GCL Division 2

Ending on 30/04/2018
Results compiled by Jim Johnston
Grading calculations last updated - 15/11/2017

GCL Division 2 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
12Dalmuir3300612420001478
210Stepps B3201410260001161
34Glasgow Polytechnic B31113557100847
43Glasgow Montrose A21012525000650
51Cumbernauld11002411000475
69Renfrewshire11002411000475
75Hamilton B20111174000438
87Paisley B300303014001317
96Inverclyde10010213000242
108Phones B10010114000125
  20 9 2 9 20 47 24 47 1 0 1 60  

GCL Division 2 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Plyd  Boards 
Cumbernauld            4     
Dalmuir      4 3 6       14 
Glasgow Montrose A    4           1 
Glasgow Polytechnic B    1 3   4       
Hamilton B  1   3           
Inverclyde  2               
Paisley B  0   2         1 
Phones B1                 
Renfrewshire                4 
10 Stepps B    4       5   1 11 

GCL Division 2 Match Results
Bd Grade Dalmuir (2) vs (6) Inverclyde Grade Comments
1 1780 Mollison, Jamie  1  -  0 Montgomery, Jim  2068 Home Win 
2 1757 Chapman, Nigel    -   McDonald, Kevin  2027 Draw 
3 1618 Wright, Alex  1  -  0 Calder, John  1781 Home Win 
4 1501 McKechnie, Ian  0  -  1 Hilton, Steve H  1783 Away Win 
5 1368 Dempsey, James  1  -  0 Doherty, Stephen  1634 Home Win 
6 975 Fraser, Andrew  0  -  1 Smith, Andy  1323 Away Win 
  3 - 2 

Bd Grade Dalmuir (2) vs (7) Paisley B Grade Comments
1 1780 Mollison, Jamie  1  -  0 McKenna, John  1614 Home Win 
2 1757 Chapman, Nigel  1  -  0 Crone, James  1559 Home Win 
3 1731 Aird, Ian  1  -  0 Stevenson, Charles  1510 Home Win 
4 1618 Wright, Alex  1  -  0 Burns, Daryl  1248 Home Win 
5 1514 Tait, Thomas  1  -  0 Blair, Paul  1216 Home Win 
6 1501 McKechnie, Ian  1  -  0 Thornton, Jim  890 Home Win 
  6 - 0 

Bd Grade Glasgow Montrose A (3) vs (4) Glasgow Polytechnic B Grade Comments
1 1897 Ferry, Edward  1  -  0 King, Graeme E  1609 Home Win 
2 1750 Collins, Sam  1  -  0 Breslin, Daniel  1522 Home Win 
3 1740 Reid, David  1  -  0 Clarke, Tony  1502 Home Win 
4 1707 Lindsay, Norman Y  1  -  0 Martin, Eric D  1421 Home Win 
5 1551 Perkin, Chris  0  -  1 Matar, Michael  1400 Away Win 
6 1378 Weir, Joseph E    -   Innes, Robert  1393 Draw 
  4 - 1 

Bd Grade Cumbernauld (1) vs (8) Phones B Grade Comments
1 1836 Kelly, J Steven  0  -  1 Findlay, James  1703 Away Win 
2 1764 Monaghan, Mark  1  -  0 Gibson, E Diarmid  1622 Home Win 
3 1748 Stirrat, Ralph  1  -  0 Ostrowski, Przemek  1474 Home Win 
4 1617 Johnstone, David  1  -  0 Paterson, Colin C  1367 Home Win 
5 1547 Thomson, George  1  -  0 Reid, David  1350 Home Win 
6 1219 Monaghan, Steven    -   Barroso, Agustin  1242 Draw 
  4 - 1 

Bd Grade Dalmuir (2) vs (5) Hamilton B Grade Comments
1 1725 Myall, Andrew    -   Mulholland, Arthur L  1591 Draw 
2 1731 Aird, Ian  1  -  0 Mulholland, Tony J  1515 Home Win 
3 1618 Wright, Alex  1  -  0 Paterson, Gerry  1490 Home Win 
4 1514 Tait, Thomas    -   Mulholland, David  1406 Draw 
5 1501 McKechnie, Ian    -   Caskie, Gordon  1376 Draw 
6 1368 Dempsey, James  1  -  0 McAloon, Paul  1363 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Glasgow Polytechnic B (4) vs (7) Paisley B Grade Comments
1 1609 King, Graeme E  0  -  1 McKenna, John  1614 Away Win 
2 1565 Eldridge, John  0  -  1 Crone, James  1559 Away Win 
3 1522 Breslin, Daniel  1  -  0 Stevenson, Charles  1510 Home Win 
4 1393 Innes, Robert  1  -  0 Blair, Paul  1216 Home Win 
5 1347 Alomenu, Gilbert  1  -  0 Scott, Colin  1216 Home Win 
6 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 2 

Bd Grade Stepps B (10) vs (3) Glasgow Montrose A Grade Comments
1 1772 Rodger, Paul  1  -  0 Collins, Sam  1750 Home Win 
2 1713 Smalls, Jim A  1  -  0 Reid, David  1740 Home Win 
3 1661 Campbell, Alistair W I    -   Lindsay, Norman Y  1707 Draw 
4 1455 Ross, David A  0  -  1 McKay, Jonathan  1334 Away Win 
5 1443 Theodoreson, Malcolm W  1  -  0 Weir, Joseph E  1378 Home Win 
6 1271 Thomson, Peter  1  -  0 McKay, Ruairidh  1344 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Paisley B (7) vs (10) Stepps B Grade Comments
1 1614 McKenna, John  0  -  1 Rodger, Paul  1772 Away Win 
2 1426 Graham, Billy  0  -  1 Campbell, Alistair W I  1661 Away Win 
3 712 Norwood, James  0  -  1 Ross, David A  1455 Away Win 
4 1510 Stevenson, Charles  1  -  0 Theodoreson, Malcolm W  1443 Home Win 
5 1216 Blair, Paul  0  -  1 Boyce, Paul  1346 Away Win 
6 1216 Scott, Colin  0  -  1 Thomson, Peter  1271 Away Win 
  1 - 5 

Bd Grade Hamilton B (5) vs (4) Glasgow Polytechnic B Grade Comments
1 1591 Mulholland, Arthur L    -   King, Graeme E  1609 Draw 
2 1490 Paterson, Gerry    -   Breslin, Daniel  1522 Draw 
3 1376 Caskie, Gordon  0  -  1 Clarke, Tony  1502 Away Win 
4 1363 McAloon, Paul    -   Martin, Eric D  1421 Draw 
5 1310 Scott, Donald  1  -  0 Gibb, Robert A  1450 Home Win 
6 1187 Frame, Jim H    -   Alomenu, Gilbert  1347 Draw 
  3 - 3 

Bd Grade Renfrewshire (9) vs (10) Stepps B Grade Comments
1 1887 Cochrane, Richard    -   Rodger, Paul  1772 Draw 
2 1810 Watson, Alistair Stuart  1  -  0 Smalls, Jim A  1713 Home Win 
3 1764 Thomas, Phil  1  -  0 Ross, David A  1455 Home Win 
4 1606 Watson-McFie, Joseph  1  -  0 Theodoreson, Malcolm W  1443 Home Win 
5 1350 Reid, Caitlin  1  -  0 Boyce, Paul  1346 Home Win 
6 1295 Macgregor, Colin A  0  -  1 Thomson, Peter  1271 Away Win 
  4 - 1 

GCL Division 2 Team Results
Team 1 - Cumbernauld
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Kelly, J Steven   CN   -   1836   4554   0   1   1703   0   1   0.682   -0.682   1303 
 2   Monaghan, Mark   CN   -   1764   5319   1   1   1622   1   1   0.687   0.313   2022 
 3   Stirrat, Ralph   CN   -   1748   7831   1   1   1474   1   1   0.830   0.170   1874 
 5   Thomson, George   CN   -   1547   11949   1   1   1350   1   1   0.752   0.248   1750 
 6   Monaghan, Steven   CN   -   1219   12847      1   1242      1   0.465   0.035   1242 
 4   Johnstone, David   CN   -   1617   15588   1   1   1367   1   1   0.808   0.192   1767 

Team 2 - Dalmuir
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Aird, Ian   DA   -   1731   3018   2   2   1512   2   2   1.549   0.451   1912 
 4   McKechnie, Ian   DA   -   1501   5122   1   3   1420   1   3   1.753   -0.253   1420 
 8   Tait, Thomas   DA   -   1514   6188   1   2   1311   1   2   1.501   -0.001   1504 
 3   Wright, Alex   DA   -   1618   6541   3   3   1506   3   3   1.860   1.140   1906 
 2   Chapman, Nigel   BSDA   -   1757   7563   1   2   1793   1   2   0.931   0.569   1986 
 1   Mollison, Jamie   BSDA   -   1780   9024   2   2   1841   2   2   0.874   1.126   2241 
 5   Dempsey, James   DA   -   1368   10234   2   2   1498   2   2   0.685   1.315   1898 
 9   Myall, Andrew   DA   -   1725   21103      1   1591      1   0.682   -0.182   1591 
 6   Fraser, Andrew   DA   -   975   24561   0   1   1323   0   1   0.112   -0.112   923 

Team 3 - Glasgow Montrose A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Collins, Sam   GM   -   1750   3560   1   2   1647   1   2   1.260   -0.260   1647 
 1   Ferry, Edward   GM   -   1897   3912   1   1   1609   1   1   0.843   0.157   2009 
 3   Reid, David   GM   -   1740   5735   1   2   1608   1   2   1.333   -0.333   1608 
 6   Weir, Joseph E   GM   -   1378   11079      2   1418      2   0.888   -0.388   1225 
 5   Perkin, Chris   GM   -   1551   11330   0   1   1400   0   1   0.699   -0.699   1000 
 4   Lindsay, Norman Y   GM   -   1707   16182   1   2   1541   1   2   1.402   0.098   1734 
 7   McKay, Jonathan   NJGM   J14   1334   24546   1   1   1455   1   1   0.337   0.663   1855 
 8   McKay, Ruairidh   MUGM   -   1344   24918   0   1   1271   0   1   0.604   -0.604   871 

Team 4 - Glasgow Polytechnic B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Breslin, Daniel   PY   -   1522   3277   1   3   1583   1   3   1.268   0.232   1583 
 1   King, Graeme E   IRPY   -   1609   4597      3   1701      3   1.178   -0.678   1421 
 4   Martin, Eric D   PY   -   1421   4881      2   1535      2   0.745   -0.245   1342 
 7   Eldridge, John   PY   -   1565   7829   0   1   1559   0   1   0.507   -0.507   1159 
 6   Innes, Robert   PY   -   1393   9149   1   2   1297   1   2   1.250   0.250   1490 
 8   Alomenu, Gilbert   PYSW   -   1347   13560   1   2   1214   1   2   1.354   0.146   1407 
 3   Clarke, Tony   PY   -   1502   24289   1   2   1558   1   2   0.871   0.129   1558 
 9   Gibb, Robert A   PY   NEW   1450   27416   0   1   1310   0   1   0.687   -0.687   910 
 5   Matar, Michael   PY   -   1400   28187   1   1   1551   1   1   0.301   0.699   1951 

Team 5 - Hamilton B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 8   Frame, Jim H   HA   -   1187   3977      1   1347      1   0.289   0.211   1347 
 6   McAloon, Paul   HA   -   1363   4923      2   1394      2   0.909   -0.409   1202 
 2   Mulholland, Tony J   HA   -   1515   5403   0   1   1731   0   1   0.228   -0.228   1331 
 1   Mulholland, Arthur L   HA   -   1591   5404   1   2   1667   1   2   0.790   0.210   1667 
 4   Mulholland, David   HA   -   1406   5405      1   1514      1   0.350   0.150   1514 
 3   Paterson, Gerry   HA   -   1490   5583      2   1570      2   0.782   -0.282   1377 
 7   Scott, Donald   HA   -   1310   7901   1   1   1475   1   1   0.283   0.717   1875 
 5   Caskie, Gordon   HA   -   1376   27412      2   1502      2   0.662   -0.162   1308 

Team 6 - Inverclyde
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Doherty, Stephen   ICPG   -   1634   3754   0   1   1368   0   1   0.822   -0.822   968 
 4   Hilton, Steve H   ICLG   -   1783   4357   1   1   1501   1   1   0.834   0.166   1901 
 2   McDonald, Kevin   IC   -   2027   5016      1   1757      1   0.826   -0.326   1757 
 1   Montgomery, Jim   IC   -   2068   5329   0   1   1780   0   1   0.843   -0.843   1380 
 6   Smith, Andy   ICPW   -   1323   6016   1   1   975   1   1   0.888   0.112   1375 
 3   Calder, John   TRIC   -   1781   7142   0   1   1618   0   1   0.717   -0.717   1218 

Team 7 - Paisley B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   McKenna, John   PA   -   1614   5128   1   3   1720   1   3   1.079   -0.079   1598 
 6   Thornton, Jim   PA   -   890   6260   0   1   1290   0   1   0.082   -0.082   890 
 5   Blair, Paul   PA   -   1216   7675   0   3   1426   0   3   0.715   -0.715   1026 
 3   Stevenson, Charles   BD   -   1510   12250   1   3   1565   1   3   1.300   -0.300   1443 
 9   Norwood, James   PA   J15   712   24031   0   1   1112   0   0   0.000   0.000   712 
 2   Crone, James   PA   -   1559   24117   1   2   1661   1   2   0.736   0.264   1661 
 8   Graham, Billy   PA   -   1426   25396   0   1   1661   0   1   0.207   -0.207   1261 
 4   Burns, Daryl   PA   -   1248   26436   0   1   1618   0   1   0.099   -0.099   1218 
 7   Scott, Colin   PA   NEW   1216   27303   0   2   1309   0   2   0.747   -0.747   909 

Team 8 - Phones B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Gibson, E Diarmid   CD   -   1622   4059   0   1   1764   0   1   0.313   -0.313   1364 
 4   Paterson, Colin C   PO   -   1367   5582   0   1   1617   0   1   0.192   -0.192   1217 
 1   Findlay, James   PO   -   1703   6698   1   1   1836   1   1   0.318   0.682   2236 
 5   Reid, David   PO   -   1350   7907   0   1   1547   0   1   0.248   -0.248   1147 
 3   Ostrowski, Przemek   PO   -   1474   26246   0   1   1748   0   1   0.170   -0.170   1348 
 6   Barroso, Agustin   PO   -   1242   26608      1   1219      1   0.535   -0.035   1219 

Team 9 - Renfrewshire
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Cochrane, Richard   PARS   -   1887   3543      1   1772      1   0.656   -0.156   1772 
 6   Macgregor, Colin A   RS   -   1295   4776   0   1   1271   0   1   0.535   -0.535   871 
 2   Watson, Alistair Stuart   RS   -   1810   6393   1   1   1713   1   1   0.630   0.370   2113 
 4   Watson-McFie, Joseph   RS   -   1606   7616   1   1   1443   1   1   0.717   0.283   1843 
 3   Thomas, Phil   HATR   -   1764   15971   1   1   1455   1   1   0.860   0.140   1855 
 5   Reid, Caitlin   RS   J18   1350   22203   1   1   1371   1   1   0.472   0.528   1771 

Team 10 - Stepps B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Campbell, Alistair W I   EWSP   -   1661   3403   1   2   1566   1   2   1.230   0.270   1760 
 1   Rodger, Paul   SP   -   1772   5836   2   3   1750   2   3   1.583   0.917   2030 
 4   Ross, David A   SP   -   1455   5853   1   3   1418   1   3   1.586   -0.586   1296 
 2   Smalls, Jim A   LKSP   -   1713   6014   1   2   1775   1   2   0.835   0.165   1775 
 5   Theodoreson, Malcolm W   SP   -   1443   6223   1   3   1498   1   3   1.283   -0.283   1376 
 6   Thomson, Peter   SP   -   1271   10793   3   3   1293   3   3   1.403   1.597   1693 
 7   Boyce, Paul   SP   NEW   1346   27630   1   2   1303   1   2   1.113   -0.113   1303