Chess Scotland

The home of Chess in Scotland

Chess Scotland

The home of Chess in Scotland

Chess Scotland

The home of Chess in Scotland

Grangemouth Congress results

The 38th annual Grangemouth Chess Congress took place September 9-11, 2011. The prizewinners in the various sections were as follows:
Premier

1= IM Stephen Burns-Mannion (Hamilton)
Daniel Maxwell (Bon Accord)
James Doyle (Shettleston)
Jonathan Scott (Edinburgh) - 4/5

(Jonathan Scott wins the trophy on tie-break (Sonneborn-Berger); he also wins the Brian Currie Memorial Shield for the best performance above published grade by a Junior in any of the adult tournaments - a tournament performance of 2385 compared with his published grade of 1848.)

Under-1900 Grading Prize =
Michael Ridge and Sam Gregory (both Edinburgh) - 3/5

Challengers

1. Alex Gillies (Shettleston) - 4½/5
2. Paul MacDonald (Greenwood) - 4/5
3= Michael Roth (Perth)
Phil Thomas (East Kilbride) - 3½/5

Under-1700 Grading Prize
Alan Birnie (Irvine) - 3/5

Major

1. Dave Hewitt (Stirling) - 4½/5
2= John Smith (Grangemouth)
Graham Allison (Grangemouth)
Maryann McDonald (Bon Accord)
Angus McDonald (Bon Accord) - 4/5

Under-1525 Grading Prize
Ian MacKay (Austin Friars) - 3½/5

Under-1425 Grading Prize =
Mike Mitchell (Glasgow) and Vasif Ramazanov (Bon Accord) - 3/5

Minor

1. Fergus Skillen (South Morningside) - 4½/5
2. Andrew McCusker (Hamilton) - 4/5
3= Robert Kelso (Cumbernauld)
Lawrence Freel (Hamilton) - 3½/5

Under-1150 Grading Prize
Robbie Mcleod (Castlehill) - 3½/5

Saturday Primary

1. Andrew Gillies (Hamilton) - 6/7
2. Euan Dawson (Lawhead PS) - 5½/7
3. Jack Turner (St Andrews) - 5/7

Medals: Tom Constance (Lawhead PS), Aaron Gourlay (Perth) and Darren Gillies (Hamilton) - 4/7
Euan Gray (Mile End) - 3½/7

Saturday Junior

1. Dan Clewett (Orkney) - 7/7
2. Leonardo Sani (Ninewells) - 5/7
3. Craig Gillies (Hamilton) - 4/7

Sunday Primary

1. Kirsty McCusker (Balmuildy PS) - 4½/7
2. Euan Gray (Mile End) - 4½/7
3. Darren Gillies (Hamilton) - 4/7

Medals: Andrew Gillies (Hamilton) - 4/7
Aaron Gourlay (Perth) - 3½/7

Sunday Junior

1. Dan Clewett (Orkney) - 6½/7
2. Craig Gillies (Hamilton) - 5/7
3. Michael Morrison (Bishopton) - 4½/7
(Dan Clewett also wins the Junior Trophy for the best combined Saturday/Sunday score.)

Photos by Andy Howie

pls click the event headers for grading data

report by Donald Wilson

  Post Information

Posted on: 12-09-2011
Categories: News