SNCL Division 4

Played at Dunfermline ending on 31/03/2017
Results compiled by Andrew Howie
Grading calculations last updated - 22/02/2017

SNCL Division 4 League Table
 Boards
 MatchesPlayedDefaultsScore
 Pos  Team  Team Name  P  W  D  L  Pts  W  D  L  W  D  L  Boards  % 
112Paisley4400815410001785
21Crouching Tigers430169452001365
310Musselburgh4301610550001263
45Dundee City C430168461101158
53Lenzie4211512251001470
66CSBOS 24211511360001263
714Dumfries & District B420249560001158
89Hamilton B420247540131050
94Hidden Dragons420247013000735
107Corstorphine410328480001050
112East Kilbride B410325211002630
1211Zugzwang Zebras410324015100525
1313Queens Gambit410322016200420
148Woodmill Warriors400406012002630
  56 27 2 27 56 113 38 113 7 2 7 140  

SNCL Division 4 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  Plyd  Boards 
Crouching Tigers3 3           5     1     13 
East Kilbride B1 0                  4   
Lenzie1 5 5   2                 14 
Hidden Dragons    0       3     3     1 
Dundee City C  4     3     3          11 
CSBOS 2    2   1 3       5       12 
Corstorphine          1 5   2   1     10 
Woodmill Warriors      2     0     2   2   
Hamilton B0       2       4       3 10 
10 Musselburgh            3        5 4 12 
11 Zugzwang Zebras      2   0   3     0     
12 Paisley4       4   3       5     17 
13 Queens Gambit  1           3   0     0 
14 Dumfries & District B      4         1 1     5 11 

SNCL Division 4 Match Results
Bd Grade Zugzwang Zebras (11) vs (12) Paisley Grade Comments
1 719 Dobryden, Arina  0  -  1 Cochrane, Richard  1949 Away Win 
2 714 Liang, Chelsea  0  -  1 McCormack, Derek  1682 Away Win 
3 695 Ball Torokoff, Matilda  0  -  1 Crone, James  1607 Away Win 
4 689 Leung, Ruairidh  0  -  1 McKenna, John  1600 Away Win 
5 398 Wilson, Florence  0  -  1 Burns, Daryl  1140 Away Win 
  0 - 5 

Bd Grade Queens Gambit (13) vs (14) Dumfries & District B Grade Comments
1 0 Sams, Liz  0  -  1 Lyburn, Gordon  1554 Away Win 
2 0 Wilson, Jennifer  0  -  1 Saunders, Karsten  1430 Away Win 
3 0 Shafi, Marie  0  -  1 Sim, Robert C  1235 Away Win 
4 0 Sandham, Irene  0  -  1 Stannus, Leon  1027 Away Win 
5 0 Volland, Emma  0  -  1 Burnie, David  964 Away Win 
  0 - 5 

Bd Grade Crouching Tigers (1) vs (2) East Kilbride B Grade Comments
1 1650 Berera, Siddharth  1  -  0 Brisbane, Tom  1561 Home Win 
2 1476 Connolly Sams, Lukah  0  -  1 Robertson, Jim  1524 Away Win 
3 1149 Dutta, Oishani  1  -  0 Petrie, Fiona  1289 Home Win 
4 1147 Hartman, James  1  -  0 Nash, James  884 Home Win 
5 1136 Kante, Kalyan Sai Nandan    -   McCulloch, Andrew  1099 Draw 
  3 - 1 

Bd Grade Lenzie (3) vs (4) Hidden Dragons Grade Comments
1 1353 D`Alessio, Marco  1  -  0 Dutta, Nandini  1116 Home Win 
2 1370 Tang, Liam  1  -  0 Connolly Sams, Dietah  1016 Home Win 
3 1195 Billcliff, Niels  1  -  0 Ridge, Benjamin  991 Home Win 
4 1006 Billcliff, Matthew  1  -  0 Sandham, David  787 Home Win 
5 854 Chim, Aidan  1  -  0 Sandham, Alasdair  758 Home Win 
  5 - 0 

Bd Grade Dundee City C (5) vs (6) CSBOS 2 Grade Comments
1 1654 Rose, Keith S    -   Austin, Rudolph J  1605 Draw 
2 1626 Volland, Ben  1  -  0 Forbes, Alistair  1449 Home Win 
3 1599 Dawson, Euan  1  -  0 West, Nicholas C  1425 Home Win 
4 1399 Banerjee, Subhayu  1  -  0 McVey, Ernie  1296 Home Win 
5 1357 Banerjee, Agnijo  0  -  1 Kusnierz, Antoni   0 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Corstorphine (7) vs (8) Woodmill Warriors Grade Comments
1 1885 Arroyo Coll, Pablo  1  -  0 Reid, Greg  0 Home Win 
2 1456 Dowling, Richard K  1  -  0 Grant, Glynis  1360 Home Win 
3 1305 Ruthven, Angus G  1  -  0 Bedford, Ian  669 Home Win 
4 1172 Watson, David  1  -  0 Abernethy, Jason  0 Home Win 
5 1000 Salvatore, Ernesto  1  -  0 Jones, Michelle  0 Home Win 
  5 - 0 

Bd Grade Hamilton B (9) vs (10) Musselburgh Grade Comments
1 1710 McCusker, Andrew  1  -  0 McDonald, Keith  1463 Home Win 
2 1700 McQuillan, Stephen G    -   Hope, Iain D  1456 Draw 
3 1173 Frame, Jim H  1  -  0 Loudon, James M  1336 Home Win 
4 1117 Perrie, Bill  1  -  0 King, David  1304 Home Win 
5 1095 Saemundsson, Thor  1  -  0 Crawford, James  1085 Home Win 
  4 -  

Bd Grade Hidden Dragons (4) vs (8) Woodmill Warriors Grade Comments
1 1116 Dutta, Nandini  0  -  1 Reid, Greg  0 Away Win 
2 1016 Connolly Sams, Dietah  0  -  1 Grant, Glynis  1360 Away Win 
3 991 Ridge, Benjamin  1  -  0 Bedford, Ian  669 Home Win 
4 787 Sandham, David  1  -  0 Jones, Michelle  0 Home Win 
5 758 Sandham, Alasdair  1  -  0 Abernethy, Jason  0 Home Win 
  3 - 2 

Bd Grade CSBOS 2 (6) vs (11) Zugzwang Zebras Grade Comments
1 1605 Austin, Rudolph J  1  -  0 Dobryden, Arina  719 Home Win 
2 1449 Forbes, Alistair  1  -  0 Liang, Chelsea  714 Home Win 
3 1425 West, Nicholas C  1  -  0 Ball Torokoff, Matilda  695 Home Win 
4 1296 McVey, Ernie  1  -  0 Leung, Ruairidh  689 Home Win 
5 0 Kusnierz, Antoni   1  -  0 Wilson, Florence  398 Home Win 
  5 - 0 

Bd Grade Crouching Tigers (1) vs (3) Lenzie Grade Comments
1 1650 Berera, Siddharth  0  -  1 D`Alessio, Marco  1353 Away Win 
2 1476 Connolly Sams, Lukah  1  -  0 Tang, Liam  1370 Home Win 
3 1149 Dutta, Oishani    -   Billcliff, Niels  1195 Draw 
4 1147 Hartman, James  1  -  0 Billcliff, Matthew  1006 Home Win 
5 1136 Kante, Kalyan Sai Nandan  1  -  0 Chim, Aidan  854 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade East Kilbride B (2) vs (5) Dundee City C Grade Comments
1 1561 Brisbane, Tom  0  -  1 Rose, Keith S  1654 Away Win 
2 1524 Robertson, Jim  0  -  1 Volland, Ben  1626 Away Win 
3 1289 Petrie, Fiona  0  -  1 Dawson, Euan  1599 Away Win 
4 1099 McCulloch, Andrew    -   Banerjee, Subhayu  1399 Draw 
5 884 Nash, James  0  -  1 Banerjee, Agnijo  1357 Away Win 
   - 4 

Bd Grade Paisley (12) vs (7) Corstorphine Grade Comments
1 1949 Cochrane, Richard  1  -  0 Arroyo Coll, Pablo  1885 Home Win 
2 1682 McCormack, Derek    -   Dowling, Richard K  1456 Draw 
3 1607 Crone, James  1  -  0 Ruthven, Angus G  1305 Home Win 
4 1600 McKenna, John  1  -  0 Watson, David  1172 Home Win 
5 1140 Burns, Daryl  0  -  1 Salvatore, Ernesto  1000 Away Win 
  3 - 1 

Bd Grade Dumfries & District B (14) vs (9) Hamilton B Grade Comments
1 1554 Lyburn, Gordon  0  -  1 McCusker, Andrew  1710 Away Win 
2 1430 Saunders, Karsten  0  -  1 McQuillan, Stephen G  1700 Away Win 
3 1235 Sim, Robert C    -   Frame, Jim H  1173 Draw 
4 1027 Stannus, Leon    -   Perrie, Bill  1117 Draw 
5 964 Burnie, David    -   Saemundsson, Thor  1095 Draw 
  1 - 3 

Bd Grade Musselburgh (10) vs (13) Queens Gambit Grade Comments
1 1463 McDonald, Keith  1  -  0 Marron, Harry  741 Home Win 
2 1456 Hope, Iain D  1  -  0 Wilson, Jennifer  0 Home Win 
3 1336 Loudon, James M  1  -  0 Shafi, Marie  0 Home Win 
4 1304 King, David  1  -  0 Sandham, Irene  0 Home Win 
5 1085 Crawford, James  1  -  0 Volland, Emma  0 Home Win 
  5 - 0 

Bd Grade Dundee City C (5) vs (12) Paisley Grade Comments
1 1626 Volland, Ben  0  -  1 Cochrane, Richard  1949 Away Win 
2 1599 Dawson, Euan    -   McCormack, Derek  1682 Draw 
3 1318 Constance, Tom  0  -  1 Crone, James  1607 Away Win 
4 0 Foggie, Lewis  0  -  1 McKenna, John  1600 Away Win 
5 0 Ah-See, Kim  0  -  1 Gilmour, Thomas  1534 Away Win 
   - 4 

Bd Grade Hamilton B (9) vs (1) Crouching Tigers Grade Comments
1 1628 Mulholland, Arthur L  0  -  1 Berera, Siddharth  1650 Away Win 
2 1173 Frame, Jim H  0  -  1 Connolly Sams, Lukah  1476 Away Win 
3 1095 Saemundsson, Thor  0  -  1 Dutta, Oishani  1149 Away Win 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  0 - 5 

Bd Grade Lenzie (3) vs (6) CSBOS 2 Grade Comments
1 1353 D`Alessio, Marco  1  -  0 Russell, Graeme R  1576 Home Win 
2 1370 Tang, Liam  1  -  0 Heatlie, Douglas S  1550 Home Win 
3 1162 Wan, Chris  0  -  1 Forbes, Alistair  1449 Away Win 
4 1039 Chadha, Sambhav  0  -  1 West, Nicholas C  1425 Away Win 
5 870 Maheshwari, Ritvik    -   Kusnierz, Antoni   0 Draw 
  2 - 2 

Bd Grade Corstorphine (7) vs (10) Musselburgh Grade Comments
1 1885 Arroyo Coll, Pablo    -   Galbraith, Joe  1719 Draw 
2 1456 Dowling, Richard K  0  -  1 McDonald, Keith  1463 Away Win 
3 1305 Ruthven, Angus G  0  -  1 Hope, Iain D  1456 Away Win 
4 1172 Watson, David  1  -  0 Crawford, James  1085 Home Win 
5 1000 Salvatore, Ernesto    -   Galbraith, David  960 Draw 
  2 - 3 

Bd Grade Hidden Dragons (4) vs (14) Dumfries & District B Grade Comments
1 1116 Dutta, Nandini  0  -  1 Saunders, Karsten  1430 Away Win 
2 1016 Connolly Sams, Dietah  0  -  1 Sim, Robert C  1235 Away Win 
3 991 Ridge, Benjamin  1  -  0 Garford, Don  1204 Home Win 
4 787 Sandham, David  0  -  1 Ison, Andrew  981 Away Win 
5 758 Sandham, Alasdair  0  -  1 Burnie, David  964 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Woodmill Warriors (8) vs (11) Zugzwang Zebras Grade Comments
1 0 Reid, Greg  1  -  0 Shetty, Chirag  743 Home Win 
2 1360 Grant, Glynis  1  -  0 Dobryden, Arina  719 Home Win 
3 669 Bedford, Ian  0  -  1 Liang, Chelsea  714 Away Win 
4 0 Jones, Michelle  0  -  1 Leung, Ruairidh  689 Away Win 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  2 - 3 

Bd Grade Queens Gambit (13) vs (2) East Kilbride B Grade Comments
1 0 Wojciech, Magdalena  0  -  1 Robertson, Jim  1524 Away Win 
2 521 Lipowski, Wojciech  0  -  1 Petrie, Morven  1303 Away Win 
3 0 Wilson, Jennifer  0  -  1 Forbes, Graeme  1202 Away Win 
4 0 Shafi, Marie  0  -  1 Nash, James  884 Away Win 
5 0 DEFAULT  W  -  L DEFAULT  0 Win by Default 
  1 - 4 

Bd Grade Paisley (12) vs (1) Crouching Tigers Grade Comments
1 1949 Cochrane, Richard  1  -  0 Berera, Siddharth  1650 Home Win 
2 1682 McCormack, Derek  1  -  0 Connolly Sams, Lukah  1476 Home Win 
3 1607 Crone, James  1  -  0 Dutta, Oishani  1149 Home Win 
4 1600 McKenna, John    -   Hartman, James  1147 Draw 
5 1534 Gilmour, Thomas    -   Kante, Kalyan Sai Nandan  1136 Draw 
  4 - 1 

Bd Grade Dumfries & District B (14) vs (10) Musselburgh Grade Comments
1 1430 Saunders, Karsten    -   Galbraith, Joe  1719 Draw 
2 1235 Sim, Robert C  0  -  1 McDonald, Keith  1463 Away Win 
3 1204 Garford, Don  0  -  1 Hope, Iain D  1456 Away Win 
4 981 Ison, Andrew    -   Crawford, James  1085 Draw 
5 964 Burnie, David  0  -  1 Galbraith, David  960 Away Win 
  1 - 4 

Bd Grade Hamilton B (9) vs (5) Dundee City C Grade Comments
1 1628 Mulholland, Arthur L    -   Dawson, Euan  1599 Draw 
2 1173 Frame, Jim H  0  -  1 Noble, Ray  1448 Away Win 
3 1095 Saemundsson, Thor  1  -  0 Foggie, Lewis  0 Home Win 
4 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
5 0 DEFAULT  D  -  D DEFAULT  0 Drawn by Default 
  2 - 3 

Bd Grade CSBOS 2 (6) vs (7) Corstorphine Grade Comments
1 1576 Russell, Graeme R    -   Arroyo Coll, Pablo  1885 Draw 
2 1550 Heatlie, Douglas S  0  -  1 Dowling, Richard K  1456 Away Win 
3 1449 Forbes, Alistair  1  -  0 Ruthven, Angus G  1305 Home Win 
4 1425 West, Nicholas C  1  -  0 Watson, David  1172 Home Win 
5 0 Kusnierz, Antoni   1  -  0 Salvatore, Ernesto  1000 Home Win 
  3 - 1 

Bd Grade East Kilbride B (2) vs (3) Lenzie Grade Comments
1 1524 Robertson, Jim  0  -  1 D`Alessio, Marco  1353 Away Win 
2 1303 Petrie, Morven  0  -  1 Tang, Liam  1370 Away Win 
3 1202 Forbes, Graeme  0  -  1 Wan, Chris  1162 Away Win 
4 884 Nash, James  0  -  1 Chadha, Sambhav  1039 Away Win 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  0 - 5 

Bd Grade Zugzwang Zebras (11) vs (4) Hidden Dragons Grade Comments
1 719 Dobryden, Arina  0  -  1 Dutta, Nandini  1116 Away Win 
2 714 Liang, Chelsea  0  -  1 Connolly Sams, Dietah  1016 Away Win 
3 621 Shepherd, Sorcha  0  -  1 Ridge, Benjamin  991 Away Win 
4 689 Leung, Ruairidh  1  -  0 Sandham, David  787 Home Win 
5 0 Shepherd, Simon  1  -  0 Sandham, Alasdair  758 Home Win 
  2 - 3 

Bd Grade Woodmill Warriors (8) vs (13) Queens Gambit Grade Comments
1 0 Reid, Greg  0  -  1 Wojciech, Magdalena  0 Away Win 
2 1360 Grant, Glynis  1  -  0 Lipowski, Wojciech  521 Home Win 
3 669 Bedford, Ian  1  -  0 Wilson, Jennifer  0 Home Win 
4 0 Jones, Michelle  0  -  1 Sandham, Irene  0 Away Win 
5 0 DEFAULT  L  -  W DEFAULT  0 Loss by Default 
  2 - 3 

SNCL Division 4 Team Results
Team 1 - Crouching Tigers
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Berera, Siddharth   TC   J14   1650   22313   2   4   1686   2   4   1.863   0.137   1686 
 2   Connolly Sams, Lukah   TCED   J14   1476   23569   2   4   1465   2   4   2.017   -0.017   1465 
 3   Dutta, Oishani   NJ   J13   1149   23912   2   4   1288   2   4   1.374   1.126   1379 
 4   Hartman, James   TC   J11   1147   24480   2   3   1260   2   3   1.151   1.349   1540 
 5   Kante, Kalyan Sai Nandan   NJ   J12   1136   25454   2   3   1199   2   3   1.354   0.646   1321 

Team 2 - East Kilbride B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Brisbane, Tom   EK   -   1561   3280   0   2   1702   0   2   0.624   -0.624   1302 
 3   Petrie, Fiona   EK   -   1289   5130   0   2   1472   0   2   0.626   -0.626   1071 
 2   Robertson, Jim   EK   -   1524   5812   2   4   1639   1   3   1.053   -0.053   1517 
 7   Forbes, Graeme   EKIR   -   1202   14990   1   2   1247   0   1   0.437   -0.437   847 
 6   Petrie, Morven   EK   J19   1303   15512   1   2   1192   1   2   1.189   -0.189   1192 
 5   McCulloch, Andrew   GI   -   1099   17397   1   2   1328   1   2   0.444   0.556   1328 
 4   Nash, James   EK   NEW   884   26726   1   4   1233   0   3   0.349   -0.349   833 

Team 3 - Lenzie
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 4   Billcliff, Matthew   LZBD   J15   1006   23999   1   2   1095   1   2   1.495   -0.495   1095 
 7   Chadha, Sambhav   GALZ   J13   1039   24151   1   2   1167   1   2   0.765   0.235   1167 
 8   Maheshwari, Ritvik   G2LZ   J11   870   24287      1   1270      1   0.082   0.418   1270 
 3   Billcliff, Niels   BD   -   1195   24917   1   2   1327   1   2   0.652   0.848   1520 
 1   D`Alessio, Marco   LZ   J13   1353   25042   4   4   1516   4   4   2.372   1.628   1916 
 2   Tang, Liam   LZ   J13   1370   25043   3   4   1400   3   4   1.838   1.162   1593 
 6   Wan, Chris   LZ   J15   1162   25046   1   2   1326   1   2   0.605   0.395   1326 
 5   Chim, Aidan   LZ   J13   854   26616   1   2   1066   1   2   0.547   0.453   1066 

Team 4 - Hidden Dragons
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Ridge, Benjamin   TCED   J12   991   22809   3   4   1097   3   4   3.339   -0.339   1290 
 2   Connolly Sams, Dietah   TC   J11   1016   23570   1   4   1211   1   4   1.155   -0.155   1018 
 1   Dutta, Nandini   NJ   J14   1116   23908   1   4   1262   1   3   1.048   -0.048   1140 
 4   Sandham, David   LI   J12   787   25272   1   4   1026   0   3   0.707   -0.707   625 
 5   Sandham, Alasdair   W3   J10   758   25273   1   4   853   1   3   1.145   -0.145   731 

Team 5 - Dundee City C
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Rose, Keith S   CH   -   1654   5846   1   2   1583   1   2   1.200   0.300   1776 
 9   Noble, Ray   CH   -   1448   8657   1   1   1173   1   1   0.830   0.170   1573 
 6   Constance, Tom   CH   J15   1318   22155   0   1   1607   0   1   0.157   -0.157   1207 
 3   Dawson, Euan   CH   J15   1599   22158   3   4   1506   3   4   2.430   0.570   1699 
 2   Volland, Ben   DL   J13   1626   23371   2   3   1641   2   3   1.493   0.507   1763 
 5   Banerjee, Agnijo   CH   J16   1357   24764   1   2   1181   1   2   1.348   -0.348   1181 
 4   Banerjee, Subhayu   CH   -   1399   24870   1   2   1198   1   2   1.494   0.006   1390 
 7   Foggie, Lewis   CH   -   0   27375   0   2   1360   0   2   0   0   960 
 8   Ah-See, Kim   DV   -   0   27481   0   1   1534   0   1   0   0   1134 

Team 6 - CSBOS 2
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Austin, Rudolph J   CS   -   1605   3084   1   2   1430      1   0.430   0.070   1622 
 7   Heatlie, Douglas S   CSED   -   1550   4313   0   2   1468   0   2   1.227   -1.227   1068 
 4   McVey, Ernie   BSDL   -   1296   5234   1   2   1148   1   2   1.275   -0.275   1148 
 2   Forbes, Alistair   BS   -   1449   8254   3   4   1334   3   4   2.529   0.471   1527 
 6   Russell, Graeme R   BS   -   1576   8748      2   1746      2   0.598   -0.098   1552 
 3   West, Nicholas C   CS   -   1425   18884   3   4   1258   3   4   2.743   0.257   1450 
 5   Kusnierz, Antoni    BS   -   0   27216   3   4   1099   3   4   0   0   1431 

Team 7 - Corstorphine
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Dowling, Richard K   CO   -   1456   3785   2   4   1514   2   4   1.710   0.790   1605 
 3   Ruthven, Angus G   COGS   -   1305   5883   1   4   1354   1   4   1.675   -0.675   1161 
 4   Watson, David   CO   -   1172   9743   2   4   1214   2   4   1.804   0.196   1214 
 5   Salvatore, Ernesto   COBS   -   1000   20666   2   4   1175   1   3   0.921   0.579   1175 
 1   Arroyo Coll, Pablo   CO   -   1885   27344   2   4   1748   1   3   1.986   -0.986   1626 

Team 8 - Woodmill Warriors
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 2   Grant, Glynis   DL   -   1360   4166   3   4   1128   3   4   2.989   0.011   1321 
 3   Bedford, Ian   DL   J20   669   22448   1   4   991   0   3   0.447   -0.447   590 
 5   Jones, Michelle   FS   J17   0   25111   0   4   905   0   3   0   0   505 
 4   Abernethy, Jason   FS   J17   0   25871   0   2   1025   0   2   0   0   625 
 1   Reid, Greg   DL   -   0   27475   2   4   1321   2   3   0   0   1443 

Team 9 - Hamilton B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Frame, Jim H   HA   -   1173   3977   1   4   1398   1   4   0.951   0.549   1307 
 2   McQuillan, Stephen G   HA   -   1700   5223   1   2   1443   1   2   1.629   -0.129   1636 
 6   Mulholland, Arthur L   HA   -   1628   5404      2   1717      2   0.760   -0.260   1524 
 4   Perrie, Bill   HALK   -   1117   18493   1   2   1166   1   2   0.883   0.617   1358 
 1   McCusker, Andrew   HA   J18   1710   21604   2   2   1508   2   2   1.508   0.492   1908 
 5   Saemundsson, Thor   HA   NEW   1095   26599   2   4   1133   2   4   1.797   0.703   1224 

Team 10 - Musselburgh
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Galbraith, Joe   MU   -   1719   4015   1   2   1658   1   2   1.126   -0.126   1658 
 2   Hope, Iain D   MU   -   1456   4379   3   4   1403   2   3   1.704   0.796   1683 
 4   King, David   MU   -   1304   4596   1   2   1117   0   1   0.740   -0.740   717 
 3   Loudon, James M   MU   -   1336   4724   1   2   1173   0   1   0.717   -0.717   773 
 5   Crawford, James   MU   -   1085   19395   1   4   1124      3   1.341   -0.841   844 
 1   McDonald, Keith   MU   -   1463   21984   3   4   1376   3   4   2.374   0.626   1569 
 7   Galbraith, David   MU   -   960   24225   1   2   982   1   2   0.937   0.563   1175 

Team 11 - Zugzwang Zebras
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 3   Ball Torokoff, Matilda   SN   J12   695   23894   0   2   1095   0   1   0.082   -0.082   695 
 5   Wilson, Florence   E2   J10   398   24538   0   2   798   0   2   0.164   -0.164   398 
 7   Shepherd, Sorcha   ES   J11   621   24911   0   1   1021   0   0   0.000   0.000   621 
 2   Liang, Chelsea   FC   J10   714   25200   1   4   1008   1   3   0.699   0.301   815 
 4   Leung, Ruairidh   ES   J11   689   25419   2   4   1028   1   2   0.305   0.695   906 
 1   Dobryden, Arina   TCSR   J12   719   25996   0   4   1119   0   2   0.164   -0.164   719 
 6   Shetty, Chirag   TCSN   J11   743   26651   0   1      0   0   0.000   0.000   - 
 8   Shepherd, Simon   ER   -   0   27629   1   1   878   1   1   0   0   1278 

Team 12 - Paisley
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Cochrane, Richard   PA   -   1949   3543   4   4   1730   3   3   2.120   0.880   2130 
 6   Gilmour, Thomas   PA   -   1534   4091   1   2   1256      1   0.834   -0.334   1256 
 4   McKenna, John   PA   -   1600   5128   3   4   1222   2   3   2.700   -0.200   1554 
 2   McCormack, Derek   PA   -   1682   8860   3   4   1500   2   3   1.926   0.074   1692 
 3   Crone, James   PA   -   1607   24117   4   4   1294   3   3   2.501   0.499   1693 
 5   Burns, Daryl   PA   NEW   1140   26436   1   2   870   1   2   1.605   -0.605   870 

Team 13 - Queens Gambit
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 6   Marron, Harry   CN   -   741   20788   0   1   1141   0   1   0.082   -0.082   741 
 3   Shafi, Marie   CA   -   0   22769   0   3   1160   0   3   0   0   760 
 1   Sams, Liz   ER   -   0   24567   0   1   1219   0   1   0   0   819 
 8   Lipowski, Wojciech   FCE2   J12   521   25221   0   2   921   0   0   0.000   0.000   521 
 2   Wilson, Jennifer   ER   -   0   27313   0   4   1194   0   4   0   0   794 
 4   Sandham, Irene   ER   -   0   27476   1   3   1166   0   2   0   0   765 
 5   Volland, Emma   DL   -   0   27477   0   2   1024   0   2   0   0   624 
 7   Wojciech, Magdalena   ER   -   0   27628   1   2   1524   0   1   0   0   1124 

Team 14 - Dumfries & District B
 Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts  Plyd  Opps  Act  Plyd  Exp  Diff  Perf 
 1   Lyburn, Gordon   DF   -   1554   4740   1   2   1452   0   1   0.248   -0.248   1452 
 3   Sim, Robert C   DF   -   1235   7557   2   4   1257   1   3   1.432   0.068   1257 
 6   Garford, Don   DF   -   1204   13656   0   2   1426   0   2   0.446   -0.446   1025 
 2   Saunders, Karsten   DF   -   1430   15424   2   4   1545   1   3   1.103   0.397   1545 
 5   Burnie, David   DF   -   964   18673   2   4   986   1   3   1.419   0.081   986 
 7   Ison, Andrew   DF   J14   981   23464   1   2   996   1   2   0.961   0.539   1189 
 4   Stannus, Leon   DF   -   1027   23497   1   2   1117      1   0.377   0.123   1117