Dumbarton & District Team Knockout

Ending on 30/04/2016
Results compiled by Jim Johnston
Grading calculations last updated - 18/07/2016

Dumbarton & District Team Knockout League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
113Stepps A22004512000569
21Dalmuir A31113224400758
312Concord21103512000569
48Bearsden A110024000004100
53Polytechnic Rooks11002220000375
65Bishopbriggs11002211000263
710Bearsden C20111214001231
811EK Wanderers10101202000250
915Bellshill10101121000250
109Giffnock10101102100250
116Bearsden B10010112000138
1214Paisley10010112000138
134EK Rovers10010022000125
142Dalmuir B1001000000400
157Polytechnic Bishops1001000400000
  20 7 6 7 20 28 14 28 5 0 5 41  

Dumbarton & District Team Knockout Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  Plyd  Boards 
Dalmuir A4                     1   2 
Dalmuir B0                           
Polytechnic Rooks    3                       
EK Rovers    1                       
Bishopbriggs        2                   
Bearsden B        1                   
Polytechnic Bishops            0               
Bearsden A            4               
Giffnock                2           
10 Bearsden C                2          
11 EK Wanderers                    2       
12 Concord                  3 2       
13 Stepps A3                       2   
14 Paisley                        1   
15 Bellshill2                           

Dumbarton & District Team Knockout Match Results
Bd Grade Polytechnic Rooks (3) vs (4) EK Rovers Grade Comments
1 2106 Bamber, Elaine (WFM)  1  -  0 Murray, Frankie  1639 Home Win 
2 1875 Watt, David A    -   Robertson, Jim  1502 Draw 
3 1764 Brookens, Lewis  1  -  0 MacKenzie, Ian  1486 Home Win 
4 1615 Watson, James    -   Gray, Stewart R  1464 Draw 
  3 - 1 

Bd Grade Dalmuir A (1) vs (2) Dalmuir B Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 0 

Bd Grade Bishopbriggs (5) vs (6) Bearsden B Grade Comments
1 1954 Moultrie, George B  1  -  0 Kerridge, Simon  1426 Home Win 
2 1165 Doyle, Michael  0  -  1 Goodall, Alistair  1367 Away Win 
3 1147 Boyle, Daniel H    -   Billcliff, Niels  1282 Draw 
4 1123 Watson, Andrew F  1  -  0 English, Ian  1260 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Bearsden A (8) vs (7) Polytechnic Bishops Grade Comments
1 1925 Webb, Jeff R L  1  -  0 Castellanos Martinez, Diego  1515 Home Win 
2 1842 Bucher, Goetz  1  -  0 Mair, Alex  1295 Home Win 
3 1716 Smith, Antony V  1  -  0 Alomenu, Gilbert  1150 Home Win 
4 1700 Burt, J Mel  1  -  0 Kimber, Dave  0 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Giffnock (9) vs (10) Bearsden C Grade Comments
1 1157 Jordan, Joe  0  -  1 Voghouey, Bahool  1719 Away Win 
2 1092 Sutherland, Bill  1  -  0 Stokes, Brian  1292 Home Win 
3 1018 MacDivitt, Arthur  0  -  1 Lee, John  1187 Away Win 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 2 

Bd Grade Concord (12) vs (11) EK Wanderers Grade Comments
1 1823 Campbell, Stan J  1  -  0 Jelfs, Alan  1840 Home Win 
2 1718 Ebdon, Richard G  0  -  1 Dunlop, Anthony  1807 Away Win 
3 1717 Sutherland, Mike  1  -  0 Dobbie, Graham M  1788 Home Win 
4 1536 Bruce, Willie  0  -  1 McDonald, Duncan  1660 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Stepps A (13) vs (14) Paisley Grade Comments
1 2156 Nolan, Graeme A  1  -  0 Cochrane, Richard  1964 Home Win 
2 1796 Hulme, William    -   McCormack, Derek  1659 Draw 
3 1810 Rodger, Paul  0  -  1 Gilmour, Thomas  1674 Away Win 
4 1673 Toland, William  1  -  0 Macgregor, Colin A  1331 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Bearsden C (10) vs (12) Concord Grade Comments
1 1719 Voghouey, Bahool  0  -  1 Campbell, Stan J  1823 Away Win 
2 1292 Stokes, Brian  0  -  1 Ebdon, Richard G  1718 Away Win 
3 827 Chadha, Sambhav    -   Bruce, Willie  1536 Draw 
4 745 Billcliff, Matthew  0  -  1 Binnie, James  1217 Away Win 
   - 3 

Bd Grade Bellshill (15) vs (1) Dalmuir A Grade Comments
1 1859 Deary, Daniel  0  -  1 Mollison, Jamie  1827 Away Win 
2 1894 Mitchell, Alex    -   Chapman, Nigel  1769 Draw 
3 1717 Black, Colin  1  -  0 Myall, Andrew  1714 Home Win 
4 1618 Potts, David A    -   McCartan, John  1182 Draw 
  2 - 2 

Bd Grade Stepps A (13) vs (1) Dalmuir A Grade Comments
1 2334 Bryson, Douglas M (IM)  1  -  0 Chapman, Nigel  1769 Home Win 
2 2156 Nolan, Graeme A  0  -  1 Myall, Andrew  1714 Away Win 
3 2064 Henderson, John B  1  -  0 Aird, Ian  1685 Home Win 
4 1908 Gillies, Alex  1  -  0 Wright, Alex  1607 Home Win 
  3 - 1 

Dumbarton & District Team Knockout Team Results
Team 1 - Dalmuir A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Aird, Ian   DA   -   1685   3018   0   1   2064   0   1   0.092   -0.092   1664 
 4   McCartan, John   DA   -   1182   4956      1   1582      1   0.082   0.418   1582 
 6   Wright, Alex   DA   -   1607   6541   0   1   1908   0   1   0.149   -0.149   1508 
 2   Chapman, Nigel   BSDA   -   1769   7563      2   2032      2   0.413   0.087   1838 
 1   Mollison, Jamie   BSDA   -   1827   9024   1   1   1899   1   1   0.403   0.597   2299 
 3   Myall, Andrew   DA   -   1714   21103   1   2   1916   1   2   0.575   0.425   1916 

Team 3 - Polytechnic Rooks
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Watt, David A   PY   -   1875   6416      1   1502      1   0.904   -0.404   1502 
 1   Bamber, Elaine (WFM)   PYCN   -   2106   6744   1   1   1706   1   1   0.918   0.082   2106 
 3   Brookens, Lewis   PY   -   1764   14758   1   1   1486   1   1   0.834   0.166   1886 
 4   Watson, James   PY   -   1615   23565      1   1464      1   0.699   -0.199   1464 

Team 4 - EK Rovers
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Murray, Frankie   EK   -   1639   5433   0   1   2039   0   1   0.082   -0.082   1639 
 2   Robertson, Jim   EK   -   1502   5812      1   1875      1   0.096   0.404   1875 
 3   MacKenzie, Ian   EK   -   1486   6956   0   1   1764   0   1   0.166   -0.166   1364 
 4   Gray, Stewart R   EK   -   1464   24357      1   1615      1   0.301   0.199   1615 

Team 5 - Bishopbriggs
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Moultrie, George B   BBPA   -   1954   5394   1   1   1554   1   1   0.918   0.082   1954 
 4   Watson, Andrew F   BB   -   1123   6394   1   1   1260   1   1   0.318   0.682   1660 
 3   Boyle, Daniel H   BB   -   1147   9032      1   1282      1   0.318   0.182   1282 
 2   Doyle, Michael   BB   J14   1165   22109   0   1   1367   0   1   0.243   -0.243   967 

Team 6 - Bearsden B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Goodall, Alistair   BD   -   1367   4115   1   1   1265   1   1   0.636   0.364   1665 
 1   Kerridge, Simon   BD   -   1426   15294   0   1   1826   0   1   0.082   -0.082   1426 
 4   English, Ian   BD   -   1260   17347   0   1   1123   0   1   0.682   -0.682   723 
 3   Billcliff, Niels   BD   -   1282   24917      1   1147      1   0.682   -0.182   1147 

Team 7 - Polytechnic Bishops
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Alomenu, Gilbert   PYSW   -   1150   13560   0   1   1550   0   1   0.082   -0.082   1150 
 1   Castellanos Martinez, Diego   PY   -   1515   24976   0   1   1915   0   1   0.082   -0.082   1515 
 2   Mair, Alex   PY   NEW   1295   25789   0   1   1695   0   1   0.082   -0.082   1295 
 4   Kimber, Dave   PY   -   0   26611   0   1   1700   0   1   0   0   1300 

Team 8 - Bearsden A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Burt, J Mel   BD   -   1700   3365   1   1   1300   1   1   0.918   0.082   1700 
 1   Webb, Jeff R L   BD   -   1925   6425   1   1   1525   1   1   0.918   0.082   1925 
 3   Smith, Antony V   BDPY   -   1716   19550   1   1   1316   1   1   0.918   0.082   1716 
 2   Bucher, Goetz   BD   -   1842   22352   1   1   1442   1   1   0.918   0.082   1842 

Team 9 - Giffnock
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   MacDivitt, Arthur   GI   -   1018   4759   0   1   1187   0   1   0.277   -0.277   787 
 1   Jordan, Joe   GI   -   1157   16794   0   1   1557   0   1   0.082   -0.082   1157 
 2   Sutherland, Bill   GI   -   1092   20344   1   1   1292   1   1   0.243   0.757   1692 

Team 10 - Bearsden C
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Stokes, Brian   BD   -   1292   14015   0   2   1392   0   2   0.839   -0.839   992 
 1   Voghouey, Bahool   GMBD   -   1719   18307   1   2   1571   1   2   1.275   -0.275   1571 
 3   Lee, John   BD   -   1187   23070   1   1   1018   1   1   0.723   0.277   1418 
 5   Billcliff, Matthew   LZBD   J14   745   23999   0   1   1145   0   1   0.082   -0.082   745 
 4   Chadha, Sambhav   GALZ   J12   827   24151      1   1227      1   0.082   0.418   1227 

Team 11 - EK Wanderers
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Dobbie, Graham M   EK   -   1788   3740   0   1   1717   0   1   0.597   -0.597   1317 
 2   Dunlop, Anthony   EK   -   1807   3806   1   1   1718   1   1   0.623   0.377   2118 
 1   Jelfs, Alan   EK   -   1840   4482   0   1   1823   0   1   0.521   -0.521   1423 
 4   McDonald, Duncan   EK   -   1660   15466   1   1   1536   1   1   0.669   0.331   1936 

Team 12 - Concord
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Bruce, Willie   CD   -   1536   3328      2   1398      2   1.249   -0.749   1205 
 1   Campbell, Stan J   CD   -   1823   3426   2   2   1780   2   2   1.122   0.878   2179 
 2   Ebdon, Richard G   CD   -   1718   3831   1   2   1562   1   2   1.295   -0.295   1562 
 3   Sutherland, Mike   CD   -   1717   6166   1   1   1788   1   1   0.403   0.597   2188 
 5   Binnie, James   CD   -   1217   16553   1   1   845   1   1   0.901   0.099   1245 

Team 13 - Stepps A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Bryson, Douglas M (IM)   SP   -   2334   3332   1   1   1934   1   1   0.918   0.082   2334 
 7   Gillies, Alex   SP   -   1908   4084   1   1   1607   1   1   0.851   0.149   2007 
 6   Henderson, John B   SP   -   2064   4322   1   1   1685   1   1   0.908   0.092   2085 
 2   Hulme, William   SP   -   1796   4413      1   1659      1   0.682   -0.182   1659 
 3   Rodger, Paul   SP   -   1810   5836   0   1   1674   0   1   0.682   -0.682   1274 
 4   Toland, William   SP   -   1673   6278   1   1   1331   1   1   0.881   0.119   1731 
 1   Nolan, Graeme A   SP   -   2156   7691   1   2   1860   1   2   1.664   -0.664   1860 

Team 14 - Paisley
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Cochrane, Richard   PA   -   1964   3543   0   1   2156   0   1   0.254   -0.254   1756 
 3   Gilmour, Thomas   PA   -   1674   4091   1   1   1810   1   1   0.318   0.682   2210 
 4   Macgregor, Colin A   PA   -   1331   4776   0   1   1673   0   1   0.119   -0.119   1273 
 2   McCormack, Derek   PA   -   1659   8860      1   1796      1   0.318   0.182   1796 

Team 15 - Bellshill
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Black, Colin   BH   -   1717   3206   1   1   1714   1   1   0.507   0.493   2114 
 4   Potts, David A   BHGD   -   1618   5670      1   1218      1   0.918   -0.418   1218 
 2   Mitchell, Alex   BH   -   1894   6902      1   1769      1   0.669   -0.169   1769 
 1   Deary, Daniel   GDBH   J18   1859   22097   0   1   1827   0   1   0.542   -0.542   1427