TAFCA Division 1

Ending on 27/03/2014
Results compiled by John Warren
Grading calculations last updated - 19/07/2014

TAFCA Division 1 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
14Dundee A87101524350002580
22Castlehill B85211216960012064
39St Andrews University A85031016790001961
46Glenrothes A85031014890011856
51Castlehill A83147164120001856
68Perth A83147118111011650
73Castlehill C8224676181001134
85Dundee B8215567181001033
97Glenrothes B800802624000516
  72 32 8 32 72 112 58 112 3 0 3 145  

TAFCA Division 1 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Plyd  Boards 
Castlehill A2 4 1 4 1 4 1 0 18 
Castlehill B2 2 1 3 2 3 2 4 20 
Castlehill C0 2 2 1 2 3 0 0 11 
Dundee A3 3 2 4 3 4 3 2 25 
Dundee B0  2 0 1 3 2 1 10 
Glenrothes A2 1 1  2 3 2 3 18 
Glenrothes B0 1 1 0 1  1  
Perth A2 1 4  2 1 3 1 16 
St Andrews University A4 0 4 1 3  3 3 19 

TAFCA Division 1 Match Results
Bd Grade Castlehill B (2) vs (7) Glenrothes B Grade Comments
1 1634 Sani, Leonardo  1  -  0 Sudjic, Branislav  1456 Home Win 
2 1617 Milne, Fergus    -   Selbie, Peter  1392 Draw 
3 1598 Rowe, Andrew    -   Taylor, Neil  1217 Draw 
4 1578 Rose, Keith S  1  -  0 Deas, Scott  1150 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade St Andrews University A (9) vs (3) Castlehill C Grade Comments
1 1900 Rizzoli, Aluna  1  -  0 Gonzalez Campos, Maria  1506 Home Win 
2 1668 Turkalp, Zorbey  1  -  0 Shafi, Declan  1500 Home Win 
3 0 Clark, Nathaniel  1  -  0 Chalmers, Martin M  1496 Home Win 
4 0 Burrell, Stuart  1  -  0 Noble, Ray  1496 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Dundee B (5) vs (4) Dundee A Grade Comments
1 1609 Robertson, John  0  -  1 Findlay, David J  2181 Away Win 
2 1593 Stevenson, Frank C  0  -  1 Spencer, Edwin A  2010 Away Win 
3 1576 Robertson, I Gordon  0  -  1 Borwell, Alan P  1878 Away Win 
4 1534 Anderson, James  0  -  1 Weir, Gary  1802 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Glenrothes A (6) vs (2) Castlehill B Grade Comments
1 2248 Burnett, Andrew B  1  -  0 Sani, Leonardo  1634 Home Win 
2 1925 Kynoch, Russell J F  0  -  1 Kosznik, Dariusz  1624 Away Win 
3 1878 Pyrich, George D  0  -  1 Milne, Fergus  1617 Away Win 
4 1872 Jenkins, Ben J    -   Rose, Keith S  1578 Draw 
  1 - 2 

Bd Grade Dundee A (4) vs (9) St Andrews University A Grade Comments
1 2181 Findlay, David J    -   Rizzoli, Aluna  1900 Draw 
2 2010 Spencer, Edwin A  0  -  1 Newton, Andrew  1861 Away Win 
3 1784 Dawson, Alastair G  1  -  0 Turkalp, Zorbey  1668 Home Win 
4 1534 Anderson, James  1  -  0 Burrell, Stuart  0 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Castlehill A (1) vs (3) Castlehill C Grade Comments
1 2064 Bamber, Elaine (WFM)  1  -  0 Shafi, Declan  1500 Home Win 
2 1986 Grove, Michael  1  -  0 Noble, Ray  1496 Home Win 
3 1720 Babin, Andre  1  -  0 Chalmers, Martin M  1496 Home Win 
4 1478 Shafi, Paul  1  -  0 Morris, Roy  1483 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Dundee B (5) vs (8) Perth A Grade Comments
1 1609 Robertson, John  0  -  1 Hall, David G  1786 Away Win 
2 1593 Stevenson, Frank C    -   Warren, John  1571 Draw 
3 1576 Robertson, I Gordon    -   Washington, Ian  1382 Draw 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 2 

Bd Grade Glenrothes A (6) vs (7) Glenrothes B Grade Comments
1 1925 Kynoch, Russell J F    -   Blyth, Stuart  1682 Draw 
2 1878 Pyrich, George D  1  -  0 Sudjic, Branislav  1456 Home Win 
3 1872 Jenkins, Ben J  1  -  0 Selbie, Peter  1392 Home Win 
4 1453 Kane, John  1  -  0 Wood, Alastair  977 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Castlehill C (3) vs (2) Castlehill B Grade Comments
1 1500 Shafi, Declan    -   Sani, Leonardo  1634 Draw 
2 1496 Noble, Ray  1  -  0 Milne, Fergus  1617 Home Win 
3 1496 Chalmers, Martin M    -   Rowe, Andrew  1598 Draw 
4 1483 Morris, Roy  0  -  1 Rose, Keith S  1578 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Glenrothes B (7) vs (1) Castlehill A Grade Comments
1 1682 Blyth, Stuart  0  -  1 Payada, Dmitriy  1934 Away Win 
2 1392 Selbie, Peter  0  -  1 Babin, Andre  1720 Away Win 
3 977 Wood, Alastair  0  -  1 Rose, Keith S  1578 Away Win 
4 1150 Deas, Scott  0  -  1 Atkins, Graham  1413 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Perth A (8) vs (7) Glenrothes B Grade Comments
1 1800 Gourlay, Martin B  0  -  1 Blyth, Stuart  1682 Away Win 
2 1786 Hall, David G  1  -  0 Kane, John  1453 Home Win 
3 1657 Roth, Michael J  1  -  0 Selbie, Peter  1392 Home Win 
4 1571 Warren, John  1  -  0 Wood, Alastair  977 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Glenrothes A (6) vs (5) Dundee B Grade Comments
1 2248 Burnett, Andrew B  1  -  0 Stevenson, Frank C  1593 Home Win 
2 1925 Kynoch, Russell J F  1  -  0 Robertson, I Gordon  1576 Home Win 
3 1872 Jenkins, Ben J    -   Anderson, James  1534 Draw 
4 1456 Sudjic, Branislav  0  -  1 Burnett, Robert  1463 Away Win 
  2 - 1 

Bd Grade Castlehill C (3) vs (6) Glenrothes A Grade Comments
1 1506 Gonzalez Campos, Maria  0  -  1 Burnett, Andrew B  2248 Away Win 
2 1500 Shafi, Declan    -   Kynoch, Russell J F  1925 Draw 
3 1496 Chalmers, Martin M  1  -  0 Pyrich, George D  1878 Home Win 
4 1483 Morris, Roy  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  2 - 1 

Bd Grade Castlehill B (2) vs (1) Castlehill A Grade Comments
1 1634 Sani, Leonardo    -   Babin, Andre  1720 Draw 
2 1624 Kosznik, Dariusz  0  -  1 Rowe, Andrew  1598 Away Win 
3 1617 Milne, Fergus    -   Noble, Ray  1496 Draw 
4 1578 Rose, Keith S  1  -  0 Atkins, Graham  1413 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Perth A (8) vs (4) Dundee A Grade Comments
1 1800 Gourlay, Martin B    -   Findlay, David J  2181 Draw 
2 1657 Roth, Michael J  0  -  1 Spencer, Edwin A  2010 Away Win 
3 1571 Warren, John  0  -  1 Borwell, Alan P  1878 Away Win 
4 1382 Washington, Ian  0  -  1 Weir, Gary  1802 Away Win 
   - 3 

Bd Grade Castlehill A (1) vs (5) Dundee B Grade Comments
1 2064 Bamber, Elaine (WFM)  1  -  0 Robertson, John  1609 Home Win 
2 1934 Payada, Dmitriy  1  -  0 Stevenson, Frank C  1593 Home Win 
3 1798 Hughes, Lloyd  1  -  0 Robertson, I Gordon  1576 Home Win 
4 1720 Babin, Andre  1  -  0 Burnett, Robert  1463 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Castlehill B (2) vs (4) Dundee A Grade Comments
1 1634 Sani, Leonardo  0  -  1 Findlay, David J  2181 Away Win 
2 1617 Milne, Fergus  0  -  1 Spencer, Edwin A  2010 Away Win 
3 1578 Rose, Keith S  0  -  1 Weir, Gary  1802 Away Win 
4 1496 Noble, Ray  1  -  0 Dawson, Alastair G  1784 Home Win 
  1 - 3 

Bd Grade Glenrothes A (6) vs (9) St Andrews University A Grade Comments
1 2248 Burnett, Andrew B  1  -  0 Rizzoli, Aluna  1900 Home Win 
2 1925 Kynoch, Russell J F    -   Turkalp, Zorbey  1668 Draw 
3 1878 Pyrich, George D  1  -  0 Burrell, Stuart  0 Home Win 
4 1872 Jenkins, Ben J  1  -  0 Grattage, Rebecca  0 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Perth A (8) vs (6) Glenrothes A Grade Comments
1 1800 Gourlay, Martin B  0  -  1 Burnett, Andrew B  2248 Away Win 
2 1786 Hall, David G    -   Kynoch, Russell J F  1925 Draw 
3 1657 Roth, Michael J  1  -  0 Pyrich, George D  1878 Home Win 
4 1571 Warren, John  0  -  1 Sudjic, Branislav  1456 Away Win 
  1 - 2 

Bd Grade St Andrews University A (9) vs (5) Dundee B Grade Comments
1 1900 Rizzoli, Aluna  1  -  0 Robertson, John  1609 Home Win 
2 1668 Turkalp, Zorbey    -   Stevenson, Frank C  1593 Draw 
3 0 Clark, Nathaniel  1  -  0 Robertson, I Gordon  1576 Home Win 
4 0 Burrell, Stuart    -   Anderson, James  1534 Draw 
  3 - 1 

Bd Grade Perth A (8) vs (1) Castlehill A Grade Comments
1 1800 Gourlay, Martin B  0  -  1 Bamber, Elaine (WFM)  2064 Away Win 
2 1786 Hall, David G    -   Babin, Andre  1720 Draw 
3 1571 Warren, John  1  -  0 Rose, Keith S  1578 Home Win 
4 1493 Caldow, Ian M  1  -  0 Chalmers, Martin M  1496 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Glenrothes B (7) vs (4) Dundee A Grade Comments
1 1682 Blyth, Stuart  0  -  1 Findlay, David J  2181 Away Win 
2 1392 Selbie, Peter  0  -  1 Spencer, Edwin A  2010 Away Win 
3 1150 Deas, Scott  0  -  1 Borwell, Alan P  1878 Away Win 
4 977 Wood, Alastair  0  -  1 Weir, Gary  1802 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Castlehill B (2) vs (8) Perth A Grade Comments
1 1634 Sani, Leonardo  1  -  0 Hall, David G  1786 Home Win 
2 0 DEFAULT  L  -  W Roth, Michael J  1657 Loss by Default 
3 1617 Milne, Fergus    -   Warren, John  1571 Draw 
4 1578 Rose, Keith S  1  -  0 Washington, Ian  1382 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Glenrothes B (7) vs (9) St Andrews University A Grade Comments
1 1456 Sudjic, Branislav  0  -  1 Newton, Andrew  1861 Away Win 
2 1392 Selbie, Peter  0  -  1 Turkalp, Zorbey  1668 Away Win 
3 1217 Taylor, Neil    -   Clark, Nathaniel  0 Draw 
4 1150 Deas, Scott  0  -  1 Burrell, Stuart  0 Away Win 
   - 3 

Bd Grade St Andrews University A (9) vs (2) Castlehill B Grade Comments
1 1900 Rizzoli, Aluna  0  -  1 Sani, Leonardo  1634 Away Win 
2 1668 Turkalp, Zorbey  0  -  1 Kosznik, Dariusz  1624 Away Win 
3 0 Clark, Nathaniel  0  -  1 Milne, Fergus  1617 Away Win 
4 0 Burrell, Stuart  0  -  1 Rose, Keith S  1578 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Castlehill C (3) vs (5) Dundee B Grade Comments
1 1500 Shafi, Declan  0  -  1 Robertson, John  1609 Away Win 
2 1496 Chalmers, Martin M  0  -  1 Stevenson, Frank C  1593 Away Win 
3 1496 Noble, Ray  1  -  0 Robertson, I Gordon  1576 Home Win 
4 1478 Shafi, Paul    -   Anderson, James  1534 Draw 
  1 - 2 

Bd Grade St Andrews University A (9) vs (8) Perth A Grade Comments
1 1900 Rizzoli, Aluna    -   Gourlay, Martin B  1800 Draw 
2 1861 Newton, Andrew    -   Hall, David G  1786 Draw 
3 1668 Turkalp, Zorbey  1  -  0 Roth, Michael J  1657 Home Win 
4 0 Clark, Nathaniel  1  -  0 Warren, John  1571 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Dundee A (4) vs (1) Castlehill A Grade Comments
1 2181 Findlay, David J  0  -  1 Babin, Andre  1720 Away Win 
2 2010 Spencer, Edwin A  1  -  0 Kosznik, Dariusz  1624 Home Win 
3 1802 Weir, Gary  1  -  0 Milne, Fergus  1617 Home Win 
4 1784 Dawson, Alastair G  1  -  0 Rose, Keith S  1578 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Dundee B (5) vs (2) Castlehill B Grade Comments
1 1609 Robertson, John  0  -  1 Sani, Leonardo  1634 Away Win 
2 1593 Stevenson, Frank C  0  -  1 Milne, Fergus  1617 Away Win 
3 1576 Robertson, I Gordon    -   Shafi, Declan  1500 Draw 
4 1486 Walsh, Peter W  0  -  1 Shafi, Paul  1478 Away Win 
   - 3 

Bd Grade Dundee A (4) vs (6) Glenrothes A Grade Comments
1 2181 Findlay, David J  1  -  0 Burnett, Andrew B  2248 Home Win 
2 2010 Spencer, Edwin A  1  -  0 Kynoch, Russell J F  1925 Home Win 
3 1802 Weir, Gary    -   Pyrich, George D  1878 Draw 
4 1784 Dawson, Alastair G  1  -  0 Selbie, Peter  1392 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Dundee A (4) vs (3) Castlehill C Grade Comments
1 2181 Findlay, David J  1  -  0 Shafi, Declan  1500 Home Win 
2 2010 Spencer, Edwin A  1  -  0 Noble, Ray  1496 Home Win 
3 1784 Dawson, Alastair G  0  -  1 Chalmers, Martin M  1496 Away Win 
4 1576 Robertson, I Gordon  0  -  1 Morris, Roy  1483 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Dundee B (5) vs (7) Glenrothes B Grade Comments
1 1609 Robertson, John  1  -  0 Sudjic, Branislav  1456 Home Win 
2 1593 Stevenson, Frank C  0  -  1 Selbie, Peter  1392 Away Win 
3 1534 Anderson, James  1  -  0 Deas, Scott  1150 Home Win 
4 1463 Burnett, Robert  1  -  0 Wood, Alastair  977 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Glenrothes B (7) vs (3) Castlehill C Grade Comments
1 1682 Blyth, Stuart  0  -  1 Shafi, Declan  1500 Away Win 
2 1392 Selbie, Peter  0  -  1 Noble, Ray  1496 Away Win 
3 1456 Sudjic, Branislav    -   Chalmers, Martin M  1496 Draw 
4 1150 Deas, Scott    -   Young, Colin  1317 Draw 
  1 - 3 

Bd Grade Castlehill C (3) vs (8) Perth A Grade Comments
1 1500 Shafi, Declan  0  -  1 Gourlay, Martin B  1800 Away Win 
2 1496 Noble, Ray  0  -  1 Hall, David G  1786 Away Win 
3 1496 Chalmers, Martin M  0  -  1 Roth, Michael J  1657 Away Win 
4 990 Paton, Lisa  0  -  1 Washington, Ian  1382 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Castlehill A (1) vs (6) Glenrothes A Grade Comments
1 1720 Babin, Andre  0  -  1 Burnett, Andrew B  2248 Away Win 
2 1634 Sani, Leonardo  0  -  1 Kynoch, Russell J F  1925 Away Win 
3 1624 Kosznik, Dariusz    -   Pyrich, George D  1878 Draw 
4 1578 Rose, Keith S  1  -  0 Selbie, Peter  1392 Home Win 
  1 - 2 

Bd Grade Castlehill A (1) vs (9) St Andrews University A Grade Comments
1 1720 Babin, Andre  0  -  1 Rizzoli, Aluna  1900 Away Win 
2 1598 Rowe, Andrew  0  -  1 Newton, Andrew  1861 Away Win 
3 1578 Rose, Keith S  0  -  1 Turkalp, Zorbey  1668 Away Win 
4 1413 Atkins, Graham  0  -  1 Burrell, Stuart  0 Away Win 
  0 - 4 

TAFCA Division 1 Team Results
Team 1 - Castlehill A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 11   Chalmers, Martin M   CH   -   1496   3477   0   1   1493   0   1   0.507   -0.507   1093 
 13   Milne, Fergus   CH   -   1617   5283   0   1   1802   0   1   0.260   -0.260   1402 
 6   Rose, Keith S   CH   -   1578   5846   2   5   1523   2   5   2.753   -0.753   1451 
 1   Bamber, Elaine (WFM)   PYCN   -   2064   6744   3   3   1709   3   3   2.658   0.342   2109 
 7   Atkins, Graham   CH   -   1413   7363   1   3   1371   1   3   1.647   -0.647   1249 
 8   Rowe, Andrew   DVCH   -   1598   7383   1   2   1752   1   2   0.626   0.374   1752 
 9   Noble, Ray   CH   -   1496   8657      1   1617      1   0.337   0.163   1617 
 5   Shafi, Paul   CHCA   -   1478   12506   1   1   1483   1   1   0.493   0.507   1883 
 10   Hughes, Lloyd   NWCH   -   1798   14436   1   1   1576   1   1   0.777   0.223   1976 
 4   Babin, Andre   CH   -   1720   17078   5   8   1756   5   8   3.751   1.249   1847 
 14   Sani, Leonardo   CH   J14   1634   22274   0   1   1925   0   1   0.157   -0.157   1525 
 2   Grove, Michael   CH   -   1986   22511   1   1   1586   1   1   0.918   0.082   1986 
 3   Payada, Dmitriy   CH   -   1934   22847   2   2   1638   2   2   1.689   0.311   2037 
 12   Kosznik, Dariusz   CH   -   1624   22858      2   1944      2   0.276   0.224   1751 

Team 2 - Castlehill B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Milne, Fergus   CH   -   1617   5283   4   8   1638   4   8   3.903   0.597   1680 
 4   Rose, Keith S   CH   -   1578   5846   5   7   1502   5   7   4.139   1.361   1729 
 5   Rowe, Andrew   DVCH   -   1598   7383   1   2   1356   1   2   1.544   -0.544   1356 
 6   Noble, Ray   CH   -   1496   8657   1   1   1784   1   1   0.157   0.843   2184 
 8   Shafi, Paul   CHCA   -   1478   12506   1   1   1486   1   1   0.486   0.514   1886 
 7   Shafi, Declan   CHCA   J13   1500   19640      1   1576      1   0.396   0.104   1576 
 1   Sani, Leonardo   CH   J14   1634   22274   5   8   1773   5   8   2.802   2.198   1864 
 2   Kosznik, Dariusz   CH   -   1624   22858   2   3   1737   2   3   1.093   0.907   1859 

Team 3 - Castlehill C
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Chalmers, Martin M   CH   -   1496   3477   3   8   1669   3   8   2.322   0.678   1578 
 4   Morris, Roy   CHDV   -   1483   5364   2   4   1544   1   3   1.247   -0.247   1422 
 2   Noble, Ray   CH   -   1496   8657   3   7   1650   3   7   2.341   0.659   1600 
 6   Shafi, Paul   CHCA   -   1478   12506      1   1534      1   0.423   0.077   1534 
 8   Paton, Lisa   CH   -   990   13881   0   1   1382   0   1   0.087   -0.087   982 
 1   Shafi, Declan   CHCA   J13   1500   19640   2   8   1777   2   8   1.471   0.529   1584 
 7   Young, Colin   CH   -   1317   23227      1   1150      1   0.717   -0.217   1150 
 5   Gonzalez Campos, Maria   CH   -   1506   24868   0   2   1906   0   1   0.082   -0.082   1506 

Team 4 - Dundee A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Anderson, James   DV   -   1534   3051   1   1   1385   1   1   0.699   0.301   1785 
 3   Borwell, Alan P   DV   -   1878   3239   3   3   1542   3   3   2.625   0.375   1941 
 1   Findlay, David J   DV   -   2181   3919   6   8   1861   6   8   6.710   -0.710   2054 
 7   Robertson, I Gordon   DV   -   1576   5810   0   1   1483   0   1   0.630   -0.630   1083 
 2   Spencer, Edwin A   DV   -   2010   6072   7   8   1692   7   8   6.765   0.235   2024 
 4   Weir, Gary   DVCA   -   1802   6434   5   6   1568   4   5   3.663   0.837   1962 
 5   Dawson, Alastair G   DV   -   1784   13697   3   5   1530   3   5   3.991   -0.991   1602 

Team 5 - Dundee B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Anderson, James   DV   -   1534   3051   2   5   1537   2   5   2.480   0.020   1537 
 6   Burnett, Robert   DV   -   1463   3351   2   3   1413   2   3   1.612   0.388   1535 
 3   Robertson, I Gordon   DV   -   1576   5810   1   7   1679   1   7   2.674   -1.674   1376 
 2   Stevenson, Frank C   DVCH   -   1593   6107   2   8   1710   2   8   3.033   -1.033   1518 
 5   Walsh, Peter W   DV   -   1486   6368   0   1   1478   0   1   0.514   -0.514   1078 
 1   Robertson, John   DV   -   1609   6807   2   7   1791   2   7   2.099   -0.099   1628 

Team 6 - Glenrothes A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Burnett, Andrew B   WDGN   -   2248   3349   6   7   1908   5   6   5.127   -0.127   2211 
 4   Jenkins, Ben J   GNCH   -   1872   4483   3   4   1528   2   3   2.646   -0.646   1650 
 5   Kane, John   GN   -   1453   4519   1   1   1053   1   1   0.918   0.082   1453 
 2   Kynoch, Russell J F   GN   -   1925   4628   4   8   1714   4   8   6.015   -2.015   1714 
 3   Pyrich, George D   GN   -   1878   5692   3   7   1593   3   7   5.756   -2.756   1543 
 6   Sudjic, Branislav   GN   -   1456   6160   1   2   1517   1   2   0.837   0.163   1517 
 7   Selbie, Peter   GN   -   1392   10963   0   2   1681   0   2   0.347   -0.347   1281 

Team 7 - Glenrothes B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Deas, Scott   GN   -   1150   3704      6   1458      6   0.921   -0.421   1064 
 7   Kane, John   GN   -   1453   4519   0   1   1786   0   1   0.122   -0.122   1386 
 1   Sudjic, Branislav   GN   -   1456   6160      5   1710      5   1.069   -0.569   1343 
 3   Taylor, Neil   GN   -   1217   7798   1   2   1608   1   2   0.174   0.826   1608 
 2   Selbie, Peter   GN   -   1392   10963   1   8   1669   1   8   1.437   0.063   1417 
 5   Blyth, Stuart   WOGN   -   1682   13645   1   5   1870   1   5   1.405   0.095   1720 
 6   Wood, Alastair   GN   -   977   23575   0   5   1377   0   4   0.328   -0.328   977 

Team 8 - Perth A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Caldow, Ian M   PR   -   1493   3385   1   1   1496   1   1   0.493   0.507   1896 
 1   Gourlay, Martin B   PRKI   -   1800   4146   2   6   1945   2   6   2.079   -0.079   1823 
 2   Hall, David G   PR   -   1786   4230   4   7   1688   4   7   4.294   0.206   1794 
 4   Warren, John   PRIV   -   1571   6388   3   7   1565   3   7   3.490   -0.490   1515 
 3   Roth, Michael J   PR   -   1657   9972   4   6   1693   3   5   2.323   0.677   1765 
 5   Washington, Ian   PRDL   -   1382   10183   1   4   1482   1   4   1.491   0.009   1390 

Team 9 - St Andrews University A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Newton, Andrew   SAIV   J20   1861   18930   3   4   1714   3   4   2.645   0.855   2046 
 2   Turkalp, Zorbey   SA   J20   1668   23521   5   8   1645   5   8   4.249   0.751   1736 
 3   Clark, Nathaniel   SA   -   0   23978   3   5   1504   3   5   0   0   1654 
 4   Burrell, Stuart   SA   J19   0   24309   3   7   1498   3   7   0   0   1498 
 1   Rizzoli, Aluna   SA   J19   1900   24923   4   7   1828   4   7   4.125   -0.125   1878 
 6   Grattage, Rebecca   SA   -   0   25193   0   1   1872   0   1   0   0   1472