TAFCA Division 1

Ending on 26/03/2015
Results compiled by John Warren
Grading calculations last updated - 16/07/2015

TAFCA Division 1 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
15Dundee A88001626320102786
28Perth A86111319292002269
32Castlehill B83329105125001755
47Kirkcaldy84139137100021652
51Castlehill A83238135131001652
69St Andrews University A82246105120141239
73Castlehill C821557421000928
86Dundee B80444105130221239
94Castlehill D802624620101825
  72 28 16 28 72 112 42 112 9 4 9 142  

TAFCA Division 1 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Plyd  Boards 
Castlehill A2 3 3  2 4 1 1 16 
Castlehill B2 3 2 0 2 2 1 4 17 
Castlehill C1  2 0 2 0 0 3 
Castlehill D1 2 1  2  0  
Dundee A3 4 4 3 2 3 3 4 27 
Dundee B2 1 2 2 1 1 1 1 12 
Kirkcaldy0 2 4 3  2 1 2 16 
Perth A3 2 4 4 1 3 2 2 22 
St Andrews University A3 0 1 3 0 1 1 2 12 

TAFCA Division 1 Match Results
Bd Grade Castlehill A (1) vs (2) Castlehill B Grade Comments
1 1658 Milne, Fergus    -   Nicol, Craig S  1579 Draw 
2 1638 Rowe, Andrew  0  -  1 Rose, Keith S  1565 Away Win 
3 1621 Shafi, Declan  1  -  0 Noble, Ray  1542 Home Win 
4 1606 Shafi, Paul    -   Chalmers, Martin M  1523 Draw 
  2 - 2 

Bd Grade Castlehill D (4) vs (7) Kirkcaldy Grade Comments
1 1393 Sharma, Srikanta  0  -  1 Kynoch, Russell J F  1896 Away Win 
2 1377 Atkins, Graham  0  -  1 Pyrich, George D  1798 Away Win 
3 0 Kidd, Alexander  0  -  1 Blyth, Stuart  1670 Away Win 
4 1340 Young, Colin    -   Selbie, Peter  1350 Draw 
   - 3 

Bd Grade Perth A (8) vs (3) Castlehill C Grade Comments
1 1978 Hookham, Jamie  1  -  0 Thomas, Gordon J  1402 Home Win 
2 1822 Gourlay, Martin B  1  -  0 Atkins, Graham  1377 Home Win 
3 1705 Roy, Bappa  1  -  0 Kidd, Alexander  0 Home Win 
4 1636 Roth, Michael J  1  -  0 Banerjee, Subhayu  1201 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Dundee A (5) vs (8) Perth A Grade Comments
1 2184 Findlay, David J  1  -  0 Hookham, Jamie  1978 Home Win 
2 2057 Spencer, Edwin A  1  -  0 Hall, David G  1823 Home Win 
3 1817 Dawson, Alastair G  1  -  0 Gourlay, Martin B  1822 Home Win 
4 1601 Anderson, James  0  -  1 Roth, Michael J  1636 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Dundee B (6) vs (2) Castlehill B Grade Comments
1 1566 Stevenson, Frank C    -   Nicol, Craig S  1579 Draw 
2 1531 Walsh, Peter W  0  -  1 Rose, Keith S  1565 Away Win 
3 1517 Robertson, I Gordon  0  -  1 Noble, Ray  1542 Away Win 
4 1453 Burnett, Robert  1  -  0 Chalmers, Martin M  1523 Home Win 
  1 - 2 

Bd Grade Castlehill D (4) vs (1) Castlehill A Grade Comments
1 1393 Sharma, Srikanta  0  -  1 Hughes, Lloyd  1862 Away Win 
2 1377 Atkins, Graham    -   Milne, Fergus  1658 Draw 
3 0 Kidd, Alexander  0  -  1 Kosznik, Dariusz  1653 Away Win 
4 1340 Young, Colin    -   Shafi, Declan  1621 Draw 
  1 - 3 

Bd Grade Dundee B (6) vs (9) St Andrews University A Grade Comments
1 1601 Anderson, James  0  -  1 Tin, Sergey  0 Away Win 
2 1566 Stevenson, Frank C  1  -  0 Huggins, Jared  0 Home Win 
3 1531 Walsh, Peter W    -   Chambers, Daniel  0 Draw 
4 0 DEFAULT  V  -  V DEFAULT  0 Void/Double Default 
  1 - 1 

Bd Grade St Andrews University A (9) vs (7) Kirkcaldy Grade Comments
1 0 Tin, Sergey    -   Kynoch, Russell J F  1896 Draw 
2 1898 Rizzoli, Aluna    -   Pyrich, George D  1798 Draw 
3 0 Howorth, Aneurin  0  -  1 Blyth, Stuart  1670 Away Win 
4 0 Teo, Joshua    -   Selbie, Peter  1350 Draw 
  1 - 2 

Bd Grade Perth A (8) vs (2) Castlehill B Grade Comments
1 1978 Hookham, Jamie  1  -  0 Nicol, Craig S  1579 Home Win 
2 1823 Hall, David G  0  -  1 Rose, Keith S  1565 Away Win 
3 1822 Gourlay, Martin B  1  -  0 Noble, Ray  1542 Home Win 
4 1705 Roy, Bappa    -   Chalmers, Martin M  1523 Draw 
  2 - 1 

Bd Grade Castlehill A (1) vs (9) St Andrews University A Grade Comments
1 1658 Milne, Fergus  0  -  1 Tin, Sergey  0 Away Win 
2 1621 Shafi, Declan  1  -  0 Huggins, Jared  0 Home Win 
3 1606 Shafi, Paul  0  -  1 Teo, Joshua  0 Away Win 
4 1565 Rose, Keith S  0  -  1 Chambers, Daniel  0 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Dundee B (6) vs (1) Castlehill A Grade Comments
1 1601 Anderson, James  1  -  0 Hughes, Lloyd  1862 Home Win 
2 1566 Stevenson, Frank C  1  -  0 Milne, Fergus  1658 Home Win 
3 1531 Walsh, Peter W  0  -  1 Kosznik, Dariusz  1653 Away Win 
4 1453 Burnett, Robert  0  -  1 Shafi, Declan  1621 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Castlehill C (3) vs (4) Castlehill D Grade Comments
1 1450 Morris, Roy  1  -  0 Sharma, Srikanta  1393 Home Win 
2 1402 Thomas, Gordon J    -   Atkins, Graham  1377 Draw 
3 0 Budahs, Andrejs  1  -  0 Kidd, Alexander  0 Home Win 
4 1102 Banerjee, Agnijo  0  -  1 Young, Colin  1340 Away Win 
  2 - 1 

Bd Grade Dundee A (5) vs (6) Dundee B Grade Comments
1 2184 Findlay, David J  1  -  0 Anderson, James  1601 Home Win 
2 2057 Spencer, Edwin A  1  -  0 Robertson, John  1560 Home Win 
3 1817 Dawson, Alastair G  0  -  1 Walsh, Peter W  1531 Away Win 
4 0 DEFAULT  V  -  V DEFAULT  0 Void/Double Default 
  2 - 1 

Bd Grade Kirkcaldy (7) vs (3) Castlehill C Grade Comments
1 1896 Kynoch, Russell J F  1  -  0 Morris, Roy  1450 Home Win 
2 1798 Pyrich, George D  1  -  0 Thomas, Gordon J  1402 Home Win 
3 1670 Blyth, Stuart  1  -  0 Budahs, Andrejs  0 Home Win 
4 1382 Sudjic, Branislav  1  -  0 Young, Colin  1340 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Castlehill B (2) vs (3) Castlehill C Grade Comments
1 1565 Rose, Keith S    -   Thomas, Gordon J  1402 Draw 
2 1542 Noble, Ray  1  -  0 Budahs, Andrejs  0 Home Win 
3 1278 Dawson, Euan  1  -  0 Waugh, Norman  1197 Home Win 
4 1118 Constance, Tom  1  -  0 Mcleod, Robert  1027 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Kirkcaldy (7) vs (1) Castlehill A Grade Comments
1 1896 Kynoch, Russell J F  L  -  W Milne, Fergus  1658 Loss by Default 
2 1798 Pyrich, George D  0  -  1 Shafi, Declan  1621 Away Win 
3 1670 Blyth, Stuart  0  -  1 Shafi, Paul  1606 Away Win 
4 1350 Selbie, Peter  0  -  1 Rose, Keith S  1565 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Kirkcaldy (7) vs (8) Perth A Grade Comments
1 1896 Kynoch, Russell J F    -   Hall, David G  1823 Draw 
2 1798 Pyrich, George D  1  -  0 Gourlay, Martin B  1822 Home Win 
3 1670 Blyth, Stuart  0  -  1 Roy, Bappa  1705 Away Win 
4 1382 Sudjic, Branislav  0  -  1 Roth, Michael J  1636 Away Win 
  1 - 2 

Bd Grade Castlehill B (2) vs (4) Castlehill D Grade Comments
1 1579 Nicol, Craig S  0  -  1 Atkins, Graham  1377 Away Win 
2 1565 Rose, Keith S  1  -  0 Young, Colin  1340 Home Win 
3 1542 Noble, Ray  1  -  0 Mcleod, Robert  1027 Home Win 
4 1450 Morris, Roy  0  -  1 Grant, Arthur  815 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Castlehill A (1) vs (5) Dundee A Grade Comments
1 1862 Hughes, Lloyd  0  -  1 Findlay, David J  2184 Away Win 
2 1658 Milne, Fergus  0  -  1 Spencer, Edwin A  2057 Away Win 
3 1653 Kosznik, Dariusz  0  -  1 Dawson, Alastair G  1817 Away Win 
4 1621 Shafi, Declan    -   Robertson, I Gordon  1517 Draw 
   - 3 

Bd Grade Perth A (8) vs (6) Dundee B Grade Comments
1 1823 Hall, David G  1  -  0 Anderson, James  1601 Home Win 
2 1822 Gourlay, Martin B  1  -  0 Stevenson, Frank C  1566 Home Win 
3 1636 Roth, Michael J  0  -  1 Robertson, John  1560 Away Win 
4 1586 Roy, Kiron  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  3 - 1 

Bd Grade Castlehill C (3) vs (9) St Andrews University A Grade Comments
1 1450 Morris, Roy  1  -  0 Howorth, Aneurin  0 Home Win 
2 1402 Thomas, Gordon J  0  -  1 Chambers, Daniel  0 Away Win 
3 0 Budahs, Andrejs  1  -  0 Edwards, John M  1429 Home Win 
4 1377 Atkins, Graham  1  -  0 Ward, Andrew  1371 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade St Andrews University A (9) vs (8) Perth A Grade Comments
1 0 Tin, Sergey  1  -  0 Hall, David G  1823 Home Win 
2 0 Teo, Joshua  1  -  0 Roth, Michael J  1636 Home Win 
3 0 Chambers, Daniel  0  -  1 Storey, Sandy  1623 Away Win 
4 0 Goodship, Chris  0  -  1 Roy, Kiron  1586 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Castlehill D (4) vs (5) Dundee A Grade Comments
1 1377 Atkins, Graham  0  -  1 Findlay, David J  2184 Away Win 
2 1340 Young, Colin  0  -  1 Spencer, Edwin A  2057 Away Win 
3 1278 Dawson, Euan  0  -  1 Dawson, Alastair G  1817 Away Win 
4 1190 Fraser, Barrie    -   Robertson, I Gordon  1517 Draw 
   - 3 

Bd Grade Perth A (8) vs (4) Castlehill D Grade Comments
1 1823 Hall, David G  1  -  0 Atkins, Graham  1377 Home Win 
2 1822 Gourlay, Martin B  1  -  0 Young, Colin  1340 Home Win 
3 1705 Roy, Bappa  1  -  0 Grant, Arthur  815 Home Win 
4 1636 Roth, Michael J  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 0 

Bd Grade Castlehill C (3) vs (1) Castlehill A Grade Comments
1 1450 Morris, Roy  1  -  0 Milne, Fergus  1658 Home Win 
2 1402 Thomas, Gordon J  0  -  1 Kosznik, Dariusz  1653 Away Win 
3 0 Budahs, Andrejs  0  -  1 Shafi, Declan  1621 Away Win 
4 0 Rota, Ehore  0  -  1 Shafi, Paul  1606 Away Win 
  1 - 3 

Bd Grade Dundee B (6) vs (3) Castlehill C Grade Comments
1 1601 Anderson, James  0  -  1 Morris, Roy  1450 Away Win 
2 1566 Stevenson, Frank C    -   Thomas, Gordon J  1402 Draw 
3 1531 Walsh, Peter W  1  -  0 Budahs, Andrejs  0 Home Win 
4 1400 Woodcock, Alan R    -   Waugh, Norman  1197 Draw 
  2 - 2 

Bd Grade St Andrews University A (9) vs (5) Dundee A Grade Comments
1 0 Tin, Sergey  0  -  1 Findlay, David J  2184 Away Win 
2 2057 Biller, Eugen  0  -  1 Spencer, Edwin A  2057 Away Win 
3 0 Chambers, Daniel  0  -  1 Borwell, Alan P  1946 Away Win 
4 1371 Ward, Andrew  0  -  1 Robertson, I Gordon  1517 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Kirkcaldy (7) vs (6) Dundee B Grade Comments
1 1896 Kynoch, Russell J F    -   Anderson, James  1601 Draw 
2 1798 Pyrich, George D  1  -  0 Stevenson, Frank C  1566 Home Win 
3 1670 Blyth, Stuart  0  -  1 Walsh, Peter W  1531 Away Win 
4 1350 Selbie, Peter  1  -  0 Morrison, Andrew C  1162 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Castlehill B (2) vs (7) Kirkcaldy Grade Comments
1 1579 Nicol, Craig S  0  -  1 Kynoch, Russell J F  1896 Away Win 
2 1565 Rose, Keith S  0  -  1 Pyrich, George D  1798 Away Win 
3 1523 Chalmers, Martin M  1  -  0 Selbie, Peter  1350 Home Win 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 2 

Bd Grade Castlehill C (3) vs (5) Dundee A Grade Comments
1 1450 Morris, Roy  0  -  1 Findlay, David J  2184 Away Win 
2 1402 Thomas, Gordon J  0  -  1 Spencer, Edwin A  2057 Away Win 
3 0 Budahs, Andrejs  0  -  1 Borwell, Alan P  1946 Away Win 
4 0 Angely, Stuart  0  -  1 Robertson, I Gordon  1517 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade St Andrews University A (9) vs (4) Castlehill D Grade Comments
1 0 Tin, Sergey  1  -  0 Atkins, Graham  1377 Home Win 
2 2057 Biller, Eugen  1  -  0 Kidd, Alexander  0 Home Win 
3 0 Howorth, Aneurin    -   Young, Colin  1340 Draw 
4 0 Chambers, Daniel  1  -  0 Constance, Tom  1118 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Castlehill B (2) vs (9) St Andrews University A Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 0 

Bd Grade Castlehill D (4) vs (6) Dundee B Grade Comments
1 1377 Atkins, Graham  0  -  1 Anderson, James  1601 Away Win 
2 0 Kidd, Alexander  0  -  1 Stevenson, Frank C  1566 Away Win 
3 1340 Young, Colin  W  -  L Walsh, Peter W  1531 Win by Default 
4 1102 Banerjee, Agnijo  1  -  0 Morrison, Andrew C  1162 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Dundee A (5) vs (2) Castlehill B Grade Comments
1 2184 Findlay, David J  1  -  0 Nicol, Craig S  1579 Home Win 
2 2057 Spencer, Edwin A  1  -  0 Noble, Ray  1542 Home Win 
3 1946 Borwell, Alan P  1  -  0 Chalmers, Martin M  1523 Home Win 
4 1817 Dawson, Alastair G  1  -  0 Budahs, Andrejs  0 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Dundee A (5) vs (7) Kirkcaldy Grade Comments
1 2184 Findlay, David J  1  -  0 Kynoch, Russell J F  1896 Home Win 
2 2057 Spencer, Edwin A  1  -  0 Blyth, Stuart  1670 Home Win 
3 1817 Dawson, Alastair G    -   Sudjic, Branislav  1382 Draw 
4 1517 Robertson, I Gordon  1  -  0 Selbie, Peter  1350 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Castlehill A (1) vs (8) Perth A Grade Comments
1 1862 Hughes, Lloyd  0  -  1 Hall, David G  1823 Away Win 
2 1658 Milne, Fergus  0  -  1 Roy, Bappa  1705 Away Win 
3 1621 Shafi, Declan  0  -  1 Roth, Michael J  1636 Away Win 
4 1606 Shafi, Paul  1  -  0 Storey, Sandy  1623 Home Win 
  1 - 3 

TAFCA Division 1 Team Results
Team 1 - Castlehill A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Milne, Fergus   CH   -   1658   5283   2   8   1672   1   7   3.493   -2.493   1369 
 8   Rose, Keith S   CH   -   1565   5846   1   2   1492   1   2   1.175   -0.175   1492 
 1   Bamber, Elaine (WFM)   PYCN   -   2136   6744   0   0      0   0   0.000   0.000   - 
 7   Rowe, Andrew   DVCH   -   1638   7383   0   1   1565   0   1   0.604   -0.604   1165 
 6   Shafi, Paul   CHCA   -   1606   12506   3   5   1605   2   3   1.505   0.995   1885 
 2   Hughes, Lloyd   NWCH   -   1862   14436   1   4   1768   1   4   2.424   -1.424   1574 
 5   Shafi, Declan   CHCA   J14   1621   19640   6   8   1525   5   7   4.348   0.652   1688 
 4   Kosznik, Dariusz   CH   -   1653   22858   3   4   1519   3   4   2.626   0.374   1712 

Team 2 - Castlehill B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Chalmers, Martin M   CH   -   1523   3477   2   5   1607   2   5   2.056   -0.056   1535 
 8   Morris, Roy   CHDV   -   1450   5364   0   1   1050   0   1   0.918   -0.918   650 
 1   Nicol, Craig S   CH   -   1579   5485   1   6   1742   1   6   1.968   -0.968   1462 
 2   Rose, Keith S   CH   -   1565   5846   4   6   1589   4   6   2.834   1.666   1782 
 3   Noble, Ray   CH   -   1542   8657   3   6   1589   3   6   2.665   0.335   1589 
 6   Constance, Tom   CH   J13   1118   22155   1   1   1027   1   1   0.623   0.377   1427 
 5   Dawson, Euan   CH   J13   1278   22158   1   1   1197   1   1   0.610   0.390   1597 
 9   Budahs, Andrejs   CH   -   0   25251   0   1   1817   0   1   0   0   1417 

Team 3 - Castlehill C
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Morris, Roy   CHDV   -   1450   5364   4   6   1670   3   5   1.275   1.725   1742 
 3   Thomas, Gordon J   CH   -   1402   6224   1   8   1650   1   8   1.748   -0.248   1398 
 5   Atkins, Graham   CH   -   1377   7363   1   2   1574   1   2   0.589   0.411   1574 
 11   Mcleod, Robert   CH   -   1027   13733   0   1   1228   0   1   0.243   -0.243   828 
 2   Robertson, David   CH   -   1414   16740   0   0      0   0   0.000   0.000   - 
 10   Waugh, Norman   CH   -   1197   16852      2   1394      2   0.492   0.008   1201 
 9   Young, Colin   CH   -   1340   23227   0   1   1382   0   1   0.444   -0.444   982 
 8   Banerjee, Agnijo   CH   J14   1102   24764   0   1   1340   0   1   0.202   -0.202   940 
 7   Banerjee, Subhayu   CH   NEW   1201   24870   0   1   1601   0   1   0.082   -0.082   1201 
 4   Budahs, Andrejs   CH   -   0   25251   2   7   1577   2   7   0   0   1414 
 13   Angely, Stuart   CH   -   0   25322   0   1   1517   0   1   0   0   1117 
 6   Kidd, Alexander   CH   -   0   25497   0   1   1705   0   1   0   0   1305 
 12   Rota, Ehore   CH   -   0   26063   0   1   1606   0   1   0   0   1206 

Team 4 - Castlehill D
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Atkins, Graham   CH   -   1377   7363   2   8   1668   2   7   1.337   0.663   1476 
 9   Fraser, Barrie   CH   -   1190   11142      1   1517      1   0.128   0.372   1517 
 5   Mcleod, Robert   CH   -   1027   13733   0   1   1427   0   1   0.082   -0.082   1027 
 10   Constance, Tom   CH   J13   1118   22155   0   1   1518   0   1   0.082   -0.082   1118 
 8   Dawson, Euan   CH   J13   1278   22158   0   1   1678   0   1   0.082   -0.082   1278 
 4   Young, Colin   CH   -   1340   23227   3   8   1553   2   6   1.646   0.354   1431 
 1   Sharma, Srikanta   CH   -   1393   24222   0   3   1679   0   3   0.587   -0.587   1278 
 11   Banerjee, Agnijo   CH   J14   1102   24764   1   1   1162   1   1   0.416   0.584   1562 
 7   Grant, Arthur   CH   NEW   815   25077   1   2   1215   1   1   0.082   0.918   1215 
 3   Kidd, Alexander   CH   -   0   25497   0   5   1602   0   5   0   0   1201 

Team 5 - Dundee A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Anderson, James   DV   -   1601   3051   0   1   1636   0   1   0.451   -0.451   1236 
 3   Borwell, Alan P   DV   -   1946   3239   3   3   1576   3   3   2.696   0.304   1975 
 1   Findlay, David J   DV   -   2184   3919   8   8   1855   7   7   5.999   1.001   2255 
 6   Robertson, I Gordon   DV   -   1517   5810   4   5   1408   3   4   2.520   0.480   1601 
 2   Spencer, Edwin A   DV   -   2057   6072   8   8   1730   8   8   6.794   1.206   2129 
 4   Dawson, Alastair G   DV   -   1817   13697   4   6   1543   4   6   4.803   -0.303   1736 

Team 6 - Dundee B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Anderson, James   DV   -   1601   3051   2   7   1768   2   7   2.221   0.279   1662 
 6   Burnett, Robert   DV   -   1453   3351   1   2   1622   1   2   0.577   0.423   1622 
 7   Robertson, I Gordon   DV   -   1517   5810   0   1   1542   0   1   0.465   -0.465   1142 
 3   Stevenson, Frank C   DVCH   -   1566   6107   4   7   1598   3   6   2.770   0.230   1598 
 5   Walsh, Peter W   DV   -   1531   6368   3   7   1622   3   6   2.306   1.194   1683 
 1   Weir, Gary   DVCA   -   1808   6434   0   0      0   0   0.000   0.000   - 
 8   Woodcock, Alan R   DV   -   1400   6533      1   1197      1   0.762   -0.262   1197 
 4   Robertson, John   DV   -   1560   6807   1   2   1798   1   2   0.478   0.522   1798 
 9   Morrison, Andrew C   CHPE   -   1162   11690   0   2   1276   0   2   0.698   -0.698   876 

Team 7 - Kirkcaldy
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Kynoch, Russell J F   KC   -   1896   4628   4   8   1736   4   7   4.704   -0.204   1842 
 2   Pyrich, George D   KC   -   1798   5692   5   7   1627   5   7   4.821   0.679   1854 
 5   Sudjic, Branislav   KC   -   1382   6160   1   3   1586   1   3   0.825   0.675   1586 
 4   Selbie, Peter   KC   -   1350   10963   2   6   1421   1   5   2.042   -0.542   1271 
 3   Blyth, Stuart   KCWO   -   1670   13645   3   7   1603   2   6   3.537   -1.537   1481 

Team 8 - Perth A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Gourlay, Martin B   PRKI   -   1822   4146   4   6   1594   4   6   4.525   -0.525   1716 
 2   Hall, David G   PR   -   1823   4230   3   7   1768   3   7   3.867   -0.367   1768 
 5   Roth, Michael J   PR   -   1636   9972   5   7   1500   4   5   3.267   0.733   1741 
 7   Storey, Sandy   EU   -   1623   13295   1   2   1620   1   2   1.007   -0.007   1620 
 1   Hookham, Jamie   PR   -   1978   15325   2   3   1780   2   3   2.074   -0.074   1902 
 6   Roy, Kiron   PR   J17   1586   17868   2   2      0   0   0.000   0.000   - 
 4   Roy, Bappa   PR   -   1705   18175   4   5   1496   3   4   2.755   0.745   1863 

Team 9 - St Andrews University A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 8   Ward, Andrew   SA   -   1371   22226   0   2   1447   0   2   0.800   -0.800   1047 
 2   Tin, Sergey   SADV   -   0   23164   4   6   1786   4   6   0   0   1979 
 1   Rizzoli, Aluna   SA   J20   1898   24923      1   1798      1   0.636   -0.136   1798 
 7   Edwards, John M   SA   -   1429   24925   0   1   1391   0   1   0.556   -0.556   991 
 6   Chambers, Daniel   SA   -   0   25078   3   6   1550   3   6   0   0   1611 
 3   Howorth, Aneurin   SA   J20   0   25913      3   1487      3   0   0   1207 
 4   Teo, Joshua   SA   J19   0   25914   2   3   1531   2   3   0   0   1811 
 5   Huggins, Jared   SA   J20   0   25915   0   2   1644   0   2   0   0   1243 
 9   Goodship, Chris   SA   -   0   26069   0   1   1631   0   1   0   0   1231 
 10   Biller, Eugen   SA   -   2057   26233   1   2   1857   1   2   1.418   -0.418   1857