Back to Home Page

Glasgow League Division 3

Played at Glasgow ending on 01/05/2006
Results compiled by Andrew Howie
Grading calculations last updated - 24/07/2006

Glasgow League Division 3 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
13Dalmuir981017319104003973
22Bellshill951311237211022751
37D&A A9432111914181022750
48Bearsden B93339234242012750
56Hamilton D93248229212002853
69Phones B932482111171042751
74Giffnock B932482013210002649
810Polytechnic C923471515220022242
91East Kilbride B922561712241002444
105Shettleston B92165158281022037
  90 35 20 35 90 206 102 206 13 0 13 270  

Glasgow League Division 3 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Plyd  Boards 
East Kilbride B4 3 2 2 4 2 1 2 3 24 
Bellshill2 0 3 4 4 5 3 3 2 27 
Dalmuir3 6 4 5 3 4 5 4 4 39 
Giffnock B4 2 2 3 1 2 3 3 5 26 
Shettleston B3 2  3 1 2 2 3 1 20 
Hamilton D2 2 2 5 4 3 2 3 4 28 
D&A A4 1 2 3 4 3 3 3 3 27 
Bearsden B5 2 1 3 3 4 3 2 3 27 
Phones B3 3 2 2 2 3 2 4 4 27 
10 Polytechnic C3 3 1 1 4 1 3 3 1 22 

Glasgow League Division 3 Match Results
Bd Grade East Kilbride B (1) vs (2) Bellshill Grade Comments
1 1383 Howie, Andrew  0  -  1 Nichols, Robert  1934 Away Win 
2 1368 McKenzie, Ian  0  -  1 Loudon, George  1444 Away Win 
3 1359 Johnston, Jim  1  -  0 Carnie, Wilson  1405 Home Win 
4 1323 Gosetti, Piero  1  -  0 Cumming, James  1315 Home Win 
5 1207 Melvin, John  1  -  0 Gracie, David  0 Home Win 
6 1094 Nisbet, David  1  -  0 Munro, Jim  0 Home Win 
  4 - 2 

Bd Grade Dalmuir (3) vs (4) Giffnock B Grade Comments
1 1821 Aird, Ian    -   Postlethwaite, Craig  1629 Draw 
2 1756 Wright, Alex  1  -  0 Stewart, Graham  1483 Home Win 
3 1649 MacKechnie, Ian    -   Fisher, Richard T  1407 Draw 
4 1591 Tait, Thomas  1  -  0 Weames, Richard A  1387 Home Win 
5 1399 Wallace, George S  0  -  1 McDonald, David  1358 Away Win 
6 1266 Cleland, Douglas  1  -  0 Bonnyman, Brian  1349 Home Win 
  4 - 2 

Bd Grade Phones B (9) vs (10) Polytechnic C Grade Comments
1 1575 Paterson, Colin C  1  -  0 O`Hara, Michael  1239 Home Win 
2 1546 McCafferty, David    -   Hewitson, David  1392 Draw 
3 1511 Sharkey, Liam  1  -  0 Arnold, John M  1343 Home Win 
4 1461 Malloy, James  0  -  1 Meighan, James  1330 Away Win 
5 1434 Barker, Luke  1  -  0 Gaffney, Dairena  1291 Home Win 
6 1211 Kraska, John  1  -  0 MacKay, Archie J  1077 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Bellshill (2) vs (7) D&A A Grade Comments
1 1934 Nichols, Robert  1  -  0 McKenna, John  1680 Home Win 
2 1444 Loudon, George    -   Coleman, Eddie  1598 Draw 
3 1405 Carnie, Wilson  1  -  0 Weir, Joseph E  1446 Home Win 
4 1315 Cumming, James    -   Beattie, Jim S  1398 Draw 
5 1195 Samson, Robert  1  -  0 McKenna, Jason  0 Home Win 
6 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  5 - 1 

Bd Grade Hamilton D (6) vs (5) Shettleston B Grade Comments
1 1850 Rooney, Michael (Snr)    -   Drummond, Alistair  1581 Draw 
2 1570 Hanley, Michael  1  -  0 Thompson, Eddie  1489 Home Win 
3 1516 Freel, Lawrence  1  -  0 Shaw, Stuart  1459 Home Win 
4 1367 Van Mulken, Nanning  0  -  1 Kearney, John  1337 Away Win 
5 1167 Tawdrous, John  1  -  0 Robertson, Ian  1270 Home Win 
6 1153 Childs, Kevin  1  -  0 Forbes, Graeme  1090 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Shettleston B (5) vs (9) Phones B Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  1566 Win by Default 
2 1489 Thompson, Eddie    -   Paterson, Colin C  1575 Draw 
3 1459 Shaw, Stuart  1  -  0 Bosco, Guiseppe  1566 Home Win 
4 1337 Kearney, John  0  -  1 Sharkey, Liam  1511 Away Win 
5 1270 Robertson, Ian  1  -  0 McCardle, Kevin  1477 Home Win 
6 1090 Forbes, Graeme  0  -  1 Malloy, James  1461 Away Win 
  3 - 2 

Bd Grade Polytechnic C (10) vs (8) Bearsden B Grade Comments
1 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
2 1392 Hewitson, David  1  -  0 Humphries, William  1277 Home Win 
3 1343 Arnold, John M  0  -  1 MacGregor, Douglas  1126 Away Win 
4 1330 Meighan, James  1  -  0 Cameron, Iain  1115 Home Win 
5 1323 Saunders, Ben  0  -  1 Rocks, Daniel  838 Away Win 
6 1291 Gaffney, Dairena  1  -  0 MacGregor, Christine  0 Home Win 
  3 - 3 

Bd Grade East Kilbride B (1) vs (3) Dalmuir Grade Comments
1 1383 Howie, Andrew  0  -  1 Aird, Ian  1821 Away Win 
2 1359 Johnston, Jim  1  -  0 Wright, Alex  1756 Home Win 
3 1323 Gosetti, Piero    -   MacKechnie, Ian  1649 Draw 
4 1207 Melvin, John    -   Tait, Thomas  1591 Draw 
5 1094 Nisbet, David  1  -  0 MacCartan, John  1289 Home Win 
6 1072 Williamson, Andrew  0  -  1 Doherty, Terry  1220 Away Win 
  3 - 3 

Bd Grade Phones B (9) vs (4) Giffnock B Grade Comments
1 1610 Mackie, Stuart G    -   Postlethwaite, Craig  1629 Draw 
2 1575 Paterson, Colin C  1  -  0 Stewart, Graham  1483 Home Win 
3 1566 Bosco, Guiseppe  0  -  1 Fisher, Richard T  1407 Away Win 
4 1211 Kraska, John    -   Weames, Richard A  1387 Draw 
5 1461 Malloy, James    -   McDonald, David  1358 Draw 
6 0 Ernish, Tony  0  -  1 Bonnyman, Brian  1349 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Bearsden B (8) vs (5) Shettleston B Grade Comments
1 1399 Parbrook, Geoffrey    -   Drummond, Alistair  1581 Draw 
2 1387 Goodall, Alistair  1  -  0 Thompson, Eddie  1489 Home Win 
3 1277 Humphries, William  0  -  1 Shaw, Stuart  1459 Away Win 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
5 1129 Stokes, Brian  0  -  1 Robertson, Ian  1270 Away Win 
6 838 Rocks, Daniel  1  -  0 Ferns, John  0 Home Win 
  3 - 2 

Bd Grade D&A A (7) vs (10) Polytechnic C Grade Comments
1 1680 McKenna, John    -   McGeoch, Stephen P  1451 Draw 
2 1598 Coleman, Eddie    -   Hewitson, David  1392 Draw 
3 1446 Weir, Joseph E  1  -  0 MacAloon, Paul  1379 Home Win 
4 1398 Beattie, Jim S    -   Arnold, John M  1343 Draw 
5 1289 Knox, Arthur  0  -  1 Saunders, Ben  1323 Away Win 
6 1204 Barlow, Alan G    -   Gaffney, Dairena  1291 Draw 
  3 - 3 

Bd Grade Giffnock B (4) vs (6) Hamilton D Grade Comments
1 1502 Yates, Robin D  0  -  1 Hanley, Michael  1570 Away Win 
2 1483 Stewart, Graham  1  -  0 Freel, Lawrence  1516 Home Win 
3 1407 Fisher, Richard T  0  -  1 Mulholland, Arthur L  1450 Away Win 
4 1387 Weames, Richard A  0  -  1 Van Mulken, Nanning  1367 Away Win 
5 1349 Bonnyman, Brian  0  -  1 Donohue, Natalie  1180 Away Win 
6 1340 Turnbull, James G  0  -  1 Tawdrous, John  1167 Away Win 
  1 - 5 

Bd Grade Dalmuir (3) vs (2) Bellshill Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 1756 Wright, Alex  1  -  0 Loudon, George  1444 Home Win 
3 1649 MacKechnie, Ian  1  -  0 Carnie, Wilson  1405 Home Win 
4 1591 Tait, Thomas  1  -  0 Cumming, James  1315 Home Win 
5 1399 Wallace, George S  1  -  0 Samson, Robert  1195 Home Win 
6 1266 Cleland, Douglas  1  -  0 Munro, Jim  0 Home Win 
  6 - 0 

Bd Grade Bearsden B (8) vs (7) D&A A Grade Comments
1 1399 Parbrook, Geoffrey  0  -  1 McKenna, John  1680 Away Win 
2 1387 Goodall, Alistair    -   Coleman, Eddie  1598 Draw 
3 1385 Kerridge, Simon    -   Weir, Joseph E  1446 Draw 
4 1129 Stokes, Brian  0  -  1 Beattie, Jim S  1398 Away Win 
5 1126 MacGregor, Douglas  1  -  0 Cameron, Richard  1290 Home Win 
6 1115 Cameron, Iain  1  -  0 McKenna, Jason  0 Home Win 
  3 - 3 

Bd Grade Giffnock B (4) vs (8) Bearsden B Grade Comments
1 1580 Lyons, Donald  0  -  1 Goodall, Alistair  1387 Away Win 
2 1483 Stewart, Graham  1  -  0 Kerridge, Simon  1385 Home Win 
3 1502 Yates, Robin D  0  -  1 Humphries, William  1277 Away Win 
4 1387 Weames, Richard A  1  -  0 Stokes, Brian  1129 Home Win 
5 1358 McDonald, David  1  -  0 MacGregor, Douglas  1126 Home Win 
6 1349 Bonnyman, Brian  0  -  1 Cameron, Iain  1115 Away Win 
  3 - 3 

Bd Grade Dalmuir (3) vs (6) Hamilton D Grade Comments
1 1821 Aird, Ian  1  -  0 Hanley, Michael  1570 Home Win 
2 1756 Wright, Alex  1  -  0 Freel, Lawrence  1516 Home Win 
3 1649 MacKechnie, Ian    -   Mulholland, Arthur L  1450 Draw 
4 1591 Tait, Thomas  1  -  0 Van Mulken, Nanning  1367 Home Win 
5 1557 Tait, Philip  0  -  1 Donohue, Natalie  1180 Away Win 
6 1399 Wallace, George S  0  -  1 Tawdrous, John  1167 Away Win 
  3 - 2 

Bd Grade East Kilbride B (1) vs (9) Phones B Grade Comments
1 1383 Howie, Andrew    -   Mackie, Stuart G  1610 Draw 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 1359 Johnston, Jim  0  -  1 Bosco, Guiseppe  1566 Away Win 
4 1323 Gosetti, Piero  0  -  1 Ferris, Derek J  1481 Away Win 
5 1207 Melvin, John  0  -  1 Malloy, James  1461 Away Win 
6 1094 Nisbet, David  1  -  0 Kraska, John  1211 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade Shettleston B (5) vs (7) D&A A Grade Comments
1 1459 Shaw, Stuart  0  -  1 McKenna, John  1680 Away Win 
2 1489 Thompson, Eddie  0  -  1 Coleman, Eddie  1598 Away Win 
3 1337 Kearney, John  0  -  1 Weir, Joseph E  1446 Away Win 
4 1270 Robertson, Ian  1  -  0 Beattie, Jim S  1398 Home Win 
5 1090 Forbes, Graeme  0  -  1 Campbell, Che  1287 Away Win 
6 0 Ferns, John  1  -  0 McKenna, Jason  0 Home Win 
  2 - 4 

Bd Grade Bellshill (2) vs (10) Polytechnic C Grade Comments
1 1934 Nichols, Robert    -   McGeoch, Stephen P  1451 Draw 
2 1444 Loudon, George    -   MacAloon, Paul  1379 Draw 
3 1405 Carnie, Wilson  1  -  0 Arnold, John M  1343 Home Win 
4 1315 Cumming, James    -   Meighan, James  1330 Draw 
5 0 Munro, Jim  0  -  1 Gray, Richard  0 Away Win 
6 0 Gracie, David  0  -  1 Gaffney, Dairena  1291 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade D&A A (7) vs (4) Giffnock B Grade Comments
1 1680 McKenna, John  1  -  0 Lyons, Donald  1580 Home Win 
2 1598 Coleman, Eddie    -   Stewart, Graham  1483 Draw 
3 1446 Weir, Joseph E  0  -  1 Fisher, Richard T  1407 Away Win 
4 1398 Beattie, Jim S  1  -  0 Weames, Richard A  1387 Home Win 
5 1289 Knox, Arthur    -   McDonald, David  1358 Draw 
6 1117 Lee, Richard    -   Bonnyman, Brian  1349 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade Phones B (9) vs (3) Dalmuir Grade Comments
1 1575 Paterson, Colin C  0  -  1 Aird, Ian  1821 Away Win 
2 1566 Bosco, Guiseppe  1  -  0 Wright, Alex  1756 Home Win 
3 1461 Malloy, James  0  -  1 MacKechnie, Ian  1649 Away Win 
4 1481 Ferris, Derek J  0  -  1 Tait, Thomas  1591 Away Win 
5 1067 Moncur, Fergus  0  -  1 Cleland, Douglas  1266 Away Win 
6 0 Callesen, Nikolai  1  -  0 Doherty, Terry  1220 Home Win 
  2 - 4 

Bd Grade Bearsden B (8) vs (1) East Kilbride B Grade Comments
1 1385 Kerridge, Simon  1  -  0 Howie, Andrew  1383 Home Win 
2 1277 Humphries, William  1  -  0 McKenzie, Ian  1368 Home Win 
3 0 English, Ian  1  -  0 Johnston, Jim  1359 Home Win 
4 1129 Stokes, Brian  1  -  0 Gosetti, Piero  1323 Home Win 
5 1115 Cameron, Iain  1  -  0 Melvin, John  1207 Home Win 
6 838 Rocks, Daniel  0  -  1 Nisbet, David  1094 Away Win 
  5 - 1 

Bd Grade East Kilbride B (1) vs (7) D&A A Grade Comments
1 1383 Howie, Andrew  0  -  1 McKenna, John  1680 Away Win 
2 1368 McKenzie, Ian  0  -  1 Coleman, Eddie  1598 Away Win 
3 1359 Johnston, Jim  1  -  0 Stevenson, Charles  1522 Home Win 
4 1323 Gosetti, Piero  0  -  1 Weir, Joseph E  1446 Away Win 
5 1094 Nisbet, David  0  -  1 Beattie, Jim S  1398 Away Win 
6 1016 McConnell, Alan  1  -  0 Knox, Arthur  1289 Home Win 
  2 - 4 

Bd Grade Hamilton D (6) vs (9) Phones B Grade Comments
1 1570 Hanley, Michael    -   Carlin, Joe  1618 Draw 
2 1516 Freel, Lawrence  1  -  0 Mackie, Stuart G  1610 Home Win 
3 1450 Mulholland, Arthur L    -   Paterson, Colin C  1575 Draw 
4 1367 Van Mulken, Nanning  0  -  1 Bosco, Guiseppe  1566 Away Win 
5 1153 Childs, Kevin  0  -  1 Ferris, Derek J  1481 Away Win 
6 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  3 - 3 

Bd Grade Dalmuir (3) vs (8) Bearsden B Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 1756 Wright, Alex  0  -  1 Kerridge, Simon  1385 Away Win 
3 1649 MacKechnie, Ian  1  -  0 English, Ian  0 Home Win 
4 1591 Tait, Thomas  1  -  0 Stokes, Brian  1129 Home Win 
5 1557 Tait, Philip  1  -  0 MacGregor, Douglas  1126 Home Win 
6 1399 Wallace, George S  1  -  0 Cameron, Iain  1115 Home Win 
  5 - 1 

Bd Grade D&A A (7) vs (3) Dalmuir Grade Comments
1 1680 McKenna, John  0  -  1 Aird, Ian  1821 Away Win 
2 1598 Coleman, Eddie  1  -  0 Wright, Alex  1756 Home Win 
3 1522 Stevenson, Charles  1  -  0 MacKechnie, Ian  1649 Home Win 
4 1446 Weir, Joseph E  0  -  1 Tait, Thomas  1591 Away Win 
5 1398 Beattie, Jim S  0  -  1 Walker, Andrew  1512 Away Win 
6 1289 Knox, Arthur  0  -  1 Wallace, George S  1399 Away Win 
  2 - 4 

Bd Grade Bearsden B (8) vs (6) Hamilton D Grade Comments
1 1387 Goodall, Alistair  0  -  1 Freel, Lawrence  1516 Away Win 
2 1385 Kerridge, Simon  1  -  0 Van Mulken, Nanning  1367 Home Win 
3 0 English, Ian  1  -  0 Petrie, Fiona  1200 Home Win 
4 1129 Stokes, Brian  1  -  0 Tawdrous, John  1167 Home Win 
5 1115 Cameron, Iain  0  -  1 Childs, Kevin  1153 Away Win 
6 838 Rocks, Daniel  1  -  0 Tweedie, Rod  0 Home Win 
  4 - 2 

Bd Grade Polytechnic C (10) vs (1) East Kilbride B Grade Comments
1 1451 McGeoch, Stephen P  1  -  0 Howie, Andrew  1383 Home Win 
2 1392 Hewitson, David    -   McKenzie, Ian  1368 Draw 
3 1191 McIntyre, Alastair    -   Johnston, Jim  1359 Draw 
4 1343 Arnold, John M  0  -  1 Gosetti, Piero  1323 Away Win 
5 1323 Saunders, Ben  1  -  0 Nisbet, David  1094 Home Win 
6 1330 Meighan, James  0  -  1 McConnell, Alan  1016 Away Win 
  3 - 3 

Bd Grade Phones B (9) vs (2) Bellshill Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 1575 Paterson, Colin C  1  -  0 Loudon, George  1444 Home Win 
3 1566 Bosco, Guiseppe  0  -  1 Carnie, Wilson  1405 Away Win 
4 1461 Malloy, James  1  -  0 Cumming, James  1315 Home Win 
5 0 Callesen, Nikolai  0  -  1 Samson, Robert  1195 Away Win 
6 1067 Moncur, Fergus  0  -  1 Gracie, David  0 Away Win 
  3 - 3 

Bd Grade Phones B (9) vs (8) Bearsden B Grade Comments
1 1618 Carlin, Joe  1  -  0 Kerridge, Simon  1385 Home Win 
2 1610 Mackie, Stuart G  1  -  0 English, Ian  0 Home Win 
3 1575 Paterson, Colin C  1  -  0 Stokes, Brian  1129 Home Win 
4 1566 Bosco, Guiseppe  0  -  1 MacGregor, Douglas  1126 Away Win 
5 1546 McCafferty, David  1  -  0 Cameron, Iain  1115 Home Win 
6 0 Callesen, Nikolai  0  -  1 Rocks, Daniel  838 Away Win 
  4 - 2 

Bd Grade Hamilton D (6) vs (7) D&A A Grade Comments
1 0 Reid, Colin  0  -  1 McKenna, John  1680 Away Win 
2 1367 Van Mulken, Nanning  0  -  1 Coleman, Eddie  1598 Away Win 
3 1167 Tawdrous, John  1  -  0 Weir, Joseph E  1446 Home Win 
4 1200 Petrie, Fiona  1  -  0 Knox, Arthur  1289 Home Win 
5 965 Blair, Connor  0  -  1 Campbell, Che  1287 Away Win 
6 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  3 - 3 

Bd Grade Hamilton D (6) vs (2) Bellshill Grade Comments
1 1570 Hanley, Michael  0  -  1 Nichols, Robert  1934 Away Win 
2 1516 Freel, Lawrence  0  -  1 Campbell, Kevin  1555 Away Win 
3 1367 Van Mulken, Nanning  1  -  0 Loudon, George  1444 Home Win 
4 1250 Scott, Donald  1  -  0 Carnie, Wilson  1405 Home Win 
5 1056 Latta, Lawrence  0  -  1 Cumming, James  1315 Away Win 
6 0 Thomson, William  0  -  1 Gracie, David  0 Away Win 
  2 - 4 

Bd Grade Dalmuir (3) vs (10) Polytechnic C Grade Comments
1 1821 Aird, Ian  1  -  0 McGeoch, Stephen P  1451 Home Win 
2 1756 Wright, Alex    -   Hewitson, David  1392 Draw 
3 1649 MacKechnie, Ian    -   MacAloon, Paul  1379 Draw 
4 1591 Tait, Thomas    -   Meighan, James  1330 Draw 
5 1557 Tait, Philip  1  -  0 Gaffney, Dairena  1291 Home Win 
6 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 1 

Bd Grade Shettleston B (5) vs (4) Giffnock B Grade Comments
1 1581 Drummond, Alistair    -   Lyons, Donald  1580 Draw 
2 1459 Shaw, Stuart  1  -  0 Stewart, Graham  1483 Home Win 
3 1489 Thompson, Eddie    -   Weames, Richard A  1387 Draw 
4 1270 Robertson, Ian  1  -  0 McDonald, David  1358 Home Win 
5 1337 Kearney, John  0  -  1 Bonnyman, Brian  1349 Away Win 
6 0 Reitsma, Albert  0  -  1 MacQueen, Stuart  1198 Away Win 
  3 - 3 

Bd Grade Shettleston B (5) vs (3) Dalmuir Grade Comments
1 1581 Drummond, Alistair  0  -  1 Aird, Ian  1821 Away Win 
2 1459 Shaw, Stuart  0  -  1 Wright, Alex  1756 Away Win 
3 1489 Thompson, Eddie    -   MacKechnie, Ian  1649 Draw 
4 1270 Robertson, Ian  0  -  1 Tait, Thomas  1591 Away Win 
5 1090 Forbes, Graeme  0  -  1 Wallace, George S  1399 Away Win 
6 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
   - 5 

Bd Grade D&A A (7) vs (9) Phones B Grade Comments
1 1680 McKenna, John  0  -  1 Carlin, Joe  1618 Away Win 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 1522 Stevenson, Charles    -   Paterson, Colin C  1575 Draw 
4 1446 Weir, Joseph E  1  -  0 McCardle, Kevin  1477 Home Win 
5 1398 Beattie, Jim S    -   Malloy, James  1461 Draw 
6 1289 Knox, Arthur    -   Barker, Luke  1434 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade East Kilbride B (1) vs (5) Shettleston B Grade Comments
1 1383 Howie, Andrew    -   Drummond, Alistair  1581 Draw 
2 1368 McKenzie, Ian  1  -  0 Shaw, Stuart  1459 Home Win 
3 1359 Johnston, Jim  0  -  1 Thompson, Eddie  1489 Away Win 
4 1323 Gosetti, Piero  0  -  1 Robertson, Ian  1270 Away Win 
5 1410 Dunlop, Anthony  1  -  0 Kearney, John  1337 Home Win 
6 1016 McConnell, Alan  0  -  1 Forbes, Graeme  1090 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Polytechnic C (10) vs (6) Hamilton D Grade Comments
1 1451 McGeoch, Stephen P  0  -  1 Hanley, Michael  1570 Away Win 
2 1392 Hewitson, David  1  -  0 Freel, Lawrence  1516 Home Win 
3 1379 MacAloon, Paul  0  -  1 Mulholland, Arthur L  1450 Away Win 
4 1343 Arnold, John M  0  -  1 Van Mulken, Nanning  1367 Away Win 
5 1330 Meighan, James    -   Donohue, Natalie  1180 Draw 
6 1291 Gaffney, Dairena  0  -  1 Tawdrous, John  1167 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Giffnock B (4) vs (1) East Kilbride B Grade Comments
1 1629 Postlethwaite, Craig  0  -  1 Dunlop, Anthony  1410 Away Win 
2 1580 Lyons, Donald  1  -  0 McKenzie, Ian  1368 Home Win 
3 1483 Stewart, Graham  1  -  0 Johnston, Jim  1359 Home Win 
4 1407 Fisher, Richard T    -   Gosetti, Piero  1323 Draw 
5 1387 Weames, Richard A  1  -  0 Melvin, John  1207 Home Win 
6 1358 McDonald, David    -   Nisbet, David  1094 Draw 
  4 - 2 

Bd Grade Hamilton D (6) vs (1) East Kilbride B Grade Comments
1 1570 Hanley, Michael    -   Howie, Andrew  1383 Draw 
2 1516 Freel, Lawrence    -   McKenzie, Ian  1368 Draw 
3 1180 Donohue, Natalie  0  -  1 Johnston, Jim  1359 Away Win 
4 1167 Tawdrous, John    -   Gosetti, Piero  1323 Draw 
5 953 Craig, Steven    -   Melvin, John  1207 Draw 
6 240 Glackin, Colin  0  -  1 Williamson, Andrew  1072 Away Win 
  2 - 4 

Bd Grade Bearsden B (8) vs (2) Bellshill Grade Comments
1 1387 Goodall, Alistair  0  -  1 Nichols, Robert  1934 Away Win 
2 1385 Kerridge, Simon  1  -  0 Loudon, George  1444 Home Win 
3 0 English, Ian  0  -  1 Carnie, Wilson  1405 Away Win 
4 1126 MacGregor, Douglas  1  -  0 Cumming, James  1315 Home Win 
5 838 Rocks, Daniel    -   Samson, Robert  1195 Draw 
6 0 Murphy, Max  0  -  1 Gracie, David  0 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Bellshill (2) vs (5) Shettleston B Grade Comments
1 1934 Nichols, Robert  1  -  0 Drummond, Alistair  1581 Home Win 
2 1444 Loudon, George  1  -  0 Thompson, Eddie  1489 Home Win 
3 1405 Carnie, Wilson  1  -  0 Kearney, John  1337 Home Win 
4 1315 Cumming, James  0  -  1 Robertson, Ian  1270 Away Win 
5 0 Gracie, David  1  -  0 Forbes, Graeme  1090 Home Win 
6 0 Munro, Jim  0  -  1 Ferns, John  0 Away Win 
  4 - 2 

Bd Grade Polytechnic C (10) vs (5) Shettleston B Grade Comments
1 1479 Blincow, Michael  1  -  0 Drummond, Alistair  1581 Home Win 
2 1392 Hewitson, David    -   Shaw, Stuart  1459 Draw 
3 1379 MacAloon, Paul  0  -  1 Thompson, Eddie  1489 Away Win 
4 1343 Arnold, John M  1  -  0 Robertson, Ian  1270 Home Win 
5 1323 Saunders, Ben  1  -  0 Kearney, John  1337 Home Win 
6 1291 Gaffney, Dairena  1  -  0 Forbes, Graeme  1090 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Giffnock B (4) vs (10) Polytechnic C Grade Comments
1 1629 Postlethwaite, Craig  1  -  0 McGeoch, Stephen P  1451 Home Win 
2 1580 Lyons, Donald  1  -  0 Blincow, Michael  1479 Home Win 
3 1483 Stewart, Graham  1  -  0 MacAloon, Paul  1379 Home Win 
4 1407 Fisher, Richard T  1  -  0 Arnold, John M  1343 Home Win 
5 1387 Weames, Richard A  0  -  1 Saunders, Ben  1323 Away Win 
6 1358 McDonald, David  1  -  0 Meighan, James  1330 Home Win 
  5 - 1 

Bd Grade Bellshill (2) vs (4) Giffnock B Grade Comments
1 1934 Nichols, Robert  1  -  0 Lyons, Donald  1580 Home Win 
2 1555 Campbell, Kevin  0  -  1 Stewart, Graham  1483 Away Win 
3 1444 Loudon, George  1  -  0 Fisher, Richard T  1407 Home Win 
4 1405 Carnie, Wilson  1  -  0 McDonald, David  1358 Home Win 
5 1315 Cumming, James    -   Bonnyman, Brian  1349 Draw 
6 0 Munro, Jim  0  -  1 McCulloch, Ian T  935 Away Win 
  3 - 2 

Glasgow League Division 3 Team Results
Team 1 - East Kilbride B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 9   Dunlop, Anthony   EK   -   1410   3806   2   2   1483   2   2   0.827   1.173   1883 
 4   Gosetti, Piero   EK   -   1323   4134   3   9   1366   3   9   4.043   -0.543   1286 
 2   McKenzie, Ian   EK   -   1368   6956   2   7   1467   2   7   2.607   -0.607   1304 
 8   McConnell, Alan   EK   -   1016   10164   2   3   1236   2   3   0.702   1.298   1358 
 7   Williamson, Andrew   EK   -   1072   11334   1   2   976   1   2   1.182   -0.182   976 
 3   Johnston, Jim   EK   -   1359   13460   4   9   1449   4   9   3.552   0.948   1449 
 1   Howie, Andrew   EK   -   1383   14450   1   8   1605   1   8   1.940   -0.440   1353 
 6   Nisbet, David   EK   J13   1094   14651   4   7   1254   4   7   2.115   2.385   1360 
 5   Melvin, John   EK   -   1207   15032   2   6   1303   2   6   2.363   -0.363   1181 

Team 2 - Bellshill
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Carnie, Wilson   BH   -   1405   3447   6   9   1405   6   9   4.543   1.457   1527 
 4   Cumming, James   BH   -   1315   3656   2   9   1323   2   9   4.403   -1.903   1156 
 5   Gracie, David   BH   -   0   4152   4   6   1180   3   5   0   0   1252 
 2   Loudon, George   CNBH   -   1444   4723   4   9   1483   4   9   4.094   -0.094   1444 
 1   Nichols, Robert   BH   -   1934   5482   6   7   1573   6   7   6.247   0.253   1999 
 7   Samson, Robert   BH   -   1195   11993   2   4   1249   1   3   1.292   0.208   1249 
 8   Campbell, Kevin   BAXK   -   1555   12370   1   2   1517   1   2   1.105   -0.105   1517 
 6   Munro, Jim   BH   -   0   16179   0   5   1290   0   3   0   0   889 

Team 3 - Dalmuir
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Aird, Ian   DA   -   1821   3018   6   7   1558   6   7   5.661   0.839   1984 
 7   MacCartan, John   DA   -   1289   4956   0   1   1204   0   1   0.617   -0.617   804 
 3   MacKechnie, Ian   DA   -   1649   5122   5   9   1416   5   9   7.063   -1.563   1496 
 9   Tait, Philip   DA   -   1557   6186   2   3   1238   2   3   2.583   -0.583   1360 
 4   Tait, Thomas   DA   -   1591   6188   8   9   1335   8   9   7.207   0.793   1688 
 5   Wallace, George S   GMDA   -   1399   6347   4   6   1233   4   6   4.261   -0.261   1355 
 2   Wright, Alex   SPDA   -   1756   6541   4   9   1474   4   9   7.446   -2.946   1474 
 10   Walker, Andrew   DA   -   1512   10221   1   1   1398   1   1   0.656   0.344   1798 
 6   Cleland, Douglas   DA   -   1266   10239   3   3   1127   3   3   1.991   1.009   1526 
 8   Doherty, Terry   DA   -   1220   15068   1   2   1092   1   2   1.342   -0.342   1092 

Team 4 - Giffnock B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Bonnyman, Brian   GI   -   1349   3233   3   7   1252   2   6   3.767   -1.767   1130 
 3   Fisher, Richard T   GI   -   1407   3936   4   7   1464   4   7   3.002   0.998   1514 
 8   Turnbull, James G   GI   -   1340   6306   0   1   1252   0   1   0.623   -0.623   852 
 4   Weames, Richard A   GI   -   1387   6424   3   8   1342   3   8   4.454   -1.454   1252 
 7   Yates, Robin D   IRGI   RIP   1502   6559   0   2   1424   0   2   1.186   -1.186   1023 
 1   Postlethwaite, Craig   GI   -   1629   7621   2   4   1573   2   4   2.294   -0.294   1573 
 5   McDonald, David   GI   -   1358   12932   4   8   1310   4   8   4.493   0.007   1352 
 10   MacQueen, Stuart   GI   J11   1198   14570   1   1      0   0   0.000   0.000   - 
 2   Stewart, Graham   GI   J19   1483   14816   5   9   1509   5   9   4.228   1.272   1589 
 9   Lyons, Donald   GI   -   1580   15070   2   6   1572   2   6   3.128   -0.628   1510 
 11   McCulloch, Ian T   GIHA   J14   935   16473   1   1   999   1   1   0.918   0.082   1399 

Team 5 - Shettleston B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Drummond, Alistair   SHKM   -   1581   3795   2   7   1635   2   7   3.113   -1.113   1472 
 5   Robertson, Ian   SH   -   1270   6769   6   9   1354   6   9   3.542   2.458   1476 
 2   Thompson, Eddie   SH   -   1489   8866   3   9   1483   3   9   4.573   -1.073   1403 
 3   Shaw, Stuart   SH   -   1459   9923   3   8   1512   3   8   3.488   0.012   1470 
 6   Forbes, Graeme   SH   -   1090   14990   1   7   1248   1   7   2.190   -1.190   945 
 4   Kearney, John   SH   -   1337   16105   1   7   1405   1   7   2.850   -1.850   1102 
 7   Ferns, John   SH   J??   0   17784   2   3   951   1   2   0   0   951 
 8   Reitsma, Albert   SH   -   0   18203   0   1   1318   0   1   0   0   918 

Team 6 - Hamilton D
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Freel, Lawrence   HA   -   1516   3991   3   8   1506   3   8   4.137   -0.637   1464 
 2   Hanley, Michael   HA   -   1570   4248   4   7   1600   4   7   3.334   0.666   1650 
 14   Latta, Lawrence   HA   -   1056   4648   0   1   1315   0   1   0.182   -0.182   915 
 9   Petrie, Fiona   HAGI   -   1200   5130   1   2   1298   1   2   0.727   0.273   1298 
 7   Mulholland, Arthur L   HA   -   1450   5404   3   4   1502   3   4   1.734   1.266   1696 
 13   Scott, Donald   HA   -   1250   7901   1   1   1405   1   1   0.295   0.705   1805 
 1   Rooney, Michael (Snr)   HA   -   1850   11986      1   1581      1   0.826   -0.326   1581 
 10   Tweedie, Rod   HA   -   0   13410   0   1   938   0   1   0   0   538 
 8   Donohue, Natalie   HABK   J15   1180   14443   2   4   1399   2   4   0.939   1.561   1490 
 5   Tawdrous, John   HABK   J15   1167   14447   5   7   1314   5   7   2.188   3.312   1541 
 12   Blair, Connor   HA   J12   965   15873   0   1   1287   0   1   0.132   -0.132   887 
 11   Reid, Colin   HA   -   0   16178   0   1   1680   0   1   0   0   1280 
 16   Craig, Steven   AJHA   J13   953   16199      1   1207      1   0.187   0.313   1207 
 6   Childs, Kevin   HA   NEW   1153   17270   2   3   1262   2   3   1.132   0.868   1384 
 4   Van Mulken, Nanning   DFHA   NEW   1367   17441   3   8   1460   3   8   3.063   -0.063   1368 
 17   Glackin, Colin   HA   J11   240   17603   0   1   640   0   1   0.119   -0.119   240 
 15   Thomson, William   HA   -   0   17967   0   1   1103   0   1   0   0   703 

Team 7 - D&A A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Barlow, Alan G   CWDN   -   1204   3130      1   1291      1   0.383   0.117   1291 
 4   Beattie, Jim S   DNPO   -   1398   3160   4   8   1328   4   8   4.715   -0.215   1370 
 8   Cameron, Richard   DN   -   1290   3394   0   1   1126   0   1   0.717   -0.717   726 
 6   Knox, Arthur   DN   -   1289   4618   1   6   1288   1   6   2.964   -1.964   1008 
 1   McKenna, John   DN   -   1680   5128   5   9   1581   4   8   4.966   -0.466   1623 
 10   Lee, Richard   DNPA   -   1117   7527      1   1349      1   0.212   0.288   1349 
 9   Campbell, Che   DN   -   1287   10209   2   2   1088   2   2   1.509   0.491   1487 
 3   Weir, Joseph E   DN   -   1446   11079   4   9   1395   4   9   5.123   -0.623   1395 
 2   Coleman, Eddie   DNCW   -   1598   11181   6   8   1468   6   8   5.333   0.667   1661 
 11   Stevenson, Charles   DN   -   1522   12250   1   3   1528   1   3   1.471   0.029   1528 
 5   McKenna, Jason   DN   J11   0   16459   0   3   1205   0   2   0   0   805 

Team 8 - Bearsden B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 8   Goodall, Alistair   BD   -   1387   4115   2   5   1594   2   5   1.251   1.249   1594 
 2   Humphries, William   BD   -   1277   4415   2   4   1430   2   4   1.203   0.797   1430 
 7   Parbrook, Geoffrey   BD   -   1399   5566      2   1630      2   0.431   0.069   1438 
 9   Stokes, Brian   BD   -   1129   14015   2   7   1384   2   7   1.412   0.588   1221 
 4   Cameron, Iain   BD   J14   1115   14044   3   7   1330   2   6   1.464   0.536   1208 
 3   MacGregor, Douglas   BD   -   1126   14330   4   6   1393   4   6   1.141   2.859   1515 
 1   Kerridge, Simon   BD   -   1385   15294   4   7   1508   4   7   2.449   2.051   1614 
 5   Rocks, Daniel   BD   J14   838   16927   4   6   1176   3   5   2.774   0.726   1326 
 10   English, Ian   BD   -   0   17347   2   5   1445   2   5   0   0   1373 
 6   MacGregor, Christine   BD   -   0   17845   0   1   1291   0   1   0   0   891 
 11   Murphy, Max   BD   J10   0   18450   0   1   1103   0   1   0   0   703 

Team 9 - Phones B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 14   Carlin, Joe   PO   -   1618   3440   2   3   1545   2   3   1.779   0.721   1825 
 11   Ferris, Derek J   PO   -   1481   3911   2   3   1364   2   3   1.917   0.083   1486 
 10   Mackie, Stuart G   PO   -   1610   4825   2   4   1459   2   4   2.736   -0.736   1459 
 2   McCafferty, David   POTR   -   1546   4945   1   2   1304   1   2   1.580   -0.080   1496 
 1   Paterson, Colin C   POKN   -   1575   5582   5   8   1457   5   8   5.109   0.391   1599 
 6   Kraska, John   PO   -   1211   8868   1   3   1223   1   3   1.460   0.040   1223 
 5   Barker, Luke   POGM   -   1434   11947   1   2   1290   1   2   1.386   0.114   1483 
 12   Moncur, Fergus   PO   -   1067   14172   0   2   1184   0   2   0.694   -0.694   784 
 3   Sharkey, Liam   PO   -   1511   14759   2   2   1340   2   2   1.452   0.548   1740 
 4   Malloy, James   PO   -   1461   15535   4   7   1335   4   7   4.571   -0.571   1385 
 8   McCardle, Kevin   PO   -   1477   16106   0   2   1358   0   2   1.304   -1.304   958 
 7   Bosco, Guiseppe   PO   NEW   1566   16601   3   7   1421   3   7   4.728   -1.728   1371 
 9   Ernish, Tony   PO   -   0   17846   0   1   1349   0   1   0   0   949 
 13   Callesen, Nikolai   PO   -   0   18044   1   3   1216   1   3   0   0   1094 

Team 10 - Polytechnic C
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Arnold, John M   PY   -   1343   3075   1   8   1354   1   8   3.859   -2.359   1102 
 5   Gaffney, Dairena   PY   -   1291   4010   3   7   1273   2   6   3.161   -0.661   1212 
 6   MacKay, Archie J   PY   -   1077   4781   0   1   1211   0   1   0.318   -0.318   811 
 9   MacAloon, Paul   PY   -   1379   4923   1   6   1499   1   6   2.058   -1.058   1219 
 8   McGeoch, Stephen P   PY   -   1451   5044   2   6   1656   2   6   1.592   0.408   1534 
 11   McIntyre, Alastair   PY   -   1191   5098      1   1359      1   0.277   0.223   1359 
 1   O`Hara, Michael   CCPY   -   1239   5530   0   1   1575   0   1   0.122   -0.122   1175 
 7   Saunders, Ben   PY   -   1323   6609   4   5   1290   4   5   2.723   1.277   1531 
 4   Meighan, James   PY   -   1330   9421   3   7   1317   3   7   3.596   -0.096   1317 
 2   Hewitson, David   PY   -   1392   14952   4   7   1503   4   7   2.566   1.934   1609 
 12   Blincow, Michael   PY   -   1479   15172   1   2   1580   1   2   0.728   0.272   1580 
 10   Gray, Richard   PY   -   0   18043   1   1   964   1   1   0   0   1364