Back to Home Page

Glasgow League Div 4B

Played at Glasgow ending on 30/04/2004
Results compiled by Sam Collins
Grading calculations last updated - 02/08/2004

Glasgow League Div 4B League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
88Crowwood C77001414824002279
11Bishopbriggs7331913670021657
44Hamilton C72418124101011554
33Paisley YMCA72327133120001452
22East Kilbride B7313757102401038
66Disable n Ablebodied7124475114011348
77Bearsden B7034365152001038
55Cambuslang B70252528049621
  56 18 18 20 54 75 40 75 13 8 13 108  

Glasgow League Div 4B Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Plyd  Boards 
Bishopbriggs2 2 2 3 2 2 1 16 
East Kilbride B2 2 0 0 2 2 1 10 
Paisley YMCA2 1 2 2 2 3 1 14 
Hamilton C2 4 2 2 2 2  15 
Cambuslang B 0 1 2 0 2 0 
Disable n Ablebodied1 1 2 1 4 2 1 13 
Bearsden B1 1 1 2 2 2  10 
Crowwood C2 3 2 3 4 3 3 22 

Glasgow League Div 4B Match Results
Bd Grade Cambuslang B (5) vs (4) Hamilton C Grade Comments
1 1598 Wilson, Craig  1  -  0 Deeney, Anthony J  1370 Home Win 
2 1326 MacKenna, Brian  1  -  0 Scott, Donald  1292 Home Win 
3 1131 Dinwoodie, Chris  0  -  1 MacKay, Patrick H  1286 Away Win 
4 1120 Conway, Brian  0  -  1 Latta, Lawrence  1149 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Crowwood C (8) vs (1) Bishopbriggs Grade Comments
1 1339 Peacock, Jack  0  -  1 Phillips, Sam  1612 Away Win 
2 1286 Pollock, Andrew    -   Boyle, Daniel H  1426 Draw 
3 1250 Haggarty, Nat W  1  -  0 Kelly, Jim  1382 Home Win 
4 1100 Stables, Edward  1  -  0 Walker, William  933 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Bearsden B (7) vs (2) East Kilbride B Grade Comments
1 1260 MacGregor, Ian  1  -  0 Howie, Andrew  1292 Home Win 
2 1098 Binnie, Calum    -   Nisbet, Alex Ian  1210 Draw 
3 950 Cameron, Iain  0  -  1 Melvin, John  1166 Away Win 
4 741 Robertson, Euan  0  -  1 Williamson, Andrew  1096 Away Win 
  1 - 2 

Bd Grade Hamilton C (4) vs (6) Disable n Ablebodied Grade Comments
1 1149 Latta, Lawrence  0  -  1 Cameron, Richard  1288 Away Win 
2 1292 Scott, Donald    -   Barlow, Alan G  1294 Draw 
3 1286 MacKay, Patrick H  1  -  0 Knox, Arthur  1270 Home Win 
4 1260 Carty, Robert  1  -  0 Dickson, Rhona  1025 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Paisley YMCA (3) vs (7) Bearsden B Grade Comments
1 1162 Mann, Gavin  0  -  1 MacGregor, Ian  1260 Away Win 
2 1117 Brock, Robert  1  -  0 Binnie, Calum  1098 Home Win 
3 1115 Finnigan, David  1  -  0 Cameron, Iain  950 Home Win 
4 1265 O`Hara, Michael  1  -  0 Robertson, Euan  741 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Cambuslang B (5) vs (8) Crowwood C Grade Comments
1 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
2 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
3 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  0 - 4 

Bd Grade East Kilbride B (2) vs (1) Bishopbriggs Grade Comments
1 1292 Howie, Andrew  0  -  1 Phillips, Sam  1612 Away Win 
2 1210 Nisbet, Alex Ian    -   Boyle, Daniel H  1426 Draw 
3 1166 Melvin, John    -   Walker, William  933 Draw 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 2 

Bd Grade Cambuslang B (5) vs (7) Bearsden B Grade Comments
1 1326 MacKenna, Brian  1  -  0 MacGregor, Ian  1260 Home Win 
2 1292 Woolfe, Raymond J  1  -  0 MacGregor, Douglas  1106 Home Win 
3 1120 Conway, Brian  0  -  1 Binnie, Calum  1098 Away Win 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  2 - 2 

Bd Grade Bishopbriggs (1) vs (3) Paisley YMCA Grade Comments
1 1612 Phillips, Sam  0  -  1 McFarlane, Alex H  1596 Away Win 
2 1426 Boyle, Daniel H  1  -  0 Mann, Gavin  1162 Home Win 
3 1382 Kelly, Jim  1  -  0 Finnigan, David  1115 Home Win 
4 891 Latimer, Raymond  0  -  1 Thornton, Jim  1023 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Crowwood C (8) vs (2) East Kilbride B Grade Comments
1 1339 Peacock, Jack    -   Howie, Andrew  1292 Draw 
2 1286 Pollock, Andrew  1  -  0 Johnston, Jim  1300 Home Win 
3 1250 Haggarty, Nat W    -   Nisbet, Alex Ian  1210 Draw 
4 1100 Stables, Edward  1  -  0 Williamson, Andrew  1096 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Hamilton C (4) vs (1) Bishopbriggs Grade Comments
1 1370 Deeney, Anthony J  0  -  1 Phillips, Sam  1612 Away Win 
2 1292 Scott, Donald  0  -  1 Boyle, Daniel H  1426 Away Win 
3 1286 MacKay, Patrick H  1  -  0 Latimer, Raymond  891 Home Win 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 2 

Bd Grade Disable n Ablebodied (6) vs (8) Crowwood C Grade Comments
1 1288 Cameron, Richard  0  -  1 Peacock, Jack  1339 Away Win 
2 1294 Barlow, Alan G    -   Pollock, Andrew  1286 Draw 
3 1211 Reilly, Brian    -   Haggarty, Nat W  1250 Draw 
4 1025 Dickson, Rhona  0  -  1 Stables, Edward  1100 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Bishopbriggs (1) vs (5) Cambuslang B Grade Comments
1 1612 Phillips, Sam  1  -  0 MacKenna, Brian  1326 Home Win 
2 1426 Boyle, Daniel H  1  -  0 Woolfe, Raymond J  1292 Home Win 
3 933 Walker, William  1  -  0 Dinwoodie, Chris  1131 Home Win 
4 891 Latimer, Raymond    -   Conway, Brian  1120 Draw 
  3 -  

Bd Grade Crowwood C (8) vs (3) Paisley YMCA Grade Comments
1 1339 Peacock, Jack  0  -  1 McFarlane, Alex H  1596 Away Win 
2 1286 Pollock, Andrew  1  -  0 Brock, Robert  1117 Home Win 
3 1250 Haggarty, Nat W  1  -  0 Finnigan, David  1115 Home Win 
4 1100 Stables, Edward    -   Thornton, Jim  1023 Draw 
  2 - 1 

Bd Grade Paisley YMCA (3) vs (2) East Kilbride B Grade Comments
1 1596 McFarlane, Alex H  0  -  1 Johnston, Jim  1300 Away Win 
2 1117 Brock, Robert  0  -  1 Nisbet, Alex Ian  1210 Away Win 
3 1162 Mann, Gavin    -   Melvin, John  1166 Draw 
4 1023 Thornton, Jim  1  -  0 Williamson, Andrew  1096 Home Win 
  1 - 2 

Bd Grade Bearsden B (7) vs (6) Disable n Ablebodied Grade Comments
1 1260 MacGregor, Ian  1  -  0 Barlow, Alan G  1294 Home Win 
2 1098 Binnie, Calum  0  -  1 Cameron, Richard  1288 Away Win 
3 950 Cameron, Iain  1  -  0 Reilly, Brian  1211 Home Win 
4 741 Robertson, Euan  0  -  1 Dickson, Rhona  1025 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Disable n Ablebodied (6) vs (3) Paisley YMCA Grade Comments
1 1288 Cameron, Richard  0  -  1 McFarlane, Alex H  1596 Away Win 
2 1294 Barlow, Alan G  1  -  0 Brock, Robert  1117 Home Win 
3 1211 Reilly, Brian  0  -  1 Finnigan, David  1115 Away Win 
4 1025 Dickson, Rhona  1  -  0 Thornton, Jim  1023 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Bearsden B (7) vs (4) Hamilton C Grade Comments
1 1260 MacGregor, Ian  0  -  1 Scott, Donald  1292 Away Win 
2 1098 Binnie, Calum    -   MacKay, Patrick H  1286 Draw 
3 0 Dyer, Joseph    -   Latta, Lawrence  1149 Draw 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 2 

Bd Grade East Kilbride B (2) vs (4) Hamilton C Grade Comments
1 1292 Howie, Andrew  0  -  1 Deeney, Anthony J  1370 Away Win 
2 1300 Johnston, Jim  0  -  1 Scott, Donald  1292 Away Win 
3 1166 Melvin, John  0  -  1 MacKay, Patrick H  1286 Away Win 
4 1096 Williamson, Andrew  0  -  1 Carty, Robert  1260 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Bearsden B (7) vs (8) Crowwood C Grade Comments
1 1260 MacGregor, Ian  0  -  1 Peacock, Jack  1339 Away Win 
2 950 Cameron, Iain  0  -  1 Pollock, Andrew  1286 Away Win 
3 0 Dyer, Joseph    -   Haggarty, Nat W  1250 Draw 
4 741 Robertson, Euan  0  -  1 Stables, Edward  1100 Away Win 
   - 3 

Bd Grade Hamilton C (4) vs (3) Paisley YMCA Grade Comments
1 1292 Scott, Donald  0  -  1 McFarlane, Alex H  1596 Away Win 
2 1286 MacKay, Patrick H  1  -  0 Mann, Gavin  1162 Home Win 
3 1149 Latta, Lawrence  0  -  1 Brock, Robert  1117 Away Win 
4 360 Craig, David  1  -  0 Thornton, Jim  1023 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Disable n Ablebodied (6) vs (1) Bishopbriggs Grade Comments
1 1288 Cameron, Richard  0  -  1 Phillips, Sam  1612 Away Win 
2 1294 Barlow, Alan G  1  -  0 Boyle, Daniel H  1426 Home Win 
3 1211 Reilly, Brian  0  -  1 Walker, William  933 Away Win 
4 1128 Lee, Richard    -   Latimer, Raymond  891 Draw 
  1 - 2 

Bd Grade Crowwood C (8) vs (4) Hamilton C Grade Comments
1 1339 Peacock, Jack  1  -  0 Scott, Donald  1292 Home Win 
2 1286 Pollock, Andrew  1  -  0 MacKay, Patrick H  1286 Home Win 
3 1250 Haggarty, Nat W  1  -  0 Latta, Lawrence  1149 Home Win 
4 1100 Stables, Edward    -   Donohue, Natalie  1016 Draw 
  3 -  

Bd Grade East Kilbride B (2) vs (6) Disable n Ablebodied Grade Comments
1 1292 Howie, Andrew  0  -  1 Cameron, Richard  1288 Away Win 
2 1300 Johnston, Jim    -   Barlow, Alan G  1294 Draw 
3 1210 Nisbet, Alex Ian  1  -  0 Knox, Arthur  1270 Home Win 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 1 

Bd Grade Bishopbriggs (1) vs (7) Bearsden B Grade Comments
1 1612 Phillips, Sam    -   MacGregor, Ian  1260 Draw 
2 1426 Boyle, Daniel H  1  -  0 MacGregor, Douglas  1106 Home Win 
3 1382 Kelly, Jim  0  -  1 Cameron, Iain  950 Away Win 
4 933 Walker, William  1  -  0 Dyer, Joseph  0 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Disable n Ablebodied (6) vs (5) Cambuslang B Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 0 

Bd Grade Paisley YMCA (3) vs (5) Cambuslang B Grade Comments
1 1596 McFarlane, Alex H    -   Wilson, Craig  1598 Draw 
2 1117 Brock, Robert  0  -  1 MacKenna, Brian  1326 Away Win 
3 1023 Thornton, Jim  1  -  0 Woolfe, Raymond J  1292 Home Win 
4 0 Timlin, Kevin  1  -  0 Dinwoodie, Chris  1131 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Cambuslang B (5) vs (2) East Kilbride B Grade Comments
1 0 DEFAULT  V  -  V DEFAULT  0 Void/Double Default 
2 0 DEFAULT  V  -  V DEFAULT  0 Void/Double Default 
3 0 DEFAULT  V  -  V DEFAULT  0 Void/Double Default 
4 0 DEFAULT  V  -  V DEFAULT  0 Void/Double Default 
  0 - 0 

Glasgow League Div 4B Team Results
Team 1 - Bishopbriggs
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Rise  Perf 
 3   Kelly, Jim   BB   -   1382   4548   1   3   1145   1   3   2.358   -1.358   -362.1   1023 
 4   Walker, William   KKBB   -   933   6764   3   5   1089   3   5   1.529   1.971   315.4   1239 
 2   Boyle, Daniel H   BBKK   -   1426   9032   5   7   1280   5   7   4.788   0.212   24.2   1443 
 1   Phillips, Sam   BB   -   1612   10022   5   7   1370   5   7   5.516   -0.016   -1.8   1597 
 5   Latimer, Raymond   BBKK   -   891   10264   1   4   1139   1   4   0.827   0.173   34.6   946 

Team 2 - East Kilbride B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Rise  Perf 
 4   Williamson, Andrew   EK   -   1096   11334   1   4   1061   1   4   2.173   -1.173   -234.6   868 
 2   Nisbet, Alex Ian   EK   J13   1210   12689   3   5   1256   3   5   3.265   0.235   37.6   1406 
 5   Johnston, Jim   EK   -   1300   13460   1   4   1367   1   4   1.695   -0.195   -39.0   1276 
 1   Howie, Andrew   EK   -   1292   14450      5   1398      5   1.843   -1.343   -214.9   1031 
 3   Melvin, John   EK   -   1166   15032   2   4   1124   2   4   2.204   -0.204   -40.8   1124 

Team 3 - Paisley YMCA
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Rise  Perf 
 3   Finnigan, David   PARE   -   1115   3927   2   4   1228   2   4   1.429   0.571   114.2   1228 
 5   McFarlane, Alex H   PA   -   1596   5036   4   6   1405   4   6   4.355   0.145   19.3   1598 
 4   O`Hara, Michael   CC   -   1265   5530   1   1   865   1   1   0.918   0.082   65.6   1265 
 6   Thornton, Jim   PACW   -   1023   6260   3   6   1018   3   6   3.010   0.490   65.3   1079 
 1   Mann, Gavin   PA   J17   1162   14418      4   1314      4   1.225   -0.725   -145.0   982 
 2   Brock, Robert   PA   -   1117   14983   2   6   1293   2   6   1.702   0.298   39.7   1171 
 7   Timlin, Kevin   PA   J13   0   15632   1   1   1131   1   1   0   0   0   1531 

Team 4 - Hamilton C
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Rise  Perf 
 5   Carty, Robert   HC   -   1260   3461   2   2   1060   2   2   1.510   0.490   196.0   1460 
 4   Latta, Lawrence   HC   -   1149   4648   1   5   1123   1   5   2.621   -1.121   -179.4   973 
 3   MacKay, Patrick H   HC   -   1286   5112   5   7   1167   5   7   4.512   0.988   112.9   1394 
 2   Scott, Donald   HC   -   1292   7901   2   7   1380   2   7   2.713   -0.213   -24.3   1274 
 1   Deeney, Anthony J   HC   -   1370   8199   1   3   1501   1   3   1.024   -0.024   -6.4   1379 
 7   Donohue, Natalie   LKBK   J13   1016   14443      1   1100      1   0.383   0.117   93.6   1100 
 6   Craig, David   SIHC   J10   360   14782   1   1   760   1   1   0.082   0.918   734.4   1160 

Team 5 - Cambuslang B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Rise  Perf 
 2   MacKenna, Brian   CZ   -   1326   5127   3   4   1350   3   4   1.900   1.100   220.0   1543 
 1   Wilson, Craig   CZ   -   1598   6500   1   2   1483   1   2   1.288   0.212   84.8   1676 
 5   Woolfe, Raymond J   CZ   -   1292   6790   1   3   1185   1   3   1.884   -0.884   -235.7   1063 
 3   Dinwoodie, Chris   CZ   -   1131   14182   0   3   1060   0   3   1.775   -1.775   -473.3   660 
 4   Conway, Brian   CZ   -   1120   14226      3   1086      3   1.610   -1.110   -296.0   806 

Team 6 - Disable n Ablebodied
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Rise  Perf 
 2   Barlow, Alan G   CWDN   -   1294   3130   3   6   1300   3   6   2.943   0.557   74.3   1361 
 1   Cameron, Richard   DN   -   1288   3394   3   6   1368   3   6   2.475   0.525   70.0   1368 
 3   Knox, Arthur   DN   -   1270   4618   0   2   1386   0   2   0.707   -0.707   -282.8   985 
 6   Lee, Richard   DNPA   -   1128   7527      1   891      1   0.793   -0.293   -234.4   891 
 4   Dickson, Rhona   DN   -   1025   10024   2   4   1061   2   4   1.820   0.180   36.0   1061 
 5   Reilly, Brian   DNKN   -   1211   11441      4   1092      4   2.595   -2.095   -419.0   760 

Team 7 - Bearsden B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Rise  Perf 
 1   MacGregor, Ian   BDJO   J11   1260   13529   3   7   1337   3   7   2.855   0.645   73.7   1337 
 3   Cameron, Iain   BDJO   J12   950   14044   2   5   1226   2   5   0.897   1.103   176.5   1154 
 5   MacGregor, Douglas   BD   -   1106   14330   0   2   1359   0   2   0.392   -0.392   -156.8   959 
 4   Robertson, Euan   JOGW   J12   741   14573   0   4   1090   0   4   0.458   -0.458   -91.6   690 
 2   Binnie, Calum   BDJO   J12   1098   14637   2   5   1259   2   5   1.541   0.459   73.4   1187 
 6   Dyer, Joseph   BD   J11   0   15854   1   3   1111   1   3   0   0   0   989 

Team 8 - Crowwood C
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Rise  Perf 
 3   Haggarty, Nat W   CW   -   1250   4224   4   6   1199   4   6   3.323   1.177   156.9   1392 
 1   Peacock, Jack   CW   -   1339   5604   3   6   1410   3   6   2.497   1.003   133.7   1471 
 2   Pollock, Andrew   CWCN   -   1286   5658   5   6   1249   5   6   3.273   1.727   230.3   1529 
 4   Stables, Edward   KKCW   -   1100   8989   5   6   1011   5   6   3.695   1.305   174.0   1291