GCL Division 3a

Played at Glasgow ending on 30/04/2012
Results compiled by Jim Johnston
Grading calculations last updated - 23/07/2012

GCL Division 3a League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
14East Kilbride B65101113461001667
25Giffnock B6411913541011669
32Bishopbriggs640289474001563
43Concord621357551061044
51Bearsden B6204477100001044
67Hamilton C620445613000833
76Glasgow Polytechnic C601515314101731
  42 19 4 19 42 59 34 59 8 0 8 84  

GCL Division 3a Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  Plyd  Boards 
Bearsden B 1 1 2 3 1 10 
Bishopbriggs3 4 1 1 3 2 15 
Concord3 0 1  2 3 10 
East Kilbride B2 3 2 2 2 3 16 
Giffnock B1 3 3 2 3 3 16 
Glasgow Polytechnic C 1 2 1 1 1 
Hamilton C2 1    2 

GCL Division 3a Match Results
Bd Grade Giffnock B (5) vs (2) Bishopbriggs Grade Comments
1 1727 MacQueen, Andrew    -   Moultrie, George B  1937 Draw 
2 1627 Campbell, Iain S    -   Ball, Donald G  1397 Draw 
3 1538 MacQueen, Stuart  1  -  0 Boyle, Daniel H  1237 Home Win 
4 1348 Weames, Richard A  1  -  0 Watson, Andrew F  1191 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Bearsden B (1) vs (3) Concord Grade Comments
1 1623 Borland, Thomas E  0  -  1 Campbell, Stan J  1782 Away Win 
2 1488 McEwan, Peter  0  -  1 Ebdon, Richard G  1618 Away Win 
3 1251 English, Ian    -   Binnie, James  1251 Draw 
4 873 McEwan, John    -   Williamson, Hamish M  1127 Draw 
  1 - 3 

Bd Grade Hamilton C (7) vs (6) Glasgow Polytechnic C Grade Comments
1 1085 Panton, Robbie    -   Arnold, John M  1273 Draw 
2 1060 Perrie, Bill  0  -  1 McIntyre, Alastair  1119 Away Win 
3 1024 Airlie, Bernard  1  -  0 Gaffney, Dairena  1153 Home Win 
4 0 Drummond, James  1  -  0 Blackwell, Scott  847 Home Win 
  2 - 1 

Bd Grade Concord (3) vs (7) Hamilton C Grade Comments
1 1618 Ebdon, Richard G  1  -  0 Panton, Robbie  1085 Home Win 
2 1260 Browne, Brendan  1  -  0 Perrie, Bill  1060 Home Win 
3 1251 Binnie, James  1  -  0 Airlie, Bernard  1024 Home Win 
4 1127 Williamson, Hamish M    -   Drummond, James  0 Draw 
  3 -  

Bd Grade Glasgow Polytechnic C (6) vs (4) East Kilbride B Grade Comments
1 1276 Alomenu, Gilbert  0  -  1 McKay, Stewart  1411 Away Win 
2 1049 Henry, Damian    -   Howie, Colin  1211 Draw 
3 1008 Sovago, Ioana  0  -  1 Jose, Thomas  1041 Away Win 
4 0 Watson, James  1  -  0 Howie, Derek  1031 Home Win 
  1 - 2 

Bd Grade Bishopbriggs (2) vs (1) Bearsden B Grade Comments
1 1937 Moultrie, George B    -   Borland, Thomas E  1623 Draw 
2 1516 Phillips, Sam  1  -  0 Kerridge, Simon  1512 Home Win 
3 1397 Ball, Donald G  1  -  0 Stokes, Brian  1228 Home Win 
4 1237 Boyle, Daniel H  1  -  0 MacCorquodale, Gordon  1147 Home Win 
  3 -  

Bd Grade East Kilbride B (4) vs (5) Giffnock B Grade Comments
1 1437 MacKenzie, Ian  0  -  1 MacQueen, Andrew  1727 Away Win 
2 1414 Thomas, Matthew R  1  -  0 Campbell, Iain S  1627 Home Win 
3 1411 McKay, Stewart  0  -  1 MacQueen, Stuart  1538 Away Win 
4 1381 Howie, Andrew  1  -  0 Weames, Richard A  1348 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade Concord (3) vs (6) Glasgow Polytechnic C Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 1260 Browne, Brendan  0  -  1 McRobert, Michael  0 Away Win 
3 1251 Binnie, James  0  -  1 Gaffney, Dairena  1153 Away Win 
4 1127 Williamson, Hamish M  1  -  0 Blackwell, Scott  847 Home Win 
  2 - 2 

Bd Grade East Kilbride B (4) vs (2) Bishopbriggs Grade Comments
1 1416 Johnston, Jim  0  -  1 Moultrie, George B  1937 Away Win 
2 1411 McKay, Stewart  1  -  0 Kelly, Jim  1286 Home Win 
3 1211 Howie, Colin  1  -  0 Boyle, Daniel H  1237 Home Win 
4 1304 Gosetti, Piero  1  -  0 Watson, Andrew F  1191 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade Bishopbriggs (2) vs (7) Hamilton C Grade Comments
1 1516 Phillips, Sam  1  -  0 Panton, Robbie  1085 Home Win 
2 1237 Boyle, Daniel H    -   Airlie, Bernard  1024 Draw 
3 1191 Watson, Andrew F  1  -  0 Perrie, Bill  1060 Home Win 
4 1007 Rees, Jonathan  0  -  1 Drummond, James  0 Away Win 
  2 - 1 

Bd Grade Glasgow Polytechnic C (6) vs (5) Giffnock B Grade Comments
1 0 Cowdin, Ryan  0  -  1 MacQueen, Andrew  1727 Away Win 
2 0 Watson, James  0  -  1 Campbell, Iain S  1627 Away Win 
3 1153 Gaffney, Dairena  0  -  1 Jordan, Joe  1184 Away Win 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  1 - 3 

Bd Grade East Kilbride B (4) vs (1) Bearsden B Grade Comments
1 1457 Denham, Paul   1  -  0 Kerridge, Simon  1512 Home Win 
2 1411 McKay, Stewart  0  -  1 Day, Colin  1290 Away Win 
3 1416 Johnston, Jim  1  -  0 MacGregor, Douglas  1245 Home Win 
4 1304 Gosetti, Piero    -   Stokes, Brian  1228 Draw 
  2 - 1 

Bd Grade Giffnock B (5) vs (3) Concord Grade Comments
1 1627 Campbell, Iain S  1  -  0 Ebdon, Richard G  1618 Home Win 
2 1348 Weames, Richard A  1  -  0 Binnie, James  1251 Home Win 
3 1184 Jordan, Joe    -   Williamson, Hamish M  1127 Draw 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  3 -  

Bd Grade Bearsden B (1) vs (7) Hamilton C Grade Comments
1 1290 Day, Colin    -   Panton, Robbie  1085 Draw 
2 1182 Lee, John  0  -  1 Drummond, James  0 Away Win 
3 1147 MacCorquodale, Gordon  1  -  0 Airlie, Bernard  1024 Home Win 
4 873 McEwan, John  0  -  1 Perrie, Bill  1060 Away Win 
  1 - 2 

Bd Grade Hamilton C (7) vs (4) East Kilbride B Grade Comments
1 0 Drummond, James  0  -  1 Robertson, Jim  1479 Away Win 
2 1024 Airlie, Bernard    -   McKay, Stewart  1411 Draw 
3 1060 Perrie, Bill  0  -  1 Howie, Andrew  1381 Away Win 
4 603 Doyle, Michael  0  -  1 Jose, Thomas  1041 Away Win 
   - 3 

Bd Grade Hamilton C (7) vs (5) Giffnock B Grade Comments
1 1085 Panton, Robbie  0  -  1 MacQueen, Andrew  1727 Away Win 
2 1024 Airlie, Bernard  0  -  1 Campbell, Iain S  1627 Away Win 
3 0 Drummond, James    -   Weames, Richard A  1348 Draw 
4 1060 Perrie, Bill  0  -  1 Jordan, Joe  1184 Away Win 
   - 3 

Bd Grade Bearsden B (1) vs (6) Glasgow Polytechnic C Grade Comments
1 1623 Borland, Thomas E  1  -  0 Watson, James  0 Home Win 
2 0 Jayawardena, K D N    -   Alomenu, Gilbert  1276 Draw 
3 1488 McEwan, Peter  1  -  0 Blackwell, Scott  847 Home Win 
4 1251 English, Ian  1  -  0 Ebrahimi, Mahdi  0 Home Win 
  3 -  

Bd Grade Concord (3) vs (4) East Kilbride B Grade Comments
1 1618 Ebdon, Richard G  0  -  1 Robertson, Jim  1479 Away Win 
2 1251 Binnie, James    -   MacKenzie, Ian  1437 Draw 
3 1127 Williamson, Hamish M  1  -  0 McKay, Stewart  1411 Home Win 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  1 - 2 

Bd Grade Bishopbriggs (2) vs (3) Concord Grade Comments
1 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
2 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
3 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
4 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  4 - 0 

Bd Grade Glasgow Polytechnic C (6) vs (2) Bishopbriggs Grade Comments
1 0 Watson, James  0  -  1 Moultrie, George B  1937 Away Win 
2 1276 Alomenu, Gilbert  0  -  1 Phillips, Sam  1516 Away Win 
3 1153 Gaffney, Dairena  0  -  1 Ball, Donald G  1397 Away Win 
4 0 Ebrahimi, Mahdi  1  -  0 Watson, Andrew F  1191 Home Win 
  1 - 3 

Bd Grade Bearsden B (1) vs (5) Giffnock B Grade Comments
1 1512 Kerridge, Simon  0  -  1 MacQueen, Stuart  1538 Away Win 
2 1290 Day, Colin  1  -  0 Lonie, David  1640 Home Win 
3 1251 English, Ian  1  -  0 Jordan, Joe  1184 Home Win 
4 1228 Stokes, Brian    -   MacDivitt, Arthur  1045 Draw 
  2 - 1 

GCL Division 3a Team Results
Team 1 - Bearsden B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Borland, Thomas E   BD   -   1623   3238   1   3   1715   1   3   1.177   0.323   1715 
 6   Stokes, Brian   BD   -   1228   14015   1   3   1249   1   3   1.413   -0.413   1127 
 9   MacGregor, Douglas   BD   -   1245   14330   0   1   1416   0   1   0.277   -0.277   1016 
 5   Kerridge, Simon   BD   -   1512   15294   0   3   1519   0   3   1.473   -1.473   1118 
 2   McEwan, Peter   BD   J17   1488   16590   1   2   1353   1   2   1.242   -0.242   1353 
 3   English, Ian   BD   -   1251   17347   2   3   1218   1   2   1.091   0.409   1410 
 8   Day, Colin   BD   -   1290   21674   2   3   1379   2   3   1.211   1.289   1659 
 7   MacCorquodale, Gordon   BD   -   1147   22133   1   2   1130   1   2   1.046   -0.046   1130 
 4   McEwan, John   BD   J12   873   22465      2   1094      2   0.447   0.053   900 
 10   Lee, John   BD   NEW   1182   23070   0   1   1126   0   1   0.577   -0.577   726 
 11   Jayawardena, K D N   BD   -   0   23543      1   1276      1   0   0   1276 

Team 2 - Bishopbriggs
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Ball, Donald G   CWBB   -   1397   3107   2   3   1336   2   3   1.738   0.762   1616 
 6   Kelly, Jim   BB   -   1286   4548   0   1   1411   0   1   0.331   -0.331   1011 
 1   Moultrie, George B   BB   -   1937   5394   3   4   1606   3   4   3.467   -0.467   1799 
 4   Watson, Andrew F   BB   -   1191   6394   1   4   1237   1   3   1.315   -0.315   1115 
 3   Boyle, Daniel H   BB   -   1237   9032   1   4   1271   1   4   1.880   -0.380   1180 
 5   Phillips, Sam   BB   -   1516   10022   3   3   1301   3   3   2.223   0.777   1701 
 7   Rees, Jonathan   BBRE   -   1007   10801   0   1   1126   0   1   0.337   -0.337   726 

Team 3 - Concord
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 5   Browne, Brendan   CD   -   1260   3295   1   2   1060   1   1   0.757   0.243   1460 
 1   Campbell, Stan J   CD   -   1782   3426   1   1   1623   1   1   0.711   0.289   2023 
 2   Ebdon, Richard G   CD   -   1618   3831   2   4   1464   2   4   2.708   -0.708   1464 
 4   Williamson, Hamish M   CDHE   -   1127   6487   3   5   1117   3   5   2.579   0.921   1267 
 3   Binnie, James   CD   -   1251   16553   2   5   1243   2   5   2.549   -0.549   1171 

Team 4 - East Kilbride B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 9   Gosetti, Piero   EK   -   1304   4134   1   2   1210   1   2   1.260   0.240   1402 
 1   McKay, Stewart   EK   -   1411   5118   2   6   1264   2   6   4.041   -1.541   1203 
 11   Robertson, Jim   EK   -   1479   5812   2   2   1372   2   2   1.204   0.796   1772 
 5   MacKenzie, Ian   EK   -   1437   6956      2   1489      2   0.897   -0.397   1296 
 10   Denham, Paul    EK   -   1457   9891   1   1   1512   1   1   0.423   0.577   1912 
 8   Johnston, Jim   EK   -   1416   13460   1   2   1530   1   2   0.805   0.195   1530 
 7   Howie, Andrew   EK   -   1381   14450   2   2   1204   2   2   1.417   0.583   1604 
 6   Thomas, Matthew R   EKMN   J17   1414   15984   1   1   1627   1   1   0.228   0.772   2027 
 3   Jose, Thomas   EK   -   1041   21358   2   2   866   2   2   1.417   0.583   1265 
 2   Howie, Colin   EK   J11   1211   21885   1   2   1143   1   2   1.176   0.324   1336 
 4   Howie, Derek   EK   NEW   1031   22531   0   1   1426   0   1   0.084   -0.084   1026 

Team 5 - Giffnock B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Campbell, Iain S   GI   -   1627   3418   3   5   1425   3   5   3.700   -0.200   1575 
 6   Lonie, David   GI   -   1640   4720   0   1   1290   0   1   0.888   -0.888   890 
 7   MacDivitt, Arthur   GI   -   1045   4759      1   1228      1   0.260   0.240   1228 
 1   MacQueen, Andrew   GI   -   1727   4815   3   4   1567   2   3   1.994   0.506   1847 
 4   Weames, Richard A   GI   -   1348   6424   2   4   1237   2   4   2.563   -0.063   1328 
 3   MacQueen, Stuart   GI   J17   1538   14570   3   3   1387   3   3   2.055   0.945   1786 
 5   Jordan, Joe   GI   -   1184   16794   2   4   1148   2   4   2.197   0.303   1239 

Team 6 - Glasgow Polytechnic C
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Arnold, John M   PY   -   1273   3075      1   1085      1   0.746   -0.246   1085 
 3   Gaffney, Dairena   PY   -   1153   4010   1   4   1214   1   4   1.695   -0.695   1021 
 2   McIntyre, Alastair   PY   -   1119   5098   1   1   1060   1   1   0.584   0.416   1460 
 6   Henry, Damian   PY   -   1049   11435      1   1331      1   0.166   0.334   1331 
 5   Alomenu, Gilbert   PYSW   -   1276   13560      3   1457      3   0.797   -0.297   1177 
 9   McRobert, Michael   IV   J19   0   21192   1   1   1260   1   1   0   0   1660 
 7   Sovago, Ioana   PY   -   1008   21654   0   1   1041   0   1   0.451   -0.451   641 
 4   Blackwell, Scott   PY   NEW   847   22843   0   3   1167   0   3   0.414   -0.414   766 
 8   Watson, James   PY   -   0   23565   1   4   1534   1   4   0   0   1341 
 10   Cowdin, Ryan   PY   -   0   23664   0   1   1727   0   1   0   0   1327 
 11   Ebrahimi, Mahdi   PY   J15   0   23769   1   2   1221   1   2   0   0   1221 

Team 7 - Hamilton C
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Airlie, Bernard   LKHA   -   1024   15322   2   6   1270   2   6   1.271   0.729   1148 
 1   Panton, Robbie   HA   -   1085   18490   1   5   1404   1   5   0.738   0.262   1163 
 2   Perrie, Bill   HA   -   1060   18493   1   6   1188   1   6   2.037   -1.037   908 
 5   Doyle, Michael   HA   J10   603   22109   0   1   1003   0   1   0.082   -0.082   603 
 4   Drummond, James   HA   -   0   23390   4   6   1173   4   6   0   0   1295