away Win 
4 1167 Tawdrous, John  1  -  0 Stewart, Alex J  1405 Home Win 
5 1132 Petrie, Craig  0  -  1 Dover, Robert  1298 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Stonehaven (6) vs (8) Lanark Grade Comments
1 1818 Harrold, Bruce T  1  -  0 McLachlan, Ian R  1727 Home Win 
2 1778 Grant, David  1  -  0 Brown, Tom W B  1701 Home Win 
3 1624 Green, Kevin  1  -  0 Smalls, Jim A  1673 Home Win 
4 1587 Emery, Keith    -   Benyon, Maurice  1394 Draw 
5 0 Bridges, David  1  -  0 Main, Scott  1485 Home Win 
  4 -  

Bd Grade Edinburgh 2 (10) vs (7) East Kilbride Grade Comments
1 1575 Marr, John  0  -  1 Rattray, Gordon  2149 Away Win 
2 1649 McGregor, Lindsay A    -   Nisbet, Alex  1756 Draw 
3 1640 Sanderson, Mark    -   Nisbet, Alex Ian  1617 Draw 
4 1616 Oswald, David  1  -  0 Howie, Andrew  1383 Home Win 
5 1112 Sime, Euan  0  -  1 Johnston, Jim  1359 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Hamilton C (3) vs (1) Carse of Gowrie Grade Comments
1 1516 Freel, Lawrence    -   Borwell, Alan P  1960 Draw 
2 1450 Mulholland, Arthur L  0  -  1 Officer, Amy (WFM)  1570 Away Win 
3 1367 Van Mulken, Nanning  0  -  1 Paine, Kevin  1395 Away Win 
4 1200 Petrie, Fiona  0  -  1 Robinson, David  0 Away Win 
5 935 McCulloch, Ian T  1  -  0 Officer, Michael  1014 Home Win 
  1 - 3 

Bd Grade Dundee City A (12) vs (6) Stonehaven Grade Comments
1 2312 Jacob, Gunnar (FM)  1  -  0 Harrold, Bruce T  1818 Home Win 
2 2164 Findlay, David J  1  -  0 Grant, David  1778 Home Win 
3 2128 Spencer, Edwin A  1  -  0 Green, Kevin  1624 Home Win 
4 1844 Mooney, Graham  1  -  0 Emery, Keith  1587 Home Win 
5 1685 Duke, Michael  1  -  0 Bridges, David  0 Home Win 
  5 - 0 

Bd Grade CS-BOS 2 (4) vs (1) Carse of Gowrie Grade Comments
1 1587 Bate, Simon    -   Borwell, Alan P  1960 Draw 
2 1539 Heatlie, Douglas S  0  -  1 Officer, Amy (WFM)  1570 Away Win 
3 1513 Murray, Robin H  0  -  1 Paine, Kevin  1395 Away Win 
4 1466 Anderson, George C  0  -  1 Robinson, David  0 Away Win 
5 1397 Russell, Graeme R  1  -  0 Officer, Michael  1014 Home Win 
  1 - 3 

Bd Grade Stirling (5) vs (9) Hamilton D Grade Comments
1 1746 Smith, Stephen H    -   O`Donnell, Matthew  1407 Draw 
2 1489 Togneri, Robert G  0  -  1 Shovlin, Lynsey  1212 Away Win 
3 1416 Brodie, David  1  -  0 Montgomery, James  1190 Home Win 
4 1382 Hanlon, Hugh  0  -  1 Tawdrous, John  1167 Away Win 
5 0 McKay, Tom  1  -  0 Petrie, Craig  1132 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Lanark (8) vs (3) Hamilton C Grade Comments
1 1727 McLachlan, Ian R  1  -  0 Freel, Lawrence  1516 Home Win 
2 1701 Brown, Tom W B  1  -  0 Mulholland, Arthur L  1450 Home Win 
3 1673 Smalls, Jim A  1  -  0 Van Mulken, Nanning  1367 Home Win 
4 1394 Benyon, Maurice  1  -  0 Petrie, Fiona  1200 Home Win 
5 1485 Main, Scott    -   McCulloch, Ian T  935 Draw 
  4 -  

Bd Grade Edinburgh 2 (10) vs (2) Cumbernauld Grade Comments
1 1649 McGregor, Lindsay A    -   Ainsworth, Mark  1995 Draw 
2 1640 Sanderson, Mark  1  -  0 Marks, Ian A  1845 Home Win 
3 1616 Oswald, David    -   Davydov, Oleg  0 Draw 
4 1575 Marr, John    -   MacAree, John  1579 Draw 
5 1112 Sime, Euan  1  -  0 Wallace, Ronnie  1504 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade East Kilbride (7) vs (14) Oban Grade Comments
1 2149 Rattray, Gordon  0  -  1 Campbell, Alistair W I  1886 Away Win 
2 1617 Nisbet, Alex Ian  0  -  1 Campbell, Duncan A F  1871 Away Win 
3 1756 Nisbet, Alex  1  -  0 Coope, Derek W  1616 Home Win 
4 1383 Howie, Andrew    -   Doris, Peter J  1528 Draw 
5 1359 Johnston, Jim  1  -  0 Robinson, Jeffrey M  0 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Aberdeen B (11) vs (13) Dundee City B Grade Comments
1 1658 Irving, Neil    -   Wilman, John  1539 Draw 
2 1580 Hawthorne, Blair  0  -  1 Smith, Jim S  1485 Away Win 
3 1485 Bremner, Adam  0  -  1 Clark, Alexander  1432 Away Win 
4 1405 Stewart, Alex J  0  -  1 Wallace, Bruce  1288 Away Win 
5 1298 Dover, Robert  1  -  0 Paton, Lisa  1051 Home Win 
  1 - 3 

Bd Grade CS-BOS 2 (4) vs (5) Stirling Grade Comments
1 1587 Bate, Simon  0  -  1 Smith, Stephen H  1746 Away Win 
2 1539 Heatlie, Douglas S    -   Hayles, Robin W  1537 Draw 
3 1513 Murray, Robin H  1  -  0 Togneri, Robert G  1489 Home Win 
4 1466 Anderson, George C  0  -  1 Hanlon, Hugh  1382 Away Win 
5 1397 Russell, Graeme R  0  -  1 Welsh, Crawford  1300 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Edinburgh 2 (10) vs (11) Aberdeen B Grade Comments
1 1649 McGregor, Lindsay A  0  -  1 Irving, Neil  1658 Away Win 
2 1640 Sanderson, Mark    -   Bremner, Adam  1485 Draw 
3 1112 Sime, Euan  1  -  0 Barclay, Mark  1317 Home Win 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  1 - 3 

Bd Grade Hamilton C (3) vs (2) Cumbernauld Grade Comments
1 1450 Mulholland, Arthur L  0  -  1 Marks, Ian A  1845 Away Win 
2 1200 Petrie, Fiona  0  -  1 Wallace, Ronnie  1504 Away Win 
3 1195 Petrie, Allan R  0  -  1 Ferris, Derek J  1481 Away Win 
4 935 McCulloch, Ian T    -   Thomson, George  1360 Draw 
5 0 McCulloch, Andrew  0  -  1 Pearston, John  0 Away Win 
   - 4 

Bd Grade Dundee City B (13) vs (7) East Kilbride Grade Comments
1 1539 Wilman, John  0  -  1 Rattray, Gordon  2149 Away Win 
2 1534 Edwards, Colin  1  -  0 Nisbet, Alex Ian  1617 Home Win 
3 1485 Smith, Jim S  0  -  1 Nisbet, Alex  1756 Away Win 
4 1288 Wallace, Bruce    -   Howie, Andrew  1383 Draw 
5 1051 Paton, Lisa  0  -  1 Johnston, Jim  1359 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Carse of Gowrie (1) vs (9) Hamilton D Grade Comments
1 1960 Borwell, Alan P  1  -  0 Woods, Connor  1656 Home Win 
2 1570 Officer, Amy (WFM)  1  -  0 O`Donnell, Matthew  1407 Home Win 
3 1395 Paine, Kevin  0  -  1 Montgomery, James  1190 Away Win 
4 1328 Sandeman, Gary  0  -  1 Tawdrous, John  1167 Away Win 
5 0 Robinson, David  0  -  1 Petrie, Craig  1132 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Lanark (8) vs (12) Dundee City A Grade Comments
1 1840 Brownlee, Ian G  0  -  1 Spencer, Edwin A  2128 Away Win 
2 1727 McLachlan, Ian R  0  -  1 Mooney, Graham  1844 Away Win 
3 1701 Brown, Tom W B  0  -  1 Duke, Michael  1685 Away Win 
4 1394 Benyon, Maurice    -   Stevenson, Frank C  1683 Draw 
5 1018 Stephens, Dave  0  -  1 Rowe, Andrew  1622 Away Win 
   - 4 

Bd Grade Oban (14) vs (6) Stonehaven Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  5 - 0 

SNCL Division Three Team Results
Team 1 - Carse of Gowrie
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Borwell, Alan P   CA   -   1960   3239   3   5   1636   3   5   4.305   -1.305   1708 
 5   Officer, Amy (WFM)   CA   J14   1570   15917   3   5   1573   3   5   2.488   1.012   1723 
 7   Officer, Michael   CA   -   1014   16107   0   3   1403   0   3   0.260   -0.260   1003 
 3   Robinson, David   CA   -   0   16730   4   5   1396   4   5   0   0   1637 
 1   Paine, Kevin   CA   NEW   1395   16735   3   7   1573   3   7   2.057   0.943   1523 
 6   Duthie, Rory   CA   J12   829   16737   0   2   1140   0   2   0.305   -0.305   740 
 2   Sandeman, Gary   CA   NEW   1328   16786   1   3   1506   1   3   0.919   0.081   1384 

Team 2 - Cumbernauld
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Ferris, Derek J   PO   -   1481   3911   2   2   1138   2   2   1.757   0.243   1538 
 2   Marks, Ian A   CN   -   1845   4866   4   7   1731   4   7   4.384   -0.384   1781 
 8   MacAree, John   CN   -   1579   4930      2   1710      2   0.685   -0.185   1516 
 6   Parkes, Jack C   CNCW   -   1642   5573      1   1702      1   0.416   0.084   1702 
 4   Wallace, Ronnie   CN   -   1504   6356   3   6   1368   3   6   3.977   -0.477   1429 
 3   Watson, John   CNCW   -   1572   6401      4   1512      4   2.286   -1.786   1180 
 5   Thomson, George   CN   -   1360   11949   3   4   1292   2   3   1.321   0.679   1485 
 1   Ainsworth, Mark   CN   NEW   1995   16542   2   4   1788   2   4   2.857   -0.357   1879 
 10   Pearston, John   CN   -   0   17852   1   1   840   1   1   0   0   1240 
 9   Davydov, Oleg   CN   -   0   18471      2   1904      2   0   0   1712 

Team 3 - Hamilton C
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Freel, Lawrence   HA   -   1516   3991   1   6   1750   1   6   1.454   0.046   1558 
 6   Hanley, Michael   HA   -   1570   4248      2   1858      2   0.353   0.147   1665 
 4   Petrie, Fiona   HAGI   -   1200   5130   0   6   1442   0   6   1.276   -1.276   1042 
 2   Mulholland, Arthur L   HA   -   1450   5404   1   5   1721   1   5   0.958   0.042   1480 
 7   Petrie, Allan R   CCHA   -   1195   5625   0   1   1481   0   1   0.161   -0.161   1081 
 5   McCulloch, Ian T   GIHA   J14   935   16473   5   7   1287   5   7   3.572   1.428   1450 
 8   McCulloch, Andrew   GIHA   -   0   17397   0   1   1207   0   1   0   0   807 
 3   Van Mulken, Nanning   DFHA   NEW   1367   17441   1   6   1575   1   6   1.518   -0.518   1295 

Team 4 - CS-BOS 2
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Anderson, George C   CS   -   1466   3046   3   7   1395   3   7   4.112   -1.112   1345 
 7   Bate, Simon   CS   -   1587   3143      3   1864      3   0.534   -0.034   1584 
 2   Heatlie, Douglas S   CSED   -   1539   4313   1   7   1703   1   7   2.136   -0.636   1476 
 3   Murray, Robin H   BS   -   1513   5442   4   7   1525   4   7   3.398   0.602   1575 
 1   Brown, Gerry   CS   -   1569   7921   1   2   1742   1   2   0.659   0.341   1742 
 6   Russell, Graeme R   BS   -   1397   8748   2   5   1169   1   4   2.792   -1.792   1097 
 5   Turner, James   BS   -   1451   11731      4   1349      4   2.429   -1.929   1017 

Team 5 - Stirling
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Hayles, Robin W   KRST   -   1537   4307      4   1603      4   1.689   -1.189   1271 
 8   McKay, Tom   ST   -   0   5119   1   1   1252   1   1   0   0   1652 
 4   Platts, William G C   STWD   -   1462   5650   1   3   1458   1   3   1.525   -0.025   1458 
 1   Smith, Stephen H   STCW   -   1746   6052   4   7   1644   4   7   4.368   -0.368   1694 
 3   Togneri, Robert G   ST   -   1489   6276      7   1473      7   3.624   -3.124   1047 
 5   Brodie, David   ST   -   1416   8024   3   4   1373   3   4   2.208   0.792   1566 
 7   Hewitt, David A   ST   -   1527   8570      1   1485      1   0.556   -0.056   1485 
 9   Welsh, Crawford   ST   -   1300   10531   1   1   1397   1   1   0.370   0.630   1797 
 6   Hanlon, Hugh   GR   -   1382   12671   2   5   1237   2   5   3.311   -1.311   1165 

Team 6 - Stonehaven
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Harrold, Bruce T   SZOB   -   1818   4277   2   6   1871   2   6   2.719   -0.219   1810 
 3   Green, Kevin   SZB2   -   1624   6836   4   6   1680   4   6   2.659   1.341   1802 
 4   Emery, Keith   SZB2   -   1587   9859   2   6   1530   2   6   3.468   -1.468   1408 
 2   Grant, David   SZ   J18   1778   13856   2   4   1776   2   4   2.095   -0.095   1776 
 5   Leslie, Stuart   SZQH   J15   1415   14508   3   4   1453   3   4   1.822   1.178   1646 
 6   Ross, John   SZB2   -   1680   15843   0   2   1650   0   2   1.067   -1.067   1250 
 7   Bridges, David   B2   -   0   15848   1   2   1598   1   2   0   0   1598 

Team 7 - East Kilbride
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Nisbet, Alex   EK   -   1756   5489   6   7   1645   6   7   4.491   2.009   2071 
 1   Rattray, Gordon   PYKM   -   2149   5719   5   7   1864   5   7   5.728   -0.228   2091 
 3   Nisbet, Alex Ian   EK   J15   1617   12689   3   7   1746   3   7   2.442   0.558   1696 
 5   Johnston, Jim   EK   -   1359   13460   4   7   1317   4   7   3.835   0.165   1367 
 4   Howie, Andrew   EK   -   1383   14450   2   7   1567   2   7   1.946   0.054   1404 

Team 8 - Lanark
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Brown, Tom W B   LK   -   1701   3320   2   7   1626   2   7   4.155   -1.655   1520 
 1   Brownlee, Ian G   LK   -   1840   3323   1   5   1844   1   5   2.513   -1.513   1603 
 2   McLachlan, Ian R   LK   -   1727   5149   1   5   1715   1   5   2.563   -1.063   1565 
 4   Smalls, Jim A   LKCW   -   1673   6014   4   6   1482   4   6   4.423   -0.423   1604 
 7   Main, Scott   LKBA   -   1485   6846      2   1374      2   1.299   -0.799   1180 
 5   Benyon, Maurice   LK   -   1394   10153   6   7   1442   6   7   3.088   2.912   1745 
 6   Stephens, Dave   LK   -   1018   12360   1   3   1284   1   3   0.635   0.865   1284 

Team 9 - Hamilton D
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Shovlin, Lynsey   PR   J16   1212   11144   1   4   1512   1   4   0.665   0.835   1421 
 1   Woods, Connor   HAAJ   J13   1656   12996   2   3   1765   2   3   1.115   0.885   1887 
 5   Donohue, Natalie   HABK   J15   1180   14443   1   2   1316   1   2   0.758   0.242   1316 
 9   Tawdrous, John   HABK   J15   1167   14447   3   3   1380   3   3   0.690   2.310   1780 
 4   Montgomery, James   BKHA   J15   1190   14510   3   7   1483   3   7   3.580   -0.580   1433 
 2   O`Donnell, Matthew   HAAJ   J13   1407   14553   4   7   1661   4   7   4.044   0.456   1767 
 6   Petrie, Craig   HAGI   J12   1132   14653   1   5   1299   1   5   1.550   -0.550   1058 
 7   Petrie, Morven   HAGI   J 8   394   15512   0   2   794   0   0   0.000   0.000   394 
 8   McKinney, Stephen   HA   J13   939   16290      2   1339      2   0.164   0.336   1146 

Team 10 - Edinburgh 2
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Marr, John   ED   -   1575   4868      2   1777      2   0.575   -0.075   1584 
 6   McGregor, Lindsay A   SBED   -   1649   5076   3   5   1701   3   5   2.243   0.757   1773 
 2   Hayes, Stuart   EU   -   1788   6611   1   4   1852   1   4   1.729   -0.729   1660 
 5   Sanderson, Mark   ED   -   1640   6666   4   7   1529   4   7   4.359   0.141   1635 
 8   Oswald, David   EDTC   J16   1616   11175   1   2   1383   1   1   0.793   0.207   1783 
 3   Brechin, Hugh R   EDGH   J17   1760   11864   1   2   1602   1   2   1.301   -0.301   1602 
 1   Sykes, Chris   LSED   -   1849   12843   1   4   1908   1   4   1.746   -0.746   1716 
 4   Ridge, Michael   ED   -   1672   15018   3   4   1614   3   4   2.308   0.692   1807 
 9   Sime, Euan   GHTC   J15   1112   15184   2   3   1402   2   3   0.496   1.504   1524 

Team 11 - Aberdeen B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Cundill, Alan P   AU   -   1640   3658      2   1518      2   1.312   -0.812   1325 
 4   Davidson, Eric   BA   -   1642   3681      2   1705      2   0.827   -0.327   1512 
 5   Stewart, Alex J   BA   -   1405   6113   1   6   1291   1   6   3.793   -2.793   1011 
 7   Mitchell, Jeremy J   BARG   -   1705   9047      2   1923      2   0.452   0.048   1730 
 3   Irving, Neil   BAKR   -   1658   12666   4   7   1716   4   7   2.982   1.018   1766 
 1   Hawthorne, Blair   RGBA   J14   1580   13515   2   4   1611   2   4   1.905   0.095   1611 
 2   Bremner, Adam   BARG   J14   1485   14033   4   7   1529   4   7   3.098   1.402   1635 
 8   Dover, Robert   BA   J17   1298   16100   2   2   1152   2   2   1.366   0.634   1551 
 9   Barclay, Mark   BA   NEW   1317   16782   0   1   1197   0   1   0.663   -0.663   797 

Team 12 - Dundee City A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Findlay, David J   DV   -   2164   3919   5   6   1865   5   6   4.974   0.526   2259 
 2   Spencer, Edwin A   DVCH   -   2128   6072   7   7   1757   6   6   5.396   0.604   2156 
 4   Stevenson, Frank C   DVCH   -   1683   6107   3   4   1448   3   4   3.110   0.390   1780 
 5   Wilman, John   CH   -   1539   6800   1   2   1522   1   2   1.046   -0.046   1522 
 6   Mooney, Graham   CH   -   1844   7382   5   6   1650   5   6   4.388   0.612   1930 
 8   Rowe, Andrew   DVCH   -   1622   7383   1   1   1222   1   1   0.918   0.082   1622 
 3   Duke, Michael   DV   NEW   1685   16811   5   7   1507   5   7   4.917   0.083   1670 
 7   Jacob, Gunnar (FM)   CH   -   2312   17712   2   2   1966   2   2   1.761   0.239   2366 

Team 13 - Dundee City B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Wilman, John   CH   -   1539   6800   3   5   1824   3   5   0.888   2.112   1896 
 4   Wallace, Bruce   DVCH   -   1288   7607   3   4   1427   3   4   1.266   1.734   1620 
 1   Smith, Jim S   CH   -   1485   8820   2   7   1712   2   7   1.602   0.898   1606 
 2   Paulin, Andrew   CH   -   1417   11841      4   1660      4   0.898   -0.398   1328 
 8   Clark, Alexander   DVCH   -   1432   12507   2   2   1537   2   2   0.718   1.282   1937 
 3   Makarchuk, Peter   DVCH   -   1335   12979   1   2   1446   1   2   0.750   0.750   1640 
 5   Paton, Lisa   DVCH   -   1051   13881   2   7   1233   2   7   2.013   -0.013   1070 
 9   Edwards, Colin   CH   -   1534   16099   1   1   1702   1   1   0.277   0.723   2102 
 7   Kelly, John   DVB1   J17   1353   16809   0   1   1394   0   1   0.444   -0.444   994 

Team 14 - Oban
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Campbell, Alistair W I   OBEW   -   1886   3403   5   6   1715   5   6   4.132   0.868   1995 
 2   Campbell, Duncan A F   OB   -   1871   3411   5   6   1605   5   6   4.823   0.677   1999 
 8   Doris, Peter J   OBSB   -   1528   3774   1   2   1424   1   2   1.277   -0.277   1424 
 4   Straub, Aaron   DLGN   -   1599   13368   0   0      0   0   0.000   0.000   - 
 5   White, Geoffrey   OB   -   1317   14202      2   1225      2   1.212   -0.712   1032 
 3   Coope, Derek W   OB   -   1616   15536   1   6   1551   1   6   3.461   -1.961   1358 
 7   McClement, Andrew   OBHA   J10   894   16227   1   2   1294   1   2   0.417   1.083   1487 
 6   McClement, Bryan   OB   NEW   1458   17265   0   2   1617   0   2   0.585   -0.585   1217 
 9   Robinson, Jeffrey M   OB   -   0   17971   1   2   1378   1   2   0   0   1378