SNCL Division 2

Played at Dunfermline ending on 01/04/2020
Results compiled by Andrew Howie
Grading calculations last updated - 07/07/2020

SNCL Division 2 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
17Kilmarnock66001221720002482
28Thistles65011015870001963
31CSBOS16411915870001963
43Dundee City B61234108110011447
54Edinburgh 26204486151001240
66Giffnock6123478150001137
72Dumfries & District A6114368160001033
85Forth Valley A6024269150001035
  48 20 8 20 48 88 62 88 1 0 1 120  

SNCL Division 2 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Plyd  Boards 
CSBOS15 3 4 2 3   1 19 
Dumfries & District A0 2 3   2  2 10 
Dundee City B2 2 2 3 2 1   14 
Edinburgh 21 2 3 4   1  12 
Forth Valley A2   1 1 2 1 2 10 
Giffnock2 3 2   2   11 
Kilmarnock  4 3 3 4 4 4 24 
Thistles3 3   4 3 4  19 

SNCL Division 2 Match Results
Bd Grade Kilmarnock (7) vs (4) Edinburgh 2 Grade Comments
1 2129 Malkin, Jamie  1  -  0 Archibald, A David  1822 Home Win 
2 2120 Frew, Elliot  1  -  0 Kane, Robert  1815 Home Win 
3 1900 Malkin, Kenneth  1  -  0 Antunes, Andre  1814 Home Win 
4 1871 Hamilton, Douglas    -   McGillivray, Calum  1631 Draw 
5 1604 Kleboe, James P R  0  -  1 Whittaker, Ian P  1557 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Forth Valley A (5) vs (3) Dundee City B Grade Comments
1 1901 Irving, Neil    -   Gregory, Sam  1828 Draw 
2 1816 Will, Douglas  0  -  1 Dawson, Euan  1818 Away Win 
3 1793 Shemilt, James F    -   Dawson, Alastair G  1806 Draw 
4 1753 Smith, Stephen H  0  -  1 Volland, Ben  1763 Away Win 
5 1592 Cook, William M    -   Barron-Majerik, Jan  1534 Draw 
  1 - 3 

Bd Grade CSBOS1 (1) vs (2) Dumfries & District A Grade Comments
1 2023 Bennett, William  1  -  0 Green, Michael L  2056 Home Win 
2 1919 Chisholm, Mike  1  -  0 Karampatos, Stavros  1841 Home Win 
3 1899 Mollison, Jamie  1  -  0 Marchbank, Stuart  1612 Home Win 
4 1829 Chapman, Nigel  1  -  0 Saunders, Karsten  1542 Home Win 
5 1765 Rounds, Matt  1  -  0 Sim, Robert C  1220 Home Win 
  5 - 0 

Bd Grade Thistles (8) vs (6) Giffnock Grade Comments
1 2201 McKay, Roddy M (IM)    -   Thomson, Neil  1979 Draw 
2 1997 Maxwell, Alistair  1  -  0 Kefalas, Loukas  1956 Home Win 
3 1884 Tsang, Sai Kong  1  -  0 Giulian, Rosie A  1929 Home Win 
4 1861 Marks, Ian A  1  -  0 Floros, Antonios  1882 Home Win 
5 1637 Parkes, Jack C  1  -  0 McDonald, David  1393 Home Win 
  4 -  

Bd Grade Dumfries & District A (2) vs (7) Kilmarnock Grade Comments
1 2056 Green, Michael L    -   Malkin, Jamie  2129 Draw 
2 1841 Karampatos, Stavros  0  -  1 Frew, Elliot  2120 Away Win 
3 1612 Marchbank, Stuart  0  -  1 Malkin, Kenneth  1900 Away Win 
4 1542 Saunders, Karsten  0  -  1 Hamilton, Douglas  1871 Away Win 
5 1220 Sim, Robert C  0  -  1 Kleboe, James P R  1604 Away Win 
   - 4 

Bd Grade Dundee City B (3) vs (1) CSBOS1 Grade Comments
1 1828 Gregory, Sam    -   Bennett, William  2023 Draw 
2 1818 Dawson, Euan  0  -  1 Chisholm, Mike  1919 Away Win 
3 1806 Dawson, Alastair G    -   Mollison, Jamie  1899 Draw 
4 1763 Volland, Ben  1  -  0 Chapman, Nigel  1829 Home Win 
5 1534 Barron-Majerik, Jan  0  -  1 Rounds, Matt  1765 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Giffnock (6) vs (5) Forth Valley A Grade Comments
1 1979 Thomson, Neil  1  -  0 Irving, Neil  1901 Home Win 
2 1956 Kefalas, Loukas  0  -  1 Will, Douglas  1816 Away Win 
3 1929 Giulian, Rosie A    -   Shemilt, James F  1793 Draw 
4 1882 Floros, Antonios  1  -  0 Smith, Stephen H  1753 Home Win 
5 1393 McDonald, David  0  -  1 Cook, William M  1592 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Edinburgh 2 (4) vs (8) Thistles Grade Comments
1 1822 Archibald, A David  0  -  1 McKay, Roddy M (IM)  2201 Away Win 
2 1815 Kane, Robert  0  -  1 Maxwell, Alistair  1997 Away Win 
3 1814 Antunes, Andre    -   Tsang, Sai Kong  1884 Draw 
4 1631 McGillivray, Calum  0  -  1 Marks, Ian A  1861 Away Win 
5 1557 Whittaker, Ian P  0  -  1 Parkes, Jack C  1637 Away Win 
   - 4 

Bd Grade Dundee City B (3) vs (2) Dumfries & District A Grade Comments
1 1865 Babin, Andre  0  -  1 Green, Michael L  2056 Away Win 
2 1818 Dawson, Euan  0  -  1 Karampatos, Stavros  1841 Away Win 
3 1806 Dawson, Alastair G    -   Argyroudis, Nikos  1696 Draw 
4 1763 Volland, Ben  1  -  0 Marchbank, Stuart  1612 Home Win 
5 1573 Jackson, Robert  1  -  0 Lyburn, Gordon  1547 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Giffnock (6) vs (7) Kilmarnock Grade Comments
1 2147 Giulian, Philip M (FM)    -   Malkin, Jamie  2129 Draw 
2 1979 Thomson, Neil  0  -  1 Frew, Elliot  2120 Away Win 
3 1929 Giulian, Rosie A  0  -  1 Malkin, Kenneth  1900 Away Win 
4 1882 Floros, Antonios  0  -  1 Hamilton, Douglas  1871 Away Win 
5 1393 McDonald, David  0  -  1 Kleboe, James P R  1604 Away Win 
   - 4 

Bd Grade Edinburgh 2 (4) vs (5) Forth Valley A Grade Comments
1 1815 Kane, Robert  1  -  0 Archibong, Ubong Samuel  2146 Home Win 
2 1814 Antunes, Andre  0  -  1 Irving, Neil  1901 Away Win 
3 1777 Sykes, Chris  1  -  0 Will, Douglas  1816 Home Win 
4 1743 Smith, John S R   1  -  0 Smith, Stephen H  1753 Home Win 
5 1631 McGillivray, Calum  1  -  0 Cook, William M  1592 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Thistles (8) vs (1) CSBOS1 Grade Comments
1 2201 McKay, Roddy M (IM)  1  -  0 Bennett, William  2023 Home Win 
2 1997 Maxwell, Alistair  1  -  0 Chisholm, Mike  1919 Home Win 
3 1916 Murdochy, Shivan  1  -  0 Rounds, Matt  1765 Home Win 
4 1884 Tsang, Sai Kong    -   Macnab, Crawford T  1754 Draw 
5 1861 Marks, Ian A  0  -  1 Scott, Richard  1691 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Forth Valley A (5) vs (8) Thistles Grade Comments
1 2146 Archibong, Ubong Samuel    -   McKay, Roddy M (IM)  2201 Draw 
2 1901 Irving, Neil    -   Maxwell, Alistair  1997 Draw 
3 1816 Will, Douglas  0  -  1 Murdochy, Shivan  1916 Away Win 
4 1753 Smith, Stephen H  1  -  0 Tsang, Sai Kong  1884 Home Win 
5 1592 Cook, William M  0  -  1 Marks, Ian A  1861 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade CSBOS1 (1) vs (6) Giffnock Grade Comments
1 2023 Bennett, William    -   Giulian, Philip M (FM)  2147 Draw 
2 1919 Chisholm, Mike    -   Thomson, Neil  1979 Draw 
3 1765 Rounds, Matt  0  -  1 Giulian, Rosie A  1929 Away Win 
4 1754 Macnab, Crawford T  1  -  0 Floros, Antonios  1882 Home Win 
5 1691 Scott, Richard  1  -  0 McDonald, David  1393 Home Win 
  3 - 2 

Bd Grade Dumfries & District A (2) vs (4) Edinburgh 2 Grade Comments
1 2056 Green, Michael L  0  -  1 Kane, Robert  1815 Away Win 
2 1841 Karampatos, Stavros  1  -  0 Antunes, Andre  1814 Home Win 
3 1696 Argyroudis, Nikos  1  -  0 Sykes, Chris  1777 Home Win 
4 1612 Marchbank, Stuart    -   Smith, John S R   1743 Draw 
5 1547 Lyburn, Gordon    -   McGillivray, Calum  1631 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade Kilmarnock (7) vs (3) Dundee City B Grade Comments
1 2129 Malkin, Jamie  1  -  0 Babin, Andre  1865 Home Win 
2 2120 Frew, Elliot  1  -  0 Dawson, Euan  1818 Home Win 
3 1900 Malkin, Kenneth  0  -  1 Dawson, Alastair G  1806 Away Win 
4 1871 Hamilton, Douglas    -   Volland, Ben  1763 Draw 
5 1604 Kleboe, James P R  1  -  0 Jackson, Robert  1573 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade CSBOS1 (1) vs (5) Forth Valley A Grade Comments
1 2023 Bennett, William  1  -  0 Irving, Neil  1901 Home Win 
2 1919 Chisholm, Mike  0  -  1 Will, Douglas  1816 Away Win 
3 1899 Mollison, Jamie    -   Shemilt, James F  1793 Draw 
4 1829 Chapman, Nigel  0  -  1 Smith, Stephen H  1753 Away Win 
5 1765 Rounds, Matt  1  -  0 Cook, William M  1592 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Kilmarnock (7) vs (8) Thistles Grade Comments
1 2129 Malkin, Jamie    -   McKay, Roddy M (IM)  2201 Draw 
2 2120 Frew, Elliot  1  -  0 Maxwell, Alistair  1997 Home Win 
3 1900 Malkin, Kenneth  1  -  0 Tsang, Sai Kong  1884 Home Win 
4 1871 Hamilton, Douglas  1  -  0 Marks, Ian A  1861 Home Win 
5 1604 Kleboe, James P R  1  -  0 Parkes, Jack C  1637 Home Win 
  4 -  

Bd Grade Dumfries & District A (2) vs (6) Giffnock Grade Comments
1 2056 Green, Michael L    -   Giulian, Philip M (FM)  2147 Draw 
2 1841 Karampatos, Stavros  0  -  1 Thomson, Neil  1979 Away Win 
3 1612 Marchbank, Stuart  1  -  0 Giulian, Rosie A  1929 Home Win 
4 1547 Lyburn, Gordon  0  -  1 Floros, Antonios  1882 Away Win 
5 1542 Saunders, Karsten    -   McCulloch, Andrew  1093 Draw 
  2 - 3 

Bd Grade Dundee City B (3) vs (4) Edinburgh 2 Grade Comments
1 1818 Dawson, Euan  1  -  0 Smith, John S R   1743 Home Win 
2 1806 Dawson, Alastair G  1  -  0 McGillivray, Calum  1631 Home Win 
3 1573 Jackson, Robert  0  -  1 Brejter, Martin  1571 Away Win 
4 1534 Barron-Majerik, Jan  0  -  1 McConnell, Ivor  1370 Away Win 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  2 - 3 

Bd Grade Edinburgh 2 (4) vs (1) CSBOS1 Grade Comments
1 1743 Smith, John S R   0  -  1 Bennett, William  2023 Away Win 
2 1631 McGillivray, Calum  0  -  1 Chisholm, Mike  1919 Away Win 
3 1571 Brejter, Martin    -   Mollison, Jamie  1899 Draw 
4 1370 McConnell, Ivor    -   Chapman, Nigel  1829 Draw 
5 1265 Platts, William G C  0  -  1 Rounds, Matt  1765 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Thistles (8) vs (2) Dumfries & District A Grade Comments
1 2201 McKay, Roddy M (IM)  1  -  0 Green, Michael L  2056 Home Win 
2 1997 Maxwell, Alistair  1  -  0 Karampatos, Stavros  1841 Home Win 
3 1884 Tsang, Sai Kong    -   Marchbank, Stuart  1612 Draw 
4 1861 Marks, Ian A  0  -  1 Lyburn, Gordon  1547 Away Win 
5 1637 Parkes, Jack C    -   Saunders, Karsten  1542 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade Forth Valley A (5) vs (7) Kilmarnock Grade Comments
1 1901 Irving, Neil  0  -  1 Malkin, Jamie  2129 Away Win 
2 1816 Will, Douglas  0  -  1 Frew, Elliot  2120 Away Win 
3 1793 Shemilt, James F    -   Malkin, Kenneth  1900 Draw 
4 1753 Smith, Stephen H  0  -  1 Hamilton, Douglas  1871 Away Win 
5 1592 Cook, William M    -   Kleboe, James P R  1604 Draw 
  1 - 4 

Bd Grade Giffnock (6) vs (3) Dundee City B Grade Comments
1 2147 Giulian, Philip M (FM)  0  -  1 Dawson, Euan  1818 Away Win 
2 1979 Thomson, Neil    -   Dawson, Alastair G  1806 Draw 
3 1929 Giulian, Rosie A  1  -  0 Jackson, Robert  1573 Home Win 
4 1882 Floros, Antonios  1  -  0 Barron-Majerik, Jan  1534 Home Win 
5 1093 McCulloch, Andrew  0  -  1 Noble, Ray  1536 Away Win 
  2 - 2 

SNCL Division 2 Team Results
Team 1 - CSBOS1
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Macnab, Crawford T   CS   -   1754   4810   1   2   1883   1   2   0.648   0.852   2076 
 7   Scott, Richard   CS   -   1691   5921   2   2   1627   2   2   1.128   0.872   2027 
 4   Chapman, Nigel   BSDA   -   1829   7563   1   4   1638   1   4   2.861   -1.361   1547 
 1   Bennett, William   BS   -   2023   7570   4   6   1979   4   6   3.296   0.704   2101 
 3   Mollison, Jamie   BSDA   -   1899   9024   2   4   1696   2   4   2.987   -0.487   1786 
 2   Chisholm, Mike   BS   -   1919   16085   3   6   1854   3   6   3.486   0.014   1915 
 5   Rounds, Matt   CS   -   1765   26695   4   6   1617   4   6   3.937   0.063   1739 

Team 2 - Dumfries & District A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Green, Michael L   DF   -   2056   4186   2   6   2030   2   6   3.173   -1.173   1908 
 7   Lyburn, Gordon   DF   -   1547   4740   1   4   1737   1   4   1.106   0.394   1646 
 5   Sim, Robert C   DF   -   1220   7557   0   2   1612   0   2   0.171   -0.171   1212 
 3   Marchbank, Stuart   DF   -   1612   8398   2   6   1864   2   6   1.180   0.820   1742 
 4   Saunders, Karsten   DF   -   1542   15424   1   4   1620   1   4   1.574   -0.574   1427 
 2   Karampatos, Stavros   DF   -   1841   24148   2   6   1948   2   6   2.178   -0.178   1826 
 6   Argyroudis, Nikos   DF   -   1696   24149   1   2   1792   1   2   0.740   0.760   1984 

Team 3 - Dundee City B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Jackson, Robert   CH   -   1573   4472   1   4   1663   1   4   1.602   -0.602   1470 
 8   Noble, Ray   CH   -   1536   8657   1   1   1136   1   1   0.918   0.082   1536 
 3   Dawson, Alastair G   DV   -   1806   13697   4   6   1816   4   6   2.911   1.089   1938 
 6   Babin, Andre   CH   -   1865   17078   0   2   2092   0   2   0.432   -0.432   1692 
 1   Gregory, Sam   CHDU   -   1828   17162   1   2   1962   1   2   0.644   0.356   1962 
 2   Dawson, Euan   CH   J18   1818   22158   3   6   1931   3   6   2.207   0.793   1931 
 4   Volland, Ben   DLCH   J16   1763   23371   3   4   1766   3   4   1.972   1.528   2098 
 5   Barron-Majerik, Jan   IV   -   1534   24235      4   1652      4   1.457   -0.957   1320 

Team 4 - Edinburgh 2
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 9   McConnell, Ivor   BNED   -   1370   4976   1   2   1652   1   2   0.365   1.135   1845 
 10   Platts, William G C   EDWD   -   1265   5650   0   1   1665   0   1   0.082   -0.082   1265 
 5   Whittaker, Ian P   EDKO   -   1557   6460   1   2   1620   1   2   0.827   0.173   1620 
 1   Archibald, A David   SBED   -   1822   10833   0   2   2165   0   2   0.236   -0.236   1765 
 6   Sykes, Chris   COED   -   1777   12843   1   2   1756   1   2   1.054   -0.054   1756 
 7   Smith, John S R    ED   -   1743   16245   1   4   1812   1   4   1.672   -0.172   1720 
 4   McGillivray, Calum   ED   -   1631   18587   2   6   1766   2   6   2.015   -0.015   1644 
 8   Brejter, Martin   EDPY   -   1571   18928   1   2   1736   1   2   0.625   0.875   1929 
 2   Kane, Robert   ED   -   1815   22505   2   4   2080   2   4   0.736   1.264   2080 
 3   Antunes, Andre   ED   -   1814   26048      4   1882      4   1.634   -1.134   1550 

Team 5 - Forth Valley A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Cook, William M   ST   -   1592   3596   2   6   1631   2   6   2.716   -0.716   1509 
 4   Smith, Stephen H   STCW   -   1753   6052   2   6   1840   2   6   2.291   -0.291   1718 
 2   Will, Douglas   GRBX   -   1816   6473   2   6   1924   2   6   2.178   -0.178   1802 
 1   Irving, Neil   STBA   -   1901   12666   2   6   1962   2   6   2.530   -0.530   1840 
 3   Shemilt, James F   ST   -   1793   14985   2   4   1884   2   4   1.511   0.489   1884 
 6   Archibong, Ubong Samuel   GR   -   2146   22884      2   2008      2   1.298   -0.798   1815 

Team 6 - Giffnock
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Floros, Antonios   GI   -   1882   3952   3   6   1720   3   6   4.160   -1.160   1720 
 6   Giulian, Philip M (FM)   GI   -   2147   4093   1   4   2016   1   4   2.663   -1.163   1926 
 3   Giulian, Rosie A   GI   -   1929   4094   2   6   1754   2   6   4.259   -1.759   1694 
 1   Thomson, Neil   GIGD   -   1979   12890   3   6   1965   3   6   3.146   0.354   2026 
 5   McDonald, David   GI   -   1393   12932   0   4   1631   0   4   0.822   -0.822   1231 
 7   McCulloch, Andrew   GI   -   1093   17397      2   1493      2   0.164   0.336   1300 
 2   Kefalas, Loukas   GIEU   -   1956   26591   0   2   1906   0   2   1.131   -1.131   1506 

Team 7 - Kilmarnock
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Hamilton, Douglas   KM   -   1871   4236   5   6   1750   5   6   3.899   1.101   2030 
 5   Kleboe, James P R   KM   -   1604   4611   4   6   1495   4   6   3.748   0.752   1688 
 2   Frew, Elliot   KMTR   -   2120   7506   6   6   1884   6   6   4.720   1.280   2284 
 3   Malkin, Kenneth   KM   -   1900   7619   4   6   1806   4   6   3.712   0.788   1999 
 1   Malkin, Jamie   KM   -   2129   14049   4   6   1999   4   6   3.945   0.555   2192 

Team 8 - Thistles
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Marks, Ian A   CCSP   -   1861   4866   3   6   1702   3   6   4.159   -1.159   1702 
 2   Maxwell, Alistair   CCSP   -   1997   4903   4   6   1925   4   6   3.567   0.933   2118 
 1   McKay, Roddy M (IM)   CC   -   2201   5115   4   6   2026   4   6   4.287   0.213   2219 
 5   Parkes, Jack C   LG   -   1637   5573   2   4   1524   2   4   2.592   -0.092   1615 
 3   Tsang, Sai Kong   CC   -   1884   8938   2   6   1794   2   6   3.691   -1.191   1733 
 6   Murdochy, Shivan   CC   -   1916   17940   2   2   1790   2   2   1.335   0.665   2190