Chess Scotland

The home of Chess in Scotland

Chess Scotland

The home of Chess in Scotland

Chess Scotland

The home of Chess in Scotland

1st Online Scottish Chess Championship

Results / Pairings

Live Games (links will appear shortly after the games start)

Round 7 / Weekender Round 5

Championship
Bo. Name Name
1 Stout Craig Link FM Tate Alan W
2 Abdullazada Nihad Link Sanger Jake M
3 CM Green Andrew D Link Browning Isaac
4 Connor Austin Link Coates Sam
5 Lothian Robert Link Mcpherson Shea
6 Selvaraj Palaniswamy Link Burrell Stuart
7 Brennan J Ross Link Mckay Jonathan
8 Tandon Ashley Link Babu Anoop
Weekender
Bo. Name Name
1 Todd Samuel Link Malcom Bruce
2 Todd Andrew Link Gordon Frederick
3 Shrestha Deepesh Link Vijayakumar Rishi
4 Subramaniam Ananth Link Saemundsson Thor
5 Subramaniam Anish Link Wilson Tai
6 Fowler David A Link Kante Kalyan Sai Nandan
7 Shrestha Unnabh Link Duthie Brad
8 McEvoy Gould Kit Link Cassidy Bernard
9 Mccaw Andrew Link Lynn Angelo
10 Knak Peter Link Ittigi Tilak
11 Nield Christopher Link Smith Mark J

Weekender Round 4

Weekender
Bo. Name Name
1 Malcom Bruce Link Todd Andrew
2 Gordon Frederick Link Shrestha Unnabh
3 Todd Samuel Link Fowler David A
4 Vijayakumar Rishi Link Wilson Tai
5 Kante Kalyan Sai Nandan Link Subramaniam Ananth
6 Cassidy Bernard Link Shrestha Deepesh
7 Saemundsson Thor Link Mccaw Andrew
8 Ittigi Tilak Link Subramaniam Anish
9 Duthie Brad Link Nield Christopher
10 Lynn Angelo Link McEvoy Gould Kit
11 Smith Mark J Link Knak Peter

 

Round 6 / Weekender Round 3

Championship
Bo. Name Name
1 FM Tate Alan W Link Abdullazada Nihad
2 Browning Isaac Link Sanger Jake M
3 Mckay Jonathan Link Stout Craig
4 CM Green Andrew D Link Lothian Robert
5 Coates Sam Link Selvaraj Palaniswamy
6 Connor Austin Link Macnaughton Alistair K J
7 Mcpherson Shea Link Tandon Ashley
8 Babu Anoop Link Brennan J Ross
Weekender
Bo. Name Name
1 Todd Andrew Link Todd Samuel
2 Malcom Bruce Link Saemundsson Thor
3 Shrestha Deepesh Link Gordon Frederick
4 Subramaniam Ananth Link Duthie Brad
5 Mccaw Andrew Link Cassidy Bernard
6 Nield Christopher Link Vijayakumar Rishi
7 Fowler David A Link Ittigi Tilak
8 Shrestha Unnabh Link Lynn Angelo
9 Wilson Tai Link Smith Mark J
10 Subramaniam Anish Link McEvoy Gould Kit
11 Knak Peter Link Kante Kalyan Sai Nandan

 

Weekender Round 2 (3pm)

Weekender
Bo. Name Name
1 Lynn Angelo Link Todd Andrew
2 Gordon Frederick Link Malcom Bruce
3 Kante Kalyan Sai Nandan Link Todd Samuel
4 Cassidy Bernard Link Subramaniam Ananth
5 Ittigi Tilak Link Nield Christopher
6 Smith Mark J Link Shrestha Deepesh
7 Saemundsson Thor Link Subramaniam Anish
8 Vijayakumar Rishi Link Shrestha Unnabh
9 McEvoy Gould Kit Link Duthie Brad
10 Knak Peter Link Wilson Tai

 

Round 5 / Weekender Round 1

Championship
Bo. Name Name
1 Abdullazada Nihad Link Browning Isaac
2 FM Tate Alan W Link Connor Austin
3 Stout Craig Link CM Green Andrew D
4 Sanger Jake M Link Mckay Jonathan
5 Selvaraj Palaniswamy Link Mcpherson Shea
6 Lothian Robert Link Babu Anoop
7 Tandon Ashley Link Coates Sam
8 Brennan J Ross Link Macnaughton Alistair K J
U1800
Bo. Name Name
1 Blackford Ross Link Kante Kalyan Sai Nandan
2 Munshi Aryan Link Callison J Stuart
U1500
Bo. Name Name
1 Egan Jack Link Kistareddy Shuban
2 Heron Mark Link Subramaniam Anish
3 Vadalia Jainill Link Subramaniam Ananth
4 Ittigi Tilak Link Nield Christopher
5 Vijayakumar Rishi Link Geary Joshua
6 Suyal Nivedita Link Shrestha Unnabh
7 McEvoy Gould Kit Link Cassidy Bernard
8 Lukhi Neev Link Wilson Florence
9 Fitzpatrick Brian Link Smith Mark J
10 Heron Liam Link Arya Aadit
11 Khan Ibrahim Link Saemundsson Thor
12 Shrestha Deepesh Link Esser Matthew
Weekender
Bo. Name Name
1 Todd Andrew Link Fowler David A
2 Wilson Tai Link Gordon Frederick
3 Duthie Brad Link Lynn Angelo
4 Todd Samuel Link Knak Peter
5 Malcom Bruce Link Mccaw Andrew

 

Round 4

Championship
Bo. Name Name
1 CM Green Andrew D Link FM Tate Alan W
2 Browning Isaac Link Stout Craig
3 Mcpherson Shea Link Abdullazada Nihad
4 Mckay Jonathan Link Coates Sam
5 Babu Anoop Link Connor Austin
6 Sanger Jake M Link Lothian Robert
7 Macnaughton Alistair K J Link Selvaraj Palaniswamy
8 Burrell Stuart Link Tandon Ashley
U1800
Bo. Name Name
1 Callison J Stuart Link Blackford Ross
2 Kante Kalyan Sai Nandan Link Todd Andrew
U1500
Bo. Name Name
1 Kistareddy Shuban Link Heron Mark
2 Subramaniam Anish Link Egan Jack
3 Nield Christopher Link Vadalia Jainill
4 Subramaniam Ananth Link Ittigi Tilak
5 Geary Joshua Link Heron Liam
6 Shrestha Unnabh Link Arya Aadit
7 Smith Mark J Link Suyal Nivedita
8 Wilson Florence Link McEvoy Gould Kit
9 Esser Matthew Link Vijayakumar Rishi
10 Saemundsson Thor Link Lukhi Neev
11 Wilson Tai Link Khan Ibrahim
12 Shrestha Deepesh Link Fitzpatrick Brian

 

Round 3

Championship
Bo. Name Name
1 Abdullazada Nihad Link CM Green Andrew D
2 FM Tate Alan W Link Mckay Jonathan
3 Stout Craig Link Sanger Jake M
4 Selvaraj Palaniswamy Link Browning Isaac
5 Burrell Stuart Link Mcpherson Shea
6 Babu Anoop Link Macnaughton Alistair K J
7 Connor Austin Link Tandon Ashley
8 Lothian Robert Link Brennan J Ross
U1800
Bo. Name Name
1 Todd Andrew Link Callison J Stuart
2 Blackford Ross Link Munshi Aryan
U1500
Bo. Name Name
1 Vadalia Jainill Link Kistareddy Shuban
2 Egan Jack Link Nield Christopher
3 Wilson Florence Link Heron Mark
4 Arya Aadit Link Subramaniam Anish
5 Cassidy Bernard Link Smith Mark J
6 Vijayakumar Rishi Link Shrestha Unnabh
7 Lukhi Neev Link Subramaniam Ananth
8 Ittigi Tilak Link Esser Matthew
9 McEvoy Gould Kit Link Saemundsson Thor
10 Heron Liam Link Wilson Tai
11 Fitzpatrick Brian Link Geary Joshua
12 Suyal Nivedita Link Shrestha Deepesh
13 Khan Ibrahim Link Singh Ishaan

 

Round 2

Championship
Bo. Name Name
1 Browning Isaac Link FM Tate Alan W
2 CM Green Andrew D Link Burrell Stuart
3 Abdullazada Nihad Link Babu Anoop
4 Stout Craig Link Mcpherson Shea
5 Sanger Jake M Link Connor Austin
6 Mckay Jonathan Link Lothian Robert
7 Brennan J Ross Link Selvaraj Palaniswamy
8 Coates Sam Link Macnaughton Alistair K J
9 Tandon Ashley Link Mcmillan Andrew
U1800
Bo. Name Name
1 Munshi Aryan Link Todd Andrew
2 Callison J Stuart Link Kante Kalyan Sai Nandan
U1500
Bo. Name Name
1 Kistareddy Shuban Link Ittigi Tilak
2 Nield Christopher Link Lukhi Neev
3 Shrestha Unnabh Link Vadalia Jainill
4 Heron Mark Link McEvoy Gould Kit
5 Egan Jack Link Heron Liam
6 Subramaniam Anish Link Fitzpatrick Brian
7 Arya Aadit Link Suyal Nivedita
8 Geary Joshua Link Cassidy Bernard
9 Shrestha Deepesh Link Vijayakumar Rishi
10 Wilson Tai Link Saemundsson Thor
11 Subramaniam Ananth Link Khan Ibrahim
12 Singh Ishaan Link Smith Mark J

 

Round 1

Championship
Bo. Name Name
1 FM Tate Alan W Link Brennan J Ross
2 Coates Sam Link CM Green Andrew D
3 Lothian Robert Link Browning Isaac
4 Mcpherson Shea Link Sanger Jake M
5 Macnaughton Alistair K J Link Burrell Stuart
6 Connor Austin Link Mckay Jonathan
7 Mcmillan Andrew Link Babu Anoop
8 Selvaraj Palaniswamy Link Abdullazada Nihad
9 Tandon Ashley Link Stout Craig
U1800
Bo. Name Name
1 Kante Kalyan Sai Nandan Link Munshi Aryan
2 Todd Andrew Link Blackford Ross
U1500
Bo. Name Name
1 Cassidy Bernard Link Wilson Florence
2 Smith Mark J Link Kistareddy Shuban
3 Heron Liam Link Subramaniam Anish
4 Vijayakumar Rishi Link Nield Christopher
5 Vadalia Jainill Link Wilson Tai
6 Lukhi Neev Link Shrestha Deepesh
7 Saemundsson Thor Link Egan Jack
8 Khan Ibrahim Link Heron Mark
9 Fitzpatrick Brian Link Arya Aadit
10 Esser Matthew Link Shrestha Unnabh
11 Suyal Nivedita Link Geary Joshua
12 McEvoy Gould Kit Link Subramaniam Ananth
13 Ittigi Tilak Link Singh Ishaan

 

Chess Scotland are delighted to announce the 1st Online Scottish Chess Championships taking place on Lichess.

The Championships has 4 events

A main Championship running from 13th - 19th July with a guaranteed first prize of £100 thanks to a donation from the Chess Scotland President

U1800 and U1500 Championships running from 13th - 17th July

Open Weekend Tournament from 17th to 19th July

Current Chess Scotland Membership is required for the Championship events but not for the Weekend events.

We will be doing a simulated live games broadcast of all the Championship games

 

Time Control

60 minutes + 15 second increment

Timetable

All Championship matches start at 7:30pm.

Weekend Congress

July 17th Round 1 – 7:30pm

July 18th Round 2 – 3:00pm

July 18th Round 3 – 7:30pm

July 19th Round 4 – 3:00pm

July 19th Round 5 – 7:30pm

Entry

£10 for all events, £2.50 Junior Discount

Online Entry form can be found at http://congress.org.uk/congress/81/home

  Post Information

Posted on: 28-06-2020
Categories: News