Chess Scotland

The home of Chess in Scotland

Chess Scotland

The home of Chess in Scotland

Chess Scotland

The home of Chess in Scotland

Edinburgh Congress 2016

Report by Dave Stewart. The Edinburgh Congress took place at St. Thomas of Aquin’s High School, April 8-10, 2016.

Premier 
1st: IM Vitalijs Samolins (Polytechnic) 4.5/5 £500,

2nd= GM Ketevan Arakhamia-Grant (Edinburgh West), FM Neil Berry (Edinburgh), FM Alan Tate (Wandering Dragons), Neil Thomson (Giffnock), FM Jesper Lauridsen (Denmark) 4/5, £50 each.

Grading Prize Under 2100
1st= Ubong Archibong (Grangemouth), Michael Green (Dumfries) 3.5/5, £25 each.

Grading Prize Under 1900
1st= WFM Joy Durno (Newmachar), Chris James (Dunbar), Andrew Newton (St Andrews) 3/5, £20 each.

East of Scotland Championship Trophy
1st= GM Keti Arakhamia-Grant (Edinburgh West), FM Neil Berry (Edinburgh), FM Alan Tate (Wandering Dragons) 4/5, Neil Thomson (Giffnock) £20 each.

Evening News Cup - Top Scottish based under-18
Euan Gray (Bon Accord) 3/5 £30 and book donated by Chess & Bridge.

Premier FIDE rating

***

Challengers
1st= Donald Heron (Wandering Dragons), Ewan Taylor (Wandering Dragons) 4/5, £110 each.

Grading Prize
1st= Siddharth Berera (Tiger Cubs), Neil Irving (Bon Accord) 3.5/5, £15 each.

***

Major
1st: David Potts (Bellshill) 4/5, £150.

2nd= Nikos Argyroudis (Dumfries), William Clinton (Livingston resident), James Watson (Polytechnic), Dean Whittaker (Edinburgh), Stuart Marchbank (Dumfries), Keith Aitchison (Edinburgh), Charles Nisbet (Pentland Hills), Calum McGillivray (Edinburgh), 3.5/5, £10 each.

Grading Prize
1st= Adam Walkowiak (Wandering Dragons), Alan Armstrong (Kelso), Robin Murray (Bank of Scotland), 3/5, £10 each.

***

Bishops
1st: John Phillips (Northern Ireland) 4.5/5 £150.
2nd = Bill Hepburn (Corstorphine), Stuart McKinney (Gorgie Dalry), Marco D'Alessio (Lenzie), 4/5, £25 each.

Grading Prize
1st: Desmond Rowan (Giffnock) 3/5, £30.

***

Knights
1st= James Melvin (Bank of Scotland), Liam Tang (Lenzie), 4.5/5 £110 each.

Grading Prize
1st= Kevin Lamb (England), David Shenton (Edinburgh resident), 3/5, £15 each.

***

Special Prizes
Prize Draw - Robert Mitcheson (England) Winning move Nf5 £30

Giant Killing Prizes
Kalyan Sai Nandan Kante 749 (North Juniors) defeated player 1505 a grading difference of 756 pts, £30.

Peter Doris (Bank of Scotland) 1256 defeated player 1694 a grading difference of 438 pts, £30.

Most Entertaining Game Prize, £30.
Ubong Archibong (Grangemouth) 2063 win against David Findlay (Dundee Victoria) 2155 - Round 3

Best Game Prize, £30.
Euan Gray (Bon Accord) 1904 win against Carlo Marzano (Italy) 2188 - Round 4

Both games to be featured in SCM.

Any errors in data please contact grading@chessscotland.com.

***

Live Games

Open
Round 1 Flash Multiboard Mobile
Round 2 Flash Multiboard Mobile
Round 3 Flash Multiboard Mobile
Round 4 Flash Multiboard Mobile
Round 5 Flash Multiboard Mobile

  Post Information

Posted on: 13-04-2016
Categories: News