GCL Division 2

Ending on 30/04/2014
Results compiled by Jim Johnston
Grading calculations last updated - 19/07/2014

GCL Division 2 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
15East Kilbride A870114231492003267
29Stepps B8602122312111013063
37Glasgow Polytechnic B8512112214120002960
41Bellshill A8503101716110042552
52Cathcart B831471218161012246
63Cumbernauld A822461318170002246
74Dalmuir830561610220002144
88Phones B821551613181002349
96Glasgow Montrose B8017177331001124
  72 33 6 33 72 149 122 149 6 0 6 216  

GCL Division 2 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Plyd  Boards 
Bellshill A4 3 4  4 1 2 4 25 
Cathcart B1 3 3 2 4 2 3 1 22 
Cumbernauld A2 3 4 1 4 1 3 2 22 
Dalmuir2 2 2  5 1 3 4 21 
East Kilbride A5 4 4 5 4 3 3 1 32 
Glasgow Montrose B1 1 2 1 1 3 1 0 11 
Glasgow Polytechnic B4 3 4 5 2 3 4 2 29 
Phones B3 2 3 2 2 5 2 2 23 
Stepps B2 4 3 1 5 6 4 3 30 

GCL Division 2 Match Results
Bd Grade Stepps B (9) vs (6) Glasgow Montrose B Grade Comments
1 1772 Smalls, Jim A  1  -  0 Perkin, Chris  1554 Home Win 
2 1752 Campbell, Alistair W I  1  -  0 Smeeton, Roy  1488 Home Win 
3 1714 Mayo, Kevin  1  -  0 Murray, Jim M  1498 Home Win 
4 1698 Brownlee, Ian G  1  -  0 Weir, Joseph E  1440 Home Win 
5 1692 Anderson, Paul  1  -  0 Mearns, James  1473 Home Win 
6 1512 Theodoreson, Malcolm W  1  -  0 Groundwater, Sean  1340 Home Win 
  6 - 0 

Bd Grade Glasgow Polytechnic B (7) vs (9) Stepps B Grade Comments
1 1732 Brookens, Lewis  0  -  1 Smalls, Jim A  1772 Away Win 
2 1677 King, Graeme E  0  -  1 Campbell, Alistair W I  1752 Away Win 
3 1676 Jenkins, David M    -   Mayo, Kevin  1714 Draw 
4 1628 Watson, James  0  -  1 Brownlee, Ian G  1698 Away Win 
5 1556 Watt, Callum  1  -  0 Anderson, Paul  1692 Home Win 
6 1532 Clarke, Peter    -   Theodoreson, Malcolm W  1512 Draw 
  2 - 4 

Bd Grade Cumbernauld A (3) vs (7) Glasgow Polytechnic B Grade Comments
1 1715 Monaghan, Mark    -   Brookens, Lewis  1732 Draw 
2 1599 Johnstone, David  0  -  1 King, Graeme E  1677 Away Win 
3 1518 Thomson, George  1  -  0 Jenkins, David M  1676 Home Win 
4 1500 Pearston, John M  0  -  1 Watson, James  1628 Away Win 
5 1344 Williams, Hayden  0  -  1 Watt, Callum  1556 Away Win 
6 1192 McAteer, Derek  0  -  1 Clarke, Peter  1532 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Dalmuir (4) vs (5) East Kilbride A Grade Comments
1 1804 Mollison, Jamie  0  -  1 Jelfs, Alan  1922 Away Win 
2 1796 Aird, Ian    -   McDonald, Duncan  1714 Draw 
3 1771 Myall, Andrew  0  -  1 Dobbie, Graham M  1701 Away Win 
4 1742 Wright, Alex  0  -  1 Dunlop, Anthony  1696 Away Win 
5 1535 Tait, Thomas  0  -  1 Koehn, Lennart   1678 Away Win 
6 1350 Cleland, Douglas  0  -  1 Murray, Frankie  1672 Away Win 
   - 5 

Bd Grade Phones B (8) vs (2) Cathcart B Grade Comments
1 1564 O`Brien, Robert J  0  -  1 Stewart, Alan W  1716 Away Win 
2 1882 Flynn, David  0  -  1 Taylor, Allen  1688 Away Win 
3 1521 Hewitson, David  0  -  1 Livie, George W G  1418 Away Win 
4 1466 Paterson, Colin C  1  -  0 Waddell, Alec M  1374 Home Win 
5 0 Kadisch, Vincent  1  -  0 Beaton, D Stan  1364 Home Win 
6 1334 Jowett, Nigel    -   Topping, John  1249 Draw 
  2 - 3 

Bd Grade East Kilbride A (5) vs (8) Phones B Grade Comments
1 1922 Jelfs, Alan    -   Flynn, David  1882 Draw 
2 1714 McDonald, Duncan    -   Hewitson, David  1521 Draw 
3 1696 Dunlop, Anthony  1  -  0 Paterson, Colin C  1466 Home Win 
4 1678 Koehn, Lennart     -   Trantor, Ewan  1416 Draw 
5 1672 Murray, Frankie  1  -  0 Kadisch, Vincent  0 Home Win 
6 1580 Miller, Craig  0  -  1 Jowett, Nigel  1334 Away Win 
  3 - 2 

Bd Grade Glasgow Montrose B (6) vs (4) Dalmuir Grade Comments
1 1554 Perkin, Chris  0  -  1 Mollison, Jamie  1804 Away Win 
2 1498 Murray, Jim M  0  -  1 Aird, Ian  1796 Away Win 
3 1473 Mearns, James  0  -  1 Myall, Andrew  1771 Away Win 
4 1440 Weir, Joseph E  1  -  0 Wright, Alex  1742 Home Win 
5 1340 Groundwater, Sean  0  -  1 Tait, Thomas  1535 Away Win 
6 0 Elder, Brian  0  -  1 Taylor, Fraser  1427 Away Win 
  1 - 5 

Bd Grade Bellshill A (1) vs (3) Cumbernauld A Grade Comments
1 1754 Deary, David  0  -  1 Kelly, J Steven  1830 Away Win 
2 1683 Glen, Hamish    -   Monaghan, Mark  1715 Draw 
3 1566 Campbell, Kevin  1  -  0 Johnstone, David  1599 Home Win 
4 1516 Potts, David A    -   Thomson, George  1518 Draw 
5 1460 Lafferty, Derek    -   Hendry, Paul J  1327 Draw 
6 1172 Cumming, Jim  1  -  0 Carruth, Andrew  1092 Home Win 
  3 - 2 

Bd Grade Stepps B (9) vs (5) East Kilbride A Grade Comments
1 1772 Smalls, Jim A  1  -  0 Jelfs, Alan  1922 Home Win 
2 1752 Campbell, Alistair W I    -   McDonald, Duncan  1714 Draw 
3 1714 Mayo, Kevin  1  -  0 Dunlop, Anthony  1696 Home Win 
4 1698 Brownlee, Ian G  1  -  0 Koehn, Lennart   1678 Home Win 
5 1692 Anderson, Paul  1  -  0 Murray, Frankie  1672 Home Win 
6 1512 Theodoreson, Malcolm W    -   Miller, Craig  1580 Draw 
  5 - 1 

Bd Grade Dalmuir (4) vs (3) Cumbernauld A Grade Comments
1 1804 Mollison, Jamie    -   Kelly, J Steven  1830 Draw 
2 1796 Aird, Ian    -   Monaghan, Mark  1715 Draw 
3 1742 Wright, Alex  0  -  1 Stirrat, Ralph  1703 Away Win 
4 1535 Tait, Thomas    -   Thomson, George  1518 Draw 
5 1427 Taylor, Fraser    -   Hendry, Paul J  1327 Draw 
6 1350 Cleland, Douglas  0  -  1 Govan, Alan  0 Away Win 
  2 - 4 

Bd Grade Glasgow Polytechnic B (7) vs (1) Bellshill A Grade Comments
1 1732 Brookens, Lewis  1  -  0 Deary, Daniel  1706 Home Win 
2 1676 Jenkins, David M  0  -  1 Deary, David  1754 Away Win 
3 1628 Watson, James  1  -  0 Potts, David A  1516 Home Win 
4 1556 Watt, Callum  1  -  0 Lafferty, Derek  1460 Home Win 
5 1532 Clarke, Peter  1  -  0 Dolan, John  1271 Home Win 
6 1554 Martin, Eric D    -   Cumming, Jim  1172 Draw 
  4 - 1 

Bd Grade Cumbernauld A (3) vs (6) Glasgow Montrose B Grade Comments
1 1703 Stirrat, Ralph  1  -  0 Perkin, Chris  1554 Home Win 
2 1599 Johnstone, David  1  -  0 Mearns, James  1473 Home Win 
3 1518 Thomson, George    -   Weir, Joseph E  1440 Draw 
4 1500 Pearston, John M  1  -  0 Govan, Blair  1428 Home Win 
5 1327 Hendry, Paul J    -   Groundwater, Sean  1340 Draw 
6 0 Govan, Alan  0  -  1 Forgrieve, Steven  1360 Away Win 
  4 - 2 

Bd Grade East Kilbride A (5) vs (1) Bellshill A Grade Comments
1 1922 Jelfs, Alan  1  -  0 Campbell, Kevin  1566 Home Win 
2 1696 Dunlop, Anthony    -   Potts, David A  1516 Draw 
3 1678 Koehn, Lennart   1  -  0 Dolan, John  1271 Home Win 
4 1672 Murray, Frankie  1  -  0 Cumming, Jim  1172 Home Win 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
6 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  5 -  

Bd Grade Dalmuir (4) vs (9) Stepps B Grade Comments
1 1804 Mollison, Jamie  1  -  0 Smalls, Jim A  1772 Home Win 
2 1796 Aird, Ian  1  -  0 Campbell, Alistair W I  1752 Home Win 
3 1771 Myall, Andrew  1  -  0 Mayo, Kevin  1714 Home Win 
4 1742 Wright, Alex    -   Brownlee, Ian G  1698 Draw 
5 1582 Brown, Allan D  0  -  1 Anderson, Paul  1692 Away Win 
6 1427 Taylor, Fraser  1  -  0 Theodoreson, Malcolm W  1512 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Cathcart B (2) vs (5) East Kilbride A Grade Comments
1 1716 Stewart, Alan W  0  -  1 Jelfs, Alan  1922 Away Win 
2 1688 Taylor, Allen  1  -  0 McDonald, Duncan  1714 Home Win 
3 1418 Livie, George W G    -   Dobbie, Graham M  1701 Draw 
4 1413 McKenzie, Mac  0  -  1 Dunlop, Anthony  1696 Away Win 
5 1400 Congalton, David G  0  -  1 Koehn, Lennart   1678 Away Win 
6 1374 Waddell, Alec M    -   Murray, Frankie  1672 Draw 
  2 - 4 

Bd Grade Glasgow Montrose B (6) vs (8) Phones B Grade Comments
1 1554 Perkin, Chris  0  -  1 O`Brien, Robert J  1564 Away Win 
2 1498 Murray, Jim M    -   Flynn, David  1882 Draw 
3 1488 Smeeton, Roy  0  -  1 Hewitson, David  1521 Away Win 
4 1473 Mearns, James    -   Paterson, Colin C  1466 Draw 
5 1428 Govan, Blair  0  -  1 Trantor, Ewan  1416 Away Win 
6 0 Elder, Brian  0  -  1 Kadisch, Vincent  0 Away Win 
  1 - 5 

Bd Grade Phones B (8) vs (3) Cumbernauld A Grade Comments
1 1576 MacDonald, Paul H  0  -  1 Kelly, J Steven  1830 Away Win 
2 1521 Hewitson, David  1  -  0 Monaghan, Mark  1715 Home Win 
3 1466 Paterson, Colin C  0  -  1 Stirrat, Ralph  1703 Away Win 
4 1296 Ferris, Derek J  1  -  0 Johnstone, David  1599 Home Win 
5 1334 Jowett, Nigel  0  -  1 Thomson, George  1518 Away Win 
6 0 Kadisch, Vincent  1  -  0 Govan, Alan  0 Home Win 
  3 - 3 

Bd Grade Stepps B (9) vs (2) Cathcart B Grade Comments
1 1772 Smalls, Jim A  1  -  0 Livie, George W G  1418 Home Win 
2 1714 Mayo, Kevin  1  -  0 McKenzie, Mac  1413 Home Win 
3 1698 Brownlee, Ian G    -   Waddell, Alec M  1374 Draw 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
5 1512 Theodoreson, Malcolm W  1  -  0 Topping, John  1249 Home Win 
6 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 1 

Bd Grade Cathcart B (2) vs (6) Glasgow Montrose B Grade Comments
1 1716 Stewart, Alan W  1  -  0 Perkin, Chris  1554 Home Win 
2 1688 Taylor, Allen  1  -  0 Murray, Jim M  1498 Home Win 
3 1418 Livie, George W G  0  -  1 Smeeton, Roy  1488 Away Win 
4 1413 McKenzie, Mac  1  -  0 Weir, Joseph E  1440 Home Win 
5 1400 Congalton, David G    -   Govan, Blair  1428 Draw 
6 1374 Waddell, Alec M  1  -  0 Groundwater, Sean  1340 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade Glasgow Polytechnic B (7) vs (4) Dalmuir Grade Comments
1 1732 Brookens, Lewis  0  -  1 Mollison, Jamie  1804 Away Win 
2 1676 Jenkins, David M  1  -  0 Myall, Andrew  1771 Home Win 
3 1628 Watson, James  1  -  0 Wright, Alex  1742 Home Win 
4 1556 Watt, Callum  1  -  0 Brown, Allan D  1582 Home Win 
5 1593 Eldridge, John  1  -  0 Tait, Thomas  1535 Home Win 
6 1408 Innes, Robert  1  -  0 Taylor, Fraser  1427 Home Win 
  5 - 1 

Bd Grade Bellshill A (1) vs (2) Cathcart B Grade Comments
1 1706 Deary, Daniel  1  -  0 Stewart, Alan W  1716 Home Win 
2 1683 Glen, Hamish    -   Taylor, Allen  1688 Draw 
3 1566 Campbell, Kevin    -   Livie, George W G  1418 Draw 
4 1516 Potts, David A  1  -  0 McKenzie, Mac  1413 Home Win 
5 1460 Lafferty, Derek    -   Congalton, David G  1400 Draw 
6 1271 Dolan, John  1  -  0 Waddell, Alec M  1374 Home Win 
  4 - 1 

Bd Grade East Kilbride A (5) vs (7) Glasgow Polytechnic B Grade Comments
1 1922 Jelfs, Alan    -   Brookens, Lewis  1732 Draw 
2 1714 McDonald, Duncan  0  -  1 Laidlaw, Basil H  1693 Away Win 
3 1701 Dobbie, Graham M    -   King, Graeme E  1677 Draw 
4 1696 Dunlop, Anthony  1  -  0 Watson, James  1628 Home Win 
5 1678 Koehn, Lennart   1  -  0 Eldridge, John  1593 Home Win 
6 1672 Murray, Frankie    -   Innes, Robert  1408 Draw 
  3 - 2 

Bd Grade Bellshill A (1) vs (8) Phones B Grade Comments
1 1706 Deary, Daniel  1  -  0 Flynn, David  1882 Home Win 
2 1754 Deary, David    -   MacDonald, Paul H  1576 Draw 
3 1683 Glen, Hamish    -   Hewitson, David  1521 Draw 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
5 1516 Potts, David A    -   Paterson, Colin C  1466 Draw 
6 1460 Lafferty, Derek  0  -  1 Kadisch, Vincent  0 Away Win 
  2 - 3 

Bd Grade Phones B (8) vs (9) Stepps B Grade Comments
1 1882 Flynn, David  0  -  1 Smalls, Jim A  1772 Away Win 
2 1576 MacDonald, Paul H    -   Campbell, Alistair W I  1752 Draw 
3 1521 Hewitson, David  0  -  1 Mayo, Kevin  1714 Away Win 
4 1466 Paterson, Colin C  0  -  1 Brownlee, Ian G  1698 Away Win 
5 1416 Trantor, Ewan  1  -  0 Anderson, Paul  1692 Home Win 
6 0 Kadisch, Vincent  1  -  0 Theodoreson, Malcolm W  1512 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade Bellshill A (1) vs (4) Dalmuir Grade Comments
1 1706 Deary, Daniel  1  -  0 Myall, Andrew  1771 Home Win 
2 1754 Deary, David  0  -  1 Wright, Alex  1742 Away Win 
3 1683 Glen, Hamish    -   Tait, Thomas  1535 Draw 
4 1516 Potts, David A    -   McDonald, Jim  1398 Draw 
5 1460 Lafferty, Derek  1  -  0 Cleland, Douglas  1350 Home Win 
6 1172 Cumming, Jim  1  -  0 Fraser, Andrew  0 Home Win 
  4 - 2 

Bd Grade Glasgow Montrose B (6) vs (1) Bellshill A Grade Comments
1 1554 Perkin, Chris  0  -  1 Deary, Daniel  1706 Away Win 
2 1488 Smeeton, Roy  0  -  1 Deary, David  1754 Away Win 
3 1473 Mearns, James    -   Glen, Hamish  1683 Draw 
4 1440 Weir, Joseph E  0  -  1 Campbell, Kevin  1566 Away Win 
5 1428 Govan, Blair  0  -  1 Potts, David A  1516 Away Win 
6 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  1 - 4 

Bd Grade Dalmuir (4) vs (2) Cathcart B Grade Comments
1 1796 Aird, Ian    -   Stewart, Alan W  1716 Draw 
2 1771 Myall, Andrew  0  -  1 Taylor, Allen  1688 Away Win 
3 1742 Wright, Alex  1  -  0 Livie, George W G  1418 Home Win 
4 0 Fraser, Andrew  0  -  1 McKenzie, Mac  1413 Away Win 
5 1535 Tait, Thomas  0  -  1 Congalton, David G  1400 Away Win 
6 1350 Cleland, Douglas  1  -  0 Waddell, Alec M  1374 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade Glasgow Polytechnic B (7) vs (8) Phones B Grade Comments
1 1732 Brookens, Lewis  1  -  0 MacDonald, Paul H  1576 Home Win 
2 1677 King, Graeme E  0  -  1 Hewitson, David  1521 Away Win 
3 1628 Watson, James    -   Paterson, Colin C  1466 Draw 
4 1556 Watt, Callum  1  -  0 Trantor, Ewan  1416 Home Win 
5 1593 Eldridge, John  1  -  0 Kadisch, Vincent  0 Home Win 
6 1173 Gaffney, Dairena    -   Jowett, Nigel  1334 Draw 
  4 - 2 

Bd Grade Stepps B (9) vs (3) Cumbernauld A Grade Comments
1 1752 Campbell, Alistair W I  0  -  1 Kelly, J Steven  1830 Away Win 
2 1714 Mayo, Kevin    -   Monaghan, Mark  1715 Draw 
3 1698 Brownlee, Ian G    -   Stirrat, Ralph  1703 Draw 
4 1604 Henery, Robert  1  -  0 Johnstone, David  1599 Home Win 
5 1512 Theodoreson, Malcolm W    -   Thomson, George  1518 Draw 
6 1441 McIntosh, James  1  -  0 Williams, Hayden  1344 Home Win 
  3 - 2 

Bd Grade Cathcart B (2) vs (7) Glasgow Polytechnic B Grade Comments
1 1716 Stewart, Alan W    -   Brookens, Lewis  1732 Draw 
2 1688 Taylor, Allen    -   King, Graeme E  1677 Draw 
3 1418 Livie, George W G    -   Jenkins, David M  1676 Draw 
4 1413 McKenzie, Mac    -   Watson, James  1628 Draw 
5 1400 Congalton, David G  0  -  1 Eldridge, John  1593 Away Win 
6 1374 Waddell, Alec M    -   Breslin, Daniel  1502 Draw 
  2 - 3 

Bd Grade Glasgow Montrose B (6) vs (7) Glasgow Polytechnic B Grade Comments
1 1554 Perkin, Chris  1  -  0 Brookens, Lewis  1732 Home Win 
2 1498 Murray, Jim M  1  -  0 King, Graeme E  1677 Home Win 
3 1488 Smeeton, Roy  1  -  0 Jenkins, David M  1676 Home Win 
4 1473 Mearns, James  0  -  1 Watson, James  1628 Away Win 
5 1440 Weir, Joseph E  0  -  1 Eldridge, John  1593 Away Win 
6 1340 Groundwater, Sean  0  -  1 Breslin, Daniel  1502 Away Win 
  3 - 3 

Bd Grade Cumbernauld A (3) vs (2) Cathcart B Grade Comments
1 1715 Monaghan, Mark    -   Stewart, Alan W  1716 Draw 
2 1703 Stirrat, Ralph    -   Taylor, Allen  1688 Draw 
3 1599 Johnstone, David  1  -  0 Livie, George W G  1418 Home Win 
4 1518 Thomson, George    -   McKenzie, Mac  1413 Draw 
5 1500 Pearston, John M    -   Congalton, David G  1400 Draw 
6 1178 Monaghan, Steven  0  -  1 Waddell, Alec M  1374 Away Win 
  3 - 3 

Bd Grade Cumbernauld A (3) vs (5) East Kilbride A Grade Comments
1 1715 Monaghan, Mark  0  -  1 Jelfs, Alan  1922 Away Win 
2 1703 Stirrat, Ralph  1  -  0 McDonald, Duncan  1714 Home Win 
3 1599 Johnstone, David  0  -  1 Dobbie, Graham M  1701 Away Win 
4 1518 Thomson, George    -   Dunlop, Anthony  1696 Draw 
5 1500 Pearston, John M  0  -  1 Koehn, Lennart   1678 Away Win 
6 1178 Monaghan, Steven  0  -  1 Murray, Frankie  1672 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Bellshill A (1) vs (9) Stepps B Grade Comments
1 1706 Deary, Daniel  1  -  0 Smalls, Jim A  1772 Home Win 
2 1754 Deary, David    -   Campbell, Alistair W I  1752 Draw 
3 1683 Glen, Hamish    -   Mayo, Kevin  1714 Draw 
4 1516 Potts, David A  1  -  0 Brownlee, Ian G  1698 Home Win 
5 1460 Lafferty, Derek  1  -  0 Theodoreson, Malcolm W  1512 Home Win 
6 1271 Dolan, John  0  -  1 McIntosh, James  1441 Away Win 
  4 - 2 

Bd Grade Phones B (8) vs (4) Dalmuir Grade Comments
1 1882 Flynn, David  1  -  0 Aird, Ian  1796 Home Win 
2 1576 MacDonald, Paul H    -   Wright, Alex  1742 Draw 
3 1521 Hewitson, David  0  -  1 Brown, Allan D  1582 Away Win 
4 1466 Paterson, Colin C  0  -  1 Taylor, Fraser  1427 Away Win 
5 1416 Trantor, Ewan  0  -  1 McDonald, Jim  1398 Away Win 
6 0 Kadisch, Vincent  1  -  0 Fraser, Andrew  0 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade East Kilbride A (5) vs (6) Glasgow Montrose B Grade Comments
1 1714 McDonald, Duncan    -   Perkin, Chris  1554 Draw 
2 1701 Dobbie, Graham M  1  -  0 Murray, Jim M  1498 Home Win 
3 1696 Dunlop, Anthony  1  -  0 Mearns, James  1473 Home Win 
4 1678 Koehn, Lennart   1  -  0 Weir, Joseph E  1440 Home Win 
5 1672 Murray, Frankie  1  -  0 Groundwater, Sean  1340 Home Win 
6 1580 Miller, Craig  0  -  1 Chremos, John  0 Away Win 
  4 - 1 

GCL Division 2 Team Results
Team 1 - Bellshill A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Cumming, Jim   BH   -   1172   3656   2   4   1289   2   4   1.577   0.923   1380 
 2   Glen, Hamish   BHGD   -   1683   4100   3   6   1608   3   6   3.586   -0.586   1608 
 4   Potts, David A   BHSP   -   1516   5670   5   8   1531   5   8   3.879   1.121   1622 
 3   Campbell, Kevin   BH   -   1566   12370   2   4   1595   2   4   1.928   0.572   1686 
 1   Deary, David   GDBH   -   1754   13282   3   6   1677   3   6   3.577   -0.577   1677 
 5   Lafferty, Derek   BH   -   1460   19006   3   6   1424   3   6   3.300   -0.300   1424 
 8   Dolan, John   BH   -   1271   21187   1   4   1504   1   4   0.898   0.102   1312 
 7   Deary, Daniel   GDBH   J16   1706   22097   5   6   1738   5   6   4.522   0.478   2018 

Team 2 - Cathcart B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Beaton, D Stan   CC   -   1364   3154   0   1   1400   0   1   0.451   -0.451   1000 
 8   Congalton, David G   GDCC   -   1400   3575   2   6   1549   2   6   1.896   0.604   1488 
 3   Livie, George W G   CC   -   1418   4706   2   8   1633   2   8   1.906   0.594   1491 
 7   McKenzie, Mac   CC   -   1413   5133   3   7   1504   3   7   2.635   0.365   1454 
 1   Stewart, Alan W   CC   -   1716   6112   3   7   1747   3   7   3.229   0.271   1747 
 2   Taylor, Allen   CC   -   1688   6193   5   7   1704   5   7   3.342   2.158   1931 
 6   Topping, John   CC   -   1249   6286      2   1423      2   0.561   -0.061   1230 
 4   Waddell, Alec M   CC   -   1374   6333   3   8   1435   3   8   3.457   0.043   1393 

Team 3 - Cumbernauld A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 7   Kelly, J Steven   CN   -   1830   4554   3   4   1722   3   4   2.562   0.938   2054 
 1   Monaghan, Mark   BXCN   -   1715   5319   2   7   1726   2   7   3.401   -0.901   1620 
 10   Stirrat, Ralph   CN   -   1703   7831   5   6   1644   5   6   3.450   1.550   1924 
 8   Hendry, Paul J   CN   -   1327   8020   1   3   1409   1   3   1.161   0.339   1409 
 3   Thomson, George   CN   -   1518   11949   5   8   1515   5   8   4.033   0.967   1606 
 12   Monaghan, Steven   GRCN   -   1178   12847   0   2   1476   0   2   0.330   -0.330   1076 
 6   McAteer, Derek   CN   -   1192   15431   0   1   1532   0   1   0.119   -0.119   1132 
 2   Johnstone, David   CN   -   1599   15588   2   7   1534   2   7   4.056   -2.056   1371 
 4   Pearston, John M   CN   -   1500   17852   1   4   1558   1   4   1.723   -0.223   1468 
 9   Carruth, Andrew   CN   -   1092   21527   0   1   1172   0   1   0.390   -0.390   772 
 5   Williams, Hayden   CN   -   1344   22924   0   2   1498   0   2   0.603   -0.603   1098 
 11   Govan, Alan   CN   -   0   24592   1   3   1370   1   3   0   0   1248 

Team 4 - Dalmuir
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Aird, Ian   DA   -   1796   3018   3   6   1713   3   6   3.627   -0.127   1774 
 8   Brown, Allan D   DA   -   1582   3291   1   3   1590   1   3   1.469   -0.469   1468 
 5   Tait, Thomas   DA   -   1535   6188   2   6   1552   2   6   2.869   -0.869   1430 
 4   Wright, Alex   DA   -   1742   6541   3   8   1614   3   8   5.264   -2.264   1523 
 9   McDonald, Jim   DA   -   1398   7895   1   2   1478   1   2   0.774   0.726   1672 
 1   Mollison, Jamie   BSDA   -   1804   9024   3   5   1762   3   5   2.749   0.751   1912 
 6   Cleland, Douglas   DA   -   1350   10239   1   4   1460   1   4   1.468   -0.468   1267 
 7   Taylor, Fraser   DA   -   1427   15587   3   5   1428   2   4   1.991   0.509   1519 
 3   Myall, Andrew   DA   -   1771   21103   2   6   1700   2   6   3.543   -1.543   1578 
 10   Fraser, Andrew   DA   -   0   24561   0   3   1298   0   3   0   0   898 

Team 5 - East Kilbride A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Dobbie, Graham M   EK   -   1701   3740   4   5   1593   4   5   3.175   0.825   1834 
 4   Dunlop, Anthony   EK   -   1696   3806   6   8   1559   6   8   5.386   0.614   1752 
 1   Jelfs, Alan   EK   -   1922   4482   5   7   1741   5   7   5.079   -0.079   1904 
 6   Murray, Frankie   EK   -   1672   5433   6   8   1388   6   8   6.550   -0.550   1582 
 7   Miller, Craig   EK   -   1580   9045      3   1423      2   1.400   -0.900   1230 
 2   McDonald, Duncan   EK   -   1714   15466   2   7   1672   2   7   3.874   -1.874   1509 
 5   Koehn, Lennart    EK   J14   1678   23386   6   8   1486   6   8   5.860   0.640   1738 

Team 6 - Glasgow Montrose B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Mearns, James   GM   -   1473   5237   1   7   1648   1   7   1.955   -0.955   1345 
 3   Murray, Jim M   PTGM   -   1498   5437   1   6   1743   1   6   1.223   0.277   1550 
 2   Smeeton, Roy   GM   -   1488   7657   2   5   1624   2   5   1.658   0.342   1552 
 7   Elder, Brian   GMKK   -   0   8990   0   2   1414   0   2   0   0   1013 
 9   Forgrieve, Steven   GM   -   1360   10274   1   1   1335   1   1   0.535   0.465   1735 
 4   Weir, Joseph E   GM   -   1440   11079   1   7   1615   1   7   2.001   -0.501   1388 
 6   Groundwater, Sean   GM   -   1340   11326      6   1487      6   1.911   -1.411   1093 
 1   Perkin, Chris   GM   -   1554   11330   1   8   1744   1   8   2.132   -0.632   1492 
 8   Govan, Blair   POGM   -   1428   13938      4   1464      4   1.801   -1.301   1132 
 10   Chremos, John   GM   -   0   25344   1   1   1580   1   1   0   0   1980 

Team 7 - Glasgow Polytechnic B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 12   Breslin, Daniel   PY   -   1502   3277   1   2   1357   1   2   1.387   0.113   1550 
 11   Gaffney, Dairena   PY   -   1173   4010      1   1334      1   0.289   0.211   1334 
 3   Jenkins, David M   PYBD   -   1676   4484   2   6   1610   2   6   3.479   -1.479   1488 
 2   King, Graeme E   IRPY   -   1677   4597   2   6   1626   2   6   3.397   -1.397   1504 
 10   Laidlaw, Basil H   PY   -   1693   4631   1   1   1714   1   1   0.472   0.528   2114 
 7   Martin, Eric D   PY   -   1554   4881      1   1172      1   0.908   -0.408   1172 
 5   Watt, Callum   PY   -   1556   6414   5   5   1504   5   5   2.836   2.164   1903 
 8   Eldridge, John   PY   -   1593   7829   4   5   1511   4   5   3.053   0.947   1752 
 9   Innes, Robert   PY   -   1408   9149   1   2   1550   1   2   0.650   0.850   1742 
 1   Brookens, Lewis   PY   -   1732   14758   3   8   1751   3   8   3.811   -0.311   1709 
 6   Clarke, Peter   PY   -   1532   22300   2   3   1325   2   3   2.227   0.273   1605 
 4   Watson, James   PY   -   1628   23565   5   8   1563   5   8   4.664   0.336   1654 

Team 8 - Phones B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 9   Ferris, Derek J   PO   -   1296   3911   1   1   1599   1   1   0.144   0.856   1999 
 1   O`Brien, Robert J   LGPA   -   1564   5515   1   2   1635   1   2   0.815   0.185   1635 
 4   Paterson, Colin C   PO   -   1466   5582   2   8   1564   2   8   3.022   -0.522   1422 
 8   MacDonald, Paul H   GDPO   -   1576   11408   1   5   1762   1   5   1.301   0.199   1612 
 3   Hewitson, David   PO   -   1521   14952   4   8   1624   4   8   2.936   1.064   1624 
 5   Jowett, Nigel   PO   -   1334   15267   2   4   1380   2   4   1.785   0.215   1380 
 7   Trantor, Ewan   PO   NEW   1416   22100   2   5   1570   2   5   1.603   0.897   1570 
 2   Flynn, David   PO   -   1882   24573   2   6   1770   2   6   3.783   -1.783   1648 
 6   Kadisch, Vincent   PO   -   0   24849   6   8   1421   5   7   0   0   1584 

Team 9 - Stepps B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Anderson, Paul   SP   -   1692   3055   3   5   1545   3   5   3.445   -0.445   1617 
 4   Brownlee, Ian G   LKSP   -   1698   3323   5   8   1581   5   8   5.130   0.370   1723 
 2   Campbell, Alistair W I   EWSP   -   1752   3403   3   7   1691   3   7   4.038   -0.538   1691 
 7   Henery, Robert   SP   -   1604   4331   1   1   1599   1   1   0.507   0.493   1999 
 8   McIntosh, James   SP   -   1441   5095   2   2   1308   2   2   1.353   0.647   1707 
 1   Smalls, Jim A   LKSP   -   1772   6014   5   7   1751   5   7   3.604   1.396   1914 
 6   Theodoreson, Malcolm W   SP   -   1512   6223   3   8   1438   3   8   4.750   -1.250   1396 
 3   Mayo, Kevin   EWSP   -   1714   7089   5   8   1622   5   8   4.924   0.576   1764