SNCL Division 1 rds 1-2

Played at Dunfermline ending on 01/04/2016
Results compiled by Andrew Howie
Grading calculations last updated - 18/07/2016

SNCL Division 1 rds 1-2 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
18Dundee City A22004910000995
24Hamilton A21103442000660
31Edinburgh 121103523000660
42Wandering Dragons A21103433000555
56Edinburgh West21012415000445
63Forth Valley A20111253000445
75East Kilbride A20020217000225
87IPCC20020118000115
  16 6 4 6 16 31 18 31 0 0 0 40  

SNCL Division 1 rds 1-2 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Plyd  Boards 
Edinburgh 12       3     
Wandering Dragons A2 3           
Forth Valley A  2 2         
Hamilton A    2     3   
East Kilbride A        2    
Edinburgh West1       3     
IPCC      1     0 
Dundee City A        4   5 

SNCL Division 1 rds 1-2 Match Results
Bd Grade Edinburgh 1 (1) vs (2) Wandering Dragons A Grade Comments
1 2340 Sreeves, Clement (FM)    -   Orr, Mark J L (IM)  2169 Draw 
2 2259 MacQueen, Calum  1  -  0 Hamilton, Graham M  1944 Home Win 
3 2207 Green, Andrew D  0  -  1 Wallace, David  1842 Away Win 
4 2113 McGowan, Daniel  1  -  0 Campbell, Eoin S  1839 Home Win 
5 1942 Bhopal, Raj  0  -  1 Kynoch, Richard J P  1815 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Forth Valley A (3) vs (4) Hamilton A Grade Comments
1 2224 Archibong, Ubong Samuel  1  -  0 Coffey, Patrick  2198 Home Win 
2 2020 McGeoch, Kenny R    -   Tweedie, Steven  2143 Draw 
3 1946 Will, Douglas    -   Tweedie, Christopher  2070 Draw 
4 1748 Irving, Neil  0  -  1 Donohue, Tom  1967 Away Win 
5 1719 Mason, Ian C    -   Mulholland, Arthur L  1714 Draw 
  2 - 2 

Bd Grade East Kilbride A (5) vs (6) Edinburgh West Grade Comments
1 1840 Jelfs, Alan  0  -  1 Neave, George  2130 Away Win 
2 1807 Dunlop, Anthony  0  -  1 Bell, Alan D  1956 Away Win 
3 1788 Dobbie, Graham M  0  -  1 Walker, Duncan  1822 Away Win 
4 1639 Murray, Frankie  1  -  0 Robinson, Martin E  1759 Home Win 
5 1581 Brisbane, Tom  1  -  0 Watkins, John  1715 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade IPCC (7) vs (8) Dundee City A Grade Comments
1 2091 Frew, Elliot  0  -  1 Greet, Andrew N (IM)  2496 Away Win 
2 1832 Gillespie, David P  0  -  1 Findlay, David J  2185 Away Win 
3 1818 Gillespie, David M  0  -  1 Bamber, Elaine (WFM)  2106 Away Win 
4 1750 McPheator, Gary  0  -  1 Grove, Michael  2054 Away Win 
5 1698 McGovern, Patrick  0  -  1 Borwell, Alan P  1989 Away Win 
  0 - 5 

Bd Grade Dundee City A (8) vs (5) East Kilbride A Grade Comments
1 2496 Greet, Andrew N (IM)  1  -  0 Jelfs, Alan  1840 Home Win 
2 2185 Findlay, David J  1  -  0 Dunlop, Anthony  1807 Home Win 
3 2106 Bamber, Elaine (WFM)  1  -  0 Dobbie, Graham M  1788 Home Win 
4 2054 Grove, Michael    -   Murray, Frankie  1639 Draw 
5 1989 Borwell, Alan P  1  -  0 Brisbane, Tom  1581 Home Win 
  4 -  

Bd Grade Edinburgh West (6) vs (1) Edinburgh 1 Grade Comments
1 2130 Neave, George  1  -  0 Sreeves, Clement (FM)  2340 Home Win 
2 1956 Bell, Alan D  0  -  1 MacQueen, Calum  2259 Away Win 
3 1822 Walker, Duncan  0  -  1 Green, Andrew D  2207 Away Win 
4 1759 Robinson, Martin E  0  -  1 McGowan, Daniel  2113 Away Win 
5 1715 Watkins, John    -   Ridge, Michael  1916 Draw 
  1 - 3 

Bd Grade Wandering Dragons A (2) vs (3) Forth Valley A Grade Comments
1 2169 Orr, Mark J L (IM)    -   McGeoch, Kenny R  2020 Draw 
2 1944 Hamilton, Graham M  1  -  0 Will, Douglas  1946 Home Win 
3 1842 Wallace, David  0  -  1 Irving, Neil  1748 Away Win 
4 1839 Campbell, Eoin S    -   Mason, Ian C  1719 Draw 
5 1815 Kynoch, Richard J P  1  -  0 Smith, Stephen H  1702 Home Win 
  3 - 2 

Bd Grade Hamilton A (4) vs (7) IPCC Grade Comments
1 2198 Coffey, Patrick  0  -  1 Frew, Elliot  2091 Away Win 
2 2143 Tweedie, Steven    -   Gillespie, David P  1832 Draw 
3 2070 Tweedie, Christopher  1  -  0 Gillespie, David M  1818 Home Win 
4 1967 Donohue, Tom  1  -  0 McPheator, Gary  1750 Home Win 
5 1714 Mulholland, Arthur L  1  -  0 McGovern, Patrick  1698 Home Win 
  3 - 1 

SNCL Division 1 rds 1-2 Team Results
Team 1 - Edinburgh 1
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   McGowan, Daniel   EDHA   -   2113   8531   2   2   1799   2   2   1.721   0.279   2199 
 2   MacQueen, Calum   EDGI   -   2259   12082   2   2   1950   2   2   1.720   0.280   2350 
 3   Green, Andrew D   EDTC   -   2207   15013   1   2   1832   1   2   1.809   -0.809   1832 
 6   Ridge, Michael   ED   -   1916   15018      1   1715      1   0.757   -0.257   1715 
 1   Sreeves, Clement (FM)   ED   -   2340   17871      2   2150      2   1.490   -0.990   1956 
 5   Bhopal, Raj   EDWD   -   1942   22894   0   1   1815   0   1   0.669   -0.669   1415 

Team 2 - Wandering Dragons A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Campbell, Eoin S   WD   -   1839   3415      2   1916      2   0.833   -0.333   1723 
 2   Hamilton, Graham M   WDGR   -   1944   4238   1   2   2102   1   2   0.636   0.364   2102 
 5   Kynoch, Richard J P   WD   -   1815   4629   2   2   1822   2   2   0.987   1.013   2222 
 1   Orr, Mark J L (IM)   WD   -   2169   5555   1   2   2180   1   2   0.976   0.024   2180 
 3   Wallace, David   WD   -   1842   6346   1   2   1978   1   2   0.732   0.268   1978 

Team 3 - Forth Valley A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Mason, Ian C   GRBX   -   1719   4888   1   2   1776   1   2   0.844   0.156   1776 
 6   Smith, Stephen H   STCW   -   1702   6052   0   1   1815   0   1   0.344   -0.344   1415 
 3   Will, Douglas   GRWD   -   1946   6473      2   2007      2   0.831   -0.331   1814 
 4   Irving, Neil   ST   -   1748   12666   1   2   1904   1   2   0.593   0.407   1904 
 2   McGeoch, Kenny R   BX   -   2020   14326   1   2   2156   1   2   0.632   0.368   2156 
 1   Archibong, Ubong Samuel   GR   NEW   2224   22884   1   1   2198   1   1   0.535   0.465   2598 

Team 4 - Hamilton A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Coffey, Patrick   HA   -   2198   3547   0   2   2170   0   2   1.073   -1.073   1770 
 5   Mulholland, Arthur L   HA   -   1714   5404   1   2   1708   1   2   1.014   0.486   1902 
 3   Tweedie, Christopher   HA   -   2070   9122   1   2   1882   1   2   1.477   0.023   2075 
 2   Tweedie, Steven   HA   -   2143   9123   1   2   1926   1   2   1.529   -0.529   1926 
 4   Donohue, Tom   HA   -   1967   14200   2   2   1749   2   2   1.549   0.451   2149 

Team 5 - East Kilbride A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Brisbane, Tom   EK   -   1581   3280   1   2   1848   1   2   0.400   0.600   1848 
 3   Dobbie, Graham M   EK   -   1788   3740   0   2   1964   0   2   0.583   -0.583   1564 
 2   Dunlop, Anthony   EK   -   1807   3806   0   2   2070   0   2   0.393   -0.393   1670 
 1   Jelfs, Alan   EK   -   1840   4482   0   2   2185   0   2   0.239   -0.239   1785 
 4   Murray, Frankie   EK   -   1639   5433   1   2   1899   1   2   0.419   1.081   2092 

Team 6 - Edinburgh West
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Bell, Alan D   GRBX   -   1956   3166   1   2   2033   1   2   0.843   0.157   2033 
 1   Neave, George   EWLS   -   2130   5463   2   2   2090   2   2   1.076   0.924   2490 
 4   Robinson, Martin E   EW   -   1759   5827   0   2   1876   0   2   0.772   -0.772   1476 
 3   Walker, Duncan   EW   -   1822   6336   1   2   1998   1   2   0.638   0.362   1998 
 5   Watkins, John   EW   -   1715   6392      2   1748      2   0.925   -0.425   1556 

Team 7 - IPCC
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Gillespie, David M   GD   -   1818   4080   0   2   2088   0   2   0.349   -0.349   1688 
 5   McGovern, Patrick   GD   -   1698   5063   0   2   1852   0   2   0.636   -0.636   1451 
 4   McPheator, Gary   PWIC   -   1750   5217   0   2   2010   0   2   0.372   -0.372   1610 
 1   Frew, Elliot   GD   -   2091   7506   1   2   2344   1   2   0.439   0.561   2344 
 2   Gillespie, David P   IR   -   1832   17274      2   2164      2   0.249   0.251   1971 

Team 8 - Dundee City A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Borwell, Alan P   DV   -   1989   3239   2   2   1644   2   2   1.761   0.239   2043 
 2   Findlay, David J   DV   -   2185   3919   2   2   1820   2   2   1.799   0.201   2219 
 3   Bamber, Elaine (WFM)   PYCN   -   2106   6744   2   2   1803   2   2   1.711   0.289   2203 
 1   Greet, Andrew N (IM)   BD   -   2496   21675   2   2   2096   2   2   1.836   0.164   2496 
 4   Grove, Michael   CH   -   2054   22511   1   2   1702   1   2   1.774   -0.274   1895