Dumbarton & District Team Knockout

Ending on 30/04/2013
Results compiled by Jim Johnston
Grading calculations last updated - 30/07/2013

Dumbarton & District Team Knockout League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
115Shettleston4400811104001597
29EK Wanderers32014534000654
31Bearsden A22004421100675
411Glasgow Montrose21012512000569
514Polytechnic Rooks21012400004450
63Bishopbriggs21012404000450
77Dalmuir21012305000338
86Cumbernauld B10010031000138
94Concord10010103000125
1012Phones1001001200113
115Cumbernauld A1001001300013
1210Giffnock1001000400000
1313Polytechnic Bishops1001000400000
142Bearsden B0000000000000
158EK Rovers1001000400000
  24 12 0 12 24 37 12 37 5 0 5 48  

Dumbarton & District Team Knockout Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  Plyd  Boards 
Bearsden A                  2 3       
Bearsden B                             
Bishopbriggs          4               0 
Concord          1                 
Cumbernauld A                            
Cumbernauld B              1             
Dalmuir    0 3                     
EK Rovers                  0         
EK Wanderers          2           4   0 
10 Giffnock                        0   
11 Glasgow Montrose1             4             
12 Phones                            
13 Polytechnic Bishops                0           
14 Polytechnic Rooks                  4       0 
15 Shettleston    4   3       4         4 15 

Dumbarton & District Team Knockout Match Results
Bd Grade Cumbernauld A (5) vs (15) Shettleston Grade Comments
1 1803 Kelly, J Steven  0  -  1 Bryson, Douglas M (IM)  2371 Away Win 
2 1519 Thomson, George  0  -  1 Nolan, Graeme A  2135 Away Win 
3 1494 Johnstone, David    -   Hulme, William  1896 Draw 
4 796 Ford, George  0  -  1 Gallagher, Anthony  1743 Away Win 
   - 3 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (12) Phones Grade Comments
1 2505 Greet, Andrew (IM)  1  -  0 McLatchie, Jonathan  1735 Home Win 
2 1953 Bucher, Goetz    -   Barker, Luke  1714 Draw 
3 1822 Batchelor, Francis  1  -  0 Paterson, Colin C  1495 Home Win 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  3 -  

Bd Grade EK Wanderers (9) vs (13) Polytechnic Bishops Grade Comments
1 1723 Murray, Frankie  1  -  0 Martin, Eric D  1544 Home Win 
2 1681 Dunlop, Anthony  1  -  0 Clarke, Peter  1475 Home Win 
3 1652 Koehn, Lennart   1  -  0 Clarke, Tony  0 Home Win 
4 1565 Brisbane, Tom  1  -  0 Ebrahimi, Mehdi  0 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Dalmuir (7) vs (4) Concord Grade Comments
1 1730 Wright, Alex  1  -  0 Campbell, Stan J  1769 Home Win 
2 1640 Tait, Thomas  0  -  1 Ebdon, Richard G  1649 Away Win 
3 1391 McDonald, Jim  1  -  0 Williamson, Hamish M  1142 Home Win 
4 1359 Cleland, Douglas  1  -  0 Moore, William  0 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Polytechnic Rooks (14) vs (10) Giffnock Grade Comments
1 1770 Smith, Antony V  1  -  0 Floros, Antonios  1819 Home Win 
2 1435 Watson, James  1  -  0 MacQueen, Andrew  1648 Home Win 
3 1371 Breslin, Daniel  1  -  0 Lonie, David  1616 Home Win 
4 1245 Alomenu, Gilbert  1  -  0 Weames, Richard A  1360 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Glasgow Montrose (11) vs (8) EK Rovers Grade Comments
1 1733 Lindsay, Norman Y  1  -  0 Robertson, Jim  1573 Home Win 
2 1647 Reid, David  1  -  0 McKay, Stewart  1326 Home Win 
3 1513 Smeeton, Roy  1  -  0 Jose, Thomas  1166 Home Win 
4 1404 Mearns, James  1  -  0 Macgregor, Alasdair  1077 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Shettleston (15) vs (14) Polytechnic Rooks Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 0 

Bd Grade Dalmuir (7) vs (3) Bishopbriggs Grade Comments
1 1758 Aird, Ian  0  -  1 Moultrie, George B  1938 Away Win 
2 1640 Tait, Thomas  0  -  1 Ball, Donald G  1440 Away Win 
3 1359 Cleland, Douglas  0  -  1 Boyle, Daniel H  1186 Away Win 
4 1221 McCartan, John  0  -  1 Latimer, Raymond  790 Away Win 
  0 - 4 

Bd Grade Bearsden A (1) vs (11) Glasgow Montrose Grade Comments
1 2505 Greet, Andrew (IM)    -   De Armentia, Benigno  1763 Draw 
2 1986 Webb, Jeff R L  1  -  0 Voghouey, Bahool  1651 Home Win 
3 1863 Dyer, Michael T  0  -  1 Perkin, Chris  1535 Away Win 
4 1789 Burt, J Mel  1  -  0 Groundwater, Sean  1335 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Cumbernauld B (6) vs (9) EK Wanderers Grade Comments
1 1258 McAteer, Derek  0  -  1 Murray, Frankie  1723 Away Win 
2 1216 McColl, David    -   Koehn, Lennart   1652 Draw 
3 1191 Flaherty, David    -   Brisbane, Tom  1565 Draw 
4 1084 Carruth, Andrew    -   Macgregor, Alasdair  1077 Draw 
  1 - 2 

Bd Grade Shettleston (15) vs (3) Bishopbriggs Grade Comments
1 2371 Bryson, Douglas M (IM)  1  -  0 Moultrie, George B  1938 Home Win 
2 1924 Doyle, James  1  -  0 Ball, Donald G  1440 Home Win 
3 1727 Toland, William  1  -  0 Boyle, Daniel H  1186 Home Win 
4 1462 Robertson, Ian  1  -  0 Walker, William  860 Home Win 
  4 - 0 

Bd Grade Shettleston (15) vs (9) EK Wanderers Grade Comments
1 2371 Bryson, Douglas M (IM)  1  -  0 Jelfs, Alan  1858 Home Win 
2 2135 Nolan, Graeme A  1  -  0 Dobbie, Graham M  1805 Home Win 
3 1896 Hulme, William  1  -  0 Murray, Frankie  1723 Home Win 
4 1924 Doyle, James  1  -  0 Dunlop, Anthony  1681 Home Win 
  4 - 0 

Dumbarton & District Team Knockout Team Results
Team 1 - Bearsden A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Burt, J Mel   BD   -   1789   3365   1   1   1389   1   1   0.918   0.082   1789 
 5   Dyer, Michael T   BD   -   1863   3825   0   1   1535   0   1   0.875   -0.875   1135 
 4   Webb, Jeff R L   BD   -   1986   6425   1   1   1651   1   1   0.878   0.122   2051 
 3   Batchelor, Francis   BDGN   -   1822   16462   1   1   1495   1   1   0.872   0.128   1895 
 1   Greet, Andrew (IM)   BD   -   2505   21675   1   2   2105      1   0.918   -0.418   2298 
 2   Bucher, Goetz   BD   -   1953   22352      1   1714      1   0.798   -0.298   1714 

Team 3 - Bishopbriggs
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Ball, Donald G   CWBB   -   1440   3107   1   2   1740   1   2   0.325   0.675   1740 
 1   Moultrie, George B   BBPA   -   1938   5394   1   2   2048   1   2   0.817   0.183   2048 
 5   Walker, William   BB   -   860   6764   0   1   1260   0   1   0.082   -0.082   860 
 3   Boyle, Daniel H   BB   -   1186   9032   1   2   1472   1   2   0.353   0.647   1472 
 4   Latimer, Raymond   BBKK   -   790   10264   1   1   1190   1   1   0.082   0.918   1590 

Team 4 - Concord
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Campbell, Stan J   CD   -   1769   3426   0   1   1730   0   1   0.556   -0.556   1330 
 2   Ebdon, Richard G   CD   -   1649   3831   1   1   1640   1   1   0.514   0.486   2040 
 3   Williamson, Hamish M   CDHE   -   1142   6487   0   1   1391   0   1   0.192   -0.192   991 
 4   Moore, William   CD   -   0   24297   0   1   1359   0   1   0   0   959 

Team 5 - Cumbernauld A
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Kelly, J Steven   CN   -   1803   4554   0   1   2203   0   1   0.082   -0.082   1803 
 2   Thomson, George   CN   -   1519   11949   0   1   1919   0   1   0.082   -0.082   1519 
 3   Johnstone, David   CN   -   1494   15588      1   1894      1   0.082   0.418   1894 
 4   Ford, George   CN   NEW   796   22468   0   1   1196   0   0   0.000   0.000   796 

Team 6 - Cumbernauld B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   McAteer, Derek   CN   -   1258   15431   0   1   1658   0   1   0.082   -0.082   1258 
 3   Flaherty, David   CN   -   1191   20812      1   1565      1   0.096   0.404   1565 
 4   Carruth, Andrew   CN   -   1084   21527      1   1077      1   0.507   -0.007   1077 
 2   McColl, David   CN   -   1216   21740      1   1616      1   0.082   0.418   1616 

Team 7 - Dalmuir
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Aird, Ian   DA   -   1758   3018   0   1   1938   0   1   0.265   -0.265   1538 
 6   McCartan, John   DA   -   1221   4956   0   1   821   0   1   0.918   -0.918   421 
 2   Tait, Thomas   DA   -   1640   6188   0   2   1544   0   2   1.243   -1.243   1144 
 1   Wright, Alex   DA   -   1730   6541   1   1   1769   1   1   0.444   0.556   2169 
 3   McDonald, Jim   DA   -   1391   7895   1   1   1142   1   1   0.808   0.192   1542 
 4   Cleland, Douglas   DA   -   1359   10239   1   2   1072   1   2   1.647   -0.647   1072 

Team 8 - EK Rovers
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   McKay, Stewart   EK   -   1326   5118   0   1   1647   0   1   0.132   -0.132   1247 
 1   Robertson, Jim   EK   -   1573   5812   0   1   1733   0   1   0.289   -0.289   1333 
 4   Macgregor, Alasdair   EK   -   1077   19007   0   1   1404   0   1   0.128   -0.128   1004 
 3   Jose, Thomas   EK   -   1166   21358   0   1   1513   0   1   0.115   -0.115   1113 

Team 9 - EK Wanderers
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Brisbane, Tom   EK   -   1565   3280   1   2   1178   1   2   1.822   -0.322   1371 
 7   Dobbie, Graham M   EK   -   1805   3740   0   1   2135   0   1   0.125   -0.125   1735 
 2   Dunlop, Anthony   EK   -   1681   3806   1   2   1700   1   2   0.959   0.041   1700 
 6   Jelfs, Alan   EK   -   1858   4482   0   1   2258   0   1   0.082   -0.082   1858 
 1   Murray, Frankie   EK   -   1723   5433   2   3   1588   2   3   1.924   0.076   1710 
 5   Macgregor, Alasdair   EK   -   1077   19007      1   1084      1   0.493   0.007   1084 
 3   Koehn, Lennart    EK   J13   1652   23386   1   2   1328   1   2   1.721   -0.221   1522 

Team 10 - Giffnock
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Floros, Antonios   GI   -   1819   3952   0   1   1770   0   1   0.570   -0.570   1370 
 3   Lonie, David   GI   -   1616   4720   0   1   1371   0   1   0.803   -0.803   971 
 2   MacQueen, Andrew   GI   -   1648   4815   0   1   1460   0   1   0.746   -0.746   1060 
 4   Weames, Richard A   GI   -   1360   6424   0   1   1245   0   1   0.656   -0.656   845 

Team 11 - Glasgow Montrose
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Mearns, James   GM   -   1404   5237   1   1   1077   1   1   0.872   0.128   1477 
 2   Reid, David   GM   -   1647   5735   1   1   1326   1   1   0.868   0.132   1726 
 3   Smeeton, Roy   GM   -   1513   7657   1   1   1166   1   1   0.885   0.115   1566 
 8   Groundwater, Sean   GM   -   1335   11326   0   1   1735   0   1   0.082   -0.082   1335 
 7   Perkin, Chris   GM   -   1535   11330   1   1   1863   1   1   0.125   0.875   2263 
 1   Lindsay, Norman Y   GM   -   1733   16182   1   1   1573   1   1   0.711   0.289   1973 
 6   Voghouey, Bahool   GM   -   1651   18307   0   1   1986   0   1   0.122   -0.122   1586 
 5   De Armentia, Benigno   GM   -   1763   22228      1   2163      1   0.082   0.418   2163 

Team 12 - Phones
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Paterson, Colin C   PO   -   1495   5582   0   1   1822   0   1   0.128   -0.128   1422 
 2   Barker, Luke   POGM   -   1714   11947      1   1953      1   0.202   0.298   1953 
 1   McLatchie, Jonathan   PO   -   1735   16624   0   1   2135   0   0   0.000   0.000   1735 

Team 13 - Polytechnic Bishops
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Martin, Eric D   PY   -   1544   4881   0   1   1723   0   1   0.265   -0.265   1323 
 2   Clarke, Peter   PY   -   1475   22300   0   1   1681   0   1   0.238   -0.238   1281 
 4   Ebrahimi, Mehdi   PY   J16   0   23769   0   1   1407   0   1   0   0   1007 
 3   Clarke, Tony   PY   -   0   24289   0   1   1762   0   1   0   0   1362 

Team 14 - Polytechnic Rooks
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Breslin, Daniel   PY   -   1371   3277   1   1   1616   1   1   0.197   0.803   2016 
 4   Alomenu, Gilbert   PYSW   -   1245   13560   1   1   1360   1   1   0.344   0.656   1760 
 1   Smith, Antony V   PY   -   1770   19550   1   1   1819   1   1   0.430   0.570   2219 
 2   Watson, James   PY   NEW   1435   23565   1   1   1648   1   1   0.228   0.772   2048 

Team 15 - Shettleston
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Bryson, Douglas M (IM)   SH   -   2371   3332   3   3   1971   3   3   2.754   0.246   2371 
 5   Doyle, James   SHCW   -   1924   3788   2   2   1602   2   2   1.721   0.279   2002 
 4   Gallagher, Anthony   SHCW   -   1743   4019   1   1   1343   0   0   0.000   0.000   1743 
 3   Hulme, William   SH   -   1896   4413   1   2   1610   1   2   1.647   -0.147   1802 
 6   Toland, William   SH   -   1727   6278   1   1   1327   1   1   0.918   0.082   1727 
 7   Robertson, Ian   SH   -   1462   6769   1   1   1062   1   1   0.918   0.082   1462 
 2   Nolan, Graeme A   SH   -   2135   7691   2   2   1770   2   2   1.793   0.207   2170