The following warnings occurred:
Warning [2] count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable - Line: 871 - File: showthread.php PHP 7.4.24 (Linux)
File Line Function
/showthread.php 871 errorHandler->error




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grangemouth Congress 2011 - Prizewinners
#1
The 38th annual Grangemouth Chess Congress concluded today, and the prizewinners in the various sections were as follows:

Premier

1= IM Stephen Burns-Mannion (Hamilton)
Daniel Maxwell (Bon Accord)
James Doyle (Shettleston)
Jonathan Scott (Edinburgh) - 4/5

(Jonathan Scott wins the trophy on tie-break (Sonneborn-Berger); he also wins the Brian Currie Memorial Shield for the best performance above published grade by a Junior in any of the adult tournaments - a tournament performance of 2385 compared with his published grade of 1848.)

Under-1900 Grading Prize =
Michael Ridge and Sam Gregory (both Edinburgh) - 3/5

Challengers

1. Alex Gillies (Shettleston) - 4½/5
2. Paul MacDonald (Greenwood) - 4/5
3= Michael Roth (Perth)
Phil Thomas (East Kilbride) - 3½/5

Under-1700 Grading Prize
Alan Birnie (Irvine) - 3/5

Major

1. Dave Hewitt (Stirling) - 4½/5
2= John Smith (Grangemouth)
Graham Allison (Grangemouth)
Maryann McDonald (Bon Accord)
Angus McDonald (Bon Accord) - 4/5

Under-1525 Grading Prize
Ian MacKay (Austin Friars) - 3½/5

Under-1425 Grading Prize =
Mike Mitchell (Glasgow) and Vasif Ramazanov (Bon Accord) - 3/5

Minor

1. Fergus Skillen (South Morningside) - 4½/5
2. Andrew McCusker (Hamilton) - 4/5
3= Robert Kelso (Cumbernauld)
Lawrence Freel (Hamilton) - 3½/5

Under-1150 Grading Prize
Robbie Mcleod (Castlehill) - 3½/5

Saturday Primary

1. Andrew Gillies (Hamilton) - 6/7
2. Euan Dawson (Lawhead PS) - 5½/7
3. Jack Turner (St Andrews) - 5/7

Medals: Tom Constance (Lawhead PS), Aaron Gourlay (Perth) and Darren Gillies (Hamilton) - 4/7
Euan Gray (Mile End) - 3½/7

Saturday Junior

1. Dan Clewett (Orkney) - 7/7
2. Leonardo Sani (Ninewells) - 5/7
3. Craig Gillies (Hamilton) - 4/7

Sunday Primary

1. Kirsty McCusker (Balmuildy PS) - 4½/7
2. Euan Gray (Mile End) - 4½/7
3. Darren Gillies (Hamilton) - 4/7

Medals: Andrew Gillies (Hamilton) - 4/7
Aaron Gourlay (Perth) - 3½/7

Sunday Junior

1. Dan Clewett (Orkney) - 6½/7
2. Craig Gillies (Hamilton) - 5/7
3. Michael Morrison (Bishopton) - 4½/7
(Dan Clewett also wins the Junior Trophy for the best combined Saturday/Sunday score.)

I'll send off the grading data for the adult tournaments tomorrow.
Reply


Messages In This Thread

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)