Dumbarton & District Division 1

Ending on 30/04/2014
Results compiled by Jim Johnston
Grading calculations last updated - 19/07/2014

Dumbarton & District Division 1 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
18Stepps A75201217641002175
21Bearsden A75201217650002071
37Polytechnic Rooks7322812790001555
46Glasgow Montrose73228124110011450
55EK Wanderers73046113140001245
63Cumbernauld720548317000934
74Dalmuir7115384160001036
82Concord711535714101934
  56 23 10 23 56 90 40 90 2 0 2 112  

Dumbarton & District Division 1 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Plyd  Boards 
Bearsden A2 3 2 3 4 3 2 20 
Concord2 2 1 1 1   
Cumbernauld1 1 3 0 0 2 1 
Dalmuir1 2 1 1 2 1 1 10 
EK Wanderers1 3 4 3  1 0 12 
Glasgow Montrose0 2 4 2 3 2 0 14 
Polytechnic Rooks 3 1 3 3 2 2 15 
Stepps A2 3 2 3 4 4 2 21 

Dumbarton & District Division 1 Match Results
Bd Grade Cumbernauld (3) vs (7) Polytechnic Rooks Grade Comments
1 1830 Kelly, J Steven  0  -  1 Bamber, Elaine (WFM)  2064 Away Win 
2 1703 Stirrat, Ralph    -   Watson, James  1628 Draw 
3 1599 Johnstone, David  1  -  0 Breslin, Daniel  1502 Home Win 
4 1518 Thomson, George  1  -  0 Alomenu, Gilbert  1208 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (4) Dalmuir Grade Comments
1 1930 White, Stuart A    -   Aird, Ian  1796 Draw 
2 1907 Bucher, Goetz  1  -  0 Myall, Andrew  1771 Home Win 
3 1734 Burt, J Mel  1  -  0 Wright, Alex  1742 Home Win 
4 1570 Borland, Thomas E  0  -  1 Brown, Allan D  1582 Away Win 
  2 - 1 

Bd Grade EK Wanderers (5) vs (3) Cumbernauld Grade Comments
1 1922 Jelfs, Alan  1  -  0 Kelly, J Steven  1830 Home Win 
2 1701 Dobbie, Graham M  1  -  0 Johnstone, David  1599 Home Win 
3 1696 Dunlop, Anthony  1  -  0 Thomson, George  1518 Home Win 
4 1672 Murray, Frankie  1  -  0 Williams, Hayden  1344 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Glasgow Montrose (6) vs (5) EK Wanderers Grade Comments
1 1848 Ferry, Edward  1  -  0 Jelfs, Alan  1922 Home Win 
2 1837 Templeton, Robin  1  -  0 Dunlop, Anthony  1696 Home Win 
3 1788 Collins, Sam  1  -  0 Murray, Frankie  1672 Home Win 
4 1783 De Armentia, Benigno    -   Robertson, Jim  1602 Draw 
  3 -  

Bd Grade Dalmuir (4) vs (6) Glasgow Montrose Grade Comments
1 1796 Aird, Ian  1  -  0 Ferry, Edward  1848 Home Win 
2 1742 Wright, Alex  1  -  0 Templeton, Robin  1837 Home Win 
3 1427 Taylor, Fraser  0  -  1 Lindsay, Norman Y  1709 Away Win 
4 1350 Cleland, Douglas  0  -  1 Perkin, Chris  1554 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Concord (2) vs (1) Bearsden A Grade Comments
1 1811 Campbell, Stan J    -   White, Stuart A  1930 Draw 
2 1721 Sutherland, Mike  1  -  0 Bucher, Goetz  1907 Home Win 
3 1640 Ebdon, Richard G    -   Smith, Antony V  1764 Draw 
4 1140 Williamson, Hamish M  0  -  1 Burt, J Mel  1734 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade Cumbernauld (3) vs (8) Stepps A Grade Comments
1 1830 Kelly, J Steven  0  -  1 Nolan, Graeme A  2020 Away Win 
2 1714 Mayo, Kevin  1  -  0 Hulme, William  1870 Home Win 
3 1703 Stirrat, Ralph    -   Smalls, Jim A  1772 Draw 
4 1599 Johnstone, David  0  -  1 Brownlee, Ian G  1698 Away Win 
  1 - 2 

Bd Grade Polytechnic Rooks (7) vs (5) EK Wanderers Grade Comments
1 2090 Kirk, Larry G  1  -  0 Jelfs, Alan  1922 Home Win 
2 2081 Tiuninas, Algirdas  1  -  0 McDonald, Duncan  1714 Home Win 
3 2064 Bamber, Elaine (WFM)  1  -  0 Murray, Frankie  1672 Home Win 
4 1502 Breslin, Daniel  0  -  1 Robertson, Jim  1602 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Stepps A (8) vs (2) Concord Grade Comments
1 2020 Nolan, Graeme A    -   Ebdon, Richard G  1640 Draw 
2 1870 Hulme, William  1  -  0 Williamson, Hamish M  1140 Home Win 
3 1698 Brownlee, Ian G  1  -  0 Moore, William  0 Home Win 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  3 -  

Bd Grade EK Wanderers (5) vs (2) Concord Grade Comments
1 1922 Jelfs, Alan  0  -  1 Ebdon, Richard G  1640 Away Win 
2 1714 McDonald, Duncan  1  -  0 Binnie, James  1202 Home Win 
3 1696 Dunlop, Anthony  1  -  0 Williamson, Hamish M  1140 Home Win 
4 1672 Murray, Frankie  1  -  0 Curran, Steve  0 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Glasgow Montrose (6) vs (7) Polytechnic Rooks Grade Comments
1 1837 Templeton, Robin    -   Swan, Iain (FM)  2145 Draw 
2 1709 Lindsay, Norman Y  0  -  1 Bamber, Elaine (WFM)  2064 Away Win 
3 1623 Voghouey, Bahool    -   Breslin, Daniel  1502 Draw 
4 1685 Murphy, George A A  1  -  0 Alomenu, Gilbert  1208 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Polytechnic Rooks (7) vs (2) Concord Grade Comments
1 2090 Kirk, Larry G  1  -  0 Campbell, Stan J  1811 Home Win 
2 2064 Bamber, Elaine (WFM)  1  -  0 Ebdon, Richard G  1640 Home Win 
3 1836 Watt, David A  1  -  0 Williamson, Hamish M  1140 Home Win 
4 1502 Breslin, Daniel    -   Moore, William  0 Draw 
  3 -  

Bd Grade Stepps A (8) vs (4) Dalmuir Grade Comments
1 2020 Nolan, Graeme A  1  -  0 Mollison, Jamie  1804 Home Win 
2 1803 Gallagher, Anthony    -   Wright, Alex  1742 Draw 
3 1870 Hulme, William  1  -  0 Grundy, Thomas  1678 Home Win 
4 1735 Toland, William    -   Taylor, Fraser  1427 Draw 
  3 - 1 

Bd Grade Dalmuir (4) vs (3) Cumbernauld Grade Comments
1 1771 Myall, Andrew  0  -  1 Stirrat, Ralph  1703 Away Win 
2 1742 Wright, Alex  0  -  1 Johnstone, David  1599 Away Win 
3 1398 McDonald, Jim  0  -  1 Thomson, George  1518 Away Win 
4 1350 Cleland, Douglas  1  -  0 Monaghan, Steven  1178 Home Win 
  1 - 3 

Bd Grade Stepps A (8) vs (5) EK Wanderers Grade Comments
1 2423 Bryson, Douglas M (IM)  1  -  0 Jelfs, Alan  1922 Home Win 
2 2020 Nolan, Graeme A  1  -  0 McDonald, Duncan  1714 Home Win 
3 1803 Gallagher, Anthony  1  -  0 Dobbie, Graham M  1701 Home Win 
4 1870 Hulme, William  1  -  0 Murray, Frankie  1672 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (7) Polytechnic Rooks Grade Comments
1 1907 Bucher, Goetz  1  -  0 Kirk, Larry G  2090 Home Win 
2 2485 Greet, Andrew (IM)  1  -  0 Bamber, Elaine (WFM)  2064 Home Win 
3 1990 Webb, Jeff R L    -   Watt, David A  1836 Draw 
4 1930 White, Stuart A  1  -  0 Watson, James  1628 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Concord (2) vs (6) Glasgow Montrose Grade Comments
1 1811 Campbell, Stan J    -   Lindsay, Norman Y  1709 Draw 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 1202 Binnie, James  0  -  1 Perkin, Chris  1554 Away Win 
4 0 Curran, Steve  0  -  1 Smeeton, Roy  1488 Away Win 
  1 - 2 

Bd Grade Cumbernauld (3) vs (1) Bearsden A Grade Comments
1 1830 Kelly, J Steven  0  -  1 Webb, Jeff R L  1990 Away Win 
2 1714 Mayo, Kevin  0  -  1 White, Stuart A  1930 Away Win 
3 1703 Stirrat, Ralph  0  -  1 Dyer, Michael T  1848 Away Win 
4 1599 Johnstone, David  1  -  0 Burt, J Mel  1734 Home Win 
  1 - 3 

Bd Grade Glasgow Montrose (6) vs (8) Stepps A Grade Comments
1 1848 Ferry, Edward  0  -  1 Bryson, Douglas M (IM)  2423 Away Win 
2 1837 Templeton, Robin  0  -  1 Nolan, Graeme A  2020 Away Win 
3 1681 Reid, David  0  -  1 Hulme, William  1870 Away Win 
4 1488 Smeeton, Roy  0  -  1 Toland, William  1735 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Concord (2) vs (3) Cumbernauld Grade Comments
1 1811 Campbell, Stan J    -   Monaghan, Mark  1715 Draw 
2 1721 Sutherland, Mike  0  -  1 Johnstone, David  1599 Away Win 
3 1640 Ebdon, Richard G  1  -  0 Thomson, George  1518 Home Win 
4 1537 Bruce, Willie  1  -  0 McColl, David  1151 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Dalmuir (4) vs (2) Concord Grade Comments
1 1804 Mollison, Jamie  0  -  1 Campbell, Stan J  1811 Away Win 
2 1796 Aird, Ian  1  -  0 Ebdon, Richard G  1640 Home Win 
3 1742 Wright, Alex    -   Bruce, Willie  1537 Draw 
4 1398 McDonald, Jim  1  -  0 Williamson, Hamish M  1140 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Polytechnic Rooks (7) vs (4) Dalmuir Grade Comments
1 2145 Swan, Iain (FM)  1  -  0 Mollison, Jamie  1804 Home Win 
2 2081 Tiuninas, Algirdas  1  -  0 Aird, Ian  1796 Home Win 
3 1836 Watt, David A  1  -  0 Wright, Alex  1742 Home Win 
4 1208 Alomenu, Gilbert  0  -  1 McDonald, Jim  1398 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (8) Stepps A Grade Comments
1 2556 Aagaard, Jacob (GM)  1  -  0 Bryson, Douglas M (IM)  2423 Home Win 
2 2485 Greet, Andrew (IM)  1  -  0 Nolan, Graeme A  2020 Home Win 
3 1990 Webb, Jeff R L  0  -  1 Gallagher, Anthony  1803 Away Win 
4 1930 White, Stuart A  0  -  1 Hulme, William  1870 Away Win 
  2 - 2 

Bd Grade EK Wanderers (5) vs (4) Dalmuir Grade Comments
1 1701 Dobbie, Graham M  1  -  0 Mollison, Jamie  1804 Home Win 
2 1696 Dunlop, Anthony  1  -  0 Aird, Ian  1796 Home Win 
3 1678 Koehn, Lennart   1  -  0 Myall, Andrew  1771 Home Win 
4 1672 Murray, Frankie  0  -  1 Wright, Alex  1742 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Glasgow Montrose (6) vs (1) Bearsden A Grade Comments
1 1837 Templeton, Robin  0  -  1 Greet, Andrew (IM)  2485 Away Win 
2 1709 Lindsay, Norman Y  0  -  1 Bucher, Goetz  1907 Away Win 
3 1685 Murphy, George A A  0  -  1 Dyer, Michael T  1848 Away Win 
4 1360 Forgrieve, Steven  0  -  1 Burt, J Mel  1734 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (5) EK Wanderers Grade Comments
1 2485 Greet, Andrew (IM)  1  -  0 Jelfs, Alan  1922 Home Win 
2 1990 Webb, Jeff R L  1  -  0 Dobbie, Graham M  1701 Home Win 
3 1848 Dyer, Michael T    -   Dunlop, Anthony  1696 Draw 
4 1734 Burt, J Mel    -   Murray, Frankie  1672 Draw 
  3 - 1 

Bd Grade Stepps A (8) vs (7) Polytechnic Rooks Grade Comments
1 2423 Bryson, Douglas M (IM)  1  -  0 Bamber, Elaine (WFM)  2064 Home Win 
2 2020 Nolan, Graeme A    -   Watt, David A  1836 Draw 
3 1904 Gillies, Alex  0  -  1 Brookens, Lewis  1732 Away Win 
4 1803 Gallagher, Anthony    -   Breslin, Daniel  1502 Draw 
  2 - 2 

Bd Grade Cumbernauld (3) vs (6) Glasgow Montrose Grade Comments
1 1192 McAteer, Derek  0  -  1 Ferry, Edward  1848 Away Win 
2 1151 McColl, David  0  -  1 Templeton, Robin  1837 Away Win 
3 1178 Monaghan, Steven  0  -  1 Perkin, Chris  1554 Away Win 
4 769 Ford, George  0  -  1 Weir, Joseph E  1440 Away Win 
  0 - 4 

Dumbarton & District Division 1 Team Results
Team 1 - Bearsden A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Borland, Thomas E   BD   -   1570   3238   0   1   1582   0   1   0.486   -0.486   1182 
 3   Burt, J Mel   BD   -   1734   3365   3   5   1541   3   5   3.574   -0.074   1691 
 8   Dyer, Michael T   BD   -   1848   3825   2   3   1695   2   3   2.109   0.391   1975 
 7   Webb, Jeff R L   BD   -   1990   6425   2   4   1792   2   4   2.999   -0.499   1884 
 1   White, Stuart A   BD   -   1930   15053   3   5   1764   3   5   3.552   -0.552   1836 
 9   Aagaard, Jacob (GM)   BD   -   2556   16689   1   1   2423   1   1   0.682   0.318   2823 
 5   Smith, Antony V   BDPY   -   1764   19550      1   1640      1   0.669   -0.169   1640 
 6   Greet, Andrew (IM)   BD   -   2485   21675   4   4   2085   4   4   3.672   0.328   2485 
 2   Bucher, Goetz   BD   -   1907   22352   3   4   1823   3   4   2.439   0.561   2016 

Team 2 - Concord
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 8   Bruce, Willie   CWCD   -   1537   3328   1   2   1446   1   2   1.149   0.351   1640 
 1   Campbell, Stan J   CD   -   1811   3426   2   5   1850   2   5   2.276   0.224   1850 
 3   Ebdon, Richard G   CD   -   1640   3831   3   6   1843   3   6   1.629   1.371   1843 
 2   Sutherland, Mike   CD   -   1721   6166   1   2   1753   1   2   0.923   0.077   1753 
 4   Williamson, Hamish M   CDHE   -   1140   6487   0   5   1512   0   5   0.510   -0.510   1111 
 6   Binnie, James   CD   -   1202   16553   0   2   1578   0   2   0.194   -0.194   1178 
 5   Moore, William   CD   -   0   24297      2   1396      2   0   0   1203 
 7   Curran, Steve   CD   J15   0   25073   0   2   1580   0   2   0   0   1180 

Team 3 - Cumbernauld
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Kelly, J Steven   CN   -   1830   4554   0   4   1999   0   4   1.127   -1.127   1599 
 7   Monaghan, Mark   BXCN   -   1715   5319      1   1811      1   0.370   0.130   1811 
 6   Mayo, Kevin   EWSP   -   1714   7089   1   2   1900   1   2   0.523   0.477   1900 
 2   Stirrat, Ralph   CN   -   1703   7831   2   4   1755   2   4   1.717   0.283   1755 
 3   Thomson, George   CN   -   1518   11949   2   4   1486   2   4   2.125   -0.125   1486 
 9   Monaghan, Steven   GRCN   -   1178   12847   0   2   1452   0   2   0.373   -0.373   1052 
 10   McAteer, Derek   CN   -   1192   15431   0   1   1592   0   1   0.082   -0.082   1192 
 4   Johnstone, David   CN   -   1599   15588   4   6   1683   4   6   2.320   1.680   1805 
 8   McColl, David   CN   -   1151   21740   0   2   1544   0   2   0.171   -0.171   1144 
 11   Ford, George   CN   -   769   22468   0   1   1169   0   1   0.082   -0.082   769 
 5   Williams, Hayden   CN   -   1344   22924   0   1   1672   0   1   0.125   -0.125   1272 

Team 4 - Dalmuir
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Aird, Ian   DA   -   1796   3018   2   5   1839   2   5   2.250   0.250   1839 
 4   Brown, Allan D   DA   -   1582   3291   1   1   1570   1   1   0.514   0.486   1970 
 3   Wright, Alex   DA   -   1742   6541   3   7   1717   3   7   3.722   -0.722   1667 
 10   McDonald, Jim   DA   -   1398   7895   2   3   1289   2   3   1.901   0.099   1411 
 7   Mollison, Jamie   BSDA   -   1804   9024   0   4   1919   0   4   1.483   -1.483   1519 
 6   Cleland, Douglas   DA   -   1350   10239   1   2   1366   1   2   0.961   0.039   1366 
 5   Taylor, Fraser   DA   -   1427   15587      2   1722      2   0.306   0.194   1529 
 2   Myall, Andrew   DA   -   1771   21103   0   3   1796   0   3   1.408   -1.408   1396 
 9   Grundy, Thomas   BS   -   1678   21207   0   1   1870   0   1   0.254   -0.254   1470 

Team 5 - EK Wanderers
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Dobbie, Graham M   EK   -   1701   3740   2   4   1799   2   4   1.514   0.486   1799 
 3   Dunlop, Anthony   EK   -   1696   3806   3   5   1659   3   5   2.631   0.869   1809 
 1   Jelfs, Alan   EK   -   1922   4482   1   6   2009   1   6   2.502   -1.502   1729 
 4   Murray, Frankie   EK   -   1672   5433   2   7   1757   1   6   2.368   -0.868   1564 
 5   Robertson, Jim   EK   -   1602   5812   1   2   1642   1   2   0.901   0.599   1836 
 6   McDonald, Duncan   EK   -   1714   15466   1   3   1805   1   3   1.164   -0.164   1683 
 7   Koehn, Lennart    EK   J14   1678   23386   1   1   1771   1   1   0.370   0.630   2171 

Team 6 - Glasgow Montrose
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Collins, Sam   GM   -   1788   3560   1   1   1672   1   1   0.656   0.344   2072 
 1   Ferry, Edward   GM   -   1848   3912   2   4   1854   2   4   1.966   0.034   1854 
 10   Reid, David   GM   -   1681   5735   0   1   1870   0   1   0.254   -0.254   1470 
 2   Templeton, Robin   GMTR   -   1837   6218   2   6   1880   2   6   2.717   -0.217   1818 
 9   Smeeton, Roy   GM   -   1488   7657   1   2   1735   0   1   0.197   -0.197   1335 
 11   Forgrieve, Steven   GM   -   1360   10274   0   1   1734   0   1   0.096   -0.096   1334 
 12   Weir, Joseph E   GM   -   1440   11079   1   1   1040   1   1   0.918   0.082   1440 
 6   Perkin, Chris   GM   -   1554   11330   3   3   1243   3   3   2.554   0.446   1643 
 8   Murphy, George A A   GM   -   1685   12163   1   2   1566   1   2   1.201   -0.201   1566 
 5   Lindsay, Norman Y   GM   -   1709   16182   1   4   1802   1   4   1.550   -0.050   1711 
 7   Voghouey, Bahool   GM   -   1623   18307      1   1502      1   0.663   -0.163   1502 
 4   De Armentia, Benigno   GM   -   1783   22228      1   1602      1   0.735   -0.235   1602 

Team 7 - Polytechnic Rooks
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Breslin, Daniel   PY   -   1502   3277   1   5   1546   1   5   2.138   -0.638   1396 
 5   Kirk, Larry G   PY   -   2090   4607   2   3   1880   2   3   2.297   -0.297   2002 
 7   Swan, Iain (FM)   PY   -   2145   6171   1   2   1820   1   2   1.741   -0.241   2014 
 8   Watt, David A   PY   -   1836   6416   3   4   1797   3   4   2.103   0.897   1990 
 1   Bamber, Elaine (WFM)   PYCN   -   2064   6744   4   6   1960   4   6   3.703   0.297   2082 
 4   Alomenu, Gilbert   PYSW   -   1208   13560   0   3   1508   0   3   0.476   -0.476   1108 
 9   Brookens, Lewis   PY   -   1732   14758   1   1   1904   1   1   0.277   0.723   2304 
 2   Watson, James   PY   -   1628   23565      2   1816      2   0.545   -0.045   1624 
 6   Tiuninas, Algirdas   PY   -   2081   24298   2   2   1755   2   2   1.737   0.263   2155 

Team 8 - Stepps A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Brownlee, Ian G   LKSP   -   1698   3323   2   2   1448   1   1   0.636   0.364   1848 
 7   Bryson, Douglas M (IM)   SP   -   2423   3332   3   4   2166   3   4   3.048   -0.048   2360 
 5   Gallagher, Anthony   SP   -   1803   4019   3   4   1734   3   4   2.331   0.669   1927 
 8   Gillies, Alex   SP   -   1904   4084   0   1   1732   0   1   0.723   -0.723   1332 
 2   Hulme, William   SP   -   1870   4413   5   6   1691   5   6   4.288   0.712   1971 
 3   Smalls, Jim A   LKSP   -   1772   6014      1   1703      1   0.597   -0.097   1703 
 6   Toland, William   SP   -   1735   6278   1   2   1458   1   2   1.663   -0.163   1650 
 1   Nolan, Graeme A   SP   -   2020   7691   5   7   1869   5   7   4.844   0.156   2032