SNCL Division 2

Played at Dunfermline ending on 01/04/2018
Results compiled by Andrew Howie
Grading calculations last updated - 21/02/2018

SNCL Division 2 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
11Bon Accord A66001222530002482
23Dundee City B63127121170001758
37Kilmarnock63127108101011550
44Forth Valley A63127811101001448
55Giffnock63036115131001448
66IPCC62044108100021447
72Dumfries & District A6204479140001138
88Perth601516519000828
  48 22 4 22 48 86 62 86 3 0 3 120  

SNCL Division 2 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Plyd  Boards 
Bon Accord A4 3 4 5   4 4 24 
Dumfries & District A1 1   1 3 2 3 11 
Dundee City B2 4 2 3 3   2 17 
Forth Valley A   3 1 3 2 4 14 
Giffnock0 3 1 4 2 3   14 
IPCC  2 1 2 3 2 3 14 
Kilmarnock1 3   2 1 3 4 15 
Perth1 2 2    1 1 

SNCL Division 2 Match Results
Bd Grade Dumfries & District A (2) vs (8) Perth Grade Comments
1 2064 Green, Michael L  0  -  1 Gourlay, Martin B  1907 Away Win 
2 1875 Karampatos, Stavros  1  -  0 Roth, Michael J  1644 Home Win 
3 1830 Holborow, Matthew D  1  -  0 Washington, Ian  1512 Home Win 
4 1752 Walton, Robert J    -   Le Feuvre, Gwenole  1451 Draw 
5 1690 Argyroudis, Nikos    -   Gourlay, Aaron  1200 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade Forth Valley A (4) vs (7) Kilmarnock Grade Comments
1 2054 McGeoch, Kenny R    -   Malkin, Jamie  2103 Draw 
2 1894 Will, Douglas  0  -  1 Malkin, Kenneth  1988 Away Win 
3 1879 Irving, Neil    -   Hamilton, Douglas  1903 Draw 
4 1767 Shemilt, James F    -   Kleboe, James P R  1729 Draw 
5 1704 Smith, Stephen H  1  -  0 McNicoll, John D  1449 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Bon Accord A (1) vs (5) Giffnock Grade Comments
1 2159 Olson, Hamish  1  -  0 Thomson, Neil  2023 Home Win 
2 2159 Gordon, Sean  1  -  0 Kefalas, Loukas  1917 Home Win 
3 2057 Lothian, Robert  1  -  0 Floros, Antonios  1878 Home Win 
4 2080 Maxwell, Daniel  1  -  0 Giulian, Rosie A  1878 Home Win 
5 1842 Wagner, Stefan  1  -  0 McCulloch, Andrew  1086 Home Win 
  5 - 0 

Bd Grade Dundee City B (3) vs (6) IPCC Grade Comments
1 1839 Groves, Carey A (WFM)    -   Frew, Elliot  2104 Draw 
2 1818 Gregory, Sam  1  -  0 McPheator, Gary  1635 Home Win 
3 1728 Dawson, Alastair G    -   Sanger, Jake M  1708 Draw 
4 1727 Dawson, Euan    -   Gillespie, David M  1775 Draw 
5 1706 Volland, Ben  1  -  0 Gillespie, Hugh  1142 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Dundee City B (3) vs (2) Dumfries & District A Grade Comments
1 1839 Groves, Carey A (WFM)    -   Green, Michael L  2064 Draw 
2 1818 Gregory, Sam  1  -  0 Karampatos, Stavros  1875 Home Win 
3 1728 Dawson, Alastair G  1  -  0 Holborow, Matthew D  1830 Home Win 
4 1727 Dawson, Euan    -   Walton, Robert J  1752 Draw 
5 1706 Volland, Ben  1  -  0 Argyroudis, Nikos  1690 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Giffnock (5) vs (6) IPCC Grade Comments
1 2023 Thomson, Neil  0  -  1 Frew, Elliot  2104 Away Win 
2 1917 Kefalas, Loukas  1  -  0 McPheator, Gary  1635 Home Win 
3 1878 Floros, Antonios  0  -  1 Sanger, Jake M  1708 Away Win 
4 1878 Giulian, Rosie A  1  -  0 Gillespie, David M  1775 Home Win 
5 1086 McCulloch, Andrew  0  -  1 Gillespie, Hugh  1142 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Perth (8) vs (4) Forth Valley A Grade Comments
1 1907 Gourlay, Martin B    -   McGeoch, Kenny R  2054 Draw 
2 1644 Roth, Michael J  0  -  1 Will, Douglas  1894 Away Win 
3 1512 Washington, Ian  0  -  1 Irving, Neil  1879 Away Win 
4 1451 Le Feuvre, Gwenole  0  -  1 Shemilt, James F  1767 Away Win 
5 1200 Gourlay, Aaron  0  -  1 Smith, Stephen H  1704 Away Win 
   - 4 

Bd Grade Kilmarnock (7) vs (1) Bon Accord A Grade Comments
1 2103 Malkin, Jamie  0  -  1 Olson, Hamish  2159 Away Win 
2 1988 Malkin, Kenneth  0  -  1 Gordon, Sean  2159 Away Win 
3 1903 Hamilton, Douglas    -   Lothian, Robert  2057 Draw 
4 1729 Kleboe, James P R  0  -  1 Maxwell, Daniel  2080 Away Win 
5 1449 McNicoll, John D    -   Wagner, Stefan  1842 Draw 
  1 - 4 

Bd Grade Bon Accord A (1) vs (2) Dumfries & District A Grade Comments
1 2159 Olson, Hamish  1  -  0 Green, Michael L  2064 Home Win 
2 2080 Maxwell, Daniel  1  -  0 Karampatos, Stavros  1875 Home Win 
3 1915 Gray, Euan  1  -  0 Holborow, Matthew D  1830 Home Win 
4 1899 Jennings, Richard L  1  -  0 Argyroudis, Nikos  1690 Home Win 
5 1842 Wagner, Stefan  0  -  1 Marchbank, Stuart  1543 Away Win 
  4 - 1 

Bd Grade Forth Valley A (4) vs (3) Dundee City B Grade Comments
1 1894 Will, Douglas  1  -  0 Groves, Carey A (WFM)  1839 Home Win 
2 1879 Irving, Neil    -   Gregory, Sam  1818 Draw 
3 1704 Smith, Stephen H    -   O`Rourke, Dominic  1793 Draw 
4 1663 Cook, William M  0  -  1 Dawson, Alastair G  1728 Away Win 
5 1601 Mason, Ian C  1  -  0 Dawson, Euan  1727 Home Win 
  3 - 2 

Bd Grade IPCC (6) vs (8) Perth Grade Comments
1 2104 Frew, Elliot  1  -  0 Gourlay, Martin B  1907 Home Win 
2 1635 McPheator, Gary  1  -  0 Roth, Michael J  1644 Home Win 
3 1901 Roy, Ali  0  -  1 Washington, Ian  1512 Away Win 
4 1775 Gillespie, David M    -   Le Feuvre, Gwenole  1451 Draw 
5 1142 Gillespie, Hugh  1  -  0 Shovlin, John  886 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Kilmarnock (7) vs (5) Giffnock Grade Comments
1 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  2146 Loss by Default 
2 2103 Malkin, Jamie    -   Thomson, Neil  2023 Draw 
3 1988 Malkin, Kenneth  0  -  1 Kefalas, Loukas  1917 Away Win 
4 1903 Hamilton, Douglas  1  -  0 Floros, Antonios  1878 Home Win 
5 1729 Kleboe, James P R  0  -  1 Giulian, Rosie A  1878 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Dumfries & District A (2) vs (6) IPCC Grade Comments
1 2064 Green, Michael L    -   Frew, Elliot  2104 Draw 
2 1875 Karampatos, Stavros  1  -  0 McPheator, Gary  1635 Home Win 
3 1830 Holborow, Matthew D  0  -  1 Roy, Ali  1901 Away Win 
4 1690 Argyroudis, Nikos    -   Gillespie, David M  1775 Draw 
5 1543 Marchbank, Stuart  1  -  0 Gillespie, Hugh  1142 Home Win 
  3 - 2 

Bd Grade Dundee City B (3) vs (1) Bon Accord A Grade Comments
1 1839 Groves, Carey A (WFM)  0  -  1 Olson, Hamish  2159 Away Win 
2 1818 Gregory, Sam    -   Maxwell, Daniel  2080 Draw 
3 1793 O`Rourke, Dominic  1  -  0 Gray, Euan  1915 Home Win 
4 1728 Dawson, Alastair G  0  -  1 Jennings, Richard L  1899 Away Win 
5 1727 Dawson, Euan    -   Wagner, Stefan  1842 Draw 
  2 - 3 

Bd Grade Giffnock (5) vs (4) Forth Valley A Grade Comments
1 2146 Giulian, Philip M (FM)    -   Will, Douglas  1894 Draw 
2 2023 Thomson, Neil  1  -  0 Irving, Neil  1879 Home Win 
3 1917 Kefalas, Loukas  1  -  0 Smith, Stephen H  1704 Home Win 
4 1878 Floros, Antonios  1  -  0 Cook, William M  1663 Home Win 
5 1878 Giulian, Rosie A    -   Mason, Ian C  1601 Draw 
  4 - 1 

Bd Grade Perth (8) vs (7) Kilmarnock Grade Comments
1 1907 Gourlay, Martin B  0  -  1 Allor, Chukwuka  2056 Away Win 
2 1644 Roth, Michael J  0  -  1 Malkin, Jamie  2103 Away Win 
3 1512 Washington, Ian  0  -  1 Malkin, Kenneth  1988 Away Win 
4 1451 Le Feuvre, Gwenole  1  -  0 Hamilton, Douglas  1903 Home Win 
5 886 Shovlin, John  0  -  1 Kleboe, James P R  1729 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Bon Accord A (1) vs (4) Forth Valley A Grade Comments
1 2159 Olson, Hamish  1  -  0 McGeoch, Kenny R  2054 Home Win 
2 2159 Gordon, Sean  1  -  0 Will, Douglas  1894 Home Win 
3 2080 Maxwell, Daniel    -   Irving, Neil  1879 Draw 
4 1899 Jennings, Richard L  1  -  0 Smith, Stephen H  1704 Home Win 
5 1842 Wagner, Stefan  1  -  0 Cook, William M  1663 Home Win 
  4 -  

Bd Grade IPCC (6) vs (7) Kilmarnock Grade Comments
1 1995 Smith, Peter R  0  -  1 Malkin, Jamie  2103 Away Win 
2 2104 Frew, Elliot  1  -  0 Malkin, Kenneth  1988 Home Win 
3 1871 Gillespie, David P  1  -  0 Kleboe, James P R  1729 Home Win 
4 1142 Gillespie, Hugh  0  -  1 Congalton, David G  1551 Away Win 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  2 - 3 

Bd Grade Dumfries & District A (2) vs (5) Giffnock Grade Comments
1 2064 Green, Michael L    -   Giulian, Philip M (FM)  2146 Draw 
2 1875 Karampatos, Stavros  0  -  1 Thomson, Neil  2023 Away Win 
3 1830 Holborow, Matthew D  0  -  1 Floros, Antonios  1878 Away Win 
4 1690 Argyroudis, Nikos  0  -  1 Giulian, Rosie A  1878 Away Win 
5 1543 Marchbank, Stuart  1  -  0 McCulloch, Andrew  1086 Home Win 
  1 - 3 

Bd Grade Dundee City B (3) vs (8) Perth Grade Comments
1 1839 Groves, Carey A (WFM)  0  -  1 Gourlay, Martin B  1907 Away Win 
2 1728 Dawson, Alastair G    -   Hall, David G  1725 Draw 
3 1727 Dawson, Euan  1  -  0 Roth, Michael J  1644 Home Win 
4 1706 Volland, Ben  1  -  0 Washington, Ian  1512 Home Win 
5 1539 Rose, Keith S  0  -  1 Le Feuvre, Gwenole  1451 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Perth (8) vs (1) Bon Accord A Grade Comments
1 1907 Gourlay, Martin B  0  -  1 Olson, Hamish  2159 Away Win 
2 1725 Hall, David G  0  -  1 Gordon, Sean  2159 Away Win 
3 1644 Roth, Michael J  0  -  1 Maxwell, Daniel  2080 Away Win 
4 1512 Washington, Ian  0  -  1 Jennings, Richard L  1899 Away Win 
5 1451 Le Feuvre, Gwenole  1  -  0 Wagner, Stefan  1842 Home Win 
  1 - 4 

Bd Grade Kilmarnock (7) vs (2) Dumfries & District A Grade Comments
1 2103 Malkin, Jamie  0  -  1 Green, Michael L  2064 Away Win 
2 1988 Malkin, Kenneth  1  -  0 Karampatos, Stavros  1875 Home Win 
3 1729 Kleboe, James P R  1  -  0 Holborow, Matthew D  1830 Home Win 
4 1551 Congalton, David G    -   Argyroudis, Nikos  1690 Draw 
5 1449 McNicoll, John D    -   Marchbank, Stuart  1543 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade Forth Valley A (4) vs (6) IPCC Grade Comments
1 2054 McGeoch, Kenny R  0  -  1 Smith, Peter R  1995 Away Win 
2 1894 Will, Douglas    -   Frew, Elliot  2104 Draw 
3 1879 Irving, Neil    -   Gillespie, David P  1871 Draw 
4 1663 Cook, William M  1  -  0 Gillespie, Hugh  1142 Home Win 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  3 - 2 

Bd Grade Giffnock (5) vs (3) Dundee City B Grade Comments
1 2146 Giulian, Philip M (FM)  1  -  0 Groves, Carey A (WFM)  1839 Home Win 
2 1878 Floros, Antonios  0  -  1 Dawson, Alastair G  1728 Away Win 
3 1878 Giulian, Rosie A    -   Dawson, Euan  1727 Draw 
4 1370 Grant, Glynis  0  -  1 Volland, Ben  1706 Away Win 
5 1086 McCulloch, Andrew  0  -  1 Rose, Keith S  1539 Away Win 
  1 - 3 

SNCL Division 2 Team Results
Team 1 - Bon Accord A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Lothian, Robert   BASZ   -   2057   4722   1   2   1890   1   2   1.440   0.060   2084 
 7   Jennings, Richard L   BA   -   1899   14372   4   4   1658   4   4   3.153   0.847   2058 
 2   Gordon, Sean   BA   -   2159   15693   4   4   1890   4   4   3.261   0.739   2289 
 1   Olson, Hamish   BAWD   -   2159   15934   6   6   1998   6   6   4.208   1.792   2398 
 4   Maxwell, Daniel   BA   -   2080   17857   5   6   1810   5   6   4.900   0.100   2090 
 6   Gray, Euan   NJ   J16   1915   22387   1   2   1812   1   2   1.280   -0.280   1812 
 5   Wagner, Stefan   BA   -   1842   27920   3   6   1557   2   5   3.985   -1.985   1557 

Team 2 - Dumfries & District A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Green, Michael L   DF   -   2064   4186   2   6   2043   2   6   3.136   -0.636   1982 
 6   Marchbank, Stuart   DF   -   1543   8398   3   4   1394   3   4   2.615   0.885   1726 
 3   Holborow, Matthew D   DF   -   1830   18602   1   6   1788   1   6   3.274   -2.274   1508 
 4   Walton, Robert J   DF   -   1752   20724   1   2   1622   1   2   1.295   -0.295   1622 
 2   Karampatos, Stavros   DF   -   1875   24148   2   6   1865   2   6   3.046   -1.046   1743 
 5   Argyroudis, Nikos   DF   -   1690   24149   1   6   1700   1   6   2.819   -1.319   1507 

Team 3 - Dundee City B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Rose, Keith S   CH   -   1539   5846   1   2   1295   1   2   1.541   -0.541   1295 
 1   Groves, Carey A (WFM)   WD   -   1839   6799   1   6   2046   1   6   1.497   -0.497   1766 
 6   O`Rourke, Dominic   DV   -   1793   8604   1   2   1842   1   2   0.883   0.617   2035 
 3   Dawson, Alastair G   DV   -   1728   13697   4   6   1802   4   6   2.417   1.583   1924 
 2   Gregory, Sam   CHDU   -   1818   17162   3   4   1867   3   4   1.761   1.239   2060 
 4   Dawson, Euan   CH   J16   1727   22158   3   6   1749   3   6   2.826   0.174   1749 
 5   Volland, Ben   DL   J14   1706   23371   4   4   1470   4   4   3.069   0.931   1869 

Team 4 - Forth Valley A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Cook, William M   ST   -   1663   3596   1   4   1678   1   4   1.820   -0.820   1485 
 7   Mason, Ian C   GRBX   -   1601   4888   1   2   1835   1   2   0.424   1.076   2028 
 5   Smith, Stephen H   STCW   -   1704   6052   2   5   1672   2   5   2.584   -0.084   1672 
 2   Will, Douglas   GRBX   -   1894   6473   3   6   1980   3   6   2.358   0.642   1980 
 3   Irving, Neil   STBA   -   1879   12666   3   6   1868   3   6   3.011   -0.011   1868 
 1   McGeoch, Kenny R   BX   -   2054   14326   1   4   2041   1   4   2.064   -1.064   1848 
 4   Shemilt, James F   ST   -   1767   14985   1   2   1590   1   2   1.420   0.080   1783 

Team 5 - Giffnock
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Floros, Antonios   GI   -   1878   3952   2   6   1833   2   6   3.355   -1.355   1711 
 6   Giulian, Philip M (FM)   GI   -   2146   4093   2   3   1932   2   3   2.274   -0.274   2054 
 4   Giulian, Rosie A   GI   -   1878   4094   4   6   1778   4   6   3.778   0.222   1900 
 7   Grant, Glynis   DL   -   1370   4166   0   1   1770   0   1   0.082   -0.082   1370 
 1   Thomson, Neil   GIGD   -   2023   12890   2   5   2024   2   5   2.490   0.010   2024 
 5   McCulloch, Andrew   GI   -   1086   17397   0   4   1400   0   3   0.587   -0.587   1000 
 2   Kefalas, Loukas   GIEU   -   1917   26591   3   4   1872   3   4   2.211   0.789   2064 

Team 6 - IPCC
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Gillespie, David M   KM   -   1775   4080   1   4   1703   1   4   2.325   -0.825   1612 
 5   Gillespie, Hugh   AR   -   1142   4082   2   6   1357   2   6   1.718   0.282   1235 
 2   McPheator, Gary   PWIC   -   1635   5217   1   4   1814   1   4   1.114   -0.114   1620 
 7   Smith, Peter R   AY   -   1995   6594   1   2   2078   1   2   0.766   0.234   2078 
 1   Frew, Elliot   KMTR   -   2104   7506   4   6   1952   4   6   4.163   0.337   2146 
 6   Roy, Ali   CK   -   1901   14894   1   2   1671   1   2   1.510   -0.510   1671 
 8   Gillespie, David P   IR   -   1871   17274   1   2   1804   1   2   1.173   0.327   1997 
 3   Sanger, Jake M   PW   J13   1708   22551   1   2   1803   1   2   0.749   0.751   1996 

Team 7 - Kilmarnock
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Congalton, David G   GDCC   -   1551   3575   1   2   1420   1   2   1.231   0.269   1614 
 3   Hamilton, Douglas   KM   -   1903   4236   2   4   1829   2   4   2.283   -0.283   1829 
 4   Kleboe, James P R   KM   -   1729   4611   2   6   1792   1   5   1.534   -0.034   1732 
 5   McNicoll, John D   KM   -   1449   5209   1   3   1696   1   3   0.641   0.359   1574 
 2   Malkin, Kenneth   KM   -   1988   7619   3   6   1923   3   6   3.422   -0.422   1923 
 1   Malkin, Jamie   KM   -   2103   14049   3   6   2000   3   6   3.727   -0.727   2000 
 6   Allor, Chukwuka   KM   -   2056   22880   1   1   1907   1   1   0.699   0.301   2307 

Team 8 - Perth
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Gourlay, Martin B   PRKI   -   1907   4146   2   6   2046   2   6   1.940   0.560   1985 
 7   Hall, David G   PR   -   1725   4230      2   1926      2   0.575   -0.075   1734 
 2   Roth, Michael J   PR   -   1644   9972   0   6   1881   0   6   1.383   -1.383   1480 
 6   Shovlin, John   PR   -   886   9973   0   2   1214   0   1   0.187   -0.187   814 
 3   Washington, Ian   PRDL   -   1512   10183   1   6   1871   1   6   0.645   0.355   1591 
 5   Gourlay, Aaron   PR   J17   1200   21458      2   1600      2   0.164   0.336   1407 
 4   Le Feuvre, Gwenole   PR   -   1451   27414   4   6   1754   4   6   0.959   3.041   1876