Back to Home Page

Scottish National League Division Three

Played at Grangemouth ending on 31/03/2005
Results compiled by Sam Collins
Grading calculations last updated - 19/07/2005

Scottish National League Division Three League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
11Prestwick77001420750212367
25Kilmarnock7412917792002264
36Irvine741291410100011954
410Edinburgh B74038168110002057
57East Kilbride740381111121001750
69Castlehill73137135142101750
711Hamilton C73137107153001647
813Cumbernauld5311781250001456
92Dundee/Victoria72145108152001646
108Newtonhill6204486100151137
114Stonehaven6114384151021137
1212Hamilton D7016167202001133
133Dumfries20020141004330
  82 37 8 37 82 142 96 142 13 4 13 203  

Scottish National League Division Three Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  Plyd  Boards 
Prestwick      3 4 3 2 3 4 3     23 
Dundee/Victoria  3 2    2     2 2 4   16 
Dumfries  2           1         
Stonehaven  2         2    2 3 1 11 
Kilmarnock2 4     3 2 5 3       2 22 
Irvine1       1 3   2 3 3 4   19 
East Kilbride1 3     3 2 3   1     3 17 
Newtonhill1     3 0   1     2 3   11 
Castlehill1   4   2 2     1 3 3   17 
10 Edinburgh B1 3   4   2 4   3     2 20 
11 Hamilton C1 3   3   1   3 2   2   16 
12 Hamilton D  1   2      2 1   2 2 11 
13 Cumbernauld      4 2   1     3   3 14 

Scottish National League Division Three Match Results
Bd Grade Hamilton C (11) vs (4) Stonehaven Grade Comments
1 1801 Edwards, Martin B  0  -  1 Curry, Charles  1734 Away Win 
2 1536 Greenslade, Luke  1  -  0 Green, Kevin  1574 Home Win 
3 1512 Freel, Lawrence  1  -  0 Curry, Rachel  918 Home Win 
4 1327 Scott, Donald  0  -  1 Wright, Steven J  837 Away Win 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  3 - 2 

Bd Grade Hamilton D (12) vs (6) Irvine Grade Comments
1 1333 Woods, Connor  0  -  1 Wiltshire, Richard  1988 Away Win 
2 1261 O`Donnell, Matthew  0  -  1 Frew, Elliot  1950 Away Win 
3 1141 McIntosh, William    -   Gourlay, Robert  1528 Draw 
4 1179 Donohue, Natalie  0  -  1 Loughran, Robert  1515 Away Win 
5 0 Malone, David  0  -  1 Clark, Stephen L  1503 Away Win 
   - 4 

Bd Grade East Kilbride (7) vs (1) Prestwick Grade Comments
1 1786 Nisbet, Alex  0  -  1 Sanger, Mark A  2020 Away Win 
2 1482 Nisbet, Alex Ian    -   Fraser, Iain R  1927 Draw 
3 1476 Potts, David A  1  -  0 Carter, Robert J  1736 Home Win 
4 1312 Johnston, Jim  0  -  1 McPheator, Gary  1517 Away Win 
5 1287 Howie, Andrew  0  -  1 McCurley, Arthur  1504 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Dundee/Victoria (2) vs (10) Edinburgh B Grade Comments
1 0 Duke, Michael  1  -  0 Sykes, Chris  1850 Home Win 
2 1634 Rowe, Andrew  0  -  1 Ridge, Michael  1784 Away Win 
3 1576 Stevenson, Frank C  1  -  0 Sanderson, Mark  1651 Home Win 
4 1325 Makarchuk, Peter  0  -  1 Plchot, Miroslav  0 Away Win 
5 1271 Wallace, Bruce  0  -  1 Hughes, Lloyd  1483 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Castlehill (9) vs (3) Dumfries Grade Comments
1 1710 McNab, Ian A    -   Brown, David E  1871 Draw 
2 1579 Edwards, Colin  1  -  0 Marchbank, Stuart  1512 Home Win 
3 1569 Chalmers, Martin M    -   Sim, Robert C  1265 Draw 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 1 

Bd Grade Newtonhill (8) vs (5) Kilmarnock Grade Comments
1 1822 Harrold, Bruce T  0  -  1 Malkin, Kenneth  1907 Away Win 
2 1707 Grant, David  0  -  1 Hamilton, Douglas  1836 Away Win 
3 1415 Leslie, Stuart  0  -  1 Muir, Ian  1620 Away Win 
4 1074 Grant, Alastair  0  -  1 McNicoll, John D  1555 Away Win 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  0 - 5 

Bd Grade Edinburgh B (10) vs (6) Irvine Grade Comments
1 1850 Sykes, Chris  0  -  1 Wiltshire, Richard  1988 Away Win 
2 1784 Ridge, Michael    -   Frew, Elliot  1950 Draw 
3 1651 Sanderson, Mark  1  -  0 Gourlay, Robert  1528 Home Win 
4 0 Plchot, Miroslav    -   Loughran, Robert  1515 Draw 
5 1483 Hughes, Lloyd  0  -  1 Clark, Stephen L  1503 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Kilmarnock (5) vs (1) Prestwick Grade Comments
1 1907 Malkin, Kenneth  0  -  1 Sanger, Mark A  2020 Away Win 
2 1836 Hamilton, Douglas    -   Fraser, Iain R  1927 Draw 
3 1620 Muir, Ian    -   Carter, Robert J  1736 Draw 
4 1555 McNicoll, John D  0  -  1 McPheator, Gary  1517 Away Win 
5 1548 MacCallum, Iain  1  -  0 McCurley, Arthur  1504 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade Hamilton C (11) vs (9) Castlehill Grade Comments
1 1801 Edwards, Martin B  1  -  0 McNab, Ian A  1710 Home Win 
2 1536 Greenslade, Luke  0  -  1 Edwards, Colin  1579 Away Win 
3 1512 Freel, Lawrence  0  -  1 Chalmers, Martin M  1569 Away Win 
4 1327 Scott, Donald  1  -  0 Paulin, Andrew  1378 Home Win 
5 1123 Latta, Lawrence  0  -  1 Paton, Lisa  1029 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade East Kilbride (7) vs (8) Newtonhill Grade Comments
1 1786 Nisbet, Alex    -   Harrold, Bruce T  1822 Draw 
2 1482 Nisbet, Alex Ian  1  -  0 Grant, David  1707 Home Win 
3 1476 Potts, David A  0  -  1 Leslie, Stuart  1415 Away Win 
4 1312 Johnston, Jim  1  -  0 Grant, Alastair  1074 Home Win 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  3 - 1 

Bd Grade Hamilton D (12) vs (4) Stonehaven Grade Comments
1 1333 Woods, Connor  0  -  1 Curry, Charles  1734 Away Win 
2 1261 O`Donnell, Matthew  0  -  1 Green, Kevin  1574 Away Win 
3 1141 McIntosh, William  1  -  0 Curry, Rachel  918 Home Win 
4 1179 Donohue, Natalie  0  -  1 Wright, Steven J  837 Away Win 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 3 

Bd Grade Dumfries (3) vs (2) Dundee/Victoria Grade Comments
1 1871 Brown, David E    -   Duke, Michael  0 Draw 
2 1512 Marchbank, Stuart  1  -  0 Stevenson, Frank C  1576 Home Win 
3 1265 Sim, Robert C    -   Makarchuk, Peter  1325 Draw 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  2 - 3 

Bd Grade Prestwick (1) vs (6) Irvine Grade Comments
1 2248 Bathie, Nicol A    -   Wiltshire, Richard  1988 Draw 
2 2020 Sanger, Mark A  1  -  0 Frew, Elliot  1950 Home Win 
3 1927 Fraser, Iain R  1  -  0 Gourlay, Robert  1528 Home Win 
4 1517 McPheator, Gary    -   Loughran, Robert  1515 Draw 
5 1504 McCurley, Arthur  1  -  0 Clark, Stephen L  1503 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Dundee/Victoria (2) vs (11) Hamilton C Grade Comments
1 0 Duke, Michael  0  -  1 MacLean, Ian  1820 Away Win 
2 1637 Anderson, James    -   Stokes, Ivan  1764 Draw 
3 1576 Stevenson, Frank C    -   Hanley, Michael  1696 Draw 
4 1325 Makarchuk, Peter  0  -  1 Freel, Lawrence  1512 Away Win 
5 1271 Wallace, Bruce  1  -  0 Woods, Connor  1333 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade Stonehaven (4) vs (10) Edinburgh B Grade Comments
1 1574 Green, Kevin    -   Balmer, Stephen  1951 Draw 
2 1486 Emery, Keith  0  -  1 Sykes, Chris  1850 Away Win 
3 1119 Wright, Jonathan A  0  -  1 Ridge, Michael  1784 Away Win 
4 998 Emery, Michael  0  -  1 Sanderson, Mark  1651 Away Win 
5 837 Wright, Steven J  0  -  1 Hughes, Lloyd  1483 Away Win 
   - 4 

Bd Grade Castlehill (9) vs (5) Kilmarnock Grade Comments
1 1838 Mooney, Graham  0  -  1 Malkin, Kenneth  1907 Away Win 
2 1710 McNab, Ian A  0  -  1 Hamilton, Douglas  1836 Away Win 
3 1618 Wilman, John  1  -  0 Muir, Ian  1620 Home Win 
4 1586 Smith, Jim S  0  -  1 McNicoll, John D  1555 Away Win 
5 1378 Paulin, Andrew  1  -  0 MacCallum, Iain  1548 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade East Kilbride (7) vs (13) Cumbernauld Grade Comments
1 1786 Nisbet, Alex    -   Marks, Ian A  1910 Draw 
2 1482 Nisbet, Alex Ian    -   Wallace, Ronnie  1469 Draw 
3 1476 Potts, David A    -   Thomson, George  1345 Draw 
4 1312 Johnston, Jim  1  -  0 MacDonald, Ron J  1100 Home Win 
5 1287 Howie, Andrew  1  -  0 Knox, Joe  354 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Hamilton D (12) vs (8) Newtonhill Grade Comments
1 1261 O`Donnell, Matthew    -   Harrold, Bruce T  1822 Draw 
2 1141 McIntosh, William  0  -  1 Grant, David  1707 Away Win 
3 1018 Shovlin, Lynsey    -   Leslie, Stuart  1415 Draw 
4 985 Petrie, Craig  0  -  1 Grant, Alastair  1074 Away Win 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 3 

Bd Grade Irvine (6) vs (9) Castlehill Grade Comments
1 1988 Wiltshire, Richard    -   Mooney, Graham  1838 Draw 
2 1950 Frew, Elliot  1  -  0 McNab, Ian A  1710 Home Win 
3 1528 Gourlay, Robert  1  -  0 Wilman, John  1618 Home Win 
4 1515 Loughran, Robert  0  -  1 Smith, Jim S  1586 Away Win 
5 1503 Clark, Stephen L  0  -  1 Paulin, Andrew  1378 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Cumbernauld (13) vs (12) Hamilton D Grade Comments
1 1910 Marks, Ian A  1  -  0 O`Donnell, Matthew  1261 Home Win 
2 1345 Thomson, George    -   McIntosh, William  1141 Draw 
3 1267 MacAteer, Derek    -   Shovlin, Lynsey  1018 Draw 
4 923 MacAteer, Daniel  0  -  1 Petrie, Craig  985 Away Win 
5 354 Knox, Joe  1  -  0 Tawdrous, John  940 Home Win 
  3 - 2 

Bd Grade Stonehaven (4) vs (2) Dundee/Victoria Grade Comments
1 1574 Green, Kevin  1  -  0 Duke, Michael  0 Home Win 
2 1486 Emery, Keith    -   Anderson, James  1637 Draw 
3 1119 Wright, Jonathan A  1  -  0 Stevenson, Frank C  1576 Home Win 
4 998 Emery, Michael  0  -  1 Makarchuk, Peter  1325 Away Win 
5 837 Wright, Steven J  0  -  1 Wallace, Bruce  1271 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Hamilton C (11) vs (8) Newtonhill Grade Comments
1 1820 MacLean, Ian    -   Harrold, Bruce T  1822 Draw 
2 1764 Stokes, Ivan  0  -  1 Grant, David  1707 Away Win 
3 1696 Hanley, Michael    -   Leslie, Stuart  1415 Draw 
4 1512 Freel, Lawrence  1  -  0 Grant, Alastair  1074 Home Win 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  3 - 2 

Bd Grade Kilmarnock (5) vs (7) East Kilbride Grade Comments
1 1907 Malkin, Kenneth  1  -  0 Nisbet, Alex  1786 Home Win 
2 1836 Hamilton, Douglas  0  -  1 Nisbet, Alex Ian  1482 Away Win 
3 1620 Muir, Ian  0  -  1 Potts, David A  1476 Away Win 
4 1555 McNicoll, John D  0  -  1 Johnston, Jim  1312 Away Win 
5 1548 MacCallum, Iain  1  -  0 Howie, Andrew  1287 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade Edinburgh B (10) vs (1) Prestwick Grade Comments
1 1850 Sykes, Chris  0  -  1 Bathie, Nicol A  2248 Away Win 
2 1784 Ridge, Michael  0  -  1 Sanger, Mark A  2020 Away Win 
3 1651 Sanderson, Mark  0  -  1 Fraser, Iain R  1927 Away Win 
4 1595 McGregor, Lindsay A  1  -  0 McPheator, Gary  1517 Home Win 
5 1483 Hughes, Lloyd  0  -  1 McCurley, Arthur  1504 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Prestwick (1) vs (11) Hamilton C Grade Comments
1 2020 Sanger, Mark A  1  -  0 MacLean, Ian  1820 Home Win 
2 1927 Fraser, Iain R  1  -  0 Hanley, Michael  1696 Home Win 
3 1517 McPheator, Gary  1  -  0 Malloy, James  1400 Home Win 
4 1504 McCurley, Arthur    -   Woods, Connor  1333 Draw 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  3 - 1 

Bd Grade East Kilbride (7) vs (6) Irvine Grade Comments
1 1786 Nisbet, Alex    -   Wiltshire, Richard  1988 Draw 
2 1482 Nisbet, Alex Ian  0  -  1 Frew, Elliot  1950 Away Win 
3 1476 Potts, David A  1  -  0 Gourlay, Robert  1528 Home Win 
4 1312 Johnston, Jim  0  -  1 Loughran, Robert  1515 Away Win 
5 1287 Howie, Andrew    -   Clark, Stephen L  1503 Draw 
  2 - 3 

Bd Grade Newtonhill (8) vs (4) Stonehaven Grade Comments
1 1822 Harrold, Bruce T  1  -  0 Curry, Charles  1734 Home Win 
2 1707 Grant, David  1  -  0 Green, Kevin  1574 Home Win 
3 1415 Leslie, Stuart  1  -  0 Wright, Steven J  837 Home Win 
4 1074 Grant, Alastair  0  -  1 Emery, Michael  998 Away Win 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  3 - 2 

Bd Grade Dundee/Victoria (2) vs (12) Hamilton D Grade Comments
1 0 Duke, Michael  1  -  0 Donohue, Natalie  1179 Home Win 
2 1576 Stevenson, Frank C  1  -  0 Shovlin, Lynsey  1018 Home Win 
3 1350 Clark, Alexander  1  -  0 Petrie, Craig  985 Home Win 
4 1325 Makarchuk, Peter  1  -  0 Tawdrous, John  940 Home Win 
5 1271 Wallace, Bruce  0  -  1 Hookham, Jamie  881 Away Win 
  4 - 1 

Bd Grade Cumbernauld (13) vs (5) Kilmarnock Grade Comments
1 1910 Marks, Ian A  0  -  1 Malkin, Kenneth  1907 Away Win 
2 0 Ainsworth, Mark    -   Kleboe, James P R  1783 Draw 
3 1469 Wallace, Ronnie  1  -  0 Muir, Ian  1620 Home Win 
4 1345 Thomson, George    -   McNicoll, John D  1555 Draw 
5 1334 Kelso, Robert    -   MacCallum, Iain  1548 Draw 
  2 - 2 

Bd Grade Castlehill (9) vs (10) Edinburgh B Grade Comments
1 1838 Mooney, Graham    -   Ridge, Michael  1784 Draw 
2 1710 McNab, Ian A  1  -  0 Green, Andrew D  1720 Home Win 
3 1586 Smith, Jim S  0  -  1 Sanderson, Mark  1651 Away Win 
4 1579 Edwards, Colin  0  -  1 Aitchison, A Keith  1646 Away Win 
5 1029 Paton, Lisa  0  -  1 Brechin, Hugh R  1624 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Kilmarnock (5) vs (2) Dundee/Victoria Grade Comments
1 1907 Malkin, Kenneth  1  -  0 Duke, Michael  0 Home Win 
2 1783 Kleboe, James P R    -   Stevenson, Frank C  1576 Draw 
3 1620 Muir, Ian  1  -  0 Clark, Alexander  1350 Home Win 
4 1555 McNicoll, John D  1  -  0 Makarchuk, Peter  1325 Home Win 
5 1548 MacCallum, Iain  1  -  0 Wallace, Bruce  1271 Home Win 
  4 -  

Bd Grade Prestwick (1) vs (8) Newtonhill Grade Comments
1 2020 Sanger, Mark A  1  -  0 Harrold, Bruce T  1822 Home Win 
2 1927 Fraser, Iain R  1  -  0 Grant, David  1707 Home Win 
3 1517 McPheator, Gary  0  -  1 Leslie, Stuart  1415 Away Win 
4 1504 McCurley, Arthur    -   Grant, Alastair  1074 Draw 
5 0 DEFAULT  V  -  V DEFAULT  0 Void/Double Default 
  2 - 1 

Bd Grade Stonehaven (4) vs (13) Cumbernauld Grade Comments
1 1734 Curry, Charles  0  -  1 Marks, Ian A  1910 Away Win 
2 1574 Green, Kevin  0  -  1 Ainsworth, Mark  0 Away Win 
3 1486 Emery, Keith    -   Wallace, Ronnie  1469 Draw 
4 1119 Wright, Jonathan A    -   Kelso, Robert  1334 Draw 
5 998 Emery, Michael  0  -  1 Thomson, George  1345 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Hamilton D (12) vs (9) Castlehill Grade Comments
1 1179 Donohue, Natalie  0  -  1 Mooney, Graham  1838 Away Win 
2 1018 Shovlin, Lynsey  0  -  1 McNab, Ian A  1710 Away Win 
3 985 Petrie, Craig  0  -  1 Smith, Jim S  1586 Away Win 
4 940 Tawdrous, John    -   Edwards, Colin  1579 Draw 
5 881 Hookham, Jamie  1  -  0 Paton, Lisa  1029 Home Win 
  1 - 3 

Bd Grade Edinburgh B (10) vs (7) East Kilbride Grade Comments
1 1784 Ridge, Michael    -   Nisbet, Alex  1786 Draw 
2 1720 Green, Andrew D  1  -  0 Nisbet, Alex Ian  1482 Home Win 
3 1651 Sanderson, Mark    -   Potts, David A  1476 Draw 
4 1646 Aitchison, A Keith  1  -  0 Johnston, Jim  1312 Home Win 
5 1624 Brechin, Hugh R  1  -  0 Howie, Andrew  1287 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Irvine (6) vs (11) Hamilton C Grade Comments
1 1988 Wiltshire, Richard  1  -  0 MacLean, Ian  1820 Home Win 
2 1950 Frew, Elliot    -   Hanley, Michael  1696 Draw 
3 1528 Gourlay, Robert  1  -  0 Malloy, James  1400 Home Win 
4 1515 Loughran, Robert  0  -  1 Woods, Connor  1333 Away Win 
5 1503 Clark, Stephen L  1  -  0 O`Donnell, Matthew  1261 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Edinburgh B (10) vs (13) Cumbernauld Grade Comments
1 1850 Sykes, Chris  0  -  1 Ainsworth, Mark  0 Away Win 
2 1720 Green, Andrew D    -   Marks, Ian A  1910 Draw 
3 1651 Sanderson, Mark    -   Parkes, Jack C  1806 Draw 
4 1624 Brechin, Hugh R  0  -  1 Wallace, Ronnie  1469 Away Win 
5 1595 McGregor, Lindsay A  1  -  0 Thomson, George  1345 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade Castlehill (9) vs (1) Prestwick Grade Comments
1 1838 Mooney, Graham  0  -  1 Fraser, Iain R  1927 Away Win 
2 1586 Smith, Jim S  1  -  0 Macgilchrist, Siegrun  1628 Home Win 
3 1565 Noble, Ray  0  -  1 McPheator, Gary  1517 Away Win 
4 1029 Paton, Lisa  0  -  1 Macgilchrist, Athol  913 Away Win 
5 0 DEFAULT  V  -  V DEFAULT  0 Void/Double Default 
  1 - 3 

Bd Grade East Kilbride (7) vs (2) Dundee/Victoria Grade Comments
1 1786 Nisbet, Alex  1  -  0 Duke, Michael  0 Home Win 
2 1482 Nisbet, Alex Ian  1  -  0 Rowe, Andrew  1634 Home Win 
3 1312 Johnston, Jim    -   Stevenson, Frank C  1576 Draw 
4 1287 Howie, Andrew  0  -  1 Clark, Alexander  1350 Away Win 
5 909 Nisbet, David    -   Wallace, Bruce  1271 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade Irvine (6) vs (5) Kilmarnock Grade Comments
1 1988 Wiltshire, Richard    -   Malkin, Kenneth  1907 Draw 
2 1950 Frew, Elliot  0  -  1 Kleboe, James P R  1783 Away Win 
3 1528 Gourlay, Robert  0  -  1 Muir, Ian  1620 Away Win 
4 1515 Loughran, Robert  1  -  0 MacCallum, Iain  1548 Home Win 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  1 - 3 

Bd Grade Hamilton C (11) vs (12) Hamilton D Grade Comments
1 1123 Latta, Lawrence  1  -  0 McShane, James  874 Home Win 
2 828 Mikhaylov, Kirill  0  -  1 Morgan, Eoghan  829 Away Win 
3 593 Bradley, Kieran  0  -  1 Mclean, Calum  626 Away Win 
4 101 Sands, Peter  1  -  0 Orr, David  0 Home Win 
5 0 Mikhaylov, Denis    -   Orr, Jack  0 Draw 
  2 - 2 

Scottish National League Division Three Team Results
Team 1 - Prestwick
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Bathie, Nicol A   WDDV   -   2248   3145   1   2   1919   1   2   1.736   -0.236   2112 
 3   Carter, Robert J   PW   -   1736   3454      2   1548      2   1.474   -0.974   1355 
 2   Fraser, Iain R   PWTR   -   1927   3983   6   7   1698   6   7   5.396   0.604   2001 
 7   Macgilchrist, Siegrun   CK   -   1628   4775   0   1   1586   0   1   0.556   -0.556   1186 
 5   McCurley, Arthur   PW   -   1504   4998   4   6   1454   4   6   3.310   0.690   1576 
 4   McPheator, Gary   PW   -   1517   5217   4   7   1494   4   7   3.682   0.818   1600 
 1   Sanger, Mark A   GMPW   -   2020   5899   6   6   1845   6   6   4.353   1.647   2244 
 8   Macgilchrist, Athol   CK   -   913   13696   1   1   1029   1   1   0.344   0.656   1429 

Team 2 - Dundee/Victoria
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Anderson, James   DV   -   1637   3051   1   2   1668   1   2   0.932   0.068   1668 
 3   Stevenson, Frank C   DVCH   -   1576   6107   3   7   1481   3   7   4.180   -0.680   1481 
 2   Rowe, Andrew   DVCH   -   1634   7383   0   2   1683   0   2   0.871   -0.871   1283 
 5   Wallace, Bruce   DV   -   1271   7607   2   6   1310   2   6   2.736   -0.236   1248 
 7   Clark, Alexander   DVCH   -   1350   12507   2   3   1337   2   3   1.568   0.432   1459 
 4   Makarchuk, Peter   DVCH   -   1325   12979   2   6   1351   2   6   2.818   -0.318   1290 
 1   Duke, Michael   DV   -   0   16811   2   7   1730   2   7   0   0   1624 

Team 3 - Dumfries
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Sim, Robert C   DF   -   1265   7557   1   2   1447   1   2   0.560   0.440   1447 
 2   Marchbank, Stuart   DF   -   1512   8398   1   2   1590   1   2   0.786   0.214   1590 
 1   Brown, David E   DFKB   -   1871   9157   1   2   1696   1   2   1.457   -0.457   1696 

Team 4 - Stonehaven
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Green, Kevin   SZB2   NEW   1574   6836   2   6   1713   2   6   2.101   0.399   1652 
 5   Emery, Keith   SZB2   -   1486   9859   1   3   1652   1   3   0.924   0.076   1530 
 1   Curry, Charles   SZRG   J17   1734   12582   2   4   1792   2   4   1.926   0.074   1792 
 7   Emery, Michael   SZB2   J14   998   13017   1   4   1313   1   4   0.585   0.415   1120 
 3   Curry, Rachel   SZAD   J13   918   13512   0   2   1272   0   2   0.325   -0.325   872 
 6   Wright, Jonathan A   SZ   J10   1119   15350   1   3   1457   1   3   0.574   0.926   1457 
 4   Wright, Steven J   SZ   NEW   837   15863   2   5   1237   2   5   0.410   1.590   1165 

Team 5 - Kilmarnock
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Hamilton, Douglas   KM   -   1836   4236   2   4   1743   2   4   2.476   0.024   1834 
 6   Kleboe, James P R   KM   -   1783   4611   2   3   1839   2   3   1.283   0.717   1961 
 4   McNicoll, John D   KM   -   1555   5209   3   6   1378   3   6   4.273   -0.773   1439 
 3   Muir, Ian   KM   -   1620   5401   3   7   1527   3   7   4.328   -0.828   1527 
 1   Malkin, Kenneth   KM   -   1907   7619   5   7   1864   5   7   3.887   1.613   2091 
 5   MacCallum, Iain   KM   -   1548   8934   3   6   1382   3   6   4.255   -0.755   1442 

Team 6 - Irvine
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Clark, Stephen L   IR   -   1503   3522   3   6   1424   2   5   3.013   -0.513   1424 
 4   Loughran, Robert   IR   -   1515   4725   4   7   1502   4   7   3.583   0.417   1552 
 1   Wiltshire, Richard   BD   -   1988   6517   5   7   1869   5   7   4.549   0.451   2032 
 3   Gourlay, Robert   KIIR   -   1528   7499   2   7   1560   2   7   3.264   -0.764   1454 
 2   Frew, Elliot   GD   -   1950   7506   4   7   1732   4   7   5.267   -1.267   1782 

Team 7 - East Kilbride
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Nisbet, Alex   EK   -   1786   5489   3   7   1873   3   7   2.712   0.288   1823 
 3   Potts, David A   EK   -   1476   5670   4   6   1566   4   6   2.310   1.690   1688 
 2   Nisbet, Alex Ian   EK   J14   1482   12689   4   7   1754   4   7   1.388   2.612   1804 
 4   Johnston, Jim   EK   -   1312   13460   3   7   1442   3   7   2.416   1.084   1442 
 5   Howie, Andrew   EK   -   1287   14450   1   6   1413   1   6   2.047   -0.547   1220 
 6   Nisbet, David   EK   J12   909   14651      1   1271      1   0.202   0.298   1271 

Team 8 - Newtonhill
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Harrold, Bruce T   SZOB   -   1822   4277   2   6   1789   2   6   3.156   -0.656   1728 
 2   Grant, David   SZ   J17   1707   13856   3   6   1683   3   6   3.097   -0.097   1683 
 4   Grant, Alastair   SZQH   J13   1074   14035   1   6   1323   1   6   1.907   -0.407   1130 
 3   Leslie, Stuart   SZQH   J14   1415   14508   4   6   1404   4   6   2.962   1.038   1526 

Team 9 - Castlehill
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Chalmers, Martin M   CH   -   1569   3477   1   2   1388   1   2   1.433   0.067   1582 
 1   McNab, Ian A   CH   -   1710   5192   2   6   1765   2   6   2.467   0.033   1704 
 7   Wilman, John   CH   -   1618   6800   1   2   1574   1   2   1.123   -0.123   1574 
 6   Mooney, Graham   CH   -   1838   7382   2   5   1809   2   5   2.576   -0.576   1737 
 9   Noble, Ray   CH   -   1565   8657   0   1   1517   0   1   0.570   -0.570   1117 
 8   Smith, Jim S   CH   -   1586   8820   3   5   1507   3   5   2.910   0.090   1579 
 4   Paulin, Andrew   CH   -   1378   11841   2   3   1459   2   3   1.178   0.822   1581 
 5   Paton, Lisa   DVCH   -   1029   13881   1   4   1168   1   4   1.373   -0.373   975 
 2   Edwards, Colin   CH   NEW   1579   16099   2   4   1468   2   4   2.481   0.019   1559 

Team 10 - Edinburgh B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 9   Aitchison, A Keith   ED   -   1646   3020   2   2   1458   2   2   1.434   0.566   1858 
 7   McGregor, Lindsay A   SBED   -   1595   5076   2   2   1431   2   2   1.418   0.582   1831 
 3   Sanderson, Mark   ED   -   1651   6666   4   7   1593   4   7   3.976   0.024   1643 
 10   Brechin, Hugh R   EDTC   J16   1624   11864   2   3   1327   2   3   2.501   -0.501   1449 
 6   Balmer, Stephen   ED   -   1951   12548      1   1599      1   0.888   -0.388   1599 
 1   Sykes, Chris   LSED   -   1850   12843   1   5   1879   1   5   2.323   -1.323   1638 
 5   Hughes, Lloyd   SRTC   J15   1483   14436   2   4   1340   2   4   2.947   -0.947   1340 
 8   Green, Andrew D   EDTC   J14   1720   15013   1   3   1734   1   3   1.455   0.045   1734 
 2   Ridge, Michael   ED   -   1784   15018   3   6   1769   3   6   3.030   0.470   1830 
 4   Plchot, Miroslav   ED   -   0   16805   1   2   1420   1   2   0   0   1613 

Team 11 - Hamilton C
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Edwards, Martin B   HA   -   1801   3835   1   2   1744   1   2   1.151   -0.151   1744 
 3   Freel, Lawrence   HA   -   1512   3991   3   4   1298   3   4   2.956   0.044   1490 
 7   Hanley, Michael   HA   -   1696   4248   1   4   1742   1   4   1.797   -0.297   1651 
 5   Latta, Lawrence   HA   -   1123   4648   1   2   994   1   2   1.347   -0.347   994 
 6   MacLean, Ian   SBHA   -   1820   5171   1   4   1878   1   4   1.702   -0.202   1787 
 4   Scott, Donald   HA   -   1327   7901   1   2   1152   1   2   1.348   -0.348   1152 
 2   Greenslade, Luke   HA   -   1536   10296   1   2   1602   1   2   0.812   0.188   1602 
 8   Woods, Connor   HAAJ   J12   1333   12996   1   3   1430   1   3   2.233   -0.733   1430 
 9   Stokes, Ivan   BD   J15   1764   13436      2   1694      2   1.397   -0.897   1502 
 11   O`Donnell, Matthew   HAAJ   J12   1261   14553   0   1   1503   0   1   0.202   -0.202   1103 
 10   Malloy, James   PO   -   1400   15535   0   2   1522   0   2   0.668   -0.668   1122 
 12   Mikhaylov, Kirill   HA   J10   828   16307   0   1   929   0   1   0.528   -0.528   529 
 14   Sands, Peter   HA   J11   101   16346   1   1   189   1   1   0.918   0.082   589 
 13   Bradley, Kieran   HA   J11   593   16379   0   1   746   0   1   0.451   -0.451   346 
 15   Mikhaylov, Denis   HA   J 6   0   16865      1   283      1   0   0   283 

Team 12 - Hamilton D
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 11   Morgan, Eoghan   HA   J14   829   11017   1   1   948   1   1   0.472   0.528   1348 
 6   Shovlin, Lynsey   PR   J15   1018   11144   1   4   1386   1   4   0.500   0.500   1194 
 10   McShane, James   HA   J15   874   11900   0   1   1123   0   1   0.283   -0.283   723 
 1   Woods, Connor   HAAJ   J12   1333   12996   0   2   1733   0   2   0.416   -0.416   1333 
 4   Donohue, Natalie   LKBK   J14   1179   14443   0   4   1384   0   4   1.289   -1.289   983 
 8   Tawdrous, John   LKBK   J14   940   14447      3   1130      3   1.107   -0.607   850 
 2   O`Donnell, Matthew   HAAJ   J12   1261   14553      4   1646      4   0.365   0.135   1314 
 7   Petrie, Craig   HAGI   J11   985   14653   1   4   1238   1   4   1.266   -0.266   1045 
 9   Hookham, Jamie   PR   J12   881   15325   2   2   1150   2   2   1.144   0.856   1550 
 3   McIntosh, William   HA   J15   1141   15465   2   4   1360   2   4   1.325   0.675   1360 
 12   Mclean, Calum   HA   J11   626   15486   1   1   713   1   1   0.549   0.451   1113 
 5   Malone, David   HA   -   0   16828   0   1   1503   0   1   0   0   1103 
 14   Orr, Jack   HA   J 5   0   16855      1   183      1   0   0   183 
 13   Orr, David   HA   J 8   0   16857   0   1   589   0   1   0   0   189 

Team 13 - Cumbernauld
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Marks, Ian A   CN   -   1910   4866   3   5   1760   3   5   3.393   -0.393   1832 
 10   Parkes, Jack C   CNCW   -   1806   5573      1   1651      1   0.705   -0.205   1651 
 2   Wallace, Ronnie   CN   -   1469   6356   3   4   1594   3   4   1.347   1.653   1787 
 9   Kelso, Robert   CN   -   1334   9320   1   2   1394   1   2   0.858   0.142   1394 
 4   MacDonald, Ron J   STPR   -   1100   11102   0   1   1312   0   1   0.233   -0.233   912 
 3   Thomson, George   CN   -   1345   11949   2   5   1390   2   5   2.215   0.285   1390 
 7   MacAteer, Daniel   CN   J13   923   15129   0   1   1105   0   1   0.403   -0.403   705 
 6   MacAteer, Derek   CN   NEW   1267   15431      1   1103      1   0.746   -0.246   1103 
 5   Knox, Joe   CN   J11   354   16334   1   2   754   1   2   0.218   0.782   754 
 8   Ainsworth, Mark   CN   -   0   16542   2   3   1744   2   3   0   0   2024